1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
قراردادهای هوشمند چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

فرض کنید یک رباتی طراحی شده است که می تواند سخت ترین داده ها را دریافت کند، سپس تجزیه و تحلیل کند و در نهایت بر اساس نتیجه های به دست آمده، کارهایی را انجام دهد، این دقیقا نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند(smart contract) است. در واقع قراردادهای هوشمند منتظر رخ دادن شرط هایی هستند تا به محض اتفاق افتادن آن ها، کارهایی را انجام دهند. در ادامه به بررسی کاربرد قرارداد هوشمند در بلاک چین می پردازیم.


قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند چیست؟

در واقع قراردادهای هوشمند مجموعه ای از کدهای پیشرفته هستند که بر روی بلاک چین قرار گرفته و انجام می شوند. در سال 1994 بود که نیک سابو برای اولین بار به ایده قراردادهای هوشمند رسید و تصمیم گرفت قراردادهای معمولی دنیای واقعی را به کدهای رایانه ای تبدیل کند. در واقع او می خواست با قراردادهای هوشمند کاری کند تا دیگر طرف همه قراردادها، بانک ها و موسسات نباشند و امکان خطا و فساد در قراردادها به صفر برسد.

ایده نیک سابو خیلی خوب بود اما در آن سال هنوز فناوری بلاک چین به وجود نیامده بود و عملی کردن این ایده سخت بود. اولین بار در سال 2009 بود که ارز دیجیتال بیت کوین از شبکه بلاک چین استفاده کرد. بعد از سال 2015 بود که Vitalik Buterin اتریوم را تاسیس کرد و کاربردهای قراردادهای هوشمند را تعریف کرد.

برای درک بهتر کاربرد قراردادهای هوشمند در بلاک چین مثالی می زنیم: فرض کنید دو نفر در یک صرافی غیرمتمرکز می خواهند معامله کنند. در چنین شرایطی به نظر شما ملاک اعتماد دو طرف به یک دیگر چیست؟! قطعا اعتماد به فردی ناشناس که حتی نمی دانید کجای دنیا زندگی می کند سخت است. اما قرارداد هوشمند به عنوان ملاک ثابت و قابل اعتمادی، برای انجام معامله ها در صرافی های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی با کدنویسی برای قرارداد هوشمند تعریف می کنند که اگر این شروط اتفاق افتاد بدون دخالت کسی این نقل و انتقال را انجام بده. 


مهم ترین مزیت های قرارداد هوشمند

مهم ترین مزیت های قرارداد هوشمند

مهم ترین مزیت این قراردادها این است که، حتی خود سازنده ی قراردادها نمی تواند آن ها را متوقف کند. یعنی وقتی قراردادهای هوشمند بخواهند انجام شوند، هیچ کس نمی تواند در آن ها دخالتی داشته باشد و این قراردادها به طور خودکار تا همیشه در حال انجام اند. از دیگر مزیت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از آن جایی که این قراردادها در بلاک چین استفاده می شوند و به صورت خودکار در حال انجام هستند، از سرعت بالایی نیز برخوردار هستند.
  • همان طور که گفته شد هیچ کس نمی تواند در قراردادهای هوشمند دخالت داشته باشد، همین موضوع باعث شده است که کاربران شبکه به این قراردادها اعتماد کامل داشته باشند.
  • می دانیم انجام امور مالی در دنیای واقعی می تواند هزینه های جانبی زیادی داشته باشد، مانند کارمزدهای دفترخانه ها، املاک ها، هزینه تمدید و.... اما در دنیای غیرمتمرکز دیفای، قراردادهای هوشمند این هزینه های جانبی را حذف کرده اند.

معایب قراردادهای هوشمند

معایب قراردادهای هوشمند

  • با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند نیاز به کدنویسی و برنامه نویسی های گسترده ای دارند، در نتیجه احتیاج به چند کدنویس و برنامه نویس می باشد که این کار را انجام دهند. به همین دلیل است که هزینه قرارداد هوشمند زیاد می باشد.
  • همان طور که گفته شد قراردادهای هوشمند توسط انسان ها برنامه نویسی شده اند در نتیجه ممکن است خطایی در هنگام نوشتن کدها پیش آید. اگر این اتفاق بیوفتد، دیگر نمی شود حتی آن را اصلاح کرد و هکرها می توانند از طریق این قرارداد به شبکه نفوذ کرده، آن را هک کرده و سرقت انجام دهند.
  • این قراردادها و کل شبکه دیفای غیرمتمرکز، توسط کامپیوترهای سراسر دنیا کنترل می شود و هیچ سازمان یا دولتی به آن نظارت ندارد. حال اگر تصمیم همگانی دولت ها این باشد که محدودیتی بر این شبکه ایجاد کند، قراردادهای هوشمند دچار مشکل و باگ خواهند شد.
  • اوراکل ها همواره با قراردادهای هوشمند در ارتباط هستند و داده هایی را برای قراردادهای هوشمند فراهم می کنند. درست است که اوراکل ها بدون نقض داده ها را جمع آوری می کنند و به قراردادهای هوشمند می دهند. اما در این میان اگر هکرها بتوانند به اوراکلی که با یک قرارداد هوشمند کار می کند، دسترسی پیدا کنند، مشکل بزرگی در شبکه رخ خواهد داد!. در واقع هکرها متناسب با خواسته خود دوست دارند برای یک قرارداد هوشمند اتفاق خاصی بیوفتد، به طور مثال می خواهند بین دو حالت، قرارداد هوشمند حالت یک را تایید کنند. در چنین شرایطی هکری که به اوراکل دسترسی دارد، اطلاعات دلخواه را به قرارداد هوشمند می دهد و قرارداد هوشمند نیز متناسب با شروط خود، حالت یک را تایید میکند. این موضوع باعث شده است، مشکل اوراکل ها، باگی در قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

چگونه یک قرارداد هوشمند ایجاد می شود؟

چگونه یک قرارداد هوشمند ایجاد می شود؟

اول از همه باید در نظر داشت که کدام بلاک چین ها توانایی ساپورت قراردادهای هوشمند را دارند.

بلاک چین های: بیت کوین، زنجیره های جانبی، NXT و اتریوم می توانند قراردادهای هوشمند را پردازش کنند.

برای شروع یک برنامه نویس از طریق نرم افزار مخصوص ارتباط با بلاک چین(کلاینت)، قرارداد هوشمند را بر روی شبکه بلاک چین ثبت می کند. لازم به ذکر است که برنامه نویسان باید به چندین زبان برنامه نویسی از جمله زبان های سالیدیتی، مسلط باشند. سپس نیاز است که با انجام تراکنش به تست اجرای قراردادهای هوشمند، بپردازیم. به محض انجام تراکنش، نودهای موجود در شبکه، داده ها را دریافت کرده و قرارداد هوشمند را اجرا می کنند.

برای ایجاد قرارداد هوشمند لازم است سطح دسترسی ها را برای قرارداد مشخص کنیم، به طور مثال اگر قرار است این قرارداد به صورتی انجام شود که در ازای پرداخت مبلغ خاصی، محصول مجازی خاصی را در اختیار کاربر قرار دهد، باید دسترسی به محصول مجازی برای قرارداد هوشمند تعریف شود. برای قراردادهای هوشمند شرط هایی تعریف می شود و لازم است تمامی استفاده کنندگان با آن موافق باشند و آن را امضا کنند.

نکته مهم دیگر ارتباط بین اوراکل ها و قراردادهای هوشمند می باشد، در واقع این اوراکل ها هستن که اطلاعات مربوط به دنیای واقعی را در اختیار قراردادهای هوشمند قرار می دهند تا داده های پردازشی قراردادهای هوشمند کامل شود.


کاربرد قراردادهای هوشمند در دنیای واقعی

کاربرد قراردادهای هوشمند در دنیای واقعی

درست است که قراردادهای هوشمند مخصوص دنیای غیرمتمرکز است اما این قراردادها می تواند در دنیای واقعی کاربردهای بسیاری داشته باشد. برای مثال:

از طریق قراردادهای هوشمند و نودهای موجود در شبکه می توان یک انتخابات برگزار کرد که به هیچ وجه، هیچ کس نتواند در آن دخالت یا تقلب کند!. همچنین می توان از قراردادهای هوشمند در امور بیمه نیز استفاده کرد، از آن جایی که قراردادهای هوشمند به طور خودکار کار می کنند، می توان برای پرداخت حق بیمه، خسارت و تمدید بیمه نیز از آن ها استفاده کرد. علاوه بر این می توان در سیستم هایی از جمله حمل و نقل، بانکداری و اینترنت اشیا نیز از قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد قراردادهای هوشمند، می توان گفت این تکنولوژی در آینده، انقلابی در زمینه هایی که مثال زدیم ایجاد خواهد کرد.


جمع بندی: قراردادهای هوشمند متناسب با شروطی که اتفاق می افتد، کاری را انجام می دهند. کار قراردادهای هوشمند بدون توقف می باشد و هیچ کس توانایی دخالت یا دستکاری در آن ها را ندارد. همین موضوع باعث شده است که کاربران موجود در شبکه به این قراردادها اعتماد کامل داشته باشند.

از معایب قراردادهای هوشمند می توان به: هزینه زیاد و باگ اوراکل ها اشاره کرد. به کار بردن قراردادهای هوشمند در حوزه های حمل و نقل، بیمه و اینترنت اشیا می تواند انقلابی در دنیای واقعی ایجاد کند.

مراحل به وجود آمدن قراردادهای هوشمند به این صورت می باشد که ابتدا برنامه نویسان، قرارداد را بر روی شبکه بلاک چین ثبت می کنند، سپس با انجام تراکنش آن را تست می کنند، سپس نودها داده ها را دریافت کرده و قرارداد را اجرا می کنند. تعیین سطح دسترسی و شروط لازم برای قراردادهای هوشمند در مرحله تکمیل قراردادهای هوشمند می باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com