ردیف عنوان توضیحات
1 نام ارزدیجیتالBitcoin Cash
2 نماد ارزدیجیتالBCH
3 دسته ارز دیجیتالارزهای دیجیتال صنعت پرداخت
4 قابلیت استخراجدارد
5 تعداد سکه ها
  • 21,000,000 BCH
قیمت‌لحظه‌ای
به‌دلار Dollar
درصد تغییر
تعداد معامله

معرفی بیت کوین کش به زبان ساده

برای معرفی بیت کوین کش ابتدا باید بیان کنیم که این ارز دیجیتالی بر مبنای بلاکچین طراحی شده است. هدف اصلی بیت کوین کش (Bitcoin Cash) وارد معاملات روزمره مردم شدن و جایگزینی با پول های رایج می باشد. این ارز یکی از انشعابات ارز بیت کوین است.

 در سال 2017 افزایش تقاضا برای بیت کوین و محبوب شدن آن، باعث کند شدن سرعت شبکه و همچنین افزایش کارمزد تراکنش ها شد. به این ترتیب مبلغان بیت کوین درصدد حل مشکل مقیاس پذیری آن برآمدند. اما اختلاف نظر بین فعالان، باعث فورک بیت کوین و ایجاد بیت کوین کش شد. 

در این مقاله ضمن بیان دلیل انشعاب بیت کوین کش از بیت کوین، ویژگی های Bitcoin Cash و تفاوت های این دو ارز با یکدیگر را مقایسه می کنیم. در نهایت میزان اعتبار این رمزارز و آینده احتمالی که برای این ارز دیجیتالی پیش بینی می شود را بررسی خواهیم نمود.

معرفی بیت کوین کش به زبان ساده

چرا بیت کوین کش به وجود آمد؟

یا دلیل فورک بیت کوین و عرضه بیت کوین کش چه بود؟

یکی از چالش های پیش رو برای استفاده از رمز ارز بیت کوین مسئله مقیاس پذیری آن است. به این معنی که با افزایش محبوبیت بیت کوین سرعت تراکنش ها کاهش و کارمزد تراکنش ها افزایش یافته است. دلیل این موضوع این است که بیت کوین می تواند فقط هفت تراکنش را در ثانیه پردازش کند. همین نکته باعث می شود که بیت کوین ارز کاربردی و مناسبی برای انجام پرداخت های روزمره نباشد.

به همین دلیل فعالان بیت کوین در سال 2017 به دو دسته تقسیم شدند. گروهی از این کارشناسان معتقد بودند برای اینکه بتوان سرعت انجام تراکنش ها را افزایش داد و در عین حال از مقدار کارمزد تراکنش ها کاست، باید از شیوه های جایگزینی مانند مانند لایتنینگ یا segwit استفاده نمود.

اما دسته دوم کارشناسان معتقد بودند که این مشکل باید بصورت اساسی حل شود. زیرا استفاده از راه حل های جایگزین در طولانی مدت مفید نخواهد بود. شایان ذکر است که از ابتدا هدف از طراحی و ترویج بیت کوین این بود که جایگزینی مناسب برای پول و یک شیوه پرداختی کارآمد باشد. بر همین اساس برخی از این متخصصان تغییراتی در قوانین بیت کوین ایجاد کردند. که در نهایت به انشعاب بیت کوین و معرفی بیت کوین کش ختم شد.

چرا بیت کوین کش به وجود آمد؟

بیت کوین کش چیست؟

همانطور که می دانید کلمه Cash در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) بیت کوینی است که می خواهد با بهبود سرعت تراکنش ها، بمرور جایگزین پول نقد شود.

در تعریف بیت کوین کش آمده است که این ارز دیجیتالی در واقع «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» می باشد. شایان ذکر است که این تعریف از عنوان مقاله ایده بیت کوین (وایت پیپر بیت کوین) وام گرفته شده است. هدف از طراحی و عرضه بیتکوین کش این است که بتواند به مقصود نهایی بیت کوین، یعنی ایجاد سبکی نوین و کارآمد در انجام تراکنش ها و پرداخت ها دست یابد.

معرفی بیت کوین کش به عنوان یک Fork (انشعابی از بیت کوین) در تاریخ 1 اوت سال 2017 با تشکیل بلاک 478،559 بر بستر بلاک چین بیت کوین صورت گرفت.  در ابتدای عرضه قیمت بیت کوین کش برابر با  240 دلار بود، در حالی که در آن زمان بیت کوین با حدود 2700 دلار معامله می شد.

بیت کوین کش چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟

یکی از اصلی ترین تفاوت های بیت کوین کش با بیت کوین میزان حجم بلاک های آن می باشد. در ابتدای عرضه بیت کوین کش حجم هر بلاک آن 8 مگابایت در نظر گرفته شد. به این ترتیب افزایش حجم هر بلاک نسبت به بیت کوین، که حجم بلاک آن 1 مگا بایت است، باعث می شود امکان انجام تراکنش های بیشتری فراهم شود.

اما این افزایش حجم بلاک چه تاثیری بر روی کارآمدی ارز دیجیتال بیت کوین کش دارد؟ باید بگوییم که هر بلاک بیت کوین می تواند 1000 الی 1500 تراکنش را انجام دهد. در حالیکه در آزمایشی که در سال 2018 انجام گرفت هر بلاک بیت کوین کش می تواند بیش از 25000 تراکنش را انجام دهد.

البته صرف نظر از تفاوت هایی که بین بیت کوین و بیتکوین کش وجود دارد، این دو ارز دیجیتالی از بسیاری جهات شبیه هم هستند. از جمله این شباهت ها می توان به طریقه فعالیت واستخراج سکه جدید اشاره نمود. هر دو رمز ارز بیتکوین و بیت کوین کش از طریق اجماع اثبات کار سکه های جدید تولید کرده و تراکنش ها را انجام می دهند. در ضمن هنگام معرفی بیت کوین کش به عنوان یک رمز ارز مستقل، اعلام شد که فقط 21 میلیون سکه بیتکوین کش در جهان وجود دارد. در بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین هر 10 دقیقه 6.25 واحد بیتکوین کش تولید می شود. در ضمن پاداش استخراج این ارز نیز مانند بیت کوین هر 4 سال یکبار طی فرآیند هاوینگ به نصف کاهش میابد. شایان ذکر است که بیت کوین کش برخلاف بیتکوین گزینه مناسبی برای انجام "تراکنش بدون نیاز به تایید" می باشد.

بیت کوین کش چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟

خلاصه داستان بوجود آمدن بیت کوین کش 

با افزایش محبوبیت بیت کوین، مشکل مقیاس پذیری این ارز مانع استفاده از این رمز ارز به عنوان یک شیوه پرداختی شد. تعدادی از حامیان اولیه بیت کوین برای حل این مشکل پیشنهاد دادند که اندازه بلاک های بیت کوین افزایش یابد. اما بسیاری از فعالان بیت کوین با این اقدام موافق نبودند. دلیل این افراد برای مخالفتشان این بود که با افزایش سایز بلاکها حجم بلاکچین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه بسیاری از فعالان نمی توانند تراکنش های خود را ذخیره کنند، این موضوع تمرکز زدایی را که یکی از اصلی ترین ویژگی های بیت کوین است، به خطر می اندازد. 

اما طرفداران طرح افزایش حجم بلاک ها ازجمله هایپو یانگ (Haipo Yang)، وو جیهان (Wu Jihan) و راجر ور (Roger Ver) معتقد بودند که باید به آرمان ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) پایبند باشند. بنظر این افراد آرمان اصلی ناکاموتو، استفاده کاربردی از بیت کوین برای انجام تراکنش ها و پرداخت ها بصورت گسترده بود. تقابل این دو دیدگاه به معرفی بیت کوین کش انجامید. پس از این هارد فورک دارندگان بیت کوین به اندازه بیت کوین هایی که داشتند، بیت کوین کش نیز دریافت کردند. به این ترتیب به فعالان بیت کوین حق انتخاب داده شد تا مشخص کنند می خواهند در کدام شبکه به فعالیت خود ادامه دهند.

خلاصه داستان بوجود آمدن بیت کوین کش

فورک بیت کوین کش باعث عرضه رمز ارز بیت کوین اس وی شد.

حدود یکسال بعد از معرفی بیت کوین کش، هارد فورک بیتکوین کش نیز دچار هارد فورک شد! 

در نتیجه این انشعاب جدید دو ارز دیجیتالی Bitcoin Cash ABC  و Bitcoin SV به بازار عرضه شدند.

  • Bitcoin SV  که خلاصه عبارت «Satoshi Vision» به معنی «آرمان ساتوشی» است. در بیت کوین اس وی محدودیت بلاک ها تا 128 مگابایت در نظر گرفته شده است. 
  • Bitcoin Cash ABC  که ABC بکار رفته در این نام مخفف عبارت (Adjustable Blocksize Cap) به معنای «سایز بلاک تنظیم شونده» است. در این ارز اندازه بلاک نهایتا تا 32 مگابایت تعبیه شده است. در حال حاضر این ارز دیجیتالی با نام بیت کوین کش شناخته می شود.

بیت کوین کش برای انجام "تراکنش های بدون نیاز به تایید" مناسب است.

تراکنش بدون نیاز به تأیید یا Zero Confirmation به تراکنش هایی گفته می شود که برای انجام معامله، لازم نیست حتما تراکنش بصورت کامل انجام پذیرد. در این نوع معاملات پیش از اینکه رمزارز درون کیف پول فروشنده دریافت شود، فروشنده آن رمز ارز را واریز شده در نظر می گیرد و کالا را عرضه می کند. این امکان ویژه طرفداران خود را دارد، زیرا باعث می شود تا معاملات سریعتر انجام شوند. اما خب این روش ریسک هایی نیز دارد، مثلا گاهی خریدار می تواند در مدت زمانی که منتظر ارائه خدمت، یا کالا می باشد، رمز ارز خود را دو بار خرج کند.

ولی بیت کوین کش به 3 دلیل، گزینه بسیار مناسبی برای انجام تراکنش های بدون نیاز به تایید است.

  1. در شبکه بیت کوین کش امکان "جایگزینی تراکنش" حذف شده است.
  2. این سیستم فضای زیادی برای انجام تمام تراکنش های خود دراختیار دارد.
  3. تایید تراکنش ها در شبکه بیتکوین کش مدت زمان ثابتی طول می کشد.

داشتن این سه ویژگی باعث معرفی بیت کوین کش به عنوان رمز ارزی که مناسب برای انجام "تراکنش های بدون نیاز به تایید" شده است. زیرا در صورت استفاده از این رمز ارز مشتری نمی تواند ارزدیجیتالی خود را دو بار خرج کند.

پیش بینی ها از آینده بیت کوین کش چگونه است؟

معرفی بیت کوین کش به عنوان چهارمین رمز ارز موفق و محبوب جهان، نشان می دهد که می توان به آینده این رمز ارز خوشبین بود. بیت کوین کش از زمان عرضه خود به عنوان یکی از موفق ترین و با ارزشترین ارزهای دیجیتالی شناخته شده است. با وجود اینکه قیمت بیت کوین کش نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی روندی نوسانی دارد، ولی معمولا نسبت به سایر فورک های بیت کوین قیمت بالاتری دارد. همچنین این رمز ارز توسط بسیاری از کمپانی هایی که از بیت کوین حمایت می کنند، پشتیبانی می شود. از جمله حامیان بیت کوین کش می توان به شرکت هواپیمایی فرانسه و کمپانی لامبورگینی اشاره نمود. 

فروش ویژه دوره ارز دیجیتال 4,100,000 3,100,000 تومان
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram