1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کیف پول
  4. آشنایی با کلیدهای رمزنگاری و آدرس ها

آشنایی با کلیدهای رمزنگاری و آدرس ها

آشنایی با کلیدهای رمزنگاری و آدرس ها
لوگو علیرضا محرابی
آشنایی با کلیدهای رمزنگاری و آدرس ها
کیف پول

درک مفاهیمی مانند کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی برای افرادی که فقط از طریق خرید از صرافی ها با کریپتو تعامل دارند، ممکن است امری دشوار باشد. از آن جایی که کنترل کامل رمزارزها تمرین خوبی به حساب می آید، شناخت کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی و نحوه عملکرد آنها مهم است. در این مقاله قصد داریم با کلیدهای رمزنگاری و آدرس ها آشنا شویم.

کلیدهای رمزنگاری ارزهای دیجیتال چیست؟

کلیدهای رمزنگاری ارزهای دیجیتال چیست؟

کلیدهای رمزنگاری ارز دیجیتال وظیفه حفاظت از ارزهای دیجیتالی که در یک آدرس مجازی در یک شبکه بلاک چین قرار دارند را بر عهده دارند. کلیدهای خصوصی به افراد این امکان را می دهد که به دارایی های خود دسترسی داشته باشند و این دارایی های دیجیتال را در برابر سرقت ایمن می کنند. برای بازیابی کلیدهای خصوصی، راه های مختلفی از جمله تکنیک هپنوتیزم، کلید خصوصی ارز دیجیتال، عبارت SEED، روش والت ریکاوری و فایندر اوتر وجود دارد.

معمولا یک کلید خصوصی بیت کوین با یک رشته ای شامل 64 کارکتر از حروف AF و اعداد 0-9 نمایش داده می شود. می توانید نمونه ای از یک کلید خصوصی بیت کوین را مشاهده کنید. KxhgeYuESu۹Hbs۲cxdmmx۱jy۲cqTk۳۱on

حتما یکسان بودن دو کلید رمزنگاری خصوصی به دلیل این که طول آنها و روش تصادفی تولید کلیدها بسیار غیر ممکن است. با وجود این که حدس زدن کلیدهای خصوصی غیر ممکن است اما در صورتی که افشا شوند، سرمایه دیجیتالی افراد از بین خواهد رفت. بنابراین باید کلیدهای خصوصی را در مکانی امن نگهداری کرد و از آن جایی که برای ارزهای دیجیتال، خط تلفن پشتیبانی مشتری وجود ندارد و کنترل همه دارایی ها بر عهده خود افراد می باشد، بنابراین آنها دارای مسئولیت کامل در قبال دارایی های دیجیتالی خود هستند. 

مدیریت کلیدهای خصوصی 64 کارکتری امری دشوار است. زیرا همواره در معرض افراد سودجو قرار دارند و همچنین ممکن است افراد آنها را به طور اشتباهی از دست دهند. خوشبختانه کیف پول های ارز دیجیتال این امکان را دارند که تمام کلیدهای خصوصی را از یک قطعه اطلاعات تحت عنوان عبارت بازیابی استخراج کنند. عبارت بازیابی مجموعه ای از کلمات است که تولید آنها توسط یک سری فرآیندهای شرح داده شده در استاندارد BIP39 صورت می گیرد. عبارت بازیابی کیف پول ها متشکل از 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه هستند. همچنین عبارت بازیابی کیف پول ها، برای استخراج کلیدهای عمومی و خصوصی به کار گرفته می شوند و همان کلید خصوصی افراد نمی باشند.

به عبارت دیگر از سیدها ‌برای بازیابی کلیدهای خصوصی استفاده می شوند. به همین دلیل حفاظت از آنها بسیار ضروری می باشد. برای توصیف کیف پول هایی که این قابلیت را دارند تمام کلیدهای خصوصی را از یک سید استخراج کنند Hierarchical Deterministic و یا HD می گویند. این قابلیت تقریبا در تمام کیف پول های ارز دیجیتال غیرقانونی مدرن وجود دارد.

آدرس ارز دیجیتال چیست؟

آدرس ارز دیجیتال چیست؟

مکان وجوه مجازی ایمن شده، در بلاک چین بیت کوین توسط یک کلید خصوصی با یک آدرس عمومی که از فرمت مشابهی با ترکیب حروف و اعداد پیروی می کند، نمایش داده می شود. آدرس عمومی بیت کوین مانند یک آدرس پستی می تواند به عنوان آدرس فاکتور به کار گرفته شود و بین کاربران به اشتراک گذاشته شود، زیرا هیچ دسترسی به دارایی های دیجیتال ندارند. بلاک چین بیت کوین کاملا باز است به همین دلیل یک آدرس در صورتی که شخصی به اینترنت متصل باشد، او را قادر می سازد با استفاده از جستجوگر بلاک، موجودی آن را ببیند.

جستجوگر بلاک را می توان مشابه یک مرورگر برای بلاک چین در نظر گرفت. در جستجوگر بلاک افراد به جای کلمات کلیدی شبیه به جست و جو در پایگاه داده آدرس دارایی ها، شناسه های تراکنش و یا آدرس ها را جست و جو می کنند. آدرس های عمومی شامل اطلاعات شخصی نمی باشند، اما ناشناس نیستند و مستعارند و افرادی که مصمم برای ارتباط با فرد دیگری باشند می توانند از طریق ارتباط او را شناسایی کنند. برای مثال اگر فردی به بیو توییتر خود یک آدرس بیت کوین اضافه کند و سپس یک چیزی را توییت کنند که از طریق آن شناسایی شوند.

افراد دیگر می توانند استنباط کنند که این فرد صاحب آدرس و دارایی نگهداری شده هستند. برای حفظ امنیت و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی، از هر آدرس عمومی فقط یک بار می توان استفاده کرد. اکثر کیف پول های ارز دیجیتال، هنگامی که فرد بخواهد وجهی را دریافت کند، یک آدرس عمومی جدید را به صورت خودکار ایجاد می کنند. ممکن است سوال پیش بیاید که آیا ایجاد آدرس های عمومی به صورت مداوم، می تواند مدیریت کردن آنها را در کیف پول ها به امری دشوار تبدیل کند؟ جواب خیر است، زیرا شکلی توسعه یافته از آدرس های عمومی وجود دارد که می توانند ایجاد آدرس ها و مدیریت وجوه افراد در کیف پول های ارز دیجیتال را تسهیل کنند. در مورد بیت کوین به آن کلید xpub یا Extended Public Key می گویند که با فرمتی طولانی تر از آدرس عمومی استاندارد می باشد.

همه آدرس های عمومی قابل اشتراک گذاری از یک کلید xpub مشتق شده اند. بنابراین کیف پول افراد می داند که وجوه دریافتی را به حساب بیت کوین در کیف پول افراد اختصاص دهد. اگرچه کلید xpub به دیگران اجازه دسترسی داشتن به دارایی های افراد را نمی‌دهد، اما با اشتراک‌گذاری آن، دیگران نیز می توانند موجودی کامل بیت کوین آن حساب را بدانند.

از کجا می توان کلیدهای رمزنگاری بیت کوین خود را پیدا کرد؟

کلیدهای رمزنگاری بیت کوین

به نوع کیف پول رمزنگاری مورد استفاده افراد بستگی دارد که از کجا می توان کلیدهای رمزنگاری عمومی خصوصی و گسترده‌ای را پیدا کرد. برخی از کیف پول‌ها نگهبانی (کنترل) کلیدها را در اختیار افرادی که خدمات ارائه می‌کند، قرار می دهند. برای نمونه می توان به صرافی‌های ارزهای دیجیتال کوین‌بیس و همچنین کراکن اشاره کرد. کیف پول صرافی به افراد این اجازه را می دهد تا به ایجاد یک آدرس برای دریافت وجوه و یا ارسال وجه بپردازند، اما افراد دسترسی به کلیدهای رمزنگاری خصوصی و یا کلیدهای عمومی توسعه یافته را ندارند. برخی از کاربران کریپتو مسئولیت این کار را به صرافی ها واگذار می کنند، به جای این که خودشان این مسئولیت را بر عهده داشته باشند.

همچنین در صورت هک و یا تعطیل شدن ناگهانی صرافی، این احتمال وجود دارد که کلیدهای رمزنگاری خصوصی و دارایی کاربران در معرض خطر قرار گیرند و هیچ قانونی برای بیمه کردن دارایی های رمزنگاری که در حفاظت قرار دارند، وجود ندارد. به همین دلیل است که در کریپتو یکی از رایج ترین مانتراها این است که "نه کلیدهای شما، نه کوین های شما".

در نقطه مقابل یک کیف پول نگهبانی که کاربران کنترل کلیدهای خصوصی را به شخص ثالث می دهند، یک کیف پول غیر حافظ وجود دارد که کنترل آنها بر عهده ی دارندگان کیف پول می باشد. کلیدهای رمزنگاری خصوصی کاربران در نرم افزار (اگر یک برنامه) یا سخت افزار (اگر یک دستگاه فیزیکی است) رمزگذاری شده و در Seed جمع می شوند. دسترسی به کلیدهای رمزنگاری عمومی توسعه یافته را می توان از طریق تنظیمات مربوط به هر حساب در کیف پول در اختیار داشت اما آنها به ندرت مورد نیاز هستند و یک مثال برای جمع آوری فعالیت های تاریخی جهت جمع آوری مالیات های کریپتو می باشند.

وقتی کاربران کیف پول خود را تنظیم می کنند، برای آنها Seed ایجاد می شود و سپس از آنها خواسته می شود که یک کپی از آن تهیه کنند. با توجه به اهمیت آن، روش ذخیره سازی Seed بسیار مهم است. کاربران نباید از ذخیره آنلاین برای ذخیره کردن Seed استفاده کنند، این احتمال وجود دارد که در معرض حمله هکرها قرار بگیرند. بنابراین آنها برای ذخیره سازی Seed باید از روش های آفلاین که ایمن تر و با دوام تر هستند، استفاده کنند. نوشتن عبارات روی یک تکه کاغذ، از رایج‌ترین روش ها جهت ذخیره‌سازی Seed می باشند. بیشتر کیف پول‌های سخت‌افزاری با برگه بازیابی Seed ارسال می‌شوند. اگر چه کاغذها ارزان و راحت هستند، اما انعطاف‌پذیر ترین ماده نمی باشند، بنابراین افرادی که به طور جدی به امنیت کریپتو خود توجه می کنند، Seed خود را در یک ورق فولادی ضد زنگ ضرب می کنند.

خلاصه ای از اصول کلیدهای رمزنگاری و آدرس‌ها

اصول کلیدهای رمزنگاری و آدرس‌ها

private-key کلید خصوصی 

کلید خصوصی یک رشته داده تولید شده به شکل تصادفی می باشد که همیشه باید مخفی نگه داشته شود وگرنه وجوه به سرقت می رود. همچنین ارز دیجیتال ذخیره شده در یک مکان مجازی در یک بلاک چین عمومی را باز می کند.

An Extend Public Key (xPub) (کلید عمومی گسترش یافته)

کلید عمومی گسترش یافته، یک رشته داده تولید شده به صورت تصادفی است که مکان تمام یک ارز دیجیتال خاص که در یک کیف پول نگهداری می شود در یک بلاک چین عمومی را نشان می دهد. برای محافظت از حریم خصوصی، این کلید باید به صورت مخفی نگه داشته شود.

Public Address (آدرس عمومی)

آدرس عمومی یک رشته داده تولید شده است که به صورت کاملا تصادفی که از یک کلید xPub مشتق شده و نشان دهنده مکان یک بلاک چین عمومی را از یک مقدار واحد ارز دیجیتال که در یک کیف پول نگهداری می شود، می باشد.

کیف پول HD 

کیف پول اچ دی (HD)، کیف پول رمزنگاری برای نگهداری و ذخیره سازی ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم است که می تواند از یک قطعه اطلاعات به نام Recovery Seed، تمام کلیدهای خصوصی را استخراج کند. مزیت اصلی این کیف پول، حفاظت از حریم خصوصی مالی کاربران می باشد. همچنین کاربران می توانند آدرس های زیادی را در زمان دریافت بیت کوین ها دریافت کنند. برای پشتیبان گیری در این نوع کیف پول، فقط از یک کلید سید استفاده می شود.

A Recovery Seed

مجموعه‌ای از عبارات منحصر به ‌فرد، به نام mnemonics که برای بازیابی تمام وجوهی که در یک کیف پول HD وجود دارد، به عنوان رمز عبور اصلی عمل می‌کنند. در اولین راه اندازی کیف پول، Seedها تولید می شوند.

سخن پایانی

بیشتر کاربران جدید کریپتو و سرمایه گذاران اطلاعات محدودی در رابطه با کلیدها، Seedها و آدرس‌ها دارند، زیرا تعاملات آن‌ها تنها به خرید و فروش در یک صرافی که اکثر آن اطلاعات را در اختیار دارد، محدود است. بنابراین در صورتی که بخواهند دانش کریپتویی خود را گسترش دهند و از قدرت کریپتو به طور کامل استفاده کنند، باید با درک نقش کلیدهای رمزنگاری و آدرس‌های رمزنگاری، کنترل کامل آن را در دست بگیرند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com