1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سبدگردان
  4. سود سبدگردانی

سود سبدگردانی

سود سبدگردانی

به دلیل ماهیت نوسانی بورس و بازار سرمایه، سودی که در اثر شرایط سبدگردانی نیز قرار است، حاصل شود، متغیر و نامشخص است. بنابراین نمی‌تواینم سودی قطعی و صد در صد تضمین شده را پیش‌بینی کنیم. اما از آنجایی که سبدگردان همه تلاشش را می‌کند تا بتواند سرمایه ما را به بهترین شکل مدیریت کند، نسبت به سبدگردانی دیدی مثبت پیدا می‌کنیم. همان طوری که می‌دانید در صورتی به سبدگردان کارمزد می‌دهیم که او بتواند سودی بیشتر از بانک برایمان به ارمغان بیاورد. البته در مقالات قبلی بیان شد که برای انتخاب یک سبدگردان مناسب نیز باید به مواردی مانند خوشنامی و سابقه سبدگردان در انجام فعالیت سبدگردانی از نظر بازدهی، میزان منابعی که در اختیار دارد و قدرتمند بودن تیم تحلیلی وی نیز دقت کنیم. رعایت این نکات به طور مستقیم بر میزان سودی که به دست خواهیم آورد، تاثیرگذار است.

تعیین میزان سود سبدگردانی

سود سبدگردانی بر طبق قوانین و مقررات تصویب شده در بورس، مشخص می‌شود. در زمان بستن قرارداد سبدگردانی، میزان سود نوشته می‌شود. این مقدار با توجه به توافقی که بین سبدگردان و سرمایه‌گذار انجام می‌شود، مشخص می‌گردد. برای انجام عملیات سبدگردانی دو کارمزد متفاوت توسط سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود. این دو کارمزد مربوط به مدیریت دارایی و عملکرد شرکتی است که سبدگردانی را برای مشتری انجام می‌دهد. میزان سود هم از طریق فرمول‌هایی مشخص می‌شود. در ازای مدیریت دارایی و با توجه به حجم دارایی وی، سودی ثابت و جزئی پرداخت می‌شود. در ازای عملکرد سبدگردان نیز، سودی توافقی بین مشتری و سبدگردان توافق می‌شود که ماهیتی متغیر دارد. هر چه عملکرد سبدگردان بهتر باشد و بازده سبد افزایش یابد، سود بیشتری به او می‌رسد.

همبستگی و ماهیت برد-برد در فعالیت سبدگردانی

یکی از اصلی‌ترین اهداف شرکت‌های سبدگردانی، در راستای هم قرار گرفتن منافع سرمایه‌گذار و سبدگردان است. هدف اصلی حداکثر شدن سودآوری است. طبق توافق اگر بازدهی و سود از درصدی مشخص کمتر باشد، تنها کارمزدی که سبدگردان دریافت می‌کند به دلیل مدیریت سبد است. برای مثال اگر سود بانکی سالانه بیست درصد باشد و بازدهی سبد نیز کمتر و یا مساوی با بیست درصد شود، سبدگردان هیچ کارمزد متغیری دریافت نمی‌کند و اگر درصد سود دریافت شده بیشتر از بیست درصد باشد، اختلاف بین سود بانکی و سود به دست آمده و یا همان مازاد درصد، طبق توافق تعیین شده در قرارداد به نسبت مشخص شده بین سرمایه گذار و سبدگردان تقسیم می‌شود. 

یک مثال عملی برای درک کارمزد متغیر سبدگردان

سرمایه‌ گذاری را تصور کنید که قصد دارد یک میلیارد تومان سرمایه را در اختیار سبدگردان قرار دهد تا او به مدیریت داراییش بپردازد. این شخص با شرکت سبدگردانی قراردادی می‌بندد و در آن توافق می‌کند در صورتی که سود سالیانه کم‌تر از ۲۰ درصد باشد، پولی به عنوان کارمزد متغیر به سبدگردان پرداخت نکند. و در صورتی که این سود بیشتر از این مقدار باشد، بیست درصد آن را به عنوان کارمزد متغیر به شرکت سبدگردان تقدیم کنید. فرض کنید سبدگردان موفق شود تا ۳۰ درصد سود به این شخص برساند، طبق توافق ۲ درصد بابت کارمزد عملکرد به سبدگردان داده می‌شود. بنابراین، بازده سرمایه گذار ۲۸ درصد می‌شود. بنابراین هر دو طرف قرارداد، سود می‌کنند. اگر میزان این بازدهی بیشتر شود، هر دو طرف منفعت می‌برند. بنابراین، معامله برد- برد می‌باشد. سود هر یک نیز در گرو سود دیگری است و همبستگی وجود دارد.

درستی یا نادرستی مفهومی به نام سود تضمین شده

اصلی در سرمایه‌گذاری وجود دارد که اشاره به ارتباط مستقیم بازده و ریسک دارد. لذا نمی‌توانیم تضمینی برای سود سبدگردانی داشته باشیم. بلکه در شرکت‌های سبدگردانی حرفه‌ای، به دلیل دانش زیاد متخصصان نسبت به بازار اوراق بهادار و توانایی آنها در تحلیل و همچنین، کم‌شدن هزینه‌های ناشی از مقیاس، احتمال داشتن بازدهی و سود بالاتر، بیشتر است. برخی از شرکت‌های سبدگردانی ادعا می‌کنند در بورس تضمین وجود دارد. آنها پلنی ارائه می‌دهند تا سبدی مطمئن تشکیل شود. در این سبدها، سهام و اوراق بدون ریسک خریداری می‌شود. در حقيقت، دارایی‌های سرمایه‌گذار در اوراقی سرمایه‌گذاری می‌شود که توسط دولت تضمین می‌شوند. سود حاصل نيز نسبت به بانك كمي بيشتر است.

نتيجه گيری

در اين مقاله توضيحاتي پيرامون كارمزد شركت‌هاي سبدگردان داده شد. گفته شد كه بين منافع سبدگردان و سرمايه‌گذار رابطه همبستگي وجود دارد. براي درك بهتر هم يك مثال عملي زده شد. در انتهاي مقاله نيز، توضيحاتي پيرامون سود تضمين شده داديم. در صورتي كه علاقه‌منديد در مورد سبدگرداني اطلاعات بيشتي كسب كنيد، مي‌توانيد از مقالات موجود در سايت استفاده كنيد. همچنين، اگر تمايل داريد تا سرمايه خود را به يك سبدگردان حرفه‌اي بسپاريد مي‌توانيد با مشاوران ما تماس بگيريد. تيم تحليلي و همچنين تيم سبدگرداني در مجموعه استاد عليرضا محرابي، توانسته است بازدهي مناسب داشته باشد و رضايت مشتريانش را به دست آورد. اميدواريم تا در سرمايه گذاريتان موفق و پرسود باشيد.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر