لغو پذیرش در بورس در صورت نداشتن بازار گردان

لغو پذیرش در بورس در صورت نداشتن بازار گردان
لوگو علیرضا محرابی
لغو پذیرش در بورس در صورت نداشتن بازار گردان
خبرهای بازار بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به بازار گردانی 298 نماد گفت: همه ناشرین وظیفه دارند ک از عملیات بازار گردانی استفاده کنند و اگر از این وظیفه سرپیچی کنند، پذیرش آن ها در بورس و فرا بورس لغو و به دنبال آن صلاحیت حرفه ای مدیران سلب خواهد شد.

حسن قالیباف در ادامه بیان کرد:

در کشور ما طبق قانون بازار اوراق بهادار وظایف ایجاد بازاری کارا ،شفاف و هم چنین حمایت از حقوق سرمایه گذاران  بر عهده ی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفته است که این وظایف در سراسر دنیا نیز انجام می گیرد.

نقد شوندگی اصلی مهم برای بازاری کارا

برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و وجود یک بازاری کارا، نقد شوندگی از اصل های مهم و پر کاربرد است که بازارگردانی یکی از مسیر های نقد شوندگی، مدیریت هیجان و نوسانات بازار است.

وظایف بازارگردانی:

  • تقویت عرضه و تقاضای بازار
  • جا به جایی اوراق بهادار در بین فروشندگان و خریداران

مزیت های بازارگردانی از نگاه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

  • افزایش نقد شوندگی
  • کنترل نوسانات قیمت اوراق بهادار
  • کاهش هزینه های معاملاتی

بازار گزدانی در کشور ما بر عهده ی این دو سمت انجام می شود :

  • بازارگردانها
  • صندوق های اختصاصی بازارگردانی

جالب است بدانید وظیفه بازارگردانی در دنیا Liquidity Provider (LP) وmarket maker  ها بر عهده دارند
قالیباف با اشاره به بازارگردان ها در بخش های مختلف قانون بازار اوراق بهادار گفت:

در دو دستورالعمل "پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران" و "پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران"، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف  شدند. این دو دستورالعمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

<<توجه داشت باشید که این دستورالعملها اخیرا بازنگری شدند و اجبار در آنها قرار گرفته است، در نتیجه عملیات بازارگردانی فقط برای ناشران جدید محدود شده بود، اما در "آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران" که در شهریور ماه امسال توسط شورای عالی بورس مصوب شده، همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شده اند.>>

پیگیری بورس برای استفاده از عملیات بازار گردانی شروع شد!

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس به صورت مستمر و جدی پیگیر عملیات بازار گردانی است و هر ناشری از این تکالیف سرپیچی کند با جرایم و مجازات طبق قانون بازار اواق بهادار و قانون توسعه ابزارها و نهاد های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مواجه خواهد شد.

قالیباف ادامه داد:

 ناشران علاوه بر مجازات های مقرربر اساس مصوبه اخیر شورالی عالی بورس به مراجع ذی صلاح معرفی و حتی ممکن است به لغو پذیرش آن ها  در بورس و فرا بورس و سلب صلاحیت حرفه ای مدیران منجر شود.

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram