توکن چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
توکن چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

توکن در معنای عام به سخت افزار بسیار کوچکی اطلاق می شود که برای ورود یک کاربر در سرویس رایانه ای به کار برده می شود. از توکن امنیتی، به صورت الکترونیکی و برای اقداماتی امنیتی نظیر احراز هویت مشتری استفاده شده که یک کلید الکترونیکی برای دسترسی به سامانه است. برخی دیگر از توکن ها کاربرد امضای دیجیتال داشته و به منظور تشخیص اطلاعات بیومتریک فرد مانند اثر انگشت استفاده می شود.

این توکن ها به صورت USB طراحی شده اند و از بلوتوث استفاده می کنند. این ها کاربردهای عامیانه ای از توکن ها بود که در حال حاضر توسط برخی سازمان ها مانند سازمان املاک و اسناد کشور، کانون سردفترداران، بانک ها به کار برده می شوند. اما شما اصطلاح توکن را بیشتر در دنیای ارزهای دیجیتال شنیده می شود. توکن های ارز دیجیتال به معنای رمزارزهایی هستند که برخلاف بیت کوین و اتریوم بلاک چین اختصاصی نداشته و بر بستر بلاک چین های موجود ساخته می شوند.

توکن ارز دیجیتال نیز درواقع واحد شمارش آن رمزارز است. توکن ارز دیجیتال با کوین ارز دیجیتال متفاوت است. یک کوین وابسته به شبکه بلاکچین خودش است یعنی بر بستر بلاک چین مخصوص به خود ساخته شده و کار می کنند اما توکن، بلاک چین مستقل ندارد و بر بستر بلاک چین های موجود مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته می شود. از توکن ها می توان برای اهداف سرمایه گذاری، ذخیره ارزش یا خرید استفاده کرد. ارزهای رمزنگاری شده ارزهای دیجیتالی هستند که برای تسهیل معاملات (انجام و دریافت پرداخت) در بلاک چین استفاده می شوند. به عبارت ساده تر توکن های ارز دیجیتال از قابلیت مبادله و انتقال دیجیتالی دارایی بین افراد برخوردار هستند.

منشا ایجاد توکن چیست؟

منشا ایجاد توکن چیست؟

برای ایجاد هر توکن ارز دیجیتال، می توان از هر پلتفرمی که از قراردادهای هوشمند و زبان برنامه نویسی سطح بالا، تشکیل شده است استفاده کرد. در حال حاضر شبکه بلاک چین اتریوم میزبان بیش از 80 درصد از توکن های بازار است. یعنی بیشترین میزان توکن ها روی بلاک چین اتریوم عرضه شده اند. بعد از اتریوم، می توان به بایننس چین، ایاس، کازماس، تزوس و ترون اشاره کرد. 

آنچه که در ساخت توکن می تواند به عنوان یک مزیت شمرده شود این است که برای ساخت آن نیاز به زمان زیادی نبوده و می توان در کمتر از یک ساعت و هزینه بسیار پایین تر از ساخت یک کوین، آن را ایجاد کرد اما آنچه که باید در نظر داشته باشید این است که فقط ایجاد کردن یک توکن به خودی خود نمی تواند باعث تضمین ارزشمندی باشد.

همین ساده بودن ایجاد توکن باعث می شود که شرایط برای کلاهبرداران فراهم باشد تا به ساخت توکن های بی ارزشی روی آورده و به واسطه آن اقدام به کلاهبرداری نمایند. به همین دلیل و برای اینکه یک توکن دارای ارزش باشد، باید آن را در یک پروژه کاربردی استفاده کرد و یا اینکه در صرافی های بسیار معتبر آن را اضافه کرد که کار چندان ساده ای نیست. متاسفانه بیشتر توکن هایی که در بازار ایجاد و عرضه می شوند فاقد ارزش خاصی بوده و صرفا ارائه می شوند تا سرمایه توسعه دهندگان خود را افزایش دهند.

به عنوان مثال در سال 2017، توکن های جدیدی بدون آنکه ارزش داشته باشند و به عنوان پروژه های کلاهبرداری وارد بازار شده و توانستند با پیش فروش کردن به سرمایه گذاران ناآگاه، کلاهبرداری های چند میلیون دلاری انجام دهند. 

توکن های ارز دیجیتال چگونه ایجاد می شوند؟

ساختن توکن ارز دیجیتال نیاز به دانش فنی خاصی ندارد مخصوصا برای کسانی که با برنامه نویسی آشنایی دارند. برای ساخت توکن ها بر بستر بلاک چین به توسعه دهنده هایی نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال شما برای ساخت توکن بر بستر اتریوم نیاز دارید تا مقداری اتر هزینه کنید تا استخراج کنندگان شبکه اتریوم بتوانند تراکنش ساخت توکن را تأیید کنند.

انواع توکن ارز دیجیتال

انواع توکن

توکن های ارز دیجیتال به 4 دسته تقسیم می شوند. این تقسیم بندی براساس راهنمای FINMA، مؤسسه قانون ‌گذاران مالی سوئیس ارائه شده است و عبارتند از: توکن های اوراق بهادار، توکن های سهمی، توکن کاربردی و توکن پرداخت.

توکن اوراق بهادار (Security Tokens): بیشترین میزان توکن های عرضه اولیه (ICO) توکن های اوراق بهادار هستند که خریدارانشان روی آن ها سرمایه گذاری می کنند تا سود کسب کنند. 

توکن سهمی (Equity Tokens): به توکنی گفته می شود که سهام یا حقوق صاحبان سهام در شرکتی را نشان می دهند. 

توکن کاربردی (Utility Tokens): توکن های کاربردی که به تعداد محدودی عرضه می شوند، برای دسترسی مردم به یک محصول یا خدمت ایجاد می شوند.

توکن پرداخت (Payment Tokens): هدف از ایجاد توکن پرداخت نیز پرداخت هزینه کالا و خدمات است.

چرا باید از توکن استفاده کرد؟

همانطور که گفتیم آنچه که باعث می شود از توکن ها استفاده کرد صرفه جویی در هزینه و زمان است. همین موضوع باعث می شود تا پروژه هایی که در ابتدا بودجه و سرمایه لازم برای کار روی شبکه و بلاک چین خود را ندارند، در ابتدای کار از بلاکچین های موجود استفاده کنند. به عنوان مثال از بستر اتریوم برای پیاده سازی پروژه خود استفاده نمایند. آنها از این طریق می توانند با تزریق سرمایه خصوصی و عمومی خود به صرافی ها، به سرمایه و زمان بندی مورد نظر خود دست یابند. گاهی نیز حتی نیازی نیست تا در آینده و در صورت وجود سرمایه لازم بلاک چین جداگانه بسازند چرا که امنیت بالای بلاک چین میزبان آنقدر زیاد است که برای پروژه کافی باشد.

به عنوان مثال پروژه چین لینک که بر بستر بلاک چین اتریوم قرار دارد در حال حاضر به خوبی کار کرده و با تیم های بزرگی قرارداد دارد. یا تتر که بسیار موفق بوده و باز هم از اتریوم به عنوان بلاک چین میزبان استفاده می کند. تتر استیبل کوینی است که با پشتوانه دلار آمریکا همیشه یک دلار است و به منظور حفاظت از سرمایه گذاران در مقابل نوسانات ساخته شده است.

درنتیجه: پروژه های توکنی که روی بلاک چین امن ایجاد شوند نیازی به ایجاد بلاک چین خصوصی ندارند.

کاربردهای توکن

کاربردهای توکن

برخی از مهم ترین کاربردهای توکن به خصوص توکن های ارز دیجیتال عبارتند از:

  • اطمینان از امنیت شبکه 
  • به منظور مالکیت دارایی های دیجیتال
  • قابل استفاده به عنوان پاداش برای مشارکت کنندگان در یک شبکه
  • قابل استفاده به عنوان روش پرداخت بین دوطرف معامله در قراردادهای هوشمند و معاملات انجام شده در DApp
  • استفاده از توکن برای رأی دادن درشبکه

کیف پول های توکن کدام است؟

برای ذخیره سازی توکن ها از کیف پول های ارز دیجیتال استفاده می شود. توکن ها می توانند بر روی تمام کیف پول ها و آدرس های بلاک چین میزبان خود ذخیره شده و در آن جا نگهداری شوند. توکنی مانند چین لینک یا تتر که روی اتریوم ایجاد شده را می توان بر روی کیف پول های اتریوم ذخیره کرد. بنابراین کافی است تا یک کیف پول اتریوم داشته باشید و به راحتی تمام توکن های مبتنی بر اتریوم را روی آن ذخیره کنید. 

برای بلاک چین های دیگر از جمله ترون، ایاس و تزوس می توان هر کوینی را ذخیره کرد. البته در بلاک چین های جدید همچون پولکادات و اولنچ این امکان وجود دارد که توکن ها روی کیف پول های اختصاصی با آدرس های متفاوت ذخیره شوند.

نتیجه گیری

از توکن ها در معنای عام به عنوان یک کلید الکترونیکی برای دسترسی کاربر به سامانه استفاده می شوند. مانند احراز هویت مشتری. توکن های ارزهای دیجیتال، بلاک چین مستقل نداشته و بر بستر بلاک چین های موجود ایجاد می شوند. از توکن ارز دیجیتال در موارد متعددی استفاده می شود از جمله به عنوان پاداش مشارکت کنندگان در یک شبکه یا رای دادن. توکن های ارز دیجیتال از طریق برگزاری رویدادهای عرضه اولیه کوین یا اصطلاحا ICO توزیع می شوند. این توکن ها را می توانید روی کیف پول هایی که بلاک چین میزبان آن را پشتیبانی می کند ذخیره نمایید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

15 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com