مدیریت ریسک چیست و آشنایی با مراحل انجام و اهمیت آن

مدیریت ریسک چیست و آشنایی با مراحل انجام و اهمیت آن

قبل از اینکه بخواهیم درباره مدیریت ریسک صحبت کنیم، باید بدانیم ریسک چیست؟

ریسک میزان خطری هست که برای رسیدن به یک سطحی از بازدهی حاضریم متحمل شویم؟ اما باید بتوان با رعایت اصول روانشناسی بازار بورس ریسک های ناشی از بازار بورس را کنترل کرد. 

ریسک را می توانیم به طور کلی به دو دسته ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک تقسیم بندی می شود.

برای آشنایی بیشتر با ریسک و انواع آن، می توانید به مطلب ریسک مراجعه کنید.

مدیریت ریسک یعنی چه؟ 

مدیریت ریسک یعنی با شناخت کامل ریسک و عوامل آن، تلاش کنیم میزان ریسک را به کمترین حد ممکن برسانیم. از نمودار بالا و مطلب ریسک می دانیم که ریسک سیستماتیک قابل حذف کردن نیست اما با شناخت ریسک غیر سیستماتیک می توانیم آن را تا حدودی کم کنیم و از آن دوری نماييم.

به عنوان مثال یکی از راه هایی که در مدیریت ریسک به شما پیشنهاد می شود، این است که سبد متنوعی از دارایی داشته باشید. یعنی سرمایه خود را در بازارهای ملک، طلا، سهام، ارز دیجیتال و... قرار دهید. تنوع سبد با اینکه ممکن است میزان بازدهی شما را کم کند اما باعث می شود مجموعا ریسک سرمایه گذاری شما کاهش پیدا کند.

مثلا اگر شما در کنار اینکه در سهام شرکت ها سرمایه گذاری می کنید، بخشی از پولتان را به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت یا اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص بدهید، ریسک سرمایه گذاریتان را پایین آورده اید. البته واضح است که هرچه ریسک کمتر باشد، بازدهی مورد انتظار ما هم کمتر خواهد بود. این مساله یعنی اگر به عنوان مثال بازدهی سالانه بازار طلا و سهام به صورت میانگین به ترتیب 35% و 40% باشد، شما بسته به اینکه چند درصد از سرمایه خود را در کدام بازار وارد کردید، از این بازارها سود کسب می کنید.

علاوه بر اینکه می توانید ریسک در سرمایه گذاری را با تنوع بخشی در سبدتان افزایش دهید، باید حواستان به نقدشوندگی دارایی هایتان هم باشد. به زبان ساده و خلاصه هرچه یک دارایی راحت تر به وجه نقد تبدیل شود، نقد شوندگی آن دارایی بیشتر است. ریسک نقدشوندگی یکی از مواردی است که باید حتما به آن توجه کنید. مثلا اگر در زمان کوتاهی به سرمایه خود نیاز دارید، باید بیشتر به نقدشوندگی اهمیت دهید و آن را بررسی کنید. در بورس اوراق بهادار عموما صندوق های سرمایه گذاری و شرکت هایی که سهامشان بازارگردان دارد و یا شرکت های بزرگی (از نظر سرمایه) هستند، نقدشوندگی بالایی دارند.

مدیریت ریسک با اینکه ممکن است بازدهی شما را کاهش دهد اما باعث می شود تا شما مطمئن تر سرمایه گذاری کنید. از نظر ریسک سرمایه گذاری، طلا، املاک، سپرده گذاری در بانک و اوراق بدهی، کمترین ریسک را دارند.

 

دید سرمایه گذاری چه تاثیری در مدیریت ریسک دارد؟

از نظر دید زمانی، سرمایه گذاری به سه دسته بلند مدتی، میان مدتی و کوتاه مدتی تقسیم می شود. بخشی از بزرگان سرمایه گذاری، اعتقاد دارند که سرمایه گذاری کوتاه مدتی وجود ندارد و در کوتاه مدت شما می توانید فقط به دید کسب درآمد معامله گری کنید .

به طور کلی هرچه دید سرمایه گذاری بلند مدت تر باشد، ریسک کمتر و بازدهی بیشتر است. البته این نکته می تواند استثنائاتی داشته باشد. این استتثناها  هم می تواند در تشخیص سرمایه گذاری خوب و بد باشد. به زبان ساده، واضح است که اگر شما در سهام یک شرکت ورشکسته یا ضررده سرمایه گذاری کنید، باعث می شود، ریسک سرمایه گذاریتان بالا رود و ممکن است شرکت مجبور به انحلال شود. برای الینکه با جزئیات اصول روانشناسی بازار آشنا شوید، می توانید مقالاتی که در بخش آموزش روانشناسی در بورس وب سایت وجود دارد را مطالعه کنید.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram