1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. نوسان گیری در بازار بورس کار خوبی ست یا بد؟

نوسان گیری در بازار بورس کار خوبی ست یا بد؟

نوسان گیری در بازار بورس کار خوبی ست یا بد؟

همان طور كه مي‌دانيد، به تغيير قيمت سهام در بازه‌هاي زماني كوتاه، نوسان مي‌گويند. نوسان گيري در بورس نيز، به عنوان يك روش درآمدزايي محسوب مي‌شود كه تخصص، تكنيك و مهارت‌هاي خاص خودش را لازم دارد. نوسان گيري با ريسك زيادي همراه است.

اندیکاتور های مهم، این قدرتمند های بازار بورس

براي انجام نوسان گيري بايد انديكارتورهاي مهم را بشناسيد. به ابزارهاي تكنيكالي مسلط باشيد. نسبت به آينده سهام، پيش‌‌بيني خوبي داشته باشيد. انديكاتورها مي‌توانند گذشته يك سهم را به شما نشان دهند و كمك كنند تا بتوانيد با اين اطلاعات، آينده سهم را نيز، پيش‌بيني نماييد. هر چند كه شناخت شركت سهم، بازار، دنبال كردن اخبار معتبر، آگاهي از اطلاعات نهان، گزارش‌هاي مالي، يادداشت‌هاي توضيحي، گزارش هیئت مدیره، صورت‌های مالی و مزاياي رقابتي شركت نيز، مي‌تواند بر روي پيش‌بيني شما تاثيرگذار باشد.

برای این که پیش بینی درستی از بازار بورس داشته باشید، می بایست تحلیل بنیادی در بورس و تحلیل تکنیکال سهام را به صورت کامل آموزش ببینید، این صفحات آموزشی برای شماست

زمان کوتاه، سود زیاد؟ امکان پذیر است؟

بيشتر سرمايه گذاران ترجيح مي‌دهند در مدت زمان كوتاه، سود زيادي كسب كنند و بنابراين به نوسان‌گيري مي‌پردازند. در نوسان‌گيري از تغيیرات ناشي از قيمت در واحد زمان استفاده مي‌شود. اين كار نوعي استراتژي معاملاتي است ولي در بازار بورس به آن سفته بازي مي‌گويند. برخي از بزرگان بازار سرمايه، نوسان گيري را پيشنهاد نمي‌كنند. 

برای نوسان گیری درست دوره تخصصی و پیشرفته آموزش بورس را مشاهده کنید

به موارد زير توجه كنيد:

 • متاسفانه سفته بازان، به ارزش بنيادي شركت‌ها توجه نمي‌كنند. اين روند قيمتي سهم است كه براي آنها حائز اهميت مي‌باشد. ايشان با تحليل تكنيكال روند و مشخص كردن حمايت‌ها و مقاومت‌ها، دركف‌هاي خريد و سقف‌هاي فروش دست به كار مي‌شوند!
 • نوسان گيرها اهداف متفاوتي دارند و هر كدام به شيوه‌اي خاص عمل مي‌كنند.گروهی با تحلیل بنیادی و دربلند مدت دست به نوسان‌گیری می‌زنند. گروه دیگری تنها با استفاده از تحلیل تکنیکال، نمودارهای قیمتی و در کوتاه مدت نوسان گیری می‌کنند. همچنین، گروهی با توجه به جو بازار، عمل می‌کنند و هر شایعه یا خبری که منجر به رشد سهام‌های یک گروه شود، بر شیوه کارشان تاثیرگذار است. بضی نوسان‌گیرها به اطلاعات شرکت‌ها و رانت دسترسي دارند و بر همين مبنا عمل مي‌كنند. برخي هم از فعالان بازار هستند و چون منابع مالي زيادي دارند، در لحظه نوسان گيري مي‌كنند.
 • بيشتر نوسان گيرها، هيچ هدف قيمتي مشخصي براي خريد يا فروش ندارند. آنها صف‌هاي خريد و فروش و قيمت‌هاي لحظه‌اي را دنبال مي‌كنند و تنها بر اين اساس تصميم گيري مي‌كنند.
 • گاهي نوسان گيرها بدون توجه به اتفاقات داخلي شرکت، عمدا دست به ايجاد صف‌های خرید و فروش مي‌زنند و ممكن است تا به سرمايه گذاران ناشي و هيجاني ضررهاي زيادي وارد سازند. اين مورد به خصوص براي سهم-‌های فرابورسی كه نيازي به پر شدن حجم مبنا ندارند، سهم‌هايي با معاملات بالا در روزهاي قبلي و سهم‌هايي كه قيمتشان در آخرین معامله، از قیمت پایانی سهم در آن روز بالاتر بوده، بيشتر صورت مي‌گيرد. البته، بايد توجه كنيم كه مقادير زيادي از حجم معاملات روزانه توسط سفته بازان صورت مي‌گيرد و اين امر به نقدشوندگي بازار منجر مي‌گردد. هميشه سفته بازان اشخاصي با اخبار رانتي نيستند!
 • اگر تعداد سفته بازان زياد شود، تعادل بازار حفظ نخواهد شد! بازارهای کم عمق، نوسان‌گیری باعث از بین رفتن سیگنال‌های طبیی بازار می‌شود.
 • سفته بازان دست به خريد سهام كمياب مي‌زنند. عرضه سهم كم است و خريد ايشان سبب افزايش قيمت آن سهم مي‌شود. اگر هم تصور كنند كه سهام قيمتي نامعقول دارد، دست به فروش مي‌زنند و قيمت سهم كاهش مي‌يابد.
 • شدت يافتن سفته بازي در بازار تحريف قيمت‌ها را نسبت به ارزش واقعي سهم، در پي خواهد داشت. براي همين است كه از ابزارهايي براي مقابله و يا حمايت از نوسان‌گيري استفاده می‌شود.

نوسان گیری در بازار بورس

گاهي در بازار بورس، حباب قيمتي شكل مي‌گيرد و به ناگهان قيمت‌ها پس از رشد زيادي كه داشته‌اند، با سقوط قيمتي مواجه مي‌شوند. گاهي نيز با افزايش نوسان گيري‌ها، قيمت‌ها بي دليل رشد مي‌كند و سبب سقوط بورس مي‌شود. همان طوري كه سال‌ها قبل، بورس انگلستان، ايران و آمريكا با اين مشكل مواجه شدند.

 • همان طوری که گفته شد، نوسانگیری منجر به ارزش حبابی سهام می‌شود. از طرفی، زمان اصلاح را نیز، طولانی‌تر می‌سازد.
 • توجه كنيد كه با انجام نوسان‌گيري در بلند مدت، هزينه‌هایی مانند مالیات و کارمزد، تبدیل به مبالغ قابل توجهی می‌شود.
 • گاهی افراد ناشی بدون کسب مهارت و آموزش دست به نوسان گیری می‌زنند و متحمل ضرر و زیان شدیدی می‌شوند.
 • گاهی نوسان گیری عملی ناعادلانه و غیر اخلاقی است و سبب می‌شود تا سهامداران اعتماد خود را نسبت به بازار بورس، از دست بدهند.
 • از نظر روانی نیز، نوسان گیری اضطراب زا می‌باشد. آن‌ها باید در فرصت‌هایی کوتاه، به سرعت تصمیم گیری کنند.
 • نوسان گیری عملی زمان‌بر است. یک نوسان گیر دقیق باید از شروع زمان معاملاتی تا پایان روز هر اتفاقی را در هر دقیقه بررسی نماید.

نوسان گیری در بورس

جمع بندی

با وجود بازدهی بالا، ریسک نوسان گیری بسیار زیاد است. در این روش، سرعت واکنش اهمیت بسزایی دارد. نوسان‌گیرها هرگز نباید بدون آگاهی لازم وارد این کار شوند. نوسان گیری روش خوبی برای کسب سود نیست. بیشتر بزرگان سرمایه مانند آقای وارن بافت و آقای راکش جونجونوال، به جای این کار، سرمایه‌گذاری بلندمدت را توصیه می‌کنند. 

آیا می خواهید بهترین سرمایه گذار باشید و پرتفوی سرسبزی داشته باشید؟ پیشنهاد ما به شما خرید دوره آموزش بورس است. با این دوره می توانید بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر