1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. تاثیر بلاک چین بر صنایع

تاثیر بلاک چین بر صنایع

تاثیر بلاک چین بر صنایع
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر بلاک چین بر صنایع
بلاکچین

برخی موسسات مالی در کشورهای مختلف جهان، تمایل چندانی به بازار ارزهای دیجیتال ندارند و همچنان نگاه بدبینانه ای به این بازار، عملکرد و همچنین اهداف آن دارند اما در رابطه با فناوری بلاک چین تردید کمتری دارند و تمایل دارند از این فناوری برای بهبود عملکرد صنایع خود استفاده کنند. بلاک چین ها ضمن اینکه به ارزهای دیجیتال اجازه عملکرد می دهند، کاربردهای دیگری در حوزه های مختلف نیز دارند. بنابراین اگر روزی ارزهای دیجیتال برای همیشه از بین بروند، بلاک چین همچنان پابرجا خواهد ماند. در این مقاله به بررسی تاثیر بلاک چین بر صنایع می پردازیم.

تاثیر بلاک چین بر صنایع

بررسی تاثیر بلاک چین بر صنایع

بلاک چین یک سیستم قدرتمند ثبت اطلاعات است که به عنوان یک فناوری نوآورانه شناخته شده است، زیرا اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین، غیر قابل تغییر، هک و یا تقلب هستند و همه این ها به دلیل شیوه متفاوت بلاک چین در ذخیره سازی اطلاعات است. شرکت هایی که تمایل دارند از کیفیت داده های خود مطمئن باشند، فناوری بلاک چین را برای ذخیره سازی اطلاعات مجموعه خود انتخاب می کنند.

طبق گزارش Report Linker، اندازه بازار جهانی بلاک چین در سال 2020، 1.06 میلیارد دلار بوده است و احتمال دارد که در سال 2025 به 10.45 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. این افزایش بازار جهانی به دلیل تمایل گسترده بانک ها و شرکت های مالی به فناوری بلاک چین می باشد. برای مثال شرکت های بیمه می توانند داده های درون قراردادها را با استفاده از قابلیت تایید منحصر به فرد دفتر کل توزیع شده و به صورت کاملا مستقل تایید کنند، تا مراحل انجام کارها به صورت روان تر، تسهیل شود. بلاک چین می تواند ضمن کاهش موانع اداری، به بهبود امنیت و شفافیت اطلاعات کمک می کند. به طور کلی بلاک چین باعث ساده سازی قسمت های مختلف رویه های دولتی می شود.

جان بیتس در سال 2018 به عنوان مدیر محصول Adobe، ادعا کرد که فناوری بلاک چین با فناوری هایی مانند رایانه های شخصی و اینترنت همتراز است.

بلاک چین همچنین می تواند تحولی عظیم در روش های پرداخت بین مرزی ایجاد کند. این روش ها می توانند محرمانه بودن داده‌ها و هویت آنها را تقویت کنند و همچنین باعث تحول روش هایی می شود که قراردادهای هوشمند می توانند عملکرد را به دنیای کسب و کار اصلی، گسترش دهند. بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال نقش بسیار پر رنگ و موثری دارد ولی نمی توان تاثیر بلاک چین بر صنایع دیگر را نادیده گرفت. در ادامه تاثیر بلاک چین بر صنایع و حوزه های مختلف را بررسی می کنیم.

1- بانکداری و پرداخت

آشنایی با تاثیر بلاک چین بر صنایع

امور بانکداری و پرداخت یکی از تاثیرات بلاک چین است. بانک ها و شرکت های مالی و پرداخت، از نخستین حوزه هایی بودند که به بلاک چین و عملکردهای آن علاقه مند شدند و خواستار استفاده از آن بودند. بلاک چین به کاربران در سراسر جهان این امکان را می دهد که بتوانند دسترسی مناسبی به فرصت های بانکی داشته باشند. در حالی که بدون فناوری بلاک چین چنین قابلیتی نداشتند. حتی کاربران در کشورهای در حال توسعه که دسترسی به بانک های استاندارد ندارند نیز می توانند از طریق بلاک چین به این خدمات دسترسی داشته باشند. همچنین با شراکت با ارزهای دیجیتال، بلاک چین می تواند با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان، بین کشورهای جهان انتقالات فوری پول را انجام دهد.

2- بیمه

شرکت های بیمه نیز به عنوان یک صنعت برای ادغام فناوری بلاک چین آغاز به کار کرده اند. شرکت های بیمه می توانند به صورت مستقل و با استفاده از قابلیت منحصر به فرد دفتر کل توزیع شده، داده های درون قراردادها را تایید کنند. در مبحث تاثیر بلاک چین بر صنایع، شرکت های بیمه می توانند از فناوری بلاک چین فرآیندهای خود را تا حد امکان بهبود ببخشند.

3- رای دادن

اطمینان از عادلانه بودن، صحت فرآیند رای گیری و پاسخگو بودن فرآیندهای رای گیری در همه کشورهای جهان یک نگرانی جدی و عمده می باشد. بلاک چین می تواند ضمن بهبود فرآیندهای رای گیری، میزان اطمینان و امنیت رای گیری را نیز افزایش دهد. بلاک چین همچنین می تواند به بهبود تمام مراحل رای گیری، از ثبت نام رای دهندگان تا شمارش آرا کمک کند. دفتر کل توزیع شده بلاک چین باعث افزایش شفافیت در فرآیند رای گیری می شود زیرا به صورت غیر قابل تغییر و قابل دسترس همگان می باشد.

4- پیش بینی

پیش بینی از تاثیرات بلاک چین بر صنایع

برخی از شرکت ها برای توسعه بازارهای پیش بینی غیرمتمرکز جهانی از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. در کنار این نوع سیستم های شرط بندی، برنامه های پیش بینی دیگری نیز برای فناوری بلاک چین وجود دارند. بلاک چین این قابلیت را دارد که باعث ساده سازی سازمان داده ها شوند. برای مثال در پیش بینی مدل های ترافیکی و آب و هوا می تواند موثر عمل کند.

5- دولت

عملکرد دولت ها عموما به صورت بوروکراتیک و همراه با تشریفات اداری می باشد. همچنین بسیاری از جنبه های دولت ها فاقد کارآمدی و شفافیت لازم می باشند، بنابراین دولت ها در معرض فساد هستند. در حالی که بلاک چین می تواند به ساده سازی عملکرد های دولت کمک کند و باعث افزایش میزان امنیت و شفافیت اطلاعات دولت ها، رفع و کاهش موانع اداری شود. در نتیجه عملکرد دولت ها بهبود می یابد و افراد جامعه رضایت و اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد دولت ها خواهند داشت.

6- تامین مالی جمعی

یکی از محبوب ترین روش ها برای جمع آوری سرمایه مورد نظر جهت راه اندازی پروژه ها و اهداف، سرمایه گذاری جمعی می باشد. در روش تامین مالی جمعی، باید بین افرادی که دنبال تامین مالی هستند، با افرادی که تمایل به مشارکت و سرمایه گذاری برای حمایت از پروژه ها و اهداف آنها دارند، اعتماد قوی ایجاد شود. سایت های سرمایه گذاری جمعی، برای حفظ خود، بابت خدماتی که ارائه می دهند، هزینه هایی را دریافت می کنند. همچنین میان توسعه دهندگان و ارائه دهندگان پروژه به عنوان واسطه عمل می کنند. بلاک چین در این فرآیند می تواند باعث کاهش نیاز به واسطه ها شود. همچین فناوری بلاک چین می تواند اتصال مدیران پروژه به افرادی که مایل به مشارکت هستند را تسهیل کند.

7- خرده فروشی

خرده فروشی

خریداران فردی در تمام صنایع به سیستم های خرده فروشی اعتماد می کنند. بلاک چین با حذف واسطه ها، می تواند خریداران و فروشندگان را مستقیما به یک دیگر وصل کند و باعث حفظ قیمت های رقابتی شود. فناوری بلاک چین همچنین می تواند به توسعه قراردادهای هوشمند برای افزایش امنیت و تقویت این فرآیند بپردازد.

جهت اطلاع از تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

8- مشاور املاک

احتمال تقلب و ایجاد بروکراسی در صنعت املاک و مستغلات به دلیل عدم وجود شفافیت لازم، وجود دارد. در این صنعت در پرونده های عمومی، اشتباهاتی اغلب وجود دارد. فناوری بلاک چین ضمن افزایش سرعت در صنعت املاک و مستغلات، می تواند رکوردها را به صورت صادقانه نگه دارند. در نهایت بلاک چین باعث بهبود صنعت املاک و مستغلات می شود، زیرا به کاهش استفاده از کاغذ و کمک به فرآیند ردیابی و تایید مالکیت ها منجر می شود.

سخن پایانی

علاوه بر حوزه های ذکر شده، بلاک چین می تواند در صنعت های دیگری نیز نقش موثری داشته باشد و تحول عظیمی را در بخش های مختلف جامعه ایجاد کند و آنها می توانند از یکپارچه سازی بلاک چین نهایت استفاده را کنند. بنابراین به طور پیوسته به تعداد شرکت ها و صنایعی که از فناوری بلاک چین استقبال می کنند، افزوده می شود. در این مقاله سعی کردیم  بخشی از تاثیر بلاک چین بر صنایع را بررسی کنیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلتر شکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com