امضای چندگانه
لوگو علیرضا محرابی
امضای چندگانه
کیف پول ارز دیجیتال

امضای چندگانه نوع خاصی از امضای دیجیتال بوده که شرایطی را ایجاد می کند تا در طی آن یک یا دو کاربر تحت یک گروه، می توانند مدارک خاصی را امضا کنند. پس از آنجایی که امضای چندگانه ترکیبی از چند امضا است، یک امضای منحصر به فرد محسوب می شود. 

برخی ایجاد امضای چندگانه را مربوط به دوره ارز دیجیتال می دانند، از آنجایی که این امضا خیلی بیشتر از زمان ایجاد بیت کوین وجود داشته است. دلیل استفاده از امضای چندگانه بیشتر به خاطر مسائل امنیتی بوده، اما از آن در محیط های مختلفی نیز استفاده می شود.

روش کار امضای چندگانه چگونه است؟

برای راحتی فهمیدن روش کار امضای چندگانه، با یک مثال شروع می کنیم. فرض کنید یک صندوق حساب وجود دارد که برای باز شدن آن دو کلید وجود دارد که هر یک از این کلیدها دست دو نفر است. بنابراین برای باز شدن کلیدها نیاز به استفاده از هر دو کلید است. روش کار با امضای چندگانه هم بدین شکل است که برای باز شدن اسناد باید چند امضا همزمان وجود داشته باشد. در واقع با ایجاد امضای چندگانه، شرایط امنیتی اسناد بیشتر خواهد شد. اما مهم ترین اصل این است که اصول اولیه آدرس بیت کوین را بدانیم که ارتباط مستقیم به یک کلید داشته داشته و هیچ گونه ارتباطی به کلید چندگانه ندارد یا آدرس های چندگانه ندارد. 

روش کار امضای چندگانه چگونه است؟

مزیت استفاده از امضای چندگانه نسبت به تکی چیست؟

معمولا بیت کوین ها تنها یک آدرس داشته و با یک کلید ذخیره می شوند. بنابراین برای معامله بیت کوین برای امضای معاملات تنها یک کلید نیاز بوده و آن هم کلید خصوصی است. بنابراین هر شخصی می تواند به تنهایی انتقال سکه های خود را انجام دهد. به همین خاطر ممکن است از نظر امنیتی دچار مشکل شوند. ممکن است مجرمان بی شماری تکنیک های جدید را امتحان کرده تا از طریق این نقص بتوانند وجوه کاربران را سرقت کنند. 

کاربرد امضای چندگانه چیست؟

استفاده از امضای تکی ممکن است گزینه مناسبی برای ارزهای دیجیتال نباشد. به عنوان مثال تمام منابع یک شرکت بزرگ تحت یک آدرس استاندارد که دارای کلید خصوصی هستند ذخیره می شوند. به همین خاطر برای اینکه اعضای شرکت به تمامی این منابع دسترسی داشته باشند، از همان کلید اقدام می کنند. بنابراین شرکت ممکن است با مسائل امنیتی درگیر شود. دراین راستا استفاده از امضای چندگانه می تواند راه حل مناسبی برای رفع چنین مشکلی باشد. به خاطر اینکه برای دسترسی به منابع شرکت، بایستی چندین امضا وجود داشته باشد. 

مزایای استفاده از امضای چندگانه چیست؟

1.احراز هویت دو عاملی: برای استفاده از امضای چندگانه، نیاز به مکانیزم احراز هویت دو عاملی است. البته این نکته را باید در نظر داشت که استفاده از امضای چندگانه به عنوان تایید هویت عاملی می تواند خطرناک باشد. به خاطر اینکه اگر یکی از کلید های چندگانه از بین برود، نمی توان به منابع دسترسی داشت. به همین خاطر راه اندازی سرویس FA2 با کدهای پشتیبان می تواند موثر باشد. علاوه بر این برای حساب های معاملات، بهتر است از Google Authenticator استفاده شود.

2.افزایش امنیت: استفاده از امضای چندگانه می تواند مشکلات ناشی از بین رفتن کلید خصوصی را از بین ببرد. به خاطر اینکه چنانچه یکی از کلیدها از بین برود، می توان اطمینان داشت که وجوه در امنیت کامل هستند. به دلیل اینکه هکر به احتمال بسیار زیاد تنها به کلید خصوصی دسترسی دارد. علاوه بر این اگر کاربر یکی از کلید های خصوصی خود را از دست بده، می تواند با دیگر کلیدهایی که دارد به بودجه خود دسترسی داشته باشد.

3.ایجاد قدرت تصمیم گیری: ممکن است که هیئت مدیره یک شرکت برای دسترسی به منابع یک شرکت، از امضای چندگانه استفاده کند. به همین خاطر برای اینکه به منابع یک شرکت دسترسی داشت، ممکن است یک کلید در اختیار 4 الی 6 نفر از اعضای هیئت مدیره وجود داشته باشد. تحت این شرایط امکان هیچ گونه سرقتی وجود ندارد.

مزایای استفاده از امضای چندگانه چیست؟

معایب استفاده از امضای چندگانه چیست؟

با وجود اینکه استفاده از امضای چندگانه، مزیت دارد. اما هر روشی در کنار مزایایی که دارد، ممکن است محدودیت هایی نیز به همراه داشته باشد. برای راه اندازی یک آدرس امضای چندگانه، باید اطلاعات خاصی در این زمینه داشت.

بنابراین از آنجایی که آدرس های بلاکچین و امضای چندگانه نسبتا جدید هستند، بنابراین در صورتی که نتوان آن را راه اندازی کرد، باید به مراجع قانونی مراجعه کرد. اما هیچ متولی قانونی وجود ندارد که برای واریزی منابع پیگیری کند.

این نکته را باید در نظر داشت که استفاده از کیف پول نمی تواند از کلاهبرداری جلوگیری کند

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر