1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. استراتژی Covered Call چیست؟

استراتژی Covered Call چیست؟

استراتژی Covered Call چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استراتژی Covered Call چیست؟
آموزش ارز دیجیتال

از مهم ترین نکاتی که باید افراد حاضر در بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال باید به آن توجه خاص داشته باشند علم درک اصطلاحات به کار رفته شده در بازار ارزهای دیجیتال است. این اصطلاحات، مخصوصا افراد مبتدی است؛ یکی از این اصطلاح ‌ها، Covered Call یا خرید پوشش داده شده است؛ همچنین بهتر است بدانید که استراتژی Covered Call یا خرید پوشش داده شده، یکی از مهم ترین استراتژی های دنیای ارزهای دیجیتال است که به طور ویژه برای معامله بیت کوین به کار می رود. ما قصد داریم در این مقاله به معرفی استراتژی Covered Call بپردازیم و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

استراتژی Covered Call چیست؟

استراتژی Covered Call چیست؟

استراتژی Covered Call به عنوان یکی از پر طرفدارترین استراتژی های بازار ارزهای دیجیتال شناخته می شود که همواره سرمایه گذاران با استفاده از آن می توانند به طرز چشمگیری بازدهی سود خود را افزایش دهند. همین امر موجب شده است که استراتژی Covered Call از محبوبیت بالایی برخوردار باشد، همچنین هنگامی که این استراتژی به شکل صحیح اجرا بشود و مقادیر تعیین شده در محدوده مناسب باشد، می تواند برای سرمایه گذارانی که برای بلندمدت سرمایه گذاری کرده اند نیز سود خوبی در کنار رشد سرمایه به ارمغان آورد؛ پس نتیجه می گیریم که این استراتژی برای سرمایه گذاری بلندمدت نیز سود آور است.

مزایای استراتژی کاورد کال

در استراتژی Covered Call می توان پریمیوم دریافتی را به عنوان درآمد نگه داشت. این در حالی است که بسیاری از معامله گران بازار ارزهای دیجیتال به همین دلیل از استراتژی Covered Call بهره می برند و به صورت دوره ای کاورد کال ها را به صورت منظم، گاهی ماهانه و گاهی فصلی با هدف کسب چند درصد درآمد به بازده سالانه خود دارند. این مزیت در صورتی می باشد که قراردادی که معامله فروش در آن دارند در زیان باشد.

یکی دیگر از دلایلی که برخی از سرمایه ‌گذاران کاورد کال را می ‌فروشند، کاهش مقداری از ریسک در صورت افت بازار است. با توجه به پریمیوم که از خریدار قرارداد دریافت کرده اند. اگر بازار با کاهش روبرو شود، به میزان آن پریمیوم دریافتی می تواند افت سهام را تحمل کند و زیانی نداشته باشد.

معایب استراتژی کاورد کال

از مهمترین معایب این استراتژی می توان به از دست دادن پول اشاره کرد، البته از دست دادن سرمایه زمانی رخ می دهد که قیمت سهام به صورت چشمگیری کاهش یابد و به زیر نقطه سر به سر برسد.

همچنین بهتر است بدانید که نقطه سر به سر قسمت خرید سهام منهای پریمیوم دریافتی است. همانند دیگر استراتژی های بازارهای مالی استراتژی Covered Call نیز دارای مالکیت سهام است که ریسک قابل توجهی نیز وجود دارد.

اگر چه قیمت سهام فقط می تواند به صفر برسد اما این هنوز ۱۰۰٪ مبلغ سرمایه گذاری شده است، بنابراین مهم است که سرمایه گذاران تحت پوشش برای پذیرش ریسک بازار سهام مناسب باشند.

همچنین از دیگر معایب این استراتژی می توان به ریسک عدم مشارکت در افزایش قیمت سهام اشاره کرد. هنگامی که فرد از این استراتژی استفاده کند فروشنده موظف است سهام را به قسمت اعمال به فروش برساند، اگرچه پریمیوم مقداری پتانسیل سود بالاتر از قیمت عملی را فراهم می کند، این پتانسیل سود محدود است.

در نتیجه این گونه می توان گفت که این استراتژی به طور مستقیم در افزایش قیمت سهام بالاتر از اعمال نقشی ندارد، این در حالی است که بیشتر سرمایه گذاران هنگام افزایش قیمت سهام احساس می کنند فرصت بسیار سودآوری را از دست داده اند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد استراتژی ترید با استفاده از ChatGBT بر روی لینک کلیک کنید.

تنظیم کردن یک Covered Call مناسب

تنظیم کردن یک Covered Call مناسب

برای اینکه بتوانید مبلغ قرارداد را تعیین کنید باید همواره به دو فاکتور بسیار مهم توجه کنید. اولین فاکتور، مدت زمان قرارداد است؛ همچنین دومین فاکتور نیز تغییرات احتمالی ارز دیجیتال در این بازه زمانی است. این دو فاکتور می تواند در تعیین مبلغ قرارداد شما را یاری کند.

همانطور که می دانید حق خریدهای طولانی معمولا در مقابل خریدهای کوتاه مدت پریمیوم بیشتری را می طلبند زیرا خریدار این توانایی را دارد تا زمان طولانی برای رسیدن فرصت مناسب در نظر گیرد تا در صورت رشد ارز دیجیتال مربوطه از حق خرید خود بهره ببرد. پیشنهاد می ‌شود که فروشندگان به جای بستن قراردادهایی با مدت طولانی، بیشتر روی مناسب بودن قیمت پریمیوم تمرکز داشته باشند چراکه کاورد کال‌ های طولانی مدت شما را ملزوم می ‌کند تا زمان پایان یافتن مدت زمان قرارداد، دارایی خود را هولد کنید.

علاوه بر پریمیوم و مدت زمان، Strike Price نیز اهمیت ویژه‌ای در استراتژی Covered Call دارد. هرچه Strike Price پایین ‌تر باشد (مثلاً ITM) شانس این که ارز دیجیتال مربوطه رشد کرده و قیمت مد نظر را پشت سر بگذارد بالاتر خواهد بود. در این حالت خریدار از Covered Call خود استفاده کرده، ارز دیجیتال را با Strike Price از فروشنده خریده و آن را بلافاصله با قیمت بالاتری در بازار می‌ فروشد.

خرید پوشش داده شده برای چه افرادی مناسب است؟

خرید پوشش داده شده برای چه افرادی مناسب است؟

در استراتژی Covered Call فروشنده ملزم است نسبت به تخصیص دارایی به خریدار، تعهد تام داشته باشد. از این موضوع می توان نتیجه گرفت که استراتژی Covered Call برای سرمایه گذارانی که دید بلندمدت دارند بسیار مناسب است. این در حالی است که اگر شما برنامه ای برای فروش دارایی های خود ندارید و قصد دارید آن را برای مدت طولانی نگهداری کنید، استراتژی Covered Call می تواند یکی از بهترین روش های کم ریسک و سود برای شما به شمار رود.

بهترین زمان استفاده از استراتژی Covered Call برای فروشندگان

اگر شما نیز یک فروشنده هستید، باید بدانید که بهترین زمان استفاده از استراتژی Covered Call هنگامی است که شما مطمئن هستید یا اینکه پیش بینی می کنید که قیمت دارایی شما در بازه زمانی مورد توافق، دچار تغییر چندانی نخواهد شد. مثلاً شما می‌ دانید که قیمت بیت‌ کوین طی 6 ماه آینده تغییراتی جزئی خواهد داشت و سود چندانی عاید شما نمی ‌شود؛ پس با فروختن اختیار خرید به شخصی دیگر، می ‌توانید از پریمیوم به عنوان سود استفاده کنید.

در طول این 6 ماه در صورتی که تغییرات قیمتی بیت ‌کوین جزئی باشد فرد خریدار از Covered Call استفاده نمی ‌کند چرا که علاوه بر Strike Price باید پریمیوم و هزینه تراکنش را نیز پرداخت کند.

برای آشنایی با دنیای رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

قیمت سر به سر در استراتژی Covered Call

قیمت سر به سر در استراتژی Covered Call

قیمت سر به سر در استراتژی Covered Call از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا شما برای این که بتوانید در جایگاه فروشنده یا خریدار میزان ریسک استراتژی Covered Call را اندازه گیری کنید باید ابتدا قیمت سر به سر را محاسبه کنید سپس به میزان ریسک بپردازید. قیمت سر به ‌سر برای فروشنده جایی است که اختیار خرید ارزش خود را با در نظر گرفتن هزینه پریمیوم از دست می ‌دهد. برای خریدار قیمت سر به ‌سر قیمتی است که در آن قیمت دارایی به‌ قدری بالا می ‌رود که با در نظر گرفتن پریمیوم باز هم برای خریدار سود ده خواهد بود.

مثالی از نحوه انجام Covered Call

بدون شک تا این قسمت از مقاله به طور کامل با اصطلاح Covered Call آشنا شده اید، در این قسمت قصد داریم با بیان یک مثال نحوه کار این استراتژی را برای شما بیان کنیم. فرض کنید فردی یک عدد بیت‌ کوین با قیمت 20 هزار دلار خریداری کرده و پیش ‌بینی می ‌کند که قیمت بیت ‌کوین طی 3 ماه آینده به 25 هزار دلار می‌ رسد و از پیش بینی خود نیز مطمئن است.

 بدین ترتیب فرد با استفاده از استراتژی Covered Call، اختیار خرید بیت ‌کوین خود را با قیمت 25 هزار دلار (یا بیشتر) در معرض فروش می ‌گذارد و برای آن 500 دلار پریمیوم دریافت می‌ کند؛ قیمت سر به‌ سر برای خریدار 25,500 دلار (به علاوه هزینه تراکنش) خواهد بود.

در این صورت ممکن است دو حالت رخ دهد:

اولین حالت ممکن این است که پیش بینی او صحیح باشد و قیمت بیت ‌کوین به بیش از 25 هزار دلار برسد: در این حالت خریدار از اختیار خرید خود استفاده کرده و بیت ‌کوین‌ ها را با Strike Price و هزینه پریمیوم به قیمت 25,500 دلار از فروشنده می‌ خرد.

دومین حالت نیز این است که پیش بینی او با شکست مواجه شود و قیمت بیت ‌کوین کمتر از 25 هزار باشد: در این حالت اختیار خرید بی ‌ارزش خواهد بود و خریدار با پرداخت 500 دلار پریمیوم از معامله خارج می ‌شود.

در هر دو حالت، فروشنده پریمیوم معامله را دریافت می ‌کند اما نتیجه Covered Call ارتباط مستقیمی با قیمت بیت ‌کوین پس از دوره سه ماهه دارد. در صورتی که پس از انقضای قرارداد بیت‌ کوین، قیمتی مابین 20 الی 25 هزار داشته باشد، فروشنده علاوه بر این که پریمیوم دریافت کرده توانسته دارایی خود را همراه با سود آن حفظ کند.

در صورتی که قیمت بیت‌ کوین به کمتر از 19,500 دلار سقوط کند، فروشنده با پریمیوم 500 دلاری سر به‌ سر نشده و در واقع متضرر شده است. از طرفی نیز ممکن است قیمت بیت‌ کوین به بیش از 25 هزار دلار برسد و خریدار از اختیار خرید خود استفاده کند که در این حالت فروشنده تنها 500 دلار سود به دست می آورد و دیگر از سود خوبی که بیت‌ کوین کرده بهره‌ای نخواهد برد.

برای کسب اطلاعاتی در مورد نحوه ترید با استراتژی لاک پشت، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

استراتژی Covered Call در بازار‌های نزولی

استراتژی Covered Call در بازار‌های نزولی

از مهم ترین نگرانی های فروشندگان که موجب می شود آن ها اختیار خرید را با نگرانی همراه کنند، ثبت استراتژی Covered Call در بازار‌های نزولی است. هنگامی که قیمت دارایی مربوطه پس از عقد قرارداد دچار افت شدیدی شود؛ خریدار سعی می ‌کند با پرداخت پریمیوم از آن خارج شود و فروشنده باید تا زمان تمام شدن قرارداد، دارایی خود را که هر روز دارد دچار رکود می ‌شود در حساب خود نگه دارد.

در چنین مواردی فروشندگان برای پیشگیری از زیان دیدن ابتدا Covered Call را بازخرید کرده و آن را با یک Strike Price نزدیکتر به قیمت فعلی و پریمیوم بیشتر دوباره می ‌فروشند .(به نوعی مارتینگل می کنند)

و در پایان مقاله این گونه می توان نتیجه گیری کرد که استراتژی Covered Call از استراتژی های محبوب است که همواره تاکید بسیار زیادی بر روی توانایی های ذاتی معامله گران در پیش بینی روند بازار دارد. در بسیاری از مواقع استراتژی Covered Call توسط سرمایه گذاران بلندمدت اجرا می شود و با مدیریت صحیح و اندازه گیری های دقیق می تواند سود قابل توجهی را برای افراد به دست آورد، بدون آن که سرمایه آن ها در خطر نابودی قرار گیرد.

البته نباید فراموش کنید که این استراتژی مانند دیگر استراتژی های بازارهای مالی نیز دارای مزایا و معایبی است که با مقداری ریسک هم همراه است و نباید همواره از آن انتظار سود داشت؛ پیشنهاد می کنیم قبل از آن که از این استراتژی استفاده کنید همواره آن را بررسی کنید و با ریسک های موجود در آن آشنا شوید در این صورت می توانید به بهترین شکل از آن کسب سود کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com