1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. راهنمای کامل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

راهنمای کامل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

راهنمای کامل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
راهنمای کامل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین
کاربردهای ارز دیجیتال

دستگاه های خودپرداز بیت کوین یا Bitcoin ATMs راه مناسبی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال با پول نقد فراهم می کنند. ارزهای رمزنگاری شده در سراسر جهان مورد استقبال قرار می‌گیرند و روز به روز محبوبیت آن‌ها در بین سرمایه ‌گذاران افزایش قابل توجهی می‌ یابد. طبق گزارشی که اخیراً توسط Business Insider منتشر شده است، تعداد کل کاربران ارزهای دیجیتال در حال حاضر از مرز 200 میلیون در سراسر جهان عبور کرده است. بیت کوین، اولین، مهم ترین و پرکاربردترین ارز دیجیتال در جهان، دارای تعداد کاربری در حدود 20.5 میلیون نفر است. علاوه بر این، حدود 5 درصد از کل جمعیت اروپا از بیت کوین برای سرمایه گذاری، خرید و اهداف مختلف دیگر استفاده می کنند.

این روند رو به رشد دیجیتال همچنین منجر به تحولات جالب مختلف در دنیای واقعی نیز می شود. نصب دستگاه های خودپرداز بیت کوین یکی از نوآوری های اخیر است که گفته می شود تجارت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در بین مردم رواج داده و همچنین فرآیند مبادله بیت کوین را برای کاربران خود راحت تر می کند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

راهنمای کامل استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

البته اصطلاح "ATM" در مورد ارزهای دیجیتال کمی اشتباه است. این ماشین‌ ها در واقع دستگاه خودپرداز نیستند و به یک موسسه مالی متصل نمی ‌شوند. در عوض، این دستگاه ها کیوسک هایی هستند که به شبکه بیت کوین متصل می شوند و به مشتریان اجازه می دهند با پول نقد سپرده شده، توکن های رمزنگاری را خریداری کنند.

یک دستگاه خودپرداز ارز دیجیتال شامل مانیتور، اسکنر QR و چاپگر رسید است. جدای از ایجاد راحتی برای کاربران ارزهای دیجیتال، هدف اصلی دیگر این دستگاه‌های خودپرداز، افزایش آشنایی و تعامل انبوه با ارزهای دیجیتال و افزایش تعداد تراکنش‌ ها است.

در حالی که دستگاه خودپرداز معمولی عموماً توسط یک مؤسسه مالی اداره می‌شود و به شما امکان می‌دهد با حساب بانکی خود وجه نقد را واریز یا برداشت کنید یا تراکنش های دیگری را انجام دهید، دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال در ارتباط با یک پورتال مبادله ارزهای دیجیتال مبتنی بر اینترنت کار می‌کنند. درواقع این درگاه تراکنشی که انجام می دهید را از طریق دستگاه خودپرداز (بدون دخالت بانک ها یا مؤسسات مالی دیگر) مدیریت می کند.

در حالی که بسیاری از دستگاه‌های خودپرداز به کاربران امکان سرمایه‌گذاری و خرید و فروش در چندین ارز دیجیتال را می‌دهند، برخی از آنها فقط به مبادلات بیت‌کوین محدود می‌شوند. در سال 2013، اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در جهان در کافی شاپ Waves، واقع در شهر ونکوور کانادا نصب شد. براساس آمار Coin ATM Radar، تا سال 2021، بیش از 17000 کیوسک ارزهای دیجیتال تنها در ایالات متحده وجود داشت.

به طور خلاصه تمام دستگاه های خودپرداز بیت کوین به شما این امکان را می دهند که از پول نقد برای خرید بیت کوین استفاده کنید و آن را به کیف پول بیت کوین مورد نظر خود ارسال کنید و بسیاری از این کیوسک ها همچنین به شما امکان فروش بیت کوین و دریافت پول نقد را نیز می دهند. شما می توانید با استفاده از این دستگاه ها پول نقد وارد کنید و آن را به کیف پول بیت کوین یا حساب شخص دیگری ارسال کنید.

تاریخچه مختصری از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

تاریخچه دستگاه های خودپرداز بیت کوین

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم اولین دستگاه خودپرداز برای ارزهای دیجیتال در 29 اکتبر 2013 افتتاح شد. این دستگاه روبوکین بود که در کافی شاپ Waves کانادا در ونکوور قرار داشت و به طور گسترده به عنوان پیشگام خودپرداز بیت کوین در جهان شناخته می شود. پس از مدت کوتاهی یک دستگاه خودپرداز بیت کوین در اروپا افتتاح شد. این دستگاه در براتیسلاوا، اسلواکی قرار داشت و در 8 دسامبر 2013 نصب شد.

در همین حال، اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در ایالات متحده در 18 فوریه 2014 در آلبوکرکی، نیومکزیکو نصب شد. با این حال، این دستگاه عمر کوتاهی داشت و تنها پس از یک ماه از عملیات خارج شد. درست مانند خود ارز دیجیتال، دستگاه های خودپرداز بیت کوین از آن زمان با چالش های زیادی در رابطه با مقررات مواجه شده اند. در نهایت، بر سر این موضوع که دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین نیز باید از قوانین و مقررات مشابه دستگاه‌های خودپرداز سنتی پیروی کنند، توافق حاصل شد.

این مقررات شامل محدودیت‌هایی در تعداد سپرده‌ها و برداشت‌هایی است که می‌تواند توسط یک فرد در هر تراکنش در روز انجام شود. به عنوان مثال، در ایالات متحده، همه اپراتورهای خودپرداز بیت کوین باید در شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN) ثبت نام کنند و از مقررات ضد پولشویی (AML)، قانون اسرار بانکی (BSA) پیروی کنند.

بسته به میزان تراکنش ممکن است دستگاه خودپرداز بیت کوین به شماره تلفن همراه شما برای ارسال کد تأیید نیاز داشته باشد. قبل از تکمیل تراکنش، ممکن است از شما خواسته شود که یک مدرک شناسایی صادر شده توسط دولت، مانند گواهینامه رانندگی را نیز اسکن کنید. همچنین، با ابراز تاسف برای بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، بسیاری از دستگاه های خودپرداز بیت کوین دیگر ناشناس ماندن قبلی خود را ارائه نمی دهند. این موضوع به دلیل مقرراتی است که کاربران را ملزم می کند قبل از انجام تراکنش، هویت خود را تأیید کنند، به خصوص برای مبالغ زیاد.

در حال حاضر حدود 28,000 دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان وجود دارد که اکثریت آنها در ایالات متحده واقع شده اند. آمریکای شمالی با تقریباً 90 درصد بیشترین سهم بازار خودپردازهای بیت کوین را در سطح جهان در اختیار دارد. امروزه بزرگترین تولیدکنندگان دستگاه های خودپرداز بیت کوین جنسیس کوین (41.5 درصد سهم بازار) و جنرال بایت هستند.

پس از استخراج تمام واحدهای بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر BTMها در کافه ها یا فروشگاه های تخصصی و همچنین مراکز حمل و نقل مانند ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها یافت می شوند. به طور کلی، صاحبان مشاغلی که می خواهند یک BTM در یک فضای تجاری خود نصب کنند، باید با یک ارائه دهنده خودپرداز بیت کوین قرارداد ببندند. سپس ارائه دهنده، نصب دستگاه را در محل انجام می دهد.

نکاتی که باید قبل از استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین بدانید

نکاتی قبل از استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

یک کیف پول دیجیتال تهیه کنید

همانطور که همه ما کیف پول فیزیکی داریم تا پول فیات خود را در آن نگهداری کنیم، برای ذخیره ارز دیجیتال خود به یک کیف پول دیجیتال نیاز داریم. اساساً، پول دیجیتال شما باید به جایی برود و کیف پول بیت کوین شما مکانی است که امکان "ذخیره" رمزارز به صورت مجازی به شما می دهد.

در حقیقت، همه بیت‌کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال دیگر در دفتر کل آنلاین به نام بلاک چین زندگی می‌کنند، جایی که هرگز آن را ترک نمی‌کنند. بنابراین کیف پول دیجیتال شما به خودی خود حاوی بیت کوین نیست اما حاوی موجودی شماست و به شما امکان می دهد ارز دیجیتال خود را پیگیری کنید، درست مانند کیف پول فیزیکی که به شما کمک می کند پول نقد خود را پیگیری کنید.

کیف‌پول‌های دیجیتال به اشکال مختلفی مانند کیف پول های مبتنی بر وب، دستگاه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای دسکتاپ عرضه می‌شوند، اما اگر به دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین علاقه‌مند هستید، احتمالاً یک اپلیکیشن موبایل یا کیف پول دیجیتال مبتنی بر وب برای شما مناسب‌تر است. شما می توانید از طریق بیت کوین تعیین کنید که کدام کیف پول دیجیتال برای شما کار می کند.

کیف پول دیجیتال خود را راه اندازی کنید و به راحتی به آن دسترسی داشته باشید

قبل از ورود به دستگاه خودپرداز بیت کوین و استفاده از آن، باید کیف پول خود را آماده کنید. اگر از یک برنامه تلفن همراه به عنوان کیف پول استفاده می کنید، این کار ساده است: فقط برنامه تلفن همراه را راه اندازی کنید.

در غیر این صورت، دسترسی به تلفن همراه بسته به نوع کیف پول شما تغییر می کند. همه کیف‌پول‌ها دارای کلیدهایی هستند که اغلب به شکل کلمات الفبایی برای ایمن کردن ارز دیجیتال شما هستند. ممکن است لازم باشد این کلید را یادداشت کنید یا یک کد QR دانلود کنید. دستورالعمل هایی را که کیف پول شما توصیه می کند دنبال کنید.

مکان های خودپرداز بیت کوین را پیدا کنید

هنگامی که کیف پول خود را راه اندازی کردید، قدم بعدی شما این است که یک دستگاه خودپرداز بیت کوین را در نزدیکی خود پیدا کنید. موقعیت مکانی خود را روشن کنید تا لیستی از دستگاه های خودپرداز بیت کوین در نزدیکی خود را با آدرس و ساعت دریافت کنید.

نحوه استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

نحوه استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین

شاید متوجه شده باشید که در برخی از کشورها و در مکان هایی که می‌توانید یک دستگاه خودپرداز سنتی پیدا کنید (مانند فروشگاه‌های رفاه و پمپ بنزین‌ها)، کیوسک دیگری درست در کنار کیوسک بانک وجود دارد که به عنوان خودپرداز بیت‌کوین شناخته می شود. اما چگونه از دستگاه خودپرداز بیت کوین استفاده می کنید و این دستگاه ها چگونه کار می کنند؟ فرآیند خرید و فروش بیت کوین یا یک ارز دیجیتال دیگر از طریق دستگاه خودپرداز بیت کوین بسیار آسان و تا حدودی شبیه به روشی است که شما از دستگاه خودپرداز بانکی معمولی برای ارز فیات استفاده می کنید. با این حال، مردم اغلب به دلیل روش‌های مختلف تأیید کاربر که این دستگاه ها تقاضا می کنند، گیج می‌شوند. در ادامه نحوه عملکرد دستگاه خودپرداز بیت کوین برای خرید بیت کوین آورده شده است. این کار یک فرآیند ساده است و تقریبا در بین اپراتورها نسبتاً مشابه است.

  1. یک حساب کاربری با اپراتور خودپرداز بیت کوین ایجاد کنید و به طور خصوصی هویت خود را مشخص کنید. هنگامی که برای اولین بار به دستگاه خودپرداز رسیدید، باید هویت خود را تأیید کنید. این فرآیند بسته به دستگاه خودپردازی که استفاده می کنید به روش های مختلفی انجام می شود. به طور کلی، از شما خواسته می شود شماره تلفن همراه و OTP (رمز عبور یکبار مصرف) خود را وارد کنید، با این حال، انواع دیگری از روش های تأیید نیز در حال استفاده هستند، مانند اسکن کف دست.
  2. شما به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید که به طور ایمن سوابق تمام تراکنش های بیت کوین شما را ذخیره کند و این کار را می توان به راحتی با یک برنامه قابل دانلود برای گوشی هوشمند خود انجام داد.
  3. فروش یا خرید بیت کوین را انتخاب کنید. هنگامی که هویت شما تایید شد، خرید یا فروش بیت کوین را انتخاب می کنید. در صورت تمایل به خرید، مقدار نقدی را به دستگاه وارد کنید و هنگامی که پول نقد شما پذیرفته شد، کیف پول رمزنگاری شده را در گوشی هوشمند خود باز کنید. یک QR کد ایجاد می شود که برای تکمیل تراکنش اسکن می شود.
  4. پول نقد را در دستگاه خودپرداز وارد کنید و مشخص کنید که می خواهید آن را به کدام آدرس کیف پول بیت کوین ارسال کنید. فرض کنید 100 دلار وارد کرده اید. دستگاه خودپرداز بیت کوین ۱۰۰ دلار بیت کوین را با قیمت بازار در آن لحظه به شما می فروشد، منهای کارمزد خودپرداز بیت کوین. برخی از اپراتورها هزینه استخراج کننده را دریافت می کنند.
  5. تأییدیه ای دریافت خواهید کرد که کیف پول بیت کوین شما اکنون رکورد امن این تراکنش را در اختیار دارد و ثابت می کند که شما مالک آن ۱۰۰ دلار بیت کوین، (البته منهای کارمزدها) هستید.
  6. در مقابل، برای فروش بیت کوین و دریافت پول نقد، باید QR کد را روی مانیتور خودپرداز اسکن کرده و بیت کوین ها را از کیف پول خود به همان دستگاه ارسال کنید. اغلب اوقات، این فرآیند سریع است و پول نقد فوراً از دستگاه خارج می‌شود، اما در برخی از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین ممکن است این فرایند چند دقیقه طول بکشد تا مبادله را پردازش کنند.

نحوه استفاده از خودپرداز بیت کوین برای ارسال پول نقد به شخص دیگر

نحوه استفاده از خودپرداز بیت کوین

دستگاه های خودپرداز بیت کوین برای ارسال بیت کوین به شخص دیگر نیز به خوبی کار می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری از بیت کوین خود را بفروشید و آن را به کیف پول بیت کوین آنها بفرستید.

اما اگر می‌خواهید برای کسی پول نقد بفرستید ولی بیت‌کوین خود را برای انجام این کار نفروشید، می توانید به این صورت عمل کنید:

شما باید یک حساب کاربری در اپراتور خودپرداز بیت کوین داشته باشید.

به شما پیشنهاد می کنیم عوامل پذیرش جهانی بیت کوین را نیز مطالعه نمایید.

وارد حساب خود با استفاده از خودپرداز شوید و مقدار پول نقدی را که می خواهید ارسال کنید و آدرس کیف پول بیت کوینی که به آن ارسال می کنید را مشخص کنید. (این بار متعلق به خودتان نیست، در عوض از کیف پول گیرنده استفاده کنید.)

پول نقد را وارد کنید، در کیف پول بیت کوین گیرنده، این میزان پول نقد به شکل بیت کوین واریز می شود که می توانند آن را نقد کرده و برداشت کنند.

جمع بندی

دستگاه های خودپرداز بیت کوین (Bitcoin ATMs)، دستگاه هایی هستند که از آن ها برای خرید و فروش بیت کوین یا تبدیل بیت کوین به پول نقد، ارسال بیت کوین برای کیف پول و مواردی از این دست استفاده می شود. این دستگاه ها وسیله ای محبوب برای دور زدن سیستم بانکی سنتی برای خرید یا فروش بیت کوین (BTC) یا برخی ارزهای دیجیتال دیگر است. آنها به جای یک حساب بانکی به کیف پول ارز دیجیتال متصل می شوند و کیف پول بیت کوین به جای کارت بانکی، به عنوان یک مخزن عمل می کند که از آن سکه ها ارسال یا برداشت می شود. برخی از دستگاه های خودپرداز بیت کوین بسیار شبیه به دستگاه های خودپرداز سنتی هستند چراکه در واقع این ماشین ها، دستگاه های خودپرداز سنتی با نرم افزار سفارشی برای بیت کوین هستند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 009304891085
موبایل 009304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @09304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 009927779050
موبایل 009927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 009304891628
موبایل 009304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009304890686
موبایل 009304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009927779030
موبایل 009927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 009304891297
موبایل 009304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com