1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
 4. برنامه های غیرمتمرکز چیست؟

برنامه های غیرمتمرکز چیست؟

برنامه های غیرمتمرکز چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
برنامه های غیرمتمرکز چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

برنامه هایی مانند اینستاگرام، توییتر و یوتیوب را در نظر بگیرید، این گونه برنامه ها در گوشی و کامپیوتر اجرا می شوند و توسط نهاد یا سازمان خاصی کنترل و اداره می شوند، به این گونه برنامه ها، برنامه متمرکز گفته می شود اما دسته دیگری از برنامه وجود دارد که توسط کامپیوتر های سراسر دنیا اداره می شوند، به این گونه برنامه ها که توسط هیچ نهاد یا سازمان خاصی کنترل نمی شود، برنامه های غیرمتمرکز(DAPP) یا Decentralized Application گفته می شود. در ادامه به بررسی ویژگی برنامه های غیرمتمرکز و نحوه ایجاد این برنامه ها در بلاک چین می پردازیم.


برنامه های غیرمتمرکز(DAPP)

برنامه های غیرمتمرکز روی شبکه بلاک چین

DAPP ها بر روی شبکه بلاک چین و شبکه P2P قابل اجرا می باشند. در واقع این برنامه های غیرمتمرکز هستند که ارتباط و تعامل بین کاربران و دیفای را برقرار می کنند. برنامه های غیرمتمرکز کاملا انعطاف پذیر هستند و می توانند در ازای دادن ایردراپ، کاربران را تشویق به انجام کارهای خاصی کنند. با توجه به چنین خاصیت هایی، DAPP ها می توانند هر گونه پروژه ای را ساپورت کنند و می توان گفت در آینده نزدیک برنامه های غیرمتمرکز بخش های زیادی را در دنیا کنترل خواهند کرد.


ویژگی برنامه های غیرمتمرکز

ویژگی برنامه های غیرمتمرکز

 1. DAPP به صورت متن باز فعالیت می کند یعنی تمام فعالیت این برنامه ها همراه با جزئیات برای عموم کابران موجود در شبکه به صورت کاملا شفاف، قابل مشاهده می باشد. همین ویژگی باعث شده است تا کاربران به این برنامه ها اعتماد کامل داشته باشند. همچنین در صورتی که توسعه دهندگان تصمیم بگیرند تغییراتی در DAPP ها ایجاد کنند، همه کابران می توانند در نظرسنجی شرکت کرده و به این تغییر رای مثبت یا منفی دهند.
 2. استفاده از پروتکل نیز موجب شده است تا کاربران فقط در صورت قبول کردن این پروتکل ها بتوانند از برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنند. از جمله این پروتکل ها می توان به، پروتکل اثبات سهام(POS) و پروتکل اثبات کار(POW) اشاره کرد. (این پروتکل ها را تیم توسعه دهنده برنامه، برنامه نویسی می کنند.)
 3. مهم ترین ویژگی این برنامه ها، غیرمتمرکز بودن آن ها می باشد. همین ویژگی باعث شده است که تمامی تراکنش ها و عملکردها در دفتر کل ذخیره شود. لازم به ذکر است که DAPP ها بر بستر بلاک چین می باشند و بلاک های بلاک چین نیز بر روی نود یا گره ها ذخیره می شود.(برای بلاک چین پایگاه مرکزی وجود ندارد و همه نودها با یک دیگر برابر هستند.)
 4. در ابتدا گفتیم که در برنامه های غیرمتمرکز قابلیت دادن جایزه وجود دارد، همین خود یک انگیزه برای کامپیوتر های سراسر دنیا می باشد که با برنامه های غیرمتمرکز کار کنند.
 5. برنامه های غیرمتمرکز روی بلاک چین اجرا می شوند. لذا کسی نمی تواند آن ها را دستکاری کند پس از امنیت بالایی برخودار هستند.

انواع برنامه های غیرمتمرکز

DAPP ها با توجه به مدل دسترسی به بلاک چین به دو دسته تقسیم می شوند:

1_دسته اول از طریق نود خودشان به بلاک چین دسترسی پیدا می کنند، این دسته مجبور هستن که به صورت دائم نودها را اجرا کنند و همگام سازی را انجام دهند.

2_دسته دوم از طریق یک نود که در شبکه برای عموم قابل مشاهده است، به بلاک چین دسترسی پیدا می کنند. این نودها معمولا به چند کاربر در حال ارائه خدمات می باشند.( مانند شبکه ERC20 که اگر توکن های آن بخواهند اجرا شوند، باید وارد شبکه بلاک چین اتریوم شوند.)


تولید برنامه غیرمتمرکز

تولید برنامه غیرمتمرکز

با دو مفهوم فرانت اند(FrontEnd) و بک اند(BackEnd) این برنامه ها بیشتر آشنا می شویم:

به طور کلی فرانت اند آن قسمتی از یک برنامه می باشد که کاربران و استفاده کنندگان می بینند و در برخی برنامه ها نیز با آن تعامل برقرار می کنند. اما بک اند آن جایی است که توسعه دهندگان برنامه، کدهای خود را نوشته اند و تمامی عملیات های برنامه در آن قسمت انجام می شود.

در برنامه های معمولی، اطلاعات بک اند در یک سرور متمرکز ذخیره می شود و جز توسعه دهندگان، هیچ کس به آن قسمت ها دسترسی ندارد. اما در برنامه های غیرمتمرکز این چنین نیست. در واقع تمامی اطلاعات بک اند این برنامه ها بر روی بلاک چین ذخیره می شود. این بدین معنا می باشد که، تمامی این اطلاعات و تاریخچه، برای تمامی کابران قابل مشاهده می باشد و حتی کاربران می توانند در خصوص تغییراتی که در بک اند میخواهد اتفاق بیوفتد، نظر بدهند و در تصمیم گیری شرکت کنند.

با توجه به ویژگی هایی که قبل تر درباره برنامه های غیرمتمرکز گفتیم، می توان گفت که خود ارز دیجیتال بیت کوین اولین برنامه غیرمتمرکز می باشد. هدف اصلی این برنامه در واقع جلوگیری از تمرکز داده ها، دستکاری داده ها و عمومی بودن اطلاعات بود. اما برای ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز از کجا باید شروع کنیم؟

 • ابتدا با نوشتن یک وایت پیپر برای برنامه غیرمتمرکز خودشروع کنید. در وایت پیپر باید به طور کامل مسئله و موضوعی که می خواهید آن را حل کنید به همراه پیشنهاد برای حل آن را شرح دهید. تیم خود را معرفی کنید و تمامی جزئیات طرح خود را به طور کاملا شفاف بیان کنید.
 • حال نوبت این است که دنبال کننده به دست آورید. در واقع شما می بایست از راه هایی همچون ایردراپ یا جایزه دادن، کاربران را تشویق کنید تا به برنامه غیرمتمرکز شما اضافه شوند.
 • بعد از اینکه به مقدار کافی دنبال کننده کسب کردید، برای برنامه خود تاریخ ارز اولیه مشخص کنید و با این کار ارزش برنامه غیرمتمرکز خود را بالا ببرید.
 • بعد از اینکه مراحل قبل را با موفقیت رد کردید، حال نوبت این است که برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه دهید و با گروه ها و پروژه های موفق بزرگ تر از خودتان همکاری کنید.

 از جمله پروژه هایی که روی DAPP ها فعالیت می کنند می توان به: Neo, Lisk, QTUM, Cardano اشاره کرد.


آینده DAPP ها

آینده DAPP ها

همان طور که گفته شد شبکه بلاک چین به سرعت در حال گسترش در دنیا می باشد و هر روز با ارائه یک برنامه غیرمتمرکز، یک باگ و مشکل در شبکه حل می شود. از طرفی می بینیم که با توجه به انعطاف پذیری بالای اکوسیستم دیفای، هر روز مسائل پیچیده تری به این سیستم اضافه می شوند. با چنین شرایطی می توان گفت در آینده نزدیک، برنامه های غیرمتمرکز جای سازمان های مالی، بانک ها، سیستم حمل و نقل، بیمه و.... را خواهند گرفت. این برنامه ها کامزد را به حداقل می رسانند و با توجه به غیرمتمرکز بودنشان، در هر زمان و هر مکان قابل دسترس هستند.

در واقع علت رشد چشمگیر برنامه های غیرمتمرکز این است که عموم مردم به دلیل سرعت، امنیت و مخصوصا شفافیت داده ها، این تکنولوژی را دوست دارند.


جمع بندی: برنامه های غیرمتمرکز(DAPP)، برنامه هایی هستند که توسط سازمان و نهاد خاصی کنترل نمی شود. DAPP ها قابلیت اجرا بر روی بلاک چین را دارند. از جمله ویژگی برنامه های غیرمتمرکز می توان به: متن باز بودن، استفاده از پروتکل، امنیت وغیرمتمرکز بودن اشاره کرد.

برنامه های غیرمتمرکز از دو طریق به بلاک چین دسترسی پیدا میکنند، یک دسته از طریق نود خودشان و دسته دیگر مانند توکن های ERC20 از طریق نودهای عمومی موجود در شبکه. با توجه به ویژگی هایی که برنامه های غیرمتمرکز دارند می توان گفت در آینده نزدیک، ظهور این برنامه ها را در سیستم هایی همچون بانک داری و بیمه خواهیم دید. 

مراحل تولید یک برنامه غیرمتمرکز به این صورت می باشد که، ابتدا می بایست به صورت کامل هدف و نحوه انجام برنامه خود در قالب یک وایت پیپر بنویسید. سپس می بایست از طریق تبلیغ یا ایردراپ، افراد بیشتری را به برنامه خود اضافه کنید. مرحله بعد ارزش دادن به برنامه می باشد که از طریق ارائه به صورت ارز اولیه صورت می گیرد. در نهایت نیز می بایست از طریق همکاری با گروه های مختلف، برنامه خود را گسترش دهید.

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر