1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. استخراج
  4. ریگ ماینینگ Mining Rig چیست؟

ریگ ماینینگ Mining Rig چیست؟

ریگ ماینینگ Mining Rig چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ریگ ماینینگ Mining Rig چیست؟
استخراج

ریگ ماینینگ ها به مجموعه تجهیزاتی گفته می شود که برای استخراج ارزهای دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد. ریگ در معنای لغوی، به مجموعه ای از سخت افزارها گفته می شود که برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شود. این تجهیزات ممکن است یک کامپیوتربوده که حتی می توان از آن برای بازی استفاده کرد. البته از ریگ ماینینگ می توان به صورت نیمه وقت برای استخراج ارزهای دیجیتالی نیز استفاده کرد. 

به صورت کلی سه دسته سخت افزار استخراج ارز دیجیتال وجود دارد که کاربران می توانند از آن استفاده کنند. 

برای انتخاب سخت افزار استخراج، باید چند پارامتر را مد نظر قرار داد که شامل:

1.تاثیر نرخ هش بر انتخاب سخت افزار

نرخ هش به مجموعه معاملاتی گفته می شود که توسط سخت افزار در هر ثانیه انجام می شود تا معادلات ریاضی مربوط به پردازش تراکنش ها در فرآیند استخراج را حل کند. واحدهای اندازه گیری نرخ هش، شامل کیلو، مگا، گیگا و تراهش بر ثانیه است. 

هر چقدر نرخ هش بیشتر باشد، شانس بیشتری در بدست آوردن بلاک چین خواهید داشت. نکته دیگری که در نرخ هش باید به آن دفت داشت این است که نرخ هش، در هر الگوریتم استخراج متفاوت است.

2.تاثیر مصرف انرژی بر انتخاب سخت افزار

قبل از انتخاب سخت افزار، می بایست مصرف انرژی آن را که با نام وات نوشته می شود، دقت کرد. چرا که تمام این محاسباتی که برای استخراج بیت کوین انجام می شود، نیاز به مصرف برق وجود دارد. بنابراین باید متناسب با استخراج بیت کوین خود، اقدام به تهیه سخت افزار کرد.

3. تاثیر تولید گرما بر انتخاب سخت افزار

در زمان استخراج، گرمای زیادی ایجاد می شود که اغلب کاربران از این گرما به عنوان یک مشکل یاد می کنند. اما اینکه هیچ راه حلی وجود ندارد که بتوان از این نوع گرما در راستای بهینه استفاده کرد؟ با مطرح شدن این سوال، رویکردهای استخراج تغییر خواهد کرد. 

4. تاثیرهزینه بر انتخاب سخت افزار

هدف از خرید سخت افزار قطعا کسب سود و درآمد بیشتر است. اما به هر حال باید سخت افزاری را تهیه کرد که میزان سود دریافتی آن از هزینه خرید بیشتر باشد و بهترین عملکرد را به همراه داشته باشد. 

انواع سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال

در کل سه نوع سخت افزار استخراج ارز دیجیتال وجود دارد:

1.مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر ((FPGA

2.کارت‌های گرافیک (GPU)

3.مدارهای مجتمع با کاربرد خاص و یا همان ای‌سیک (ASIC)

1.مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر(FPGA): این نوع سخت افزار استخراج به گونه ای طراحی شده است که بعد از ساخت، مشتری یا طراح می تواند آن را در محل کار خود برنامه ریزی می کند. به همین دلیل است که به این نوع از سخت افزار، «برنامه پذیر در محل» نیز گفته می شود. از قابلیت هایی که این نوع سخت افزار ارز دیجیتال  دارد این است که این قابلیت را به تولید کننده می دهد تا بیش از قرار دادن آن در تجهیزات خود، آن را براساس نیاز خود در استخراج، تغییر دهد.

انواع سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال

این دسته از سخت افزارها به دلیل اینکه سفارشی شده هستند، از کارایی بهتری نسبت به دیگر سخت افزار ها برخوردار هستند. 

2. استخراج با استفاده از CPU/GPU: ضعیف ترین سخت افزارهای استخراج، استفاده از کامپیوتر است. با استفاده از کامپیوتر، نمی توان به راحتی با دیگر دستگاه های استخراج ارز دیجیتال رقابت کرد. 

به همین خاطر برای اینکه سرعت سخت افزار را افزایش داد، می توان از پردازنده های گرافیکی استفاده کرد. GPU ها نرخ هش را افزایش داده و می توان به راحتی برای پردازش محاسبات ریاضی سنگین از آن استفاده کرد.

در حال حاضر دو برند کارت گرافیک وجود دارد که می توان آن ها را خریداری کرد و مورد استفاده قرار داد: برند AMD و برند Nvidia. 

شاید استفاده از کارت گرافیک برای شما بسیار هزینه بر بوده، اما توان محاسباتی را افزایش می دهد. از دیگر مزیت هایی که می توان برای کارت گرافیک بیان کرد این است که قدرت انتخاب را افزایش می دهد. به گونه ای که این نرم افزار را می توان برای دیگر ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین استفاده کرد.

به عنوان مثال برای استخراج لایت کوین از الگوریتم اثبات کار متفاوتی استفاده می شود که اسکرپیت نام دارد. طراحی این نوع از الگوریتم به گونه ای است که می توان با استفاده از GPU و cpu به استخراج پرداخت. بنابراین این نوع سخت افزار استخراج بهترین گزینه ای است که می توان از آن برای استخراج چندین ارز دیجیتالی استفاده کرد. 

3.مدارهای مجتمع با کاربرد خاص و یا همان ای‌سیک (ASIC):

این نوع از سخت افزارهای استخراج، به گونه ای طراحی شده اند که تنها یک کار انجام می دهند و آن استخراج ارز دیجیتال با سرعت بسیار کم و مصرف کم است.بنابراین کار با این نوع از سخت افزارها هزینه بر و زمان بر است. هر ارز دیجیتال  بر اساس الگوریتم های رمز نگاری نرخ هش مناسبی داشته و ماینرهای ای سیک به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از آن الگوریتم های خاص کار استخراج خواهد شد. 

فضای استخراج ارز دیجیتال، به گونه ای است که این روزها بسیار رقابتی بوده و نرخ سختی استخراج نیز زیاد است. بنابراین استخراج بیت کوین بدون ای سیک عملا بی فایده است. اما از آنجایی که سخت افزاهای ای سیک بسیار گران هستند، توسط افرادی خریداری می شود که هدف راه اندازی فارم ماینینگ را دارند. 

معرفی چند نمونه از ریگ ماینینگ های موجود در بازار

1.ریگ ماینینگ (shark mini): این مدل از ریگ ماینینگ بسیار مقرون به صرفه بوده و گرمای زیادی را تولید نمی کند. این نمونه از ریگ ماینینگ قابلیت استفاده از 4 کارت گرافیک را دارد. 

2.ریگ ماینینگ :(Bitcoin Gold GPU Miner) این مدل از ریگ ماینینگ ها گزینه بسیار خوبی برای استخراج رمز ارزهای سرمایه گذاری اولیه را پوشش می دهند. این نوع دستگاه می تواند میزبان 6 کارت گرافیک بوده و با نرخ هش 2000 در ثانیه اقدام به ماینیگ می نماید. 

3.ریگ ماینینگ (PandaMiner B5 Plus): این نوع از دستگاه استخراج، یک محصول عالی محسوب می شود که قابلیت نصب 8 کارت گرافیک را داشته و با نرخ هش 110 مگا بر ثانیه به استخراج می پردازد. در حال حاضر این مجموعه به سختی در بازار پیدا می شود و به راحتی نمی توان آن را تهیه کرد. بر اساس نظریه کارشناسان، با کمک این دستگاه می توان در عرض 3 سال سرمایه اولیه را به دست آورد. این نوع دستگاه برای استخراج اتریوم مناسب تر است.

معرفی چند نمونه از ریگ ماینینگ های موجود در بازار

4.ریگ ماینینگ (MSI Infinite A): این مدل از سخت افزار، حاوی پردازشگر مرکزی و سیستم تهویه پیشرفته است. ایرادی که این نوع از ریگ ماینینگ ها دارد، قیمت بسیار بالا و تعداد زیاد درگاه های موجود در این نوع محصول است.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com