1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. کاربردهای ارز دیجیتال
 4. تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات

تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات

تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات
کاربردهای ارز دیجیتال

با نگاه به صنایع و خدمات در جهان، نقش تبلیغات برجسته می شود چرا که تبلیغات، منجر می شود تمام کارها، محصولات یا خدمات شما دیده شود اما صنعت تبلیغات نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با چالش هایی روبروست که یکی از این چالش ها تقلب است. تقلب در تبلیغات سالانه میلیاردها دلار به صنایع مختلف ضربه می زند. به عنوان مثال در سال 2017 مبلغی معادل 6.5 میلیارد دلار به خاطر تقلب در تبلیغات از دست رفته است. از سوی دیگر هزینه تبلیغات دیجیتال در سراسر جهان می تواند تا سال 2022 به 427.26 میلیارد دلار برسد. بنابراین چگونه می توان در عرصه تبلیغات از تقلب جلوگیری کرد؟ در این میان تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات چگونه است؟

صنایع و خدمات در دنیا باید نحوه استفاده بهتر از رسانه های اجتماعی، ایمیل و سایر اشکال ارتباطی را یاد بگیرند و با نحوه استفاده موثرتر از پلتفرم های بسترهای تبلیغاتی آشنا باشند و بیاموزند که چگونه از اینترنت ایمن تر استفاده نمایند. برای انجام این کار، به مجموعه جدیدی از ابزارها نیاز خواهد شد که به افراد و صنایع امکان می دهد در آینده به این اهداف برسند. یکی از این ابزارها بلاک چین است. خاصیت غیرمتمرکز و غیرقابل هک بودن بلاک چین در تبلیغات باعث می شود تا نیازی به حضور واسطه هایی که هزینه های بالا و عملکرد پایینی دارند نباشد و آن ها را حذف می کند.

بلاک چین شیوه کنترل و به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی کاربران را تغییر داده است. در زمینه تبلیغات نیز این مورد نشان می دهد که تبلیغ کنندگان باید شیوه جمع آوری و ذخیره داده ها را تغییر دهند.

تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات بسیار گسترده است. فناوری بلاک چین به ما این امکان را می دهد که دارایی های دیجیتالی جدیدی ایجاد کنیم بدون اینکه نیاز باشد برای اعتبارسنجی به شخص ثالثی اعتماد کنیم، همچنین به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد تا مخاطبان و اقدامات خود را در بسترهای رسانه های اجتماعی نظارت کنند، واسطه های غیرضروری را بشناسند و آن ها را حذف کنند. از سوی دیگر با شفاف سازی و ایجاد اعتماد در تبلیغات، تقلب در تبلیغات را از بین می برد.

بررسی تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات

ورود بلاک چین به حوزه تبلیغات

 در سال 2017 بود که برخی از اولین پروژه های تبلیغاتی مبتنی بر بلاک چین رسانه ای شدند و از همان زمان استفاده از بلاک چین برای حل مسائل کلاهبرداری در زمینه تبلیغات امیدوار کننده به نظر می رسد. سال 2018، تمایل شرکت ها برای سرمایه گذاری بیشتر در پروژه های بلاک چین به منظور تبلیغات بیشتر شد. به عنوان مثال در آن سال تویوتا با کمک یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین، بازدیدهای سایت خود را 21 درصد افزایش داد. 

یا AB InBev کمپین های تبلیغاتی مبتنی بر بلاک چین را برای چندین شرکت آبجو در سال 2018 اجرا کرد. گوگل ترند، بیشترین جستجو ها در کلمه "تبلیغات بلاک چین" را در همین زمان نشان می داد. در سال 2019 تعداد شرکت های بازاریابی مبتنی بر بلاک چین در مجموع به 290 مورد افزایش یافت. در حالی که در سال 2017، تنها 22 شرکت در این زمینه وجود داشت. نامهای بزرگی مانند Unilever، Kellogg's و Kimberly-Clark سعی در خرید راه حل های بلاک چین تبلیغاتی کردند تا واسطه ها را حذف کرده و خریداران بتوانند هزینه تبلیغات را بررسی کنند. 

علاوه بر این، MetaX ads.txt را با اتریوم ادغام کرد تا خرید رسانه ای را شفاف سازد. اخیراً، استارتاپ هایی مانند Lucidity برای ایجاد "شفافیت زنجیره تامین تبلیغات" تلاش کرده اند که تقلب را کاهش دهند. بنابراین یکی از مهم ترین تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات از بین بردن یا به حداقل رساندن تقلب، حذف واسطه ها و شفافیت در بررسی هزینه هاست. در ادامه بیشتر در مورد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات و موارد مذکور صحبت خواهیم کرد.

چرا بلاک چین تبلیغات را تغییر می دهد؟

بلاک چین به دلیل تجهیز شدن با ویژگی های منحصر به فردی می تواند در تبلیغات بسیار موفق عمل کند. فناوری بلاک چین غیرمتمرکز است و در آن تمام تراکنش‌ ها و اطلاعات در دفتر کل توزیع شده ثبت می شود. بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده ایجاد می کند که می تواند به عنوان یک منبع واحد در مورد تبلیغات برای متقاضیان و عرضه کنندگان عمل کند. می توانید آن را به عنوان پایگاه داده عظیمی در نظر بگیرید که همه داده های مربوط به تبلیغات را تشکیل می دهد و همه نوع اقدامات و اطلاعات مربوط، به طور خودکار در دفتر کل توزیع شده ثبت می شود.

در زنجیره بلوک، هر دو طرف معامله می توانند فعالیت های مشکوک را شناسایی کرده و فرد خاطی را حذف کنند. این موضوع دقیقا مبنای شفافیت در سطح رویداد است که همه برای آن تلاش کرده و این همان چیزی است که کارآفرینان و رهبران بازاریابی باید از آن برای بازتعریف روابط تجاری خود در دراز مدت استفاده کنند. بنابراین این مورد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات را به خوبی نشان می دهد اما این همه کارکرد و تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات نیست.

تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات

بررسی تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات

در ادامه به مهم ترین تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات اشاره خواهیم کرد. فناوری بلاک چین می تواند بسیاری از مشکلات حوزه تبلیغات را برطرف کند. از جمله:

برطرف کردن مشکل تقلب در تبلیغات

تبلیغات دیجیتالی و آنلاین مبتنی بر یک سیستم باز است که از اینترنت تغذیه می شود. این موضوع همچنان که باعث گسترش فرصت های عظیمی برای تجارت رسانه ای می شود اما شکاف ها و عدم شفافیت را در زنجیره تأمین رسانه نیز ایجاد می کند. این چالش ها کل اکوسیستم را در برابر کلاهبرداری آسیب پذیر می کند. اینجاست که فناوری بلاک چین می تواند برای برطرف کردن مشکل وارد عمل شود. پذیرش و استفاده از بلاک چین در تبلیغات، باعث می شود تا تراکنش های آنلاین تغییر جهت مثبتی داشته و از این طریق محیط امنی برای تبلیغ کنندگان و ناشران فراهم خواهد شد.

ایجاد شفافیت و اعتمادسازی

ویژگی بسیار خوب بلاک چین ایجاد شفافیت است. یکی از موارد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات همین ویژگی ایجاد شفافیت است. شفافیتی که در تبلیغات به روش های مرسوم دیده نمی شود با استفاده از فناوری بلاک چین به خدمت تبلیغات درخواهد آمد. در اکوسیستم بلاک چین تمام تراکنش ها در دفتر کل توزیع شده ثبت می شوند و از این طریق شفافیت در سیستم تامین می شود و شرکت ها را قادر می سازد تا با تجزیه و تحلیل شفاف تبلیغات، تأثیر واقعی تبلیغات را در هنگام تعامل مشتریان با آنها مشاهده کنند. از سوی دیگر مصرف کنندگان تبلیغات نیز می توانند نسبت به صحت داده های مشاهده شده اطمینان حاصل کرده و آن ها را تایید نمایند. 

به عنوان مثال شفافیت دریافتن تعداد کلیک، یافتن مشتریان واقعی در بین تعداد کلیک های دریافتی، مشخص شدن ربات های نفوذ، شناسایی کلاهبرداری در سامانه دامنه از جمله کاربردهای استفاده از فناوری بلاک چین برای موضوع شفافیت در تبلیغات است.

محافظت از حریم خصوصی داده ها با استفاده از بلاک چین

علاوه بر مزایای فوق، محافظت از حریم خصوصی یکی دیگر از موارد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات است. در واقع بلاک چین می تواند به تبلیغ کنندگان فرصت های جدیدی را بدهد تا از این فناوری برای افزایش امنیت ذخیره سازی داده های خود استفاده کنند. اکوسیستم بلاک چین اطمینان حاصل می کند که تبلیغ کنندگان ارتباطات جعلی را از بین می برند و امنیت بیشتری را برای همه شرکت کنندگان بدون دخالت واسطه ها فراهم می کند. همچنین به شرکت ها کمک می کند میزان پولی را که برای تبلیغات و سایر فعالیت های بازاریابی هزینه می کنند پیگیری نمایند. این مورد گامی مهم در جهت آینده تبلیغات است.

عدم نیاز به واسطه در تبلیغات به کمک بلاک چین

مزیت دیگر استفاده از بلاک چین در تبلیغات عدم نیاز به واسطه و در نتیجه کاهش و صرفه جویی در بسیاری از هزینه هاست. به این صورت که در تراکنش های تبلیغاتی به کمک فناوری بلاک چین نیازی به واسطه نیست و درگاه‌های پرداخت مختلف حذف می شوند. از سوی دیگر چون واسطه ای وجود ندارد هزینه های تراکنش ها کاهش پیدا می کند. چرا که تراکنش ها به صورت مستقیم بین تبلیغ کنندگان، ناشران و کاربران ارائه می شود.

استفاده از فناوری بلاک چین، ایجاد فرصت برای بازاریابان و ناشران

آشنایی با تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات و بازاریابی

یکی دیگر از موارد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات مربوط به بازاریابان و ناشران است. توانایی استفاده از فناوری بلاک چین در تبلیغات یک راه عالی برای تبلیغ کنندگان و بازاریابان است تا کمپین های تبلیغاتی خود را تقویت کنند. این کار به شرکت ها اجازه می دهد تا با ایجاد روش های جدید برای دسترسی به محتوای مورد نیاز بازار، جریان درآمد جدیدی ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک بستر توزیع محتوای بلاک چین اخیرا سیستمی با نام Publiq را راه اندازی کرده است، یک سیستم "پاداش" که به نویسندگان و توسعه دهندگان امکان می دهد مطالبی را در بلاک چین به اشتراک بگذارند و فوراً هزینه آن را دریافت کنند. یا MetaX در حال حاضر یک پایگاه داده adChain را با همکاری DMA و ConsenSys اداره می کند که از توکن adToken استفاده می کند و مردم را تشویق می کند تصمیم بگیرند که آیا نویسنده مورد نظر می تواند در لیست سفید قرار گیرد؟ (قابل اعتماد است یا نه)

از سوی دیگر بهبود بهره وری به دلیل کاهش نیاز به واسطه ها، مزیتی کوچک و تنها یکی از موارد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات برنامه های تجاری است. اگر تصمیم گیرنده اجرایی یک شرکت تبلیغات دیجیتال هستید، ممکن است بخواهید از بلاک چین در فرآیندهای تبلیغاتی خود استفاده کنید. در این صورت می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • زمان پردازش سریعتر و هزینه کمتر
 • توانایی مدیریت چندین حساب و فرآیند
 • بهبود شفافیت و پاسخگویی همه طرفهای درگیر در معامله
 • توانایی نظارت و کنترل معاملات بدون دخالت شخص ثالث
 • امکان استفاده از قراردادهای هوشمند و سایر توکن های الکترونیکی به عنوان روش های پرداخت
 • قابلیت ذخیره و انتقال اطلاعات به صورت ایمن
 • فرصتی برای ایجاد محصولات و خدمات جدید بر اساس فناوری بلاک چین
 • توانایی انجام معاملات با ارزهای رمزنگاری شده
 • توانایی خودکارسازی فعالیتهای تکراری، مانند خرید محصول یا خدمات
 • فرصتی برای ارائه بازخورد و پیشنهادات فوری به مشتریان
 • توانایی پیگیری رفتار مشتری و بهبود تجربه مشتری

جمع بندی

استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت تبلیغات مزایای زیادی را برای فعالان این صنعت ایجاد می کند. از جمله موارد تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات شفافیت، جلوگیری از تقلب، حفظ حریم خصوصی داده ها و در نهایت عدم نیاز به واسطه و در نتیجه کاهش هزینه هاست. همانطور که گفته شد، تاثیر بلاک چین بر صنعت تبلیغات شامل موارد زیادی بوده و باعث از بین رفتن چالش های پیش روی تبلیغات می شود. شرکت های بزرگ زیادی در حال روی آوردن به فناوری بلاک چین و یا درحال استفاده از بلاک چین برای ثبت فعالیت ها با اطمینان بیشتر هستند. شرکت هایی مانند گوگل، توییتر و چندین شرکت بزرگ دیگر از فناوری بلاک چین استفاده کرده اند.

با این وجود، قبل از اینکه فناوری بلاک چین به طور کامل در صنعت تبلیغات به کار گرفته شود، موانع زیادی باید برطرف شود. اولین چالش ارتباط مشتریان و برندها است. چالش دوم تقویت اعتماد بین تبلیغ کنندگان و بازاریابان است. به نظر می رسد در آینده شاهد همه گیری و گسترش فناوری بلاک چین در بیشتر صنایع از جمله صنعت تبلیغات باشیم. با اعتماد به بلاک چین و استفاده از این فناوری در سراسر جهان قطعا چالش ها در حوزه تبلیغات نیز از بین خواهد رفت و شاهد تبلیغات مبتنی بر بلاک چین در مقیاس جهانی خواهیم بود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com