سنگ آهن در مرکز توجهات بین المللی

سنگ آهن در مرکز توجهات بین المللی
لوگو علیرضا محرابی
سنگ آهن در مرکز توجهات بین المللی
خبرهای بازار بورس

دوشنبه ای که گذشت سنگ آهن با خلوص 62%، سقف قیمتی 11 ساله خود را شکست و با افزایش 13 دلاری در یک روز به قیمت 177 دلار در هر تن رسید. تا به امروز تنها در سال های 2009-2011 قیمت سنگ آهن به این محدوده قیمتی رسیده بود.

قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه صنعت فولاد در دنیا با رکورد شکنی حالا در مرکز توجهات بازارهای جهانی است. بعد از شیوع کرونا در دنیا، تولیدات و تقاضا در صنایع مختلف در گستره جهانی با کاهش مواجه شد و این شروعی بود برای کاهش قیمت کامودیتی ها. بعد از تولید و معرفی واکسن کرونا و رکورد شکنی های روزانه قیمت مس جهانی، حالا انگار نوبت به صنعت فولادی و سنگ آهن رسیده است تا افزایش قیمت را تجربه کند.

چین به عنوان اصلی ترین تولید کننده محصولات فولادی دنیا، تاثیر بسزایی روی قیمت نهاده های فولادی دارد. با از سر گیری تولیدات صنعتی در این کشور و تاثیر آن روی بازار و قیمت های جهانی انتظار داریم سناریویی که برای مس اتفاق افتاد، برای صنعت فولاد هم اتفاق بیافتد.

تحلیل ها حاکی از ادامه پیدا کردن روند صعودی قیمت مس و آهن دارد و می توانیم منتظر ثبت رکوردهای جدید برای کامودیتی های فلزی در سال جاری میلادی باشیم.

افزایش قیمت سنگ آهن چه تاثیری روی بورس ایران دارد؟

شرکت های تولیدی سنگ آهن در ایران (کگل، کچاد و کگهر) می توانند از افزایش قیمت این کامودیتی سودسازی و درآمد خوبی حاصل کنند. افزایش قیمت سنگ آهن در دنیا با توجه به شیوه نامه تنظیم بازار فولاد در ایران در قیمت نهاده های فولادی (بیلت، بلوم، اسلب و ورق)  تاثیرگذار خواهد بود.

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram