کلید خصوصی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
کلید خصوصی چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

چنانچه می خواهید وارد بازار ارز دیجیتال شوید یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن دقت کرد یادگیری مباحث امنیتی است. یکی از موارد امنیتی که باید به آن دقت کرد، حفظ کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال است. هر کیف پول شامل دو کلید عمومی و خصوصی است که برای حفظ امنیت دارایی های دیجیتال بر روی هر کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با مفهوم کلید خصوصی یا همان Private Key و مسائل مربوط به آن آشنا شوید. 

کلید خصوصی(Private Key) ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی(Private Key) ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی در واقع نوعی کریپتوگرافی است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به ارزهای خود دسترسی داشته باشند. همچنین به کاربر اجازه می‌دهد تا امنیت سرمایه خود را حفظ کند. کلید خصوصی امکان دریافت و ارسال ارز دیجیتال را از یک کیف به کیف دیگر امکانپذیر می کند. رمزی که برای کلید خصوصی استفاده می شود به صورت ترکیبی از حروف و اعداد بوده که کاملا محرمانه است. کلید خصوصی از طریق توابع هش و از روی رمزی که برای کیف پول خود انتخاب کرده ایم، بدست می آید. از طریق توابع هش ورودی های مختلف تبدیل به خروجی هایی با طول ثابت 256 بیتی می شود. 

در صورتی که پسوردی که برای کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال انتخاب می شود ساده بوده، احتمال هک شدن آن افزایش می یابد. بد نیست بدانید که کلید خصوصی از 51 کاراکتر کاملا تصادفی ساخته شده که شامل اعداد و حروف انگلیسی است. به دلیل پیچیده بودن طراحی آن امکان هک کردن وجود ندارد ولی لازم است تا از دزدیده شدن و یا گم شدن آن جلوگیری کنید چرا که با از دست رفتن کلید خصوصی محتوای کیف پول نیز از دست می‌رود.

این نکته را در نظر داشته باشید که توابع رمزنگاری در کیف پول های مختلف متفاوت بوده، بنابراین فرمتی که برای کلیدهای خصوصی وجود دارد در تمام کیف پول های ارز دیجیتال متفاوت است. در صورتی که کلید خصوصی کیف پول دیجیتال خود را فراموش کنید، به راحتی دارایی های دیجیتال خود را از دست می دهید.

بهتر است از کیف پول خود پشتیبانی گرفته و آن را در جای امنی نگهداری کنید زیرا در صورتی که کیف پول خود را از دست دهید می توانید به راحتی با استفاده از کلید خصوصی از کیف پول خود بک آپ گرفته و به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. 

چگونه کلید خصوصی را حفظ کنیم؟

راه‌های مختلفی برای حفظ کلید خصوصی کیف پول وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن استفاده از کیف پول‌های کاغذی است. به این شکل که کلید خصوصی بر روی ولت‌ها کاغذی پرینت گرفته می‌شود و در کنار آن یک کد چاپ می‌شود. همچنین استفاده از کیف پول آفلاین به شما کمک می‌کند تا از کلید خصوصی خود محافظت کنید. شیوه کار با این گونه از نرم افزارها بدین شکل است که قسمتی برای حفظ کلید خصوصی در نظر گرفته شده است و از بخش آنلاین آن برای کلیدهای عمومی استفاده می‌شود.

با این گونه از نرم افزارها می‌توانید به صورت آفلاین تراکنش انجام داده و به صورت آنلاین ارز را انتقال بدهید. استفاده از کیف پول‌های گرم (HOT) نیز از دیگر راهکارهایی است که برای نگهداری کلید خصوصی استفاده می‌شود. در این شیوه کلید را بر روی سیستم‌های متصل به اینترنت ذخیره می‌کنند. نسخه کیف پول های گرم، می‌تواند شامل کیف پول دسکتاپی، کیف پول تحت وب و یا کیف پول تلفن همراه باشد. لازم به یادآوری است که کلیدهای خصوصی را می‌توان بر کیف پول‌های سخت افزاری به شکل USB نیز ذخیره کرد.

کلید عمومی (Public Key) چیست؟

کلید عمومی (Public Key) چیست؟

کلید عمومی شامل یک رشته ترکیبی از حروف و اعداد است که از طریق توابع رمزنگاری کلیدهای خصوصی شکل می گیرد. این نکته را در نظر داشته باشید که هر چند کلید عمومی را از روی کلید خصوصی تعیین می کنند اما هرگز نمی توان از روی کلید عمومی، کلید خصوصی را کشف کرد. 

با توجه به اینکه کیف پول های عمومی از توابع رمزنگاری متفاوتی استفاده می کنند، فرمتی که برای کلید عمومی استفاده می شود می تواند در کیف پول های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. چنانچه فردی بخواهد برای کاربر دیگری ارز دیجیتال ارسال کند، باید کلید یا آدرس عمومی را برای طرف مقابل ارسال کرد. 

برای آشنایی با انواع ارزهای دیجیتال، می توانید دوره ارز دیجیتال وب سایت را تهیه کنید. 

اختلاف کلید عمومی و آدرس در چیست؟

در بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال، آدرس عمومی و کلید عمومی به صورت یکسان نشان داده می شود اما در اصل این دو با یکدیگر اختلاف دارند، روند آن بدین صورت است که در ابتدا یک کلید خصوصی به صورت تصادفی ایجاد می شود. کلید عمومی با استفاده از توابع رمزنگاری از روی کلید خصوصی ایجاد می شود. مهم ترین مزیت این توابع رمزنگاری که به آنها توابع هش نیز گفته می شود این بوده که یک طرفه هستند و با داشتن خروجی تابع نمی توان ورودی آن را مشخص کرد. بنابراین با داشتن کلید عمومی می توان به کلید خصوصی دسترسی داشت. آدرس هایی که برای بیت کوین استفاده می شود برمبنای توابع رمزنگاری، بیت کوین می تواند سه نوع آدرس داشته باشد. 

  • آدرس های قدیمی بیت کوین: این گونه آدرس ها با عدد یک شروع می شوند و می توان مثال آن را بدین صورت داد که: 

۱BvBMSEYstWetqTFn۵Au۴m۴GFg۷xJaNVN۲

  • آدرس های جدید بیت کوین: این دست آدرس ها نیز با عدد 3 شروع می شوند مانند:

۳J۹۸t۱WpEZ۷۳CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

  • آدرسی که با 1bc آغاز می شود: این آدرس مربوط به راه حل هایی مانند سگویت هستند که در استفاده از این نوع آدرس باید دقت داشت زیرا بسیاری از کسب و کارها و صرافی ها آن را پشتیبانی نمی کنند. نمونه ای از این نوع آدرس را می توانید در زیر مشاهده کنید. 

bc۱qar۰srrr۷xfkvy۵l۶۴۳lydnw۹re۵۹gtzzwf۵mdq

کاربردهای کلید خصوصی بیت کوین 

از جمله مزیت هایی که کلید خصوصی بیت کوین دارد غیرقابل بازگشت بودن است که این قابلیت توسط امضاهای دیجیتالی که به هر تراکنش اختصاص داده می شود، تعیین می گردد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که این امضاهای دیجیتالی که توسط کلیدهای خصوصی ایجاد می شود، برای هر تراکنش منحصر به فرد هستند. 

به غیر از مواردی که در قسمت بالا گفته شد امضاهای دیجیتال توسط توابع ریاضی به آدرس های بیت کوین یا همان کلیدهای عمومی ارجاع داده می شود. این گونه توابع ریاضی به تایید دارندگان حسابی که می خواهند بیت کوین را انتقال دهند و صاحبان امضا هستند کمک می کند. 

بازیابی کیف پول از طریق عبارت Seed

آشنایی با کلید خصوصی

در صورتی که موبایل یا کامپیوتر گم یا خراب شود و یا به هر دلیلی امکان استفاده از کیف پول را نداشته باشیم از طریق عبارت seed و یا عبارت بازیابی کیف پول، می توان داده های کیف پول خود را بازیابی کرد. عبارت seed ترکیبی از یک عبارت 12 تایی از کلمات مختلف است. زمانی که کیف پول را بر روی کامپیوتر و یا موبایل نصب کنید می توانید با وارد کردن عبارت seed مربوطه، به تمام داده های موجود در کیف پول خود دسترسی داشته باشید. 

بازیابی دارایی ها از طریق کلید خصوصی 

زمانی که از کیف پول برای ذخیره دارایی های دیجیتال خود استفاده می کنید ارزهای دیجیتال تنها بر روی گوشی و یا لپ تاپ ذخیره نشده اند بلکه در بلاک چین ذخیره شده و دسترسی آنها از طریق پلتفرم هایی که بلاک چین آن متصل شوند، امکانپذیر است. البته بدین معناست که چنانچه موبایل و یا لپ تاپ خراب یا گم شود، می توان با استفاده از هر نوع کیف پول دیگری که به بلاک چین متصل می شوند به دارایی های خود دسترسی داشت فقط کافیست کلیدهای خصوصی را در قسمت عبارت بازیابی وارد کنید. 

پس این نکته را فراموش نکنید که کلیدهای خصوصی تنها مدارکی هستند که می توانند اثبات کنند که صاحب دارایی های دیجیتال هستید. پس باید کلیدهای خصوصی را در یک جای امن ذخیره و نگهداری کنید. ساده ترین روشی که برای ذخیره کلیدهای خصوصی وجود دارد، یادداشت کردن کلیدهای خصوصی بر روی یک کاغذ و نگهداری آن در یک جای امن است اما در این روش امکان گم شدن و یا از بین رفتن وجود دارد.

از جمله روش های دیگری که می توان از طریق آن برای نگهداری کلیدهای خصوصی استفاده کرد، ذخیره کردن در یک فایل است و با فشرده سازی فایل و قرار دادن پسورد بر روی فایل، می توان آن را بر روی یکی از فضاهای ذخیره سازی ابری مانند Google Cloud ذخیره کرد. مزیتی که ذخیره سازی ابری دارد، امنیت ذخیره سازی و دسترسی راحت به اطلاعات است. حالا بنا به هر دلیلی کیف پول قادر به ارائه سرویس نباشد و بخواهیم از طریق پلتفرم به دارایی های خود دسترسی داشته باشیم، با استفاده از کلید خصوصی می توان به راحتی به دارایی ها دسترسی داشت. 

در حال حاضر کیف پول هایی که می توان با استفاده از کلید خصوصی به دارایی های خود دسترسی داشت، شامل:

جمع بندی:

در نظر داشته باشید که کلید خصوصی ارز دیجیتال فاکتوری مهم است که ادعای مالکیت ارز فرد را ثابت می‌کند لذا در نگهداری آن باید کوشا باشید. به همین دلیل بهتر است تا از راه‌های مختلف به حفظ آن بپردازید. همواره به خاطر داشته باشید که اطلاعات خود را به روز نگه دارید و از تهدیدهایی که هر از گاهی ظهور کرده و امنیت سرمایه افراد را زیر سوال می‌برد، آگاه باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
تخفیف ویژه جمعه سیاه فروش ویژه دوره ارزدیجیتال و شروع قدرتمند بورس
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر