1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

استراتژی معاملاتی در بورس، حرفه ای یا تازه کار نمی شناسد. تفاوتی ندارد در مورد انواع تحلیل ها چه می دانید، اگر استراتژی معاملاتی مناسبی نداشته باشید، دیر یا زود شرایط بازار برای شما سخت خواهد شد. کلمه استراتژی از اصطلاحات جنگی است و به معنای راه های مدیریت فرماندهان در جنگ است. شاید بتوانیم بازار های مالی را نیز مانند جنگ فرض کنیم. اگر این جنگ را بلد نباشید، دیر یا زود صدمات آن را می بینید. یک استراتژی معاملاتی موفق، می تواند به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری در بورس مورد استفاده قرار گیرد. 

استراتژی هایی که در بازار های مالی تدوین می شوند، یک سری از قوانین و تدابیری هستند که مشخص می کنند سرمایه گذار، در هر شرایطی که اتفاق افتاد، چه تصمیمی بگیرد. 

اکثر سرمایه گذاران در بازار سرمایه به دنبال تبدیل شدن به تحلیلگر و معامله گر حرفه‌ای هستند. به دست آوردن سود و متضرر نشدن؛ از شرایطی هستند که یک استراتژی معاملاتی موفق برای شما به ارمغان می آورند. در ادامه همراه ما باشید تا با نحوه تدوین یک استراتژی و معنای استراتژی معاملاتی آشنا شویم.

در این مقاله می خوانیم:

 • استراتژی معاملاتی چیست؟ چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟
 • اهمیت تدوین یک استراتژی معاملاتی موفق
 • مراحل تدوین استراتژی معاملاتی مناسب شرایط سرمایه گذاران مختلف
 •  انتخاب بازه زمانی
 • ساخت یک ذهن سرمایه گذار
 • مشخص کردن روند بازار
 • مشخص کردن میزان سرمایه برای ورود
 • مشخص کردن نقاط ورود و خروج
 • مشخص کردن حد سود و ضرر
 • آزمایش استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی چیست؟ چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

معامله‌گر های حرفه‌ای، در شرایط نا مساعد یا شرایط غیر معمول بازار، دستپاچه نمی شوند، تصمیمات لحظه ای و احساسی نمی گیرند و موفقیت های زیادی با توجه به این رویکرد دارند. فعالان حرفه ای بازار، برنامه ای به همراه قوانین و پیش‌بینی ها دارند که در رفتارها و تغییرات غیر معمول بازار، نسبت به آنها تصمیم گیری می کنند. استراتژی معامله گران، نحوه سرمایه گزاری و خرید و فروش را برای آنها روشن می کند. استراتژی های معاملاتی بر اساس دیدگاه و سرمایه شما شکل می گیرند. میزان نقدینگی شما و بازه زمانی که در نظر دارید در آن کسب سود کنید، تمام معنای استراتژی شما هستند. در همین مقاله با مراحل ایجاد یک استراتژی معاملاتی آشنا می شویم.

استراتژی معاملاتی چیست؟ چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

اهمیت تدوین یک استراتژی معاملاتی موفق

یکی از مهم‌ترین جملاتی که پیرامون بازار سرمایه شنیده ایم، اهمیت حفظ سرمایه است. مهم ترین هدف استراتژی های معامله‌گران بازار نیز همین است. با داشتن یک استراتژی معاملاتی مناسب، سرمایه خود را در بازار از دست نمی‌دهید و آن را حفظ می کنید. جو بازار در طی سالهای فعالیت، به ما نشان داده که روزهای هیجانی نیز دارد. اگر استراتژی معاملاتی داشته باشید، در روزهای هیجانی نیز به بهترین نحو تصمیم گیری می کنید. معامله‌گران با مراجعه به استراتژی خود در شرایط هیجانی، روحیه خود را حفظ کرده و تصمیم های احساساتی نخواهند گرفت. همیشه تصمیماتی که بر پایه عصبانیت، ترس یا طمع باشند؛ احتمال شکست بالائی دارند. استراتژی معاملاتی نیز برای این شرایط طراحی می شود. 

مراحل تدوین استراتژی معاملاتی مناسب شرایط سرمایه گذاران مختلف

مراحل را در زیر مطالعه می فرمایید:

انتخاب بازه زمانی

سرمایه گذاران با مشخص کردن دیدگاه خود از کسب سود، مشخص می کنند در چه مدت زمانی می خواهند به سود برسند. 4 نوع بازه زمانی کسب سود داریم که هر سرمایه گذار با توجه به شرایط خود، توانایی ها و سرمایه مورد نظر؛ در یکی از این 4 گروه قرار می گیرد:

1- نوسانگیری: نوسان‌گیرهای بازار طی مدت 1 روز تا 1 ماه(حتی لحظه ای)، سهم خریده شده را معامله می کنند و در نظر دارند در بالا و پایین های بازار، سود های اندک را سیو کنند. 

2- سرمایه گذاری کوتاه مدت: درصورتی که دیدگاه سود نسبت به سهم خریداری شده، بین 1 ماه تا 3 ماه باشد، در دسته کوتاه مدت قرار می گیرد. 

3- میان مدت: معمولا سرمایه گذاران میان مدت، بین 3 ماه تا 6 ماه برای بازدهی سهم صبر می کنند. 

4- بلند مدت: سرمایه گذاران بلند مدت، با قدرت تحلیل بنیادی بالا، بررسی سهم را از ریشه انجام داده و در صورتی که از پیشبینی پیشرفت شرکت مربوطه اطمینان حاصل کنند؛ از 6 ماه تا 1 سال یا به بالا، برای سوددهی آن صبر می کنند. 

برای تدوین یک استراتژی معاملاتی، باید در ابتدا بازه زمانی مناسبی انتخاب کنید. در تحلیل تکنیکال، بازه زمانی 1 دقیقه ای تا 1 ماه سهم نشان داده می شود. بر اساس تجربه، سرمایه و دانش؛ هر سرمایه گذار دیدگاه زمانی فعالیت خود را مشخص می کنند. در نظر داشته باشید که معامله‌گری که در بازه زمانی بلند مدت فعالیت می کند، نیازی ندارد همانند معامله‌گران کوتاه مدت یا نوسان گیر، هر روز سایت های خبری و تحلیلی را مطالعه کند. 

ساخت یک ذهن سرمایه گذار

علم روانشناسی در تمامی مراحل زندگی به کمک ما می آید. در بازار سرمایه نیز، سرمایه گذاران موفق؛ ذهن خود را شناخته اند. معامله‌گران قدرتمند، یاد گرفته اند عواطف، احساسات، خشم، طمع و اعتماد به نفس کاذب خود را کنترل کنند. هیچگاه یک سرمایه گذار موفق، تصمیمی احساسی در بازار نمی گیرد. در واقع، سرمایه گذاران، چارچوب ذهنی قدرتمندی دارند. برای داشتن استراتژی معاملاتی قوی، باید ابتدا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و یک چارچوب رفتاری برای خود ایجاد کنید. برای آشنایی بیشتر با تمام چارچوب های سرمایه گذاری می توانید دیگر مقالات را در بخش آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس مورد بررسی قرار دهید. 

ساخت یک ذهن سرمایه گذار

مشخص کردن روند بازار

تشخیص روند سهم در بحث تحلیل تکنیکال جای می گیرد. ایجاد خط روند بر اساس رفتار نمودار سهم، شکل صعودی یا نزولی بودن سهم را به شما نمایش خواهد داد. اگر مبحث تحلیل تکنیکال را به خوبی آموزش ببینید، می توانید در چند دقیقه روند سهم را مشخص کنید. ایجاد خط های روند بر روی کف ها و سقف های قیمتی، کانال ها را تشکیل می دهد. با توجه به دیدگاه سرمایه گذاری خود، کانالی معتبر برای سهم در نظر بگیرید. یک کانال معتبر، 5 نقطه برخورد با خط های روند دارد و می توانید از سیگنال دریافت شده استفاده کنید.  

در نظر داشته باشید تشخیص یک روند کار سختی است و با احتمال خیلی بالا نیز نمی شود تصمیم گیری کرد. در این زمان، تحلیل بنیادی به میان می آید و می توانید با توجه به آمار هایی که از تحلیل بنیادی استخراج می کنید؛ تشخیص روند بهتری داشته باشید. 

مشخص کردن میزان سرمایه برای ورود

میزان سرمایه برای ورود به هر بازار، با توجه به شرایط هر سرمایه گذار متفاوت است. این میزان به سوددهی بازار و ریسک متقابل نیز بستگی دارد. پس از مشخص کردن میزان سرمایه ای که می خواهید وارد بازار کنید، باید نوع خرید سهام را نیز در نظر بگیرید. با توجه به مقدار سرمایه، می توانید به صورت پله ای خرید کنید، یا تمام سرمایه را به یکباره وارد سهام کنید. 

نوع حالت ورود به سهام را نیز باید در استراتژی خود مشخص کرده و به آن پایبند باشید. 

در خرید سهام به صورت پله ای، سرمایه گذار با کمی ترس از ریسک وارد می شود. مقداری از سرمایه را در مرحله اول وارد کرده و در صورتی که سهام با ضرر مواجه شود، در حدضرری که مشخص کرده، با وارد کردن دوباره قسمتی از سرمایه، اقدام به کاهش قیمت میانگین می کند. 

در این مقاله تنها اشاره ای به مفهوم خرید سهام به صورت پله ای نمودیم. برای استفاده از این نوع خرید و ورود به سهام با توجه به این روش، سعی کنید به طور کامل با استراتژی های مربوط به خرید پله ای آشنا شوید. 

مشخص کردن نقاط ورود و خروج 

مشخص کردن نقاط ورود به سهم با استفاده از ابزار های تکنیکالی انجام می پذیرد. تصور کنید طبق تحلیل بنیادی، متوجه شده اید یک سهم "سود" خواهد داد. طبق تشخیص روند متوجه شده اید سهم مذکور"در سال آینده" سود خوبی خواهد داد؛ با استفاده از تحلیل تکنیکال متوجه می شوید با "ورود در چه قیمتی، بیشترین سودآوری" را خواهید داشت. مشخص کردن یک نقطه مناسب برای خرید، نیاز به دانش مناسبی دارد. شما باید بتوانید محدوده های حمایتی و مقاومتی را تشخیص داده و شرایط خرید و فروش سهم را در بازه مورد نظر؛ بررسی کنید. نه تنها برای خرید، بلکه در زمانی که بخواهید سهم را بفروشید نیز این قائده وجود دارد و باید بهترین نقطه خروج از سهم مشخص شود. 

مشخص کردن حد سود و ضرر 

مشخص کردن حد سود، فرآیندی است که در طی آن محدوده ای از قیمت سهام که درصدی سود حاصل کرده است و سرمایه گذار اقدام به فروش خواهد کرد، پیش‌بینی می شود. مثلا سرمایه گذار در قیمت 1000 تومان وارد سهم شده و با تحلیل و بررسی، احتمال می دهد سهم تا 1600 رشد می کند. سهامدار در نزد خود قیمت 1500 را حد سود مشخص کرده و به محض رسیدن قیمت سهام به 1500، اقدام به فروش می کند. 

در صورتی که پیش‌بینی رشد قیمت محقق نشود و سهم با کاهش قیمت روبرو شود، سهامدار در محدوده حد ضرر، از سهم خارج می شود. حد ضرر محدوده و قیمتی است که سهامدار مشخص کرده و در صورت رسیدن قیمت سهم به آن مقدار، سرمایه گذار، اقدام به خروج از سهم می کند. 

برای مثال: یک سرمایه گذار، در قیمت 500 تومان وارد سهام می شود. حد سود 50 درصد و حد ضرر 20 درصد برای خود مشخص کرده است. مادامی که سهم قیمتی بالاتر از 400 تومان داشته باشد، حد ضرر سهامدار را رد نکرده و زمانی که به قیمتی بالاتر از 750 تومان برسد؛ به حد سود سرمایه گذار رسیده و سرمایه گذار اقدام به فروش می کند. 

حد ضرر و حد سود اعدادی شانسی نیستند که سرمایه گذار با حدس و گمان برای خود مشخص کند. با استفاده از تحلیل ها(مخصوصا تکنیکال) مشخص می شود که سهم پس از قیمت ورود، اگر بخواهد صعود کند تا چه قیمتی مقاومت خاصی نخواهد داشت و به راحتی صعود می کند و در صورتی که دچار نزول بشود، تا چه حدی سقف قبلی را نشکسته و وارد کانال نزولی نمی شود. اگر سهم از لحاظ تکنیکالی وارد کانال نزولی شود، سهامدار اقدام به خروج می کند و مشخص کردن حد ضرر، معمولا در قیمتی بالاتر از حد ورود به کانال نزولی خواهد بود. 

مشخص کردن حد سود و ضرر

آزمایش استراتژی معاملاتی

 فرض کنید استراتژی معاملاتی خود را تدوین کرده اید و می‌خواهید طبق آن معاملات خود را انجام دهید. هیچ انسانی نمی تواند با قطعیت بگوید آینده چه اتفاقی رخ می دهد، شما نیز با چیدمان استراتژی آینده را تعیین نکرده اید، بلکه پیش‌بینی خود را از اتفاقاتی که خواهد افتاد؛ به روی کاغذ آورده اید. حال بهترین چیز، سنجش میزان موفقیت احتمالی این استراتژی است. باید ببینید استراتژی شما تا چه مقدار در موقعیت ها، موفقیت به بار می آورد؟ 

فرض کنید استراتژی خود را 2 سال پیش تدوین کرده اید و تا به حال 2 سال از اتفاقاتی که بر مبنای استراتژی خود رقم زده اید میگذرد، آیا موفق بوده است؟ پاسخ این سوال را، آزمونگر های استراتژی معاملاتی به شما می دهند. 

با استفاده از برخی نرم افزار ها مانند "استراتژی تستر" و پلتفرم هایی مانند پلتفرم "تست استراتژی مفید تریدر"؛ می توانید استراتژی های خود را بیازمایید. 

کلام آخر

داشتن استراتژی معاملاتی، نمی تواند به صورت صددرصد شما را به موفقیت در سرمایه گذاری در بورس برساند، اما داشتن استراتژی، صد برابر بهتر از نداشتن آن است. در بازار سرمایه شما مانند سربازی می مانید که به جنگ رفته، استراتژی معاملاتی، به منزله زره و تجهیزات شما خواهد بود و شما را برای رویارویی با شرایط مختلف آماده نگاه می دارد. 

در این باره بیشتر بخوانید

8 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر