1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. صف خرید و صف فروش

صف خرید و صف فروش

صف خرید و صف فروش

قبل از آشنایی با صف فروش یا صف خرید سهام، بهتر است با تابلوی معاملاتی که اطلاعات سهم را دربر دارد، آَشنا شویم:

در تابلوی معاملاتی اکثر اطلاعات مورد نیاز برای یک سهامدار به نمایش گذاشته می شوند. قیمت پایانی، قیمت آخرین معامله، حجم مبنا، بازه روز و اطلاعاتی بدین شکل در تابلوی معاملاتی وجود دارند که مرحله مرحله برای حرفه ای شدن باید با آنها آشنا شوید. تابلوی معاملاتی هر ثانیه در حال بروزرساتنی شدن است و در ساعات معاملات؛ به طور خودکار تغییرات را به شما نمایش می دهد. 

چگونه تابلوی معاملات سهم مورد نظر را بیابیم؟

1-با کلیک بر روی قسمت جستجو (آیکون به شکل ذره بین) در سایت مدیریت فناوری بورس، صفحه ای برای تایپ نام سهم مورد نظر و جستجوی آن باز می شود.

 

2-بعد از جستجوی نام سهم، بر روی آن کلیک کرده تا صفحه تابلوی معاملاتی سهم باز شود. 

قسمتی مربوط به قیمت سهم و حجم معاملات و .. در بالای صفحه؛ کادر مربوط به خریداران و فروشندگان در پایین صفحه؛ و نمودار تحلیل تکنیکال سهم در سمت چپ صفحه نمایان هستند. با آموزش دیدن و پیشرفت در این زمینه؛ با موارد یاد شده آشنا خواهید شد. 

محدودیت دامنه نوسان در بورس ایران چیست؟

برای پی بردن به معنای صف خرید یا صف فروش، باید ابتدا دلیل ایجاد شدن آنها را بشناسیم. قیمت سهام در بازار بورس روزانه تغییر میکند اما این تغییر در قالب محدودیت هایی است. قسمت سهام هر چه باشد؛ در یک روز معاملاتی بیشتر یا کمتر از 5 درصد نمی تواند تغییر کند. قیمتی که محدودیت 5 درصد بر روی آن اعمال می شود قیمت پایانی روز قبل است. 

بطور مثال، سهمی با قیمت 1000 تومان در روز شنبه بسته می شود. فردا (یکشنبه) نهایتا تا قیمت 1050 بالا می رود یا تا 950 می تواند پایین بیاید. 

در مورد محدودیت دامنه نوسان باید این نکته را هم بدانید که استثناهایی در بازار وجود دارند مخصوصا در بازار پایه؛ که محدودیت دامنه نوسان آنها روزانه 10 درصد است. در شرایطی نیز سهام بدون محدودیت دامنه نوسان باز می شوند. این مورد در صورتی اتفاق می افتد که سهم پس از چند روز و شرایطی خاص(مثلا افشا اطلاعات با اهمیت الف) بازگشایی شود. 

حال که محدودیت دامنه نوسان را درک کردیم؛ می توانیم حدس بزنیم چرا برای خرید یا فروش سهام صف تشکیل می شود.

صف خرید یا صف فروش یک سهم به چه معناست؟

میزان عرضه(فروش) و تقاضا(خرید)، مشخص کننده روند قیمت یک سهم خواهد بود. در حالت عادی بازار، عده ای سهام خود را می فروشند و عده ای نیز خریدار هستند. اما در مواقعی بخصوص، تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر می شود یا بالعکس. در این صورت برای خرید یا فروش یک سهم، رقابت ایجاد می شود. فرض کنید 20 نفر خواهان خرید کالایی هستند که تنها 4 موجودی از آن باقی مانده است؛ نفراتی که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند؛ 4 کالای باقی مانده را به دست می آورند و نفرات باقی مانده، در لیست انتظار خرید آن محصول می مانند. 

بازار بورس نیز به همین شکل است ولی با تفاوت اینکه به جای کالا، سهام، خرید و فروش می شود. 

صف خرید

اتفاقات متعددی می تواند بر بازار تاثیر گذار باشد، مثلا اخبار مثبت پیرامون گران شدن سیمان می تواند افراد را به خرید سهام مربوط به سیمان تشویق کند. یا هر اتفاق دیگری می تواند افراد را برای خرید یک سهم تشویق کند. در این صورت در زمانی کوتاه، خریداران زیادی برای خرید یک سهم اقدام می کنند. در ان طرف ماجرا و قسمت فروشندگان، کمتر کسی راضی به فروش سهام خود می شود(همانند شرایط عرضه های اولیه)؛ تجمع خریداران در یک سمت و نبود عرضه کافی، صف خرید مربوط به سهم منتخب را تشکیل می دهد. در واقع افراد برای خرید آن سهم با یکدیگر رقابت می کنند و بیشترین قیمت را پیشنهاد می دهند. با توجه به محدودیت دامنه نوسان، در روز مربوطه نهایتا تا 5 درصد بیشتر از قیمت سهام می توانند پیشنهاد خرید بدهند. پس سفارش های خرید افراد در یک قیمت باقی می ماند تا روز بعدی معاملاتی شروع شود.

اگر با مفاهیم قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله آشنایی داشته باشید، می دانید که صف خرید بر روی قیمت آخرین معامله تشکیل می شود و در صورتی که به اندازه حجم مبنا در آن قیمت خرید و فروش صورت گیرد؛ قیمت پایانی نیز به قیمت آخرین معامله می رسد. 

در تصویر زیر صف خرید مربوط به سهم شپنا را می بینیم:

صف خرید

صف فروش

در مواقعی برخی از سهامداران نیاز به نقد کردن سهام مورد نظر یا حتی خارج شدن از یک سهم دارند. یا اینکه اخبار منفی پیرامون شرایط یک شرکت یا گروه منتشر می شود و افراد برای فروش هرچه زودتر سهام خود اقدام می کنند. این شراط باعث ایجاد صف فروش در تابلوی معاملاتی سهام می شود. در واقع در صف فروش افراد سعی دارند حتی به کمترین قیمت روز، سهم خود را فروخته و از سهم خارج شوند؛ . دقت داشته باشید که صف فروش یک روز سهم دلیل منفی بودن روز های آینده نخواهد بود و همینطور بالعکس در مورد صف خرید. 

صف فروش نیز بر روی کمترین قیمت روز شکل می گیرد و در صورتی که در قسمت مورد نظر به اندازه حجم مبنا خرید و فروش شود؛ قیمت پایانی به قیمت آخرین معامله نزدیک شده یا حتی مساوی می شود. 

در تصویر زیر صف فروش مربوط به سهم کدما را مشاهده می کنید:

صف فروش

نحوه خرید سهم در صف خرید

همانطور که اشاره شد، کسانی که زودتر در صف خرید قرار گرفته باشند، شانس بالایی در به دست آوردن سهم مورد نظر دارند. باید توجه کنید که اگر سهمی را می خواهید و با توجه به پیشبینی های خود، صف خرید خواهد شد؛ سعی کنید زودتر از بقیه سفارش خرید را ارسال کرده و در اول صف قرار بگیرید. برای این منظور باید با مفهوم سرخطی زدن آشنا شوید. 

نحوه فروش سهم در صف فروش

در صورتی که می خواهید از یک سهمی که به احتمال زیاد در صف فروش قرار خواهد گرفت خارج شوید، باید سریع عمل کنید و زودتر از بقیه سفارش فروش خود را ارسال کنید. فروش نرفتن سهم در صف فروش ریسک بالایی دارد و در صورت ادامه صف های فروش متوالی در سهم موردنظر؛ هر روز از قیمت سهام شما کم خواهد شد. به این منظور نیز باید سرخطی زدن را به درستی بیاموزید تا در مواقع این چنین، بتوانید سهام خود را بفروشید. 

با آموزش دیدن درست، می توانید از صف های فروش، استفاده دیگری کنید و به جای شلوغ تر کردن صف؛ در نقطه ای مناسب میانگین قیمت سهام خود را کم کنید. باید بدانید که در بعضی موارد، جمع شدن صف های فروش به نفع سهم شماست و اصطلاحا، فروشنده ها از سهم خارج شده اند. در این صورت سهم شما پتانسیل بالائی برای رشد خواهد داشت. برای فروش سهام خود در صف های فروش با دقت و حساسیت بالا عمل کنید و هرگز با عجله، ریسک نکنید. 

کلام آخر 

صف های فرش و خرید همواره در تابلوی معاملات بورس وجود دارند. محدودیت نوسان در بازار بورس ایران باعث این مورد شده و این موضوع، مزایا و معایب خود را دارد. عیب این مورد جلوگیری کردن از بالا رفتن سریع قیمت در صورت بالا بودن تقاضاست. در نقطه مقابل؛ مزیت این موضوع جلوگیری کردن از ریزش شدید قیمت سهم ها در مواقعی است که عرضه افزایش می یابد. با آموزش صحیح و کاربردی، می توانید تابلوی معاملات سهام را بیشتر بشناسید و در معاملات خود درصد سود بالاتری داشته باشید. در این مقاله با موضوع صف خرید و فروش سهام آشنا شدیم، در صورتی که سوال یا ابهامی داشتید، پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید. تیم ما در اسرع وقت پاسخوگی شما خواهند بود. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر