1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. مزایای بلاک چین در تجارت

مزایای بلاک چین در تجارت

مزایای بلاک چین در تجارت
لوگو علیرضا محرابی
مزایای بلاک چین در تجارت
بلاکچین

ویژگی های منحصر به فرد بلاک چین به بسیاری از مسائل مشاغل می پردازد. در اینجا 10 مورد از مزایای بلاک چین در تجارت آورده شده است. راه اندازی بیت کوین در سال 2009، بلاک چین را از استفاده تئوری به دنیای واقعی منتقل کرد و نشان داد که این فناوری دفتر کل توزیع شده دیجیتال کار می کند. از آن زمان، سازمان‌ها در حال آزمایش هستند که چگونه می‌توانند از بلاک چین در جهت منافع خود استفاده کنند.

شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های دولتی و نهادهای غیرانتفاعی از بلاک چین برای بهبود فرآیندهای موجود و فعال کردن مدل‌های شغلی جدید استفاده می‌کنند. ارزش بلاک چین از توانایی آن در به اشتراک گذاری داده ها به روشی ایمن در میان نهادها ناشی می شود؛ بدون اینکه هیچ نهادی مسئولیت حفاظت از داده ها یا تسهیل تراکنش ها را بر عهده بگیرد.

برترین مزایای بلاک چین در تجارت

برترین مزایای بلاک چین در تجارت

در واقع، بلاک چین و ویژگی‌های آن می‌تواند مزایای متعددی را برای کسب‌وکارها فراهم کند، خواه از شبکه بلاک چین عمومی استفاده کنند یا برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بلاک چین خصوصی. کارشناسان موارد زیر را به عنوان برترین مزایای بلاک چین در تجارت شناسایی کرده اند:

1. اعتماد

بلاک چین بین نهادهای مختلف اعتماد ایجاد می کند که در آن سازمان ها، اعتماد یا وجود ندارد یا اینکه تثبیت نشده است. در نتیجه، این نهادها مایل به مشارکت در معاملات تجاری هستند که شامل تراکنش‌ ها یا به اشتراک‌گذاری داده‌هایی است که ممکن است در غیر این صورت انجام نداده باشند یا به واسطه نیاز داشته باشند.

فعال کردن اعتماد یکی از مهمترین مزایای بلاک چین در تجارت است. ارزش آن در موارد اولیه استفاده از بلاک چین مشهود است که تراکنش‌ها را میان نهادهایی تسهیل می‌کرد که ارتباط مستقیمی با هم نداشتند و هنوز مجبور بودند داده‌ها یا پرداخت‌ها را به اشتراک بگذارند. بیت‌کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال، نمونه‌های اساسی هستند از اینکه چگونه بلاک چین اعتماد بین شرکت‌کنندگانی را که یکدیگر را نمی‌شناسند، ممکن می‌سازد.

2. ساختار غیرمتمرکز

دانیل فیلد، مدیر نوآوری و رئیس جهانی بلاک چین در UST، ارائه دهنده فناوری و خدمات دیجیتال، گفت: بلاک چین زمانی ارزش خود را ثابت می کند که هیچ نقش مرکزی وجود نداشته باشد که اعتماد را امکان پذیر کند. بلاک چین علاوه بر ایجاد اعتماد در میان شرکت‌کنندگانی که برای یکدیگر ناشناخته هستند، امکان اشتراک‌گذاری داده‌ها را در اکوسیستمی از کسب‌وکارها فراهم می‌کند که در آن هیچ نهاد واحدی به طور انحصاری مسئول نیست. کسب‌وکارهای متعدد از تامین‌کنندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل گرفته تا تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان اطلاعاتی را از دیگران در زنجیره می‌خواهند یا نیاز دارند، با این حال هیچکس مسئول تسهیل همه این اشتراک‌ گذاری اطلاعات نیست. بلاک چین با ماهیت غیرمتمرکز خود این معضل را حل می کند.

3. بهبود امنیت و حریم خصوصی

امنیت، یکی دیگر از مزایای بلاک چین در تجارت است. بلاک چین یک رکورد غیرقابل تغییر از تراکنش ها با رمزگذاری سرتاسر ایجاد می کند تا از تقلب و فعالیت های غیرمجاز جلوگیری کند. به‌علاوه، داده‌های روی بلاک چین در شبکه‌ای از رایانه‌ها ذخیره می‌شوند و هک کردن آن را تقریباً غیرممکن می‌کند؛ برخلاف سیستم‌های معمولی که یک نسخه از داده‌ها را روی سرورها ذخیره می‌کنند. علاوه بر این، طرفداران می‌گویند که بلاک چین می‌تواند با ناشناس‌ سازی داده‌ها و در برخی موارد، نیاز به مجوز برای محدود کردن دسترسی، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را بهتر از سیستم‌های سنتی برطرف کند.

4. کاهش هزینه ها

کاهش هزینه ها، یکی از مزایای بلاک چین در تجارت

طراحی بلاک چین می تواند هزینه های سازمان ها را نیز کاهش دهد؛ کارایی خاصی را برای پردازش تراکنش فراهم می کند، وظایف دستی مانند جمع آوری و اصلاح داده ها را کاهش می دهد و فرآیندهای گزارش دهی و حسابرسی را آسان می کند. کارشناسانی مانند فیلد به پس‌اندازی که موسسات مالی هنگام استفاده از بلاک چین مشاهده می‌کنند اشاره کردند و توضیح دادند که توانایی بلاک چین برای ساده‌سازی تسویه و مستقیماً به صرفه‌جویی در هزینه تبدیل می‌شود.

 به طور گسترده‌تر، بلاک چین به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با حذف واسطه‌ها، فروشندگان و ارائه‌دهندگان شخص ثالث که به‌ طور سنتی پردازش‌هایی را که بلاک‌چین می‌تواند ارائه دهد، انجام داده و هزینه‌ها را کاهش دهند. با این حال، برخی از کارشناسان ادعا می کنند که بلاک چین از بسیاری از گزینه ها گران تر است، در درجه اول به دلیل سرمایه گذاری قابل توجهی در منابع محاسباتی که به آن نیاز دارد.

5. سرعت

با حذف واسطه ها و جایگزینی بسیاری از فرآیندهای دستی تراکنش ها، بلاک چین می تواند تراکنش ها را به طور قابل توجهی سریعتر از برخی روش های مرسوم انجام دهد. با این حال، زمان‌ها می‌تواند متفاوت باشد و اینکه یک سیستم مبتنی بر بلاک چین چقدر سریع می‌تواند تراکنش‌ها را پردازش کند به عوامل متعددی مانند ترافیک شبکه، اندازه هر بلاک داده و سرعت فرآیند مورد استفاده برای ایجاد اجماع بستگی دارد.

برخی از کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی تمام مراحل از جمله مراحل دستی در نظر گرفته شود، بلاک چین از سایر فرآیندها و فناوری‌ها سریع‌تر است. با این حال، به گفته بسیاری از کارشناسان، برای فرآیندهایی که در حال حاضر عمدتا یا به طور کامل دیجیتالی شده‌اند، بلاک چین اغلب کندتر از سیستم‌های معمولی مالی و پردازش داده است.

6. قابلیت مشاهده و ردیابی

استفاده والمارت از بلاک چین فقط به سرعت نیست. برنامه‌های کاربردی قابل مشاهده و ردیابی بلاک چین به خرده‌فروشان کمک می‌کنند تا موجودی را مدیریت کنند، به مشکلات یا سؤالات پاسخ دهند و منشاء کالا را تأیید کنند. به گفته کارشناسان، بلاک چین می تواند به ردیابی منشاء اقلام مختلف، مانند داروها برای تأیید قانونی بودن و تقلبی نبودن آنها و همچنین اقلام ارگانیک برای تأیید ارگانیک بودن آنها کمک کند که یکی از مهم ترین مزایای بلاک چین در تجارت است. 

برای اطلاع از شرایط و نحوه ثبت نام در صرافی مکسی، بر روی لینک کلیک کنید.

7. تغییر ناپذیری

تغییر ناپذیری از مزایای بلاک چین در تجارت

تغییرناپذیری به سادگی به این معنی است که تراکنش ها، پس از ثبت در یک بلاک چین، قابل تغییر یا حذف نیستند. همه تراکنش‌ها دارای مهر زمان و تاریخ هستند، بنابراین یک رکورد دائمی وجود دارد که می‌توان از آن برای ردیابی اطلاعات در طول زمان استفاده کرد و امکان ممیزی مطمئن و قابل اعتماد اطلاعات را فراهم کرد. در مقابل، فایل‌های مبتنی بر کاغذ و سیستم‌های رایانه‌ای قدیمی‌تر مستعد خطا هستند و می‌توانند به راحتی خراب یا بازنشسته شوند.

8. کنترل فردی داده ها

بلاک چین به افراد کنترل بی سابقه ای بر داده های دیجیتالی آنها می دهد. Michela Menting، مدیر ارشد تحقیقاتی ABI Research می گوید: «در دنیایی که داده کالای بسیار ارزشمندی است، این فناوری ذاتاً از داده های متعلق به شما محافظت می کند و در عین حال به شما امکان می دهد آن ها را کنترل کنید.» افراد و سازمان‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند چه بخش‌هایی از داده‌های دیجیتال خود را می‌خواهند و با چه کسی و برای چه مدت به اشتراک بگذارند، با محدودیت‌هایی که توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اعمال می‌شود.

9. توکن سازی

توکن‌ سازی فرآیندی است که در آن ارزش یک دارایی فیزیکی یا دیجیتالی به یک توکن دیجیتال تبدیل می‌شود که سپس در یک بلاک چین ثبت و به اشتراک گذاشته می‌شود. جو دیوی، یکی از شرکای شرکت مشاوره فناوری West Monroe، گفت: توکن‌ سازی با هنر دیجیتال و سایر دارایی‌ های مجازی گیر کرده است اما کاربردهای گسترده‌تری دارد که می‌تواند معاملات تجاری را روان کند.

10. نوآوری و خلاقیت

رهبران بسیاری از صنایع در حال کاوش و پیاده سازی سیستم های مبتنی بر بلاک چین برای حل مشکلات حل نشدنی و ساده سازی شیوه های دست و پاگیر هستند. 

رواج کلاهبرداری در رزومه کاری زمان‌بر را، برای تأیید صحت اطلاعات به مدیران استخدام می‌گذارد اما برنامه‌های آزمایشی که به دانشگاه‌های شرکت‌کننده اجازه می‌دهد داده‌های مربوط به فارغ‌ التحصیلان و مدارک اعطایی خود را در یک زنجیره بلاکی قرار دهند که سپس توسط مدیران استخدام مجاز قابل دسترسی باشد، به حل هر دو مشکل کمک می‌کند.

برای اطلاع از نحوه کسب سود از رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

نمونه هایی از صنایع که از بلاک چین سود می برند

صنایعی که از بلاک چین سود می برند

مزایای بلاک چین در تجارت شامل بخش‌های مختلف صنعت می‌شود اما برخی از بخش‌ها و شرکت‌ها نسبت به سایرین برای این فناوری مناسب‌تر هستند. کسب‌وکارهایی که غیرمتمرکز هستند، چندین طرف دارند که نیاز به دسترسی به داده‌های یکسان دارند و به روشی بهتر، برای اطمینان از دستکاری داده‌ها نیاز دارند؛ برنامه‌های بلاک چین را آزمایشی کرده‌اند یا آنها را به تولید کامل رسانده‌اند. در زیر چند نمونه از صنایعی که از بلاک چین سود می برند آورده شده است:

  • موسسات مالی: مشتریان آنها تسویه سریعتر و کم هزینه تر را تجربه می کنند.
  • سازمان های بهداشت و درمان: بلاک چین می تواند سوابق حریم خصوصی بیمار را حفظ کند و در عین حال امکان اشتراک گذاری داده های بیمار را فراهم کند.
  • سازمان های غیرانتفاعی و دولتی: قراردادهای هوشمند و سایر برنامه‌های بلاک چین به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کنند تا رکوردهای تغییرناپذیری ایجاد کنند که شرایط مقرر را اجرا می‌کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com