1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سرمایه گذاری در بورس
  4. چطوری ریسک سرمایه گذاری خود را مدیریت کنیم؟

چطوری ریسک سرمایه گذاری خود را مدیریت کنیم؟

چطوری ریسک سرمایه گذاری خود را مدیریت کنیم؟

در بازار سهام رابطه قوی بین ریسک و بازده وجود دارد. ریسک بیشتر، بازده بیشتر به طور کلی این است! در اصطلاحات مالی، مدیریت ریسک، فرآیند شناسایی و ارزیابی ریسک و سپس تدوین استراتژی هایی برای مدیریت و به حداقل رساندن آن، در حالی که بازده را به حداکثر می رساند، است.

هر سرمایه گذاری مقداری از ریسک را می طلبد و برای اینکه یک سرمایه گذار این ریسک را بپذیرد باید به طور مناسب ریسک قابل جبران باشد. این غرامت به صورت چیزی به نام حق بیمه ریسک می باشد. بنابراین ریسک برای سرمایه گذاری در بورس مهم است، زیرا بدون ریسک هیچ گونه سودی حاصل نمی شود. سرمایه گذاران موفق از استراتژی های مدیریت ریسک بازار سهام برای به حداقل رساندن ریسک و به حداکثر رساندن سود استفاده می کنند.

چطوری ریسک سرمایه گذاری خود را مدیریت کنیم؟

در بازارهای مالی به طور کلی دو نوع ریسک وجود دارد. اول خطر بازار و دوم خطر تورم. ریسک بازار از احتمال افزایش یا کاهش بازارهای مالی حاصل می شود. ریسک دیگر یعنی تورم یا خطر قدرت خرید ناشی از افزایش و کاهش قیمت کالاها و خدمات در طول زمان است.

ریسک تورم در سرمایه گذاری های طولانی مدت مورد توجه قرار می گیرد، زیرا در کوتاه مدت ریسک بازار از اهمیت بیشتری برخوردار است. این ریسک بازار است که می تواند تا حدی کنترل شود، اما ریسک تورم قابل کنترل نیست.

استراتژی های خاصی وجود دارد که می تواند برای کاهش ریسک در بازار سهام استفاده شود. که آن استراتژی ها به شرح زیر است:

استراتژی های کاهش ریسک

روند بازار را دنبال کنید

این یکی از روشهای اثبات شده برای به حداقل رساندن خطرات در بازار سهام است. مسئله این است که، تشخیص روند در بازار دشوار است و روندها خیلی سریع تغییر می کنند. روند بازار ممکن است یک روز ،یک ماه یا یک سال ادامه داشته باشد و باز هم روندهای کوتاه مدت در روندهای بلند مدت فعالیت کنند.

متنوع سازی پرتفوی

یکی دیگر از استراتژی های مفید مدیریت ریسک در بازار سهام، متنوع سازی ریسک خود با سرمایه گذاری در یک پرتفوی است. در پرتفوی، سرمایه گذاری خود را به چندین شرکت، بخش و کلاس دارایی متنوع می کنید. این احتمال وجود دارد که در حالی که ارزش بازار یک سرمایه گذاری خاص کاهش می یابد، ممکن است سرمایه دیگر افزایش یابد. صندوق های سرمایه گذاری یک روش دیگر برای متنوع سازی تأثیرات است.

توقف ضرر

 توقف ضرر وسیله دیگری است که بررسی می کند در صورت سقوط سهام، ضرر نمی کنید یا می کنید. در این استراتژی، سرمایه گذار این گزینه را دارد که در صورت سقوط سهام خاص به زیر حد معین، خروج کند.

وارن بافت می گوید: "ضرر نکنید!" اما بازار سهام ریسک را نشان می دهد و خوشبختانه استراتژی های کافی برای یک سرمایه گذار عاقل برای محافظت از پول خود و اطمینان از سود وجود دارد. استفاده دقیق و به موقع از این گزینه ها به شما کمک می کند ریسک موجود را ببینید.

متنوع سازی پرتفوی

به نکات زیر توجه کنید:

مدیریت ریسک فرآیند شناسایی، تجزیه و تحلیل و پذیرش یا کاهش عدم اطمینان در تصمیمات سرمایه گذاری است.

تاکتیکهای مختلفی برای تعیین خطر وجود دارد که می توانید با استفاده از آن از ریسک های جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

بتا، همچنین به عنوان ریسک بازار شناخته می شود، معیاری برای نوسانات یا ریسک سیستماتیک یک سهام منفرد در مقایسه با کل بازار است.

آلفا معیاری برای بازده اضافی است. مدیران مالی که از استراتژی های فعال برای غلبه بر بازار استفاده می کنند، در معرض خطر آلفا قرار دارند.

درک مدیریت ریسک

مدیریت ریسک در همه جای حوزه مالی اتفاق می افتد. کارگزاران سهام از ابزارهای مالی و معاملات آتی استفاده می کنند و مدیران پول از استراتژی هایی مانند متنوع سازی سبد سهام، تخصیص دارایی و اندازه گیری موقعیت، برای کاهش یا مدیریت موثر ریسک استفاده می کنند. به هر حال روش هایی که در این قسمت گفته شد، همگی با مدیریت صحیح امکان پذیر است و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقالاتی که در بخش آموزش سرمایه گذاری در بورس وجود دارد را مطالعه کنید. 

اگر ریسک را مدیریت نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

مدیریت ناکافی ریسک می تواند عواقب شدیدی را برای شرکت ها، افراد و اقتصاد به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، سقوط وام مسکن وام در سال 2007 که به ایجاد رکود بزرگ کمک کرد، ناشی از تصمیمات و مدیریت نادرست بود، برای مثال در گذشته وام دهندگانی بودند که وام های رهنی را به افرادی با اعتبار ضعیف ارائه می دادند که این موضوع باعث ریسک های جبران ناپذیری شد و در نهایت رکود اقتصادی نتیجه ی این مدیریت بد شد!

اگر ریسک را مدیریت نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

نحوه مدیریت ریسک

ما تمایل داریم به "ریسک" با اصطلاحات عمدتا منفی فکر کنیم. با این حال، در دنیای سرمایه گذاری، خطر ضروری است و از عملکرد مطلوب جدا نیست.

تعریف رایج از ریسک سرمایه گذاری، انحراف از نتیجه مورد انتظار است. ما می توانیم این انحراف را به صورت مطلق یا نسبت به چیز دیگری، مانند یک معیار بازار بیان کنیم.

گرچه ممکن است این انحراف مثبت یا منفی باشد، اما متخصصان سرمایه گذاری معمولاً این ایده را قبول می کنند که چنین انحرافی، مقداری از نتیجه در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری های شما را نشان می دهد. بنابراین برای دستیابی به بازده بالاتر انتظار می رود که خطر بیشتری را بپذیریم. همچنین یک ریسک دیگر وجود دارد که باعث افزایش نوسانات می شود. و متخصصان سرمایه گذاری به طور مداوم به دنبال راه هایی برای کاهش چنین بی ثباتی هستند، و در مورد چگونگی انجام این کار توافق روشنی بین آنها وجود ندارد.

اینکه یک سرمایه گذار چقدر نوسان را بپذیرد کاملاً به تحمل سرمایه گذار در برابر ریسک بستگی دارد!

 در مورد یک متخصص سرمایه گذاری، باید بدانیم تحمل اهداف سرمایه گذاری آنها چقدر است. یکی از معیارهای مخاطره پذیری متداول، که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد انحراف معیار، اندازه گیری آماری است. شما به متوسط بازده سرمایه گذاری نگاه می کنید و سپس میانگین انحراف معیار آن را در همان بازه زمانی می یابید. این به سرمایه گذاران کمک می کند تا ریسک را به صورت عددی ارزیابی کنند. اگر آنها معتقد باشند که از نظر مالی و عاطفی می توانند ریسک را تحمل کنند، سرمایه گذاری می کنند.

نتیجه گیری

برای این که بهترین سرمایه گذاری در بورس را داشته باشید و به نتیجه مطلوب خود برسید، کافی ست ریسک های خود را به بهترین نحو مدیریت کنید، اگر اطلاعات یا دانش کافی در این زمینه ندارید، می توانید از مشاوران بورسی درخواست کمک کنید، به امید روزهایی پر سود و دور از ریسک های پر خطر.

موفق و پر سود باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر