1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. فین تک (FinTech) چیست و ارتباط آن با بلاک چین چگونه است؟

فین تک (FinTech) چیست و ارتباط آن با بلاک چین چگونه است؟

فین تک (FinTech) چیست و ارتباط آن با بلاک چین چگونه است؟
لوگو علیرضا محرابی
فین تک (FinTech) چیست و ارتباط آن با بلاک چین چگونه است؟
بلاکچین

فین ‌تک در حال ایجاد تغییر در صنعت مالی است و سازمان‌ های توسعه‌ دهنده بلاک چین از این پس در این زمینه مزیت قابل ‌توجهی دارند. سرعت و مقیاس این تغییر بیشتر به پذیرش این اقتصاد جدید توسط کاربران بستگی دارد. مردم قبلاً حکم خود را داده اند (آنها از جعبه های سیاه خسته شده اند و می خواهند نسبت به چگونگی پرداختهایشان برای داده ها و نقل و انتقالات مالی آگاه باشند.) در این مطلب در مورد ارتباط فین تک و بلاک چین صحبت می کنیم اما قبل از آن به این موضوع می پردازیم که فین تک و بلاک چین چه هستند؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست

بلاک چین یک فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که اجازه می دهد اطلاعات در سطح جهانی در هزاران سرور ذخیره شود. زمانی که دو شرکت با هم تجارت می‌ کنند و از ارز دیجیتال به عنوان پرداخت استفاده می‌ کنند، این قرارداد «بلاک» در زنجیره را تشکیل می‌دهد. بلاک چین این بلوک ها را با استفاده از رمزنگاری پیوند داده و ایمن می کند.

برای درک عمیق تر، ویژگی های کلیدی بلاک چین را می توان به شرح زیر بیان کرد:

غیرمتمرکز: یک شبکه مبتنی بر بلاک چین خطرات نگهداری داده ها به صورت مرکزی را با ذخیره آن در سراسر شبکه حذف می کند.

دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده همگام شده است و در مکان های جغرافیایی مختلف توسط چندین شرکت کننده قابل دسترسی است. هر یک از رایانه های موجود در شبکه توزیع شده یک کپی از دفتر کل را برای تضمین شفافیت و جلوگیری از یک نقطه خرابی واحد (SPOF) نگه می دارد.

رکورد تغییرناپذیر: همه شبکه های بلاک چین از پروتکل خاصی برای اعتبارسنجی بلوک های جدید پیروی می کنند. پس از ثبت نام، داده های موجود در هیچ بلوکی را نمی توان بدون تغییر همه بلوک های زیر تغییر داد که این امر مستلزم رضایت شبکه است.

فناوری مالی، فین تک چیست؟

فناوری مالی فین تک چیست؟

فناوری مالی (فین تک) برای توصیف فناوری جدیدی استفاده می شود که به دنبال بهبود و خودکارسازی تحویل و استفاده از خدمات مالی است. فین‌ تک برای کمک به شرکت‌ ها، صاحبان مشاغل و مصرف‌ کنندگان استفاده می شود جهت مدیریت بهتر عملیات مالی، فرآیندها و زندگی خود با استفاده از نرم ‌افزارها و الگوریتم ‌های تخصصی که در رایانه‌ ها و به طور فزاینده‌ ای در گوشی‌ های هوشمند به کار می روند. کلمه فین تک، ترکیبی از "فناوری مالی: financial technology" است.

هنگامی که فین تک در قرن بیست و یکم ظهور کرد، این اصطلاح در ابتدا به فناوری به کار رفته در سیستم های پشتیبان مؤسسات مالی تأسیس شده اطلاق شد. با این حال، از آن زمان به بعد، تغییر آن به سمت خدمات مصرف‌ گرایانه‌ تر و در نتیجه تعریف مشتری ‌محورتر صورت گرفته است. فین‌ تک اکنون بخش‌ ها و صنایع مختلفی مانند آموزش، بانکداری، خرده‌ فروشی، جمع ‌آوری سرمایه و مدیریت سرمایه‌ گذاری را شامل می ‌شود.

برای آشنایی با بلاک چین5ireChain بر روی لینک کلیک کنید.

به طور کلی، اصطلاح "فناوری مالی" می تواند برای هر نوآوری در نحوه انجام معاملات تجاری افراد، از اختراع پول دیجیتال گرفته تا حسابداری دوطرفه، به کار رود. با این حال، فناوری مالی از زمان انقلاب اینترنت و اینترنت موبایل/تلفن‌ های هوشمند به شدت رشد کرده است و فین ‌تک که در ابتدا برای فناوری رایانه ‌ای که در دفتر پشتیبانی بانک‌ ها یا شرکت‌ های تجاری اعمال می‌ شد، اکنون طیف گسترده ‌ای از مداخلات فناوری را توصیف می‌ کند.

فین‌ تک در حال حاضر انواع مختلفی از فعالیت‌ های مالی مانند انتقال پول، واریز چک با گوشی هوشمند، دور زدن شعبه بانک برای درخواست اعتبار، جمع ‌آوری پول برای راه ‌اندازی کسب‌ وکار، یا مدیریت سرمایه‌ گذاری ‌های شما را به طور کلی بدون کمک شخص توصیف می ‌کند. براساس شاخص پذیرش فین ‌تک 2017-EY، یک سوم مصرف‌ کنندگان حداقل از دو یا چند سرویس فین ‌تک استفاده می ‌کنند و این مشتریان نیز به ‌طور فزاینده ‌ای از فین ‌تک به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود آگاه هستند.

فین تک همچنین شامل توسعه و استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. در حالی که این بخش از فین ‌تک نیز ممکن است رشد زیادی پیدا کند اما پول بزرگ هنوز در صنعت سنتی بانکداری جهانی و ارزش بازار چند تریلیون دلاری آن نهفته است.

ارتباط فین تک و بلاک چین چیست؟

تا به اینجا در مورد این که فین تک و بلاک چین چیست، صحبت کردیم اما ارتباط فین تک و بلاک چین چیست؟ فین ‌تک مبتنی بر بلاک‌ چین می ‌تواند مرحله بعدی تکامل صنعت مالی باشد که احتمالا واسطه‌ ها را حذف می ‌کند، شفافیت را اضافه می ‌کند و امنیت هر تراکنش را افزایش می ‌دهد. اگر مدیرعامل یک سازمان مالی یا یک متخصص هستید، اگر می‌ خواهید بخشی از این انقلاب باشید، درک نقش بلاک چین در فین ‌تک ضروری است.

چگونه بلاک چین فین تک را متحول می کند؟

بررسی ارتباط فین تک و بلاک چین

بلاک چین در فین ‌تک می‌ تواند خدمات بانکی یکپارچه ‌تر و کارآمدتر، از کاهش هزینه‌ ها گرفته تا به حداقل رساندن بوروکراسی در بانکداری سنتی که هم به نفع بانک و هم برای مشتریان است، ارائه دهد.

بلاک چین در حال فرو رفتن در بازار فین تک است و قرار است در آن بماند.

«پیش ‌بینی می ‌شود که بلاک چین جهانی در بازار فین‌ تک از 231.63 میلیون دلار در سال 2017 به 6700.63 میلیون دلار تا سال 2023 با نرخ رشد سالانه (CAGR) 75.2 درصد در طول دوره پیش ‌بینی رشد کند.»

برای آشنایی با بهترین دانشگاه های بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید. 

بلاک چین به مدیریت شکست داده ها و سایر عملیات های تقلبی کمک می کند تا کسب و کارهای فین تک را قادر به اشتراک گذاری و انتقال داده های ایمن و بدون تغییر از طریق یک شبکه غیرمتمرکز کند. این موضوع کمک می کند تا داده ها با الگوریتم ها (حتی در حالت رمزگذاری شده) ایمن تر شود و به ردیابی، درک و ممیزی بهتر تصمیمات هوش مصنوعی کمک کند، بنابراین سطح شفافیت مورد نیاز برای اعتماد مردم به هوش ماشین محور را فراهم می کند.

علاوه بر این، فناوری بلاک چین می‌ تواند به حذف تاکتیک ‌های مبهم بازار سهام کمک کند. از جمله: مانند دستکاری سهام، زمان پردازش و هزینه‌ ها و همه کمیسیون‌ های واسطه‌ ها.

بیایید به استفاده از موارد بلاک چین که مزایای واقعی برای حوزه مالی را توصیف می کند، نگاه کنیم.

کاهش هزینه ها و معاملات در عرض چند دقیقه

هنگام استفاده از بانکداری سنتی، انتقال وجوه یا دارایی ها همیشه فرآیندی زمان بر بوده است. گاهی اوقات ارسال تنها 100 دلار، در حالی که دو بانک تمام پروتکل های لازم را برای تکمیل تراکنش انجام می دهند، ممکن است طول بکشد.

با بلاک چین پیاده‌ سازی شده در اپلیکیشن ‌های فین ‌تک، ارسال پول، صرف‌ نظر از مبلغ، بسیار سریع‌ تر است، (می‌ تواند چند دقیقه باشد.) تراکنش‌ های مبتنی بر بلاک چین در زمان واقعی انجام می‌ شوند، بنابراین گیرنده مجبور نیست روزها و هفته‌ ها منتظر بماند تا پول دریافت کند.

علاوه بر این، برنامه‌ های فین‌ تک که توسط بلاک‌ چین ارائه می ‌شوند، می‌ توانند هزینه ‌های تراکنش را به شدت کاهش دهند و تراکنش‌ های مستقیم همتا به همتا را امکان‌ پذیر می ‌کنند که هر واسطه ‌ای را حذف می‌ کند، یعنی تمام هزینه‌ ها و کارمزدهای غیرضروری. به عنوان مثال، هزینه های حواله در بلاک چین 2-3٪ از کل مبلغ است در حالی که این رقم 5-20٪ توسط سایر اشخاص ثالث به صورت پنهان گرفته می شود. به گفته مک‌ کینزی، راه ‌حل‌ های بلاک چین برای ورود، انطباق با مقررات می‌تواند باعث صرفه‌ جویی قابل توجهی در بانک‌ ها شود.

مدیریت هویت دیجیتال امن و قراردادهای هوشمند

آشنایی با ارتباط فین تک و بلاک چین

فین‌ تک و بلاک چین به کاربران این امکان را می ‌دهند که تعیین کنند چگونه خود را شناسایی می ‌کنند و با چه کسی می‌ خواهند هویت خود را به اشتراک بگذارند. با فرض اینکه شرکت ‌های فین‌تک بلاک چین اطمینان حاصل کنند که فرآیند ثبت نام امن و سالم است، کاربران نهایی هرگز نگران این نخواهند بود که شخص طرف معامله چه کسی است. بلاک چین در فین ‌تک به مشتریان اجازه می ‌دهد از اثر انگشت دیجیتالی استفاده کنند، که مانند اثر انگشت واقعی، می ‌تواند به عنوان یک شناسه منحصر به فرد استفاده شود. می توان آن را در یک دفتر کل توزیع شده ذخیره کرد و توسط هر بانکی در شبکه ارجاع داد.

برای آشنایی با کیف پول بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید. 

قرارداد هوشمند یک پروتکل خودپایدار است که در کدهای کامپیوتری که توسط یک زنجیره بلوکی مدیریت می ‌شود، پیاده ‌سازی می ‌شود و شامل مجموعه ‌ای از قوانین است که طبق آن، افراد آن قرارداد هوشمند موافقت می‌ کنند که همکاری کنند. قراردادهای هوشمند امکان انجام معاملات معتبر بدون اشخاص ثالث را فراهم می کند و در عین حال امنیت و اعتبار را تضمین می کند. علاوه بر این، در یک برنامه فین ‌تک بلاک چین سطح بالا، کاربر فقط یک بار باید ثبت نام کند. هر ورود بعدی هرگز به اطلاعات اضافی غیر از کلید خصوصی نیاز ندارد.

شبکه جهانی بدون محدودیت جغرافیایی

از آنجایی که بلاک چین مبتنی بر اینترنت است، برای کار کردن نیازی به تنظیمات خاصی ندارد. با سیستم‌ های غیرمتمرکز، شرکت ‌های فین ‌تک که توسط بلاک‌ چین توانمند شده ‌اند، می ‌توانند تراکنش‌ های جهانی را به پروتکل‌ های سریع و معمولی تنها به یک نیاز واحد تبدیل کنند: دسترسی به اینترنت.

برای آشنایی با شغل های جذاب در بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

یکی دیگر از چیزهایی که باید بدانید این است که بلاک چین در همه جا وجود دارد و امکان انجام پرداخت های شخص به شخص را در سراسر جهان فراهم می کند. افراد می توانند به داده های خود دسترسی داشته باشند و وجوه خود را از هر جایی مدیریت کنند و تنها چیزی که کاربر برای انجام هر تراکنش نیاز دارد یک کلید خصوصی است. این یک ارتقاء بی سابقه در نحوه مدیریت مالی در حال حاضر خواهد بود.

مدیریت و حسابرسی سطح بالا

از آنجایی که ما در حال حرکت به سمت یک شبکه واحد هستیم که برای هر کسی که به اینترنت متصل است، در دسترس است، نیاز به حسابرسی سریع و کارآمد تراکنش ها در بالاترین حد خود خواهد بود.

ساخت اپلیکیشن‌ های مبتنی بر بلاک چین، توسعه ‌دهندگان فین‌ تک را قادر می‌ سازد تا پروتکل ‌های حسابرسی سطح اول را ایجاد کنند. بلاک چین به عنوان ذخیره ‌سازی بلوک‌ های خطی عمل می ‌کند که برای هر اقدام بعدی یک ورودی جدید اضافه می‌ کند اما هر چقدر هم که سیستم بزرگ شود، هرگز بلوک‌ های قدیمی را دستکاری نمی‌ کند. تمام داده های مورد نیاز برای انجام ممیزی سریع و ایمن تراکنش ها را فراهم می کند و از وجود شفافیت سطح بالا اطمینان می دهد.

برای آشنایی با صنایع فعال در بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید. 

آینده بلاک چین در فین تک

بلاک چین در صنعت فین ‌تک می ‌تواند جایگزینی یکپارچه‌ تر و مؤثرتر برای بانکداری را در اختیار ما قرار دهد که براساس مفاهیم سهام و عدم تمرکز ساخته شده است. فین ‌تک مبتنی بر بلاک چین، انتقال سریع وجوه، امنیت برتر و ردیابی شفاف مالی را امکان ‌پذیر می ‌سازد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 009304891085
موبایل 009304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @09304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 009927779050
موبایل 009927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 009304891628
موبایل 009304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009304890686
موبایل 009304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009927779030
موبایل 009927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 009304891297
موبایل 009304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com