سه عامل ایجاد نوسان بورس

سه عامل ایجاد نوسان بورس
لوگو علیرضا محرابی
سه عامل ایجاد نوسان بورس
خبرهای بازار بورس

دهنوی به مجلس توضیح داد: سه عامل ایجاد نوسان بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در مجلس شورای اسلامی سه عامل اثرگذار بر نوسان بازار سرمایه را تشریح کرد. محمدعلی دهقان دهنوی در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به عوامل صعود و نزول در بازار بورس اشاره کرد و گفت: باید عوامل تاثیر‌گذار در صعود و نزول بازار سرمایه را جدا کنیم برخی افراد تلاطم در بازار را به یک عامل منتسب می‌کنند که این خارج شدن از مدار انصاف است. باید عوامل تاثیرگذار بر نوسان شدید بورس را به سه عامل تقسیم کرد.عامل کلان اقتصادی که مواردی چون رشد نقدینگی و جهش ناگهانی نرخ ارز و انتظارات فعالان اقتصادی را در دسته نخست قرار داد.

عامل دوم در نوسان بازار سرمایه که عامل باز برون زا و در کنترل دیگران است شامل مسائلی مثل قیمت گذاری، سیاستگذاری، قانونگذاری و البته اظهار نظر‌های سیاسی است. با این حساب باید مواظب اظهار نظرها باشیم تا موجب تخریب بازار نشود چرا که مهم‌تر از نقدینگی، برای بازار آرامش لازم است.

عامل سوم شفافیت و ایجاد نظارت ازجمله وظایف سازمان بورس است که باید تقویت شود، در این مسیر اقداماتی شده اما باید توسعه یابد البته باید گفت هیچ کس انتظار چنین استقبالی را نداشت و تصور نمی‌شد در بازه زمان کوتاهی این حجم از سرمایه به بازار بورس بیاید اما نباید فراموش کرد هر چه بازار بزرگتر شود تخلفات آن نیز وسیع می‌شود که باید این خطرات شناسایی شود.

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram