1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. فورک و هارد فورک چیست؟

فورک و هارد فورک چیست؟

فورک و هارد فورک چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
فورک و هارد فورک چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید حتما کلمه فورک ( fork ) و هارد فورک ( hard fork ) به گوش شما خورده است در این مقاله قصد داریم به طور کامل فورک و هارد فورک را برای شما شرح دهیم و به معرفی فورک های بیت کوین و اتریوم بپردازیم و در نهایت تاثیر فورک بر قیمت ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار میدهیم.

فورک چیست؟

فورک چیست / هارد فورک های بیت کوین / تاثیر فورک بر قیمت ارز های دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال روز به روز در حال پیشرفت می باشد. به مرور و با گذشت زمان می بینیم که برخی ارزهای دیجیتال به دلایل مختلفی نیاز به بروز رسانی دارند. از جمله این دلایل:

انعطاف پذیری با تکنولوژی های جدید

بر طرف کردن باگ های امنیتی

بازگردانی تراکنش ها

وقتی صحبت از به روز رسانی ارزهای دیجیتال می باشد، بحث فورک به میان می آید. در واقع فورک نوعی انشعاب می باشد که برنامه نویسان از پروژه های قبلی خود می گیرند و باعث ایجاد به روز رسانی در نرم افزار یا پروتکل می شوند.

حال اگر این آپدیت با قبل سازگار باشد به آن Backward-compatible و اگر با قبل ناسازگار باشد به آن backward-incompatible گفته می شود.

فورک ( FORK ) در زبان انگلیسی به معنای چنگال می باشد. اما علت این نام گذاری چیست؟ در واقع چنگال حکم قوانین جدیدی را دارد که به واسطه این قوانین یا چنگال، مسیر پیش روی یک بلاک چین به دو قسمت تبدیل می شود.


انواع فورک:

هارد فورک و سافت فورک

_هارد فورک

معروف ترین فورک، هارد فورک می باشد. و به معنای این است که زنجیره ای از بلوک ها از زنجیره بلوکی جدا می شوند و به طور جداگانه فعالیت می کنند. در واقع هارد فورک تغییرات در پروتکل شبکه می باشد که معاملات نامعتبر قبلی را معتبر می کند و یا بر عکس. 

وقتی نسخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می شود، ممکن است این نسخه با نسخه قبلی سازگار نباشد، در نتیجه به دلیل عدم انطباق این دونسخه، هارک فورک اتفاق می افتد.

 ( گاهی فورک باعث ایجاد یک ارز دیجیتال جدید می شود.)

فورک های بیت کوین

هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

2 هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین عبارت اند از: BITCOIN CASH / BITCOIN GOLD

همان طور که گفته شد در دنیای ارزهای دیجیتال گاها برای سازگاری بهتر یک رمز ارز، برای آن هارد فورک اتفاق می افتد. همچنین وقتی تغییراتی در شبکه ایجاد می شود که باعث نقص قوانین قبلی می شود، باز هم هارد فورک اتفاق می افتد. و بعد از آن، با توجه به اینکه تغییراتی در نرم افزار ایجاد شده است، تمامی کاربران باید سیتم خود را به روز کنند تا بتوانند تراکنش های جدید خود را ثبت کنند. 

شبکه بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین نخستین بار در سال 2009 منشعب شد. بیت کوین بعد از معرفی، نخستین بار در سال 2009 مورد چندین چنگال قرار گرفت که هر کدارم از این فورک ها ویژگی هایی به ارز دیجیتال بیت کوین اضافه کرد و هر کدام به مرور زمان وضعیت بیت کوین را بهتر کرد. تا کنون 105 هارد فورک برای بیت کوین اتفاق افتاده است که بسیاری از آن ها پروژه های جزئی بوده اند. 74 تای آن ها پروژه های فعال هستند و مابقی آن ها پروژه هایی است که دیگر به دارندگان ارز دیجیتال بیت کوین مربوط نمی شود.

برای مثال: در شبکه بلاک چین در هر ثانیه بین 3 تا 7 تراکنش برای ارز دیجیتال بیت کوین ثبت می شود، اما با توجه به تعداد بالای تراکنش های این ارز دیجیتال، هر تراکنش ممکن است بین 20 دقیقه تا چندین ساعت زمان ببرد، که این مقدار بسیار زیاد است. برای بر طرف کردن مشکل سرعت بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین، برنامه نویسان تصمیم بر ایجاد یک هارد فورک جدید برای بیت کوین گرفتند، که مشکل سرعت بلاک چین بیت کوین را حل کنند که این کار باعث ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین کش شد.

 ارز دیجیتال بیت کوین کش از همان شبکه بلاک چین بیت کوین استفاده میکند با این تفاوت که سرعت تراکنش های آن، 30 تا 60 تراکنش در ثانیه می باشد. بیت کوین کش (hard fork) علاوه بر سرعت، امکانات بیشتری نسبت به بیت کوین داشت اما به دلیل اینکه طرفداران ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر بود، بیت کوین کش نتوانست جای آن را بگیرید.

فورک های اتریوم

هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

3 هارد فورک ارز دیجیتال اتریوم عبارت اند از: ETHER ZERO / ETHEREUM CLASSIC / METROPOLIS 

اتریوم کلاسیک: این ارز دیجیتال یکی از عجیب ترین هارد فورک هایی است که تا به امروز انجام شده است. چرا که اتفاقی که باعث این هارد فورک شد، یک اتفاق از پیش تعیین شده نبود! موضوع به زمانی بر می گردد که شبکه غیر متمرکز DAO که اساس کار ارز دیجیتال اتریوم بود، مورد حمله هکرها قرار گرفت. و از آن جایی که امنیت موضوع اساسی در ارزهای دیجیتال است، این ارز با بحران جدی رو به رو شد. لذا توسعه دهندگان ارز دیجیتال اتریوم تصمیم گرفتند هارد فورکی بر بلاک چین اتریوم ایجاد کنند، تا با این کار اتریوم ها را باز یابی کنند.

در همین ابتدای کار بود که طرفداران ارز دیجیتال اتریوم به دو دسته تقسیم شدند: مخالفان و موافقان اتریوم کلاسیک. موافقان بسیار خوشحال بودن که تیم توسعه دهنده اتریوم با این کار، با تکنولوژی جدید اتر به رفع مشکلات می پردازد. مخالفان نیز به دلیل نقص قانون عدم تمرکز ارزهای دیجیتال دیگر حاضر به سرمایه گذاری نبودند.


_سافت فورک

سافت فورک یک به روز رسانی در نرم افزار می باشد که با نسخه های قبلی سازگار می باشد. بدین معنا که افرادی که سیستم خود را به روز نکنند هم می توانند تراکنش های خود را ثبت کنند. پیاده سازی سافت ورک به نسبت هارد فورک ساده تر می باشد. برای مثال یک سافت فورک می تواند حجم بلاک ها را از یک مگ به 800 کیلو بایت تغییر دهد. نودهایی که نرم افزار خود را به روز نکرده اند، می تواند نودهای جدید را ببینند اما وقتی بخواهند نودهای جدیدی رو ثبت کنند، اگر آپدیت نکرده باشند به مشکل بر خواهند خورد، از این رو سافت ورک با محدود کردن قابلیت ها، افراد را مجبور به روز رسانی نرم افزار می کند.

نود چیست؟ از آن جایی که شبکه ارز دیجیتال بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز است، هیچ کس مالک آن نیست. کامپیوترهایی که در سرار جهان به شبکه کوین ها متصل می باشند، نود یا گره نامیده می شوند. نودهای بلاک چین به دو دسته، نود کامل ( full node ) و نود لایتنینگ ( lightweight ) تقسیم می شوند.


تاثیر فورک بر قیمت ارزهای دیجیتال

تاثیر فورک بر قیمت ارز های دیجیتال / هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

 

تا به امروز بیش از 10 فورک برای بیت کوین ایجاد شده است. اما نکته قابل توجه این است که هر کسی می تواند با تغییر در کدهای این ارز دیجیتال، فورکی را ایجاد کند حال این فورک می تواند حامی های قوی پیدا کند مثل بیت کوین کش یا بیت کوین گلد. اما با توجه به اهیمت فورک های یک ارز میتوان گفت، فورک ها می توانند یک ارز را نابود یا آن را قوی تر کنند! 

در هنگام ایجاد یک فورک قیمت ارز اصلی چه تغییری می کند؟

فرض کنید معامله گری 2000 واحد بیت کوین دارد و قیمت هر بیت کوین 30000 دلار می باشد، به این ترتیب ارزش دارایی های این فرد 60 میلیون دلار است. حال اگر برای بیت کوین یک فورک اتفاق بی افتد و برای مثال بیت کوین کش ایجاد شود، به این معامله گر (تریدر) 2000 بیت کوین کش تعلق می گیرد. حالا این معامله گر اگر فردی آگاه باشد و از قبل بداند که فورکی عالی برای این ارز در راه است، تلاش می کند تا تعداد واحد ارز دیجیتال های خود را بیشتر کند، چرا که اگر بتواند تا قبل از اتفاق افتاد فورک دارایی بیت کوین خود را به 5000 برساند، معادل 5000 بیت کوین کش دریافت خواهد کرد.

در نتیجه تا قبل از فورک، تقاضا برای آن ارز افزایش می یابد و در نتبجه قیمت ارز بالا می رود. همچنین زمانی که فورک برای یک ارز دیجیتال اتفاق می افتد، ارزش آن در شبکه فورک شده پخش می شود.

چگونه از اتفاق افتادن فورک مطلع شویم؟

این موضوع زیاد سخت نیست. چرا که اگر فورکی به صورت قانونی ثبت شود و محبوبیت لازم را داشته باشد، تاریخ وقوع آن اعلام می شود و می توان تاریخ دقیق آن را در سایت های معتبر مشاهده کرد از جمله این سایت ها:

COINTELEGRAPH می باشد.


جمع بندی: وقتی شبکه ارز دیجیتالی دچار مشکل شود یا عدم سازگاری بین قوانین بلاک چین آن رخ دهند و یا احتیاج به به روز رسانی داشته باشد، فورک رخ می دهد. معروف ترین فورک، هارد فورک می باشد. ازجمله فورک های ارز دیجیتال بیت کوین، بیت کوین کش و از جمله فورک های ارز دیجیتال اتریوم، می توان به اتریوم کلاسیک اشاره کرد. وقتی فورکی برای ارز دیجیتال رخ دهد، چنانچه قانونی ثبت شود و دارای محبوبیت باشد، باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال اصلی می شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com