1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (kadena) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
شبکه کادنا (kadena) چیست؟
ارزهای دیجیتال

اکثر پروژه های بلاک چینی به گواه اثبات کار برای انتقال زیرساخت های خود زمینه چینی می کنند، در حالی که برخی پلتفرم ها مانند کادنا ضمن استفاده از گواه اثبات کار، توانسته با طراحی نوین معماری شبکه به جنگ مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز سازی بلاک چین برود. در این مقاله به بررسی شبکه کادنا، همکاری ها، معرفی کوین شبکه کادنا و همکاری های این پروژه می پردازیم.

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (Kadena) یک شبکه بلاک چین عمومی مشابه بیت کوین با هدف مقیاس پذیری می باشد که برای تامین امنیت غیرمتمرکز و اجماع میان نودها، از مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) استفاده می کند. طراحی ساختار شبکه کادنا، ضمن افزایش مقیاس پذیری و افزایش توان عملیاتی، حفظ امنیت بلاک چین را تضمین می کند. توسعه دهندگان کادنا، معتقد بودند که زیرساخت های فناوری بلاک چین و اکوسیستم متصل به آن، نیازمند بازسازی می باشند.

کادنا با استفاده از فناوری Multi-Chain یا همان فناوری چند زنجیره ای، توانسته چندین زنجیره را به یک دیگر متصل کند. در نتیجه معماری شبکه چند زنجیره ای، باعث شده که در لایه یک این شبکه، میزان مقیاس پذیری شبکه بتواند بیش از 9 میلیون معامله روزانه انجام شده در بازار بورس نیویورک را پردازش کند. در شبکه کادنا مدت زمان لازم برای ساخت هر بلاک 1.5 ثانیه می باشد، بنابراین در این شبکه 20 بلاک تنها در 30 ثانیه ساخته می شود.

شبکه کادنا برای توسعه پلتفرم های دیفای و محصولات بلاک چینی، زیرساخت و ابزارهایی را ارائه می دهد. از جمله این ابزارها می توان به زبان برنامه نویسی پکت (Pact) اشاره کرد. اولین زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند، پکت می باشد که طراحی آن با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) صورت گرفته است. همه افراد می توانند قراردادهای هوشمندی را که با این زبان نوشته شده اند را با هر سطح تجربه و دانشی که دارند، به راحتی بخوانند. توسعه دهندگان کادنا برای آموزش یادگیری زبان پکت، یک مجموعه آموزشی در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده اند.

نحوه کار شبکه کادنا

نحوه کار شبکه کادنا

هر بلاک جدیدی که در شبکه بیت کوین استخراج می شود، دارای هش بلاک قبلی زنجیره، درون خود می باشد. ماینرهای شبکه با هدف استخراج بلاک های جدید، با یکدیگر برای حل مسئله ریاضی رقابت می کنند. این فرآیند که به عنوان اولین متد برای تامین امنیت شبکه های غیرمتمرکز و همچنین اثبات صحت تراکنش ها کاربرد دارد، همان گواه اثبات کار است. هر بلاک جدید در شبکه کادنا علاوه بر این که به بلاک قبلی زنجیره خود متصل می شود، به 3 بلاک دیگر نیز از زنجیره های همتا وصل می شود و در خود، درخت مرکل زنجیره های همتا را نیز دارد. در نتیجه در سراسر شبکه توان شبکه برای انتشار و پخش داده ها افزایش می یابد. در شبکه کادنا همه ی زنجیره ها همتا هستند و هیچ زنجیره اصلی در این شبکه وجود ندارد. به عبارتی دیگر در این شبکه هیچ یک از زنجیره های کادنا، زنجیره جانبی نمی باشند.

زیرساخت شبکه کادنا شامل پروتکل لایه یک با نام چین وب (Chainweb) و همچنین یک پروتکل لایه دو تحت عنوان کورو (Kuro) می باشد. تعامل لایه اول و دوم شبکه کادنا از طریق قراردادهای هوشمندی صورت می گیرد که با زبان پکت نوشته شده است. در ادامه به بررسی مفصل تر لایه یک چین وب و لایه دو کورو می پردازیم.

پروتکل چین وب

پروتکل لایه یک چین وب، نوعی مکانیسم اجماع مبتنی بر گواه اثبات کار می باشد که دارای ساختار زنجیره بافته شده و موازی می باشد. شبکه عمومی کادنا دارای مکانیسمی برای تولید غیر همزمان تعداد زیادی بلاک بر روی زنجیره های مختلف و با ارتفاع یکسان می باشد. هر بلاک به بخش کوچکی از قدرت هش شبکه برای ساخته شدن نیاز دارد. میزان پردازش تراکنش ها در هر ثانیه توسط این پیکر بندی افزایش می یابد. هزینه گس شبکه توسط ساختار افقی بلاک چین کادنا به صفر می رسد. بنابراین افزایش تعداد تراکنش ها و افزایش زنجیره ها، باعث افزایش تعداد بلاک های موجود می شود.

زمانی که تعداد تراکنش های روی یک زنجیره افزایش می یابد، باعث افزایش هزینه کارمزد تراکنش ها نیز می شود. بنابراین توصیه می شود کاربران اکانت خود را روی زنجیره هایی با تراکم و شلوغی کم بسازند تا به این ترتیب هزینه های تراکنش ها را کاهش دهند. شبکه کادنا تعداد TPS ها را به صورت نامتناهی افزایش می دهد و ازدحام شبکه دیگر یک مسئله برای شبکه نخواهد بود. بنابراین تراکنش ها به واسطه این قابلیت و هزینه گس صفر، به صورت امن و سریع انجام می شوند.

پروتکل لایه 2 کورو

پروتکل لایه 2 کورو

پروتکل لایه 2 شبکه کادانا، کورو نام دارد که توسط 500 نود می تواند در هر ثانیه حداکثر 800 تراکنش را پردازش کند. این پروتکل بر روی AWS و Azure برای ارزیابی قرار گرفته است. ساختار شبکه عمومی کادنا، لایه اولیه یا پایه ای می باشد. از آن جایی که شبکه لایتنینگ (Lightning) یک راهکار لایه دو می باشد، می تواند بر روی کادنا به عنوان یک نیرو مضاعف قرار بگیرد. زبان برنامه نویسی پکت، پشتیبانی کننده از ادغام راه حل های لایه دو مانند زنجیره های جانبی، کانال های وضعیت و لایتینگ با ساختار پایه کادنا می باشد.

چرا کادنا مهم است؟

شبکه کادنا بر اساس این ایده تاسیس شد که بلاک چین می تواند نحوه تعامل و تراکنش در جهان را متحول کند. اما برای رسیدن به پذیرش انبوه، فناوری زنجیره‌ای و اکوسیستمی که آن را به دنیای کسب‌وکار متصل می‌کند، باید از ابتدا دوباره تصویر می‌شد. بنیانگذاران آن یک معماری زنجیره ای اختصاصی ساختند و ابزارهایی را ایجاد کردند تا بلاک چین برای تجارت کار کند که قبلاً تصور می شد غیرقابل دستیابی است، Kadena توانسته است به اولین و تنها بلاک چین لایه 1 تبدیل شود که به طور دائم به مقیاس پذیری می پردازد و در عین حال قدرت امنیت اثبات کار (PoW) و عدم تمرکز را حفظ می کند.

نحوه استخراج رمز ارز KDA

شبکه کادنا برای استخراج رمز ارز و تایید تراکنش ها از گواه اثبات کار استفاده می کند و البته الگوریتمی متفاوت با ارز دیجیتال بیت کوین دارد. برای ماینینگ کادنا از الگوریتم هش Blake2s_256 استفاده می شود. کادنا برخلاف بلاک چین های ساخته شده از یک زنجیره واحد، از زنجیره هایی موازی ساخته شده است. در نتیجه ماینرها می توانند بین چندین زنجیره مختلف، قدرت محاسباتی دستگاه های خود را پخش کنند و به صورت مساوی هر کدام را پیش برد. در نتیجه باعث کاهش هزینه های بیهوده و رقابت میان استخراج کنندگان شد. پاداش های استخراج شبکه کادنا هر 6 ماه یک بار و طبق یک برنامه زمانی مشخص تنظیم می شوند.

تقریبا نیمی از کوین های باقی مانده هر 20 سال یک بار برای پاداش دهی، عرضه می شوند. توسعه دهندگان کادنا برای استخراج، نرم افزار رسمی کادنا (chainweb-mining-client) را به کاربران پیشنهاد می کنند. کاربران برای ماینینگ KDA نیازمند دستگاه های استیک ASIC هستند. همچنین شبیه سازها، CPU و کارت گرافیک ها مناسب برای تست می باشند. یکی از موسسان پروژه کادنا به نام ویل مارتینو، اعلام کرده که ماینرها با این نرم افزار دیگر نیازی به مشارکت در استخرهای ماینینگ ندارند.

خدمات شبکه کادنا

خدمات شبکه کادنا

شبکه کادنا ابزارهای کاربردی برای توسعه دهندگان خود دارد. همچنین برای کاربران فعال خود در انجمن کریپتو یک، به نام برنامه سفیر (Ambassodor Program) دارد. این برنامه برای کاربرانی که از طریق وبلاگ نویسی، کمک به تبلیغات و برند آگهی و همچنین آموزش کاربران جدید درباره پروژه های کادنا در کانال شبکه های اجتماعی کادنا مشارکت می کنند، درآمدی را در نظر گرفته است. 

شبکه کادنا برای بررسی موجودی رمز ارز، سرویسی تحت عنوان Kadena Balance Checker دارد. در این سرویس کاربران با وارد کردن نام توکن، نوع سرور و نام حساب کاربری می توانند موجودی خود را چک کنند. از دیگر شبکه های کادنا می توان به سرویس انتقال کوین کادنا اشاره کرد که شامل قابلیت هایی مانند ساخت کلید عمومی و خصوصی، انتقال کوین به زنجیره های مختلف و نهایی سازی انتقال کراس چین می باشد. دیگر خدمات کادنا را به طور کامل در ادامه توضیح خواهیم داد.

1- صرافی غیرمتمرکز کادکس

اولین صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه کادنا، پلتفرم کادکس (Kaddex) است. ایستگاه های گس کادنا، به کاربران این امکان را می دهد که برای استفاده از کادکس، مجبور نباشند هزینه گس را پرداخت کنند. این صرافی یک توکن بومی به نام KDX دارد که 100 میلیون واحد عرضه کل ثابت دارد. همچنین برای انگیزه دادن به کابران شبکه، 40 درصد از رمز ارزها را به این امر اختصاص داده اند. 0.3% از مبلغ تراکنش ها نیز متعلق به تامین کنندگان نقدینگی می باشد و کاربران می توانند از استخر نقدینگی متناسب با سهم خود، پاداش دریافت کند.

2- کیف پول چین ویور

کیف پول چین ویور

عرضه کیف پول نرم افزاری Chainweaver بر اساس سیستم عامل، 3 فرمت مختلف دارد:

فرمت dmg. برای مک

فرمت deb. برای لینوکس

فرمت ova. برای ویندوز، لینوکس و مک

کاربران می توانند برای دریافت و ارسال کوین KDA، از کیف پول Chainweaver استفاده کنند. امکان بعدی کیف پول Chainweaver این است که محیطی برای نوشتن قراردادهای هوشمند، استقرار و فراخوانی کد می باشد و آن را تبدیل به ابزاری جامع برای توسعه بلاک چین می کند. در واقع برای توسعه و تست قراردادهای هوشمند، یک IDE تحت پکت در اختیار کاربران قرار می گیرد. کاربران می توانند با اپلیکیشن های غیرمتمرکز از طریق API تعامل داشته باشند.

3- محیط توسعه یکپارچه اتم

محیط توسعه و ویرایش کد که Atom IDE نام دارد امکاناتی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که شامل این موارد می باشد:

توسعه دهندگان می توانند با گیت و گیت هاب تعامل داشته باشند.

توسعه دهندگان می توانند از طریق تله تایپ با سایر دولوپرها ارتباط داشته باشند.

مدیریت پکیج کد

سازگاری با سیستم عامل های مختلف نظیر ویندوز، مک و لینوکس

قابلیت تکمیل هوشمند و خودکار کد

مرورگر بلاک چینی شبکه کادنا چیست؟

ابزار تحلیلی Kadena Block Explorer یا همان بلاک اکسپلور شبکه کادنا می تواند اطلاعاتی راجع به تعداد تراکنش ها، استخراج بلاک ها، سختی شبکه، امکان جست و جوی تراکنش ها و محتواهای بلاک ها و همچنین هش ریت تخمینی شبکه و ارتفاع بلاک ها را ارائه می دهد. کاربران می توانند بلاک هایی با ارتفاع یکسان و همچنین اتصال بلاک ها در زنجیره های مختلف را در صفحه اصلی مشاهده کنند.

کوین Kadena چیست؟

کوین Kadena چیست؟

KDA به عنوان کوین بومی شبکه کادنا، نقشی مشابه ETH در شبکه اتریوم دارد و یکی از کاربردهای آن پرداخت هزینه محاسبات بلاک چین عمومی کادنا است. به این ترتیب کاربران باید کوین کادنا را برای پردازش تراکنش ها بپردازند، ماینرها نیز برای پاداش استخراج بلاک این کوین را دریافت می کنند. عرضه کوین KDA به این صورت اختصاص یافته است:

70 % به ماینرها

%20 پلتفرم

%7 سرمایه گذاران و سایرین

%3 مشارکت کنندگان

مقدار عرضه کل کوین KDA یک میلیارد واحد است که این تعداد ثابت است و استخراج آن 120 سال طول می کشد. 

تیم توسعه دهنده Kadena

استوارت پوپجی (Stuart Popejoy) و ویل مارتینو (Will Martino) پروژه کادنا را راه اندازی کرده اند. استورات پوپجی در حوزه طراحی سیستم های معاملاتی و صرافی، 15 سال سابقه دارد. همچنین در جی پی مورگان، یک گروه بلاک چینی را رهبری کرده است. ویل مارتینو نیز در گروه جی پی مورگان، به عنوان سرپرست تیم مهندسی مشغول به کار بوده است. دکتر استورات هابر از دیگر توسعه دهندگان این شبکه، در این پروژه به عنوان مشاور رمزنگاری مشغول به کار است.

همکاری های پروژه کادنا

کادنا درسال 2021 با Tokensoft Wrapped همکاری خود را با هدف عرضه توکن های رپد اتریوم و بیت کوین در Kadenaswap آغاز کره است. همکاری دیگر کادنا با Celo است که در سال 2020 با هدف انتقال توکن های Cusd و KDA توسط یک بریج تسهیل گر آغاز شد. کادنا همکاری های دیگری با پولکادات، Terra ،MAKER و Chainlink دارد.

صرافی های رمز ارز KDA

در صرافی های متمرکز کوین مترو (CoinMetro)، کوکوین (Kucoin)، بیترکس گلوبال (Bittrex Global) و هات بیت (HotBit) می توان معاملات رمز ارز KDA را انجام داد.

کیف پول های رمز ارز KDA

دو کیف پول توسط توسعه دهندگان شبکه کادنا برای ذخیره سازی کوین KDA معرفی شده است که شامل این کیف پول ها می شود: کیف پول نرم افزاری Zelcore و کیف پول Chainweaver. کیف پول Chainweaver توسط کادنا توسعه یافته است و محیط مناسبی را برای توسعه قراردادهای هوشمند ارائه می دهد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com