1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. مدیریت سبد سرمایه
 4. معرفی بهترین روش سرمایه گذاری

معرفی بهترین روش سرمایه گذاری

معرفی بهترین روش سرمایه گذاری
لوگو علیرضا محرابی
معرفی بهترین روش سرمایه گذاری
مدیریت سبد سرمایه

قبل از اینکه در مورد بهترین روش سرمایه گذاری در ایران صحبت کنیم، بهتر است در مورد اهمیت سرمایه گذاری صحبت کنیم. برای آشنایی با اهمیت این موضوع تصور کنید که با مبلغ 1 میلیون در چند سال گذشته چه می توانستید بخرید اما امسال چه چیزی می توانید بخرید؟ با یک میلیون در سال 1360 می توانستید یک خانه 50 متری تهیه کنید در صورتی که در سال 1400 با همان مبلغ فقط می توانید یک هارد اکسترنال تهیه کنید. همان طور که می بینید با گذشت زمان قدرت خرید کاهش می یابد.

در جوامعی مانند ایران که قیمت کالاها و خدمات مدام در حال افزایش است، سرمایه گذاری برای مقابله با تورم و حفظ ارزش پول و قدرت خرید بسیار مهم است. وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود، هر کس با توجه به ذهنیت خود به گزینه های خاصی اشاره می کند که شامل: خرید مسکن، دلار، طلا، خودرو، بورس و سرمایه گذاری در بانک است. بهترین روش سرمایه گذاری چیست؟ برای سرمایه گذاری دلار بهتر است یا طلا؟ بورس یا مسکن و خودرو؟ آیا روشی مناسب برای سرمایه گذاری وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری 

فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری

اولین نکته ای که باید در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری باید در نظر گرفت، این است که باید روشی را انتخاب کرد که بازدهی بیشتری نسبت به نرخ تورم و دیگر روش ها داشته باشد؛ اما آیا واقعا باید برای سرمایه گذاری تنها این فاکتور را در نظر گرفت؟ پاسخ خیر است. هر کدام از فرصت های سرمایه گذاری مانند ملک، طلا و سکه، دلار، خودرو، سپرده های بانکی و ... شرایط و ویژگی های خاص خود را دارند و البته همه افراد امکان حضور در همه این بازارها را ندارند. بنابراین برای شناسایی بهترین روش سرمایه گذاری، باید علاوه بر بازدهی به پارامترهای دیگری نیز توجه کنید. 

خرید زمین و آپارتمان

با توجه به قیمت آپارتمان و هزینه ساخت، خرید آپارتمان نیاز به سرمایه زیادی دارد. همچنین زمین و آپارتمان نقدینگی پایینی داشته و بازار شفافی برای خرید و فروش آنها وجود ندارد. مواردی مانند هزینه های نگهداری و تعمیرات، رشد ناهمگون قیمت مسکن و زمین در شهرها و مناطق مختلف، سیاست های کلان مانند میزان پرداخت وام و پروژه های بزرگ عمرانی مانند مسکن مهر و مسکن ملی از جمله پارامترها و ریسک هایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. 

خرید سکه و طلا

برخلاف مسکن، سرمایه گذاری در طلا با مبالغ بسیار کمتری امکان پذیر است و نقدینگی بالاتری دارد. ریسک اصل و تقلبی بودن آن، هزینه نگهداری آن در مکان امن، وابستگی به قیمت جهانی طلا و نرخ ارز نیز از جمله مواردی است که سرمایه گذاران باید همیشه در نظر داشته باشند.

خرید دلار و سایر ارزهای رایج

خرید دلار و سایر ارزهای رایج، بهترین روش سرمایه گذاری

بخشی از مردم ایران خرید ارز را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری می پذیرند. البته باید توجه داشت که بازار فارکس یکی از بازارهای پر ریسک و پر نوسان است. پارامترهای زیادی مانند روابط خارجی، واردات و صادرات، سیاست دولت و سیاست کلی بانک مرکزی بر آن تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، خرید و فروش ارزهای رایج مانند دلار و یورو تحت شرایطی می‌تواند با محدودیت‌های جدی همراه باشد و نگهداری مقادیر زیادی از آنها از نظر قانون تخلف محسوب می‌شود.

خرید خودرو

برخلاف کشورهای پیشرفته دنیا، خودرو در ایران نیز یک کالای سرمایه گذاری و به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری محسوب می شود. اگر قیمت خودرو را با چند سال پیش مقایسه کنید، در بسیاری از موارد افزایش قیمتی که بعضاً غیرقابل تصور است مشاهده خواهید کرد. اما عواملی مانند محدودیت در خرید خودروهای جدید، هزینه های نگهداری و تعمیرات، هزینه بیمه و عوارض، خطر پیشرفت تکنولوژی، عدم اطمینان نسبت به واردات خودروهای خارجی در آینده و نقدینگی کمتر نسبت به طلا و سکه باعث شده بسیاری از افراد ترجیح دهند سرمایه گذاری در بازارهایی غیر از خودرو را ترجیح دهند. 

سپرده های بانکی

بسیاری از افراد سپرده گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را سرمایه گذاری مناسبی می دانند اما داده های تاریخی نشان می دهد که سود بانکی در سال های اخیر بسیار کمتر از تورم بوده است. به عبارت دیگر، سپرده های بانکی در حفظ قدرت خرید و ارزش پول موثر نبوده است و نمی توان به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری دانست. 

آیا سرمایه گذاری در بورس، بهترین روش سرمایه گذاری محسوب می شود؟

سرمایه گذاری در بورس، بهترین روش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام شرکت ها یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته جهان است. در ایران بازار بورس به عنوان یکی از بازارهای بزرگ سرمایه مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. اگرچه بازار بورس نیز مانند سایر بازارها ممکن است در مقطعی دچار رکود شود اما تجربه نشان داده که سرمایه گذاری در بازار سرمایه بازدهی بلندمدت بهتری نسبت به سایر انواع سرمایه گذاری ها دارد.

به طور خلاصه، هنگام مقایسه بازار سهام با سایر بازارهای موازی، باید موارد زیر را در نظر گرفت:

بازدهی بیشتر بورس

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، بازار سهام در 5 سال گذشته بهترین عملکرد را نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری با بازدهی حدود 1450% داشته است. به طور کلی کارایی بلندمدت بورس نسبت به سایر بازارهای موازی مانند طلا، سکه، املاک، خودرو، دلار و سپرده های بانکی بیشتر بوده است.

نقدینگی بیشتر در بورس

نقدینگی یعنی توانایی تبدیل یک دارایی به وجه نقد با سرعت بیشتر. در بسیاری از موارد، سرمایه گذاری در بورس نقدینگی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای دیگر مانند املاک و خودروها دارد. البته باید توجه داشته باشید که همه سهام در بورس نقدشوندگی بالایی ندارند. بنابراین، قبل از سرمایه گذاری در هر سهمی، توصیه می شود میانگین حجم معاملات روزانه را بررسی کنید.

فرصتی برای مدیریت ریسک بیشتر در بورس

برخلاف سایر بازارهای سرمایه گذاری مانند طلا، سکه های طلا، فارکس و خودرو که فرصت های سرمایه گذاری محدود است، اکنون بیش از 600 اوراق بهادار در بورس وجود دارد که هر کدام دارای سطوح ریسک و بازده متفاوتی هستند. شما می توانید با ایجاد سبد دارایی های مختلف در بازار سرمایه و استفاده از ابزارها و استراتژی های مختلف سرمایه گذاری، ریسک خود را به طور بهینه مدیریت کنید.

با مبالغ کم در بورس سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری در بورس

در حال حاضر با حداقل 500,000 تومان می توانید در بورس سرمایه گذاری کنید. در حالی که سرمایه گذاری در مواردی مانند خرید فیزیکی سکه طلا و خودرو مستلزم سرمایه صدها میلیون تومانی است، سرمایه گذاری در زمین و مسکن به سرمایه صدها میلیون تومانی نیاز دارد. 

معاملات سهام را به راحتی انجام دهید

سرمایه گذاری در بورس و انواع اوراق بهادار به صورت آنلاین و از طریق سامانه های معاملاتی کارگزاری انجام می شود. در حالی که در بازارهای دیگر مانند طلا، خودرو، املاک و مستغلات و دلار این امکان وجود ندارد.

شفافیت معاملاتی بیشتر در بازار سهام

بورس نسبت به سایر بازارهای موازی از شفافیت معاملاتی بیشتری برخوردار است و نهادهای نظارتی در بازار سرمایه حضور بیشتری دارند. علاوه بر این، کلیه شرکت هایی که سهام آنها به صورت عمومی معامله می شود باید صورت های مالی خود را به طور منظم در سایت کدال منتشر کنند. با بررسی این گزارش ها می توانید از میزان بدهی، درآمد، سرمایه گذاری های انجام شده توسط شرکت و بسیاری موارد دیگر مطلع شوید و بهترین شرکت ها را برای سرمایه گذاری شناسایی کنید.

سرمایه گذاری در بازارهای موازی از طریق بورس

علاوه بر سهام شرکت، امکان سرمایه گذاری در دارایی های واقعی مانند سکه طلا از طریق بازار سرمایه نیز وجود دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که علاقه مندان می توانند از طریق بازار سرمایه در آنها سرمایه گذاری کنند: به جای سپرده های بانکی و سود بانکی در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک یکی از مهم ترین مکانیسم های سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند. با خرید سهام صندوق سرمایه گذاری، مدیریت دارایی های خود را به تیمی حرفه ای و با تجربه بسپارید. این تیم با شناختی که از بازارهای مختلف دارد، می تواند در ازای ریسکی که مایل به پذیرش آن هستید، بازدهی معقولی برای شما فراهم کند. بنابراین اگر زمان کافی برای تجزیه و تحلیل بازار ندارید، صندوق های سرمایه گذاری یکی از بهترین گزینه های شما هستند.

سرمایه گذاری در بازارهای موازی از طریق بورس

صندوق های سرمایه گذاری بر اساس ترکیب دارایی ها به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که یکی از آنها صندوق های اوراق قرضه است. در اینجا برخی از ویژگی های صندوق های اوراق قرضه آورده شده است:

 • ریسک وجوه با درآمد ثابت با ریسک سپرده های بانکی مطابقت دارد.
 • بازده سالانه وجوه اوراق قرضه تقریباً مشابه و کمی بالاتر از بازده سالانه سپرده های بلندمدت بانکی است.
 • سود بانکی به حداقل موجودی ماه بستگی دارد اما سود وجوه با درآمد ثابت روزانه محاسبه می شود.
 • از صندوق های بازنشستگی تحت مدیریت یک کارگزاری مفید می توان به حامی، نامی و آوند اشاره کرد.

خرید سکه طلا از طریق صرافی جایگزینی برای خرید فیزیکی سکه طلا 

گواهی سپرده کالایی سکه طلا با هدف کاهش ریسک سرمایه گذاری هنگام خرید سکه و همچنین ایجاد شفافیت و تعیین قیمت رسمی سکه در سال 2015 معرفی شد. معامله گران با خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه از طریق سامانه های معاملاتی بورس می توانند از مزایایی مانند اطلاع از برخی ویژگی های گواهی سپرده کالایی سکه طلا برخوردار شوند:

 • خرید سکه طلا در بورس، خطر جعل را از بین می برد.
 • خرید سکه طلا در بورس، خطر عدم تعهد طرفین در تحویل یا پرداخت سکه را از بین می برد.
 • خرید و فروش سکه طلا در بورس به راحتی و از طریق سامانه های معاملات آنلاین انجام می شود.
 • خرید سکه طلا در بورس خطر سرقت یا مفقود شدن سکه طلا در حین نقل و انتقال را از بین می برد.

خرید سهام شرکت های صادراتی وابسته به دلار به جای خرید ارز و دلار

خرید سهام شرکت های صادراتی

سهام بسیاری از شرکت های صادراتی در بازار سرمایه پذیرفته شد. به طور معمول، ارزش سهام این شرکت ها متناسب با رشد دلار یا سایر ارزها رشد می کند. به این ترتیب می توانید به جای سرمایه گذاری در ارزهای خارجی و ریسک هایی مانند جعل، سرقت و غیره، سهام این شرکت ها را خریداری کنید. مزیت های اصلی سرمایه گذاری در شرکت های صادراتی عبارتند از:

 • سود ناشی از افزایش قیمت سهام این شرکت ها با افزایش نرخ دلار.
 • خرید و فروش سهام این شرکت ها راحت تر از خرید و فروش دلار است.
 • نگهداری دلار بیش از حد اعلام شده در حالی که محدودیتی برای نگهداری سهام وجود ندارد، غیرقانونی است.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com