آشنایی کامل با بازار خرسی در بازار بورس ایران

آشنایی کامل با بازار خرسی در بازار بورس ایران

بازار خرسی به دوره ای از بازارهای مالی گفته می شود که بازار با افت طولانی مدت قیمت روبرو می شود. این بازار به طور معمول شرایطی را توصیف می کند که در آن قیمت اوراق بهادار در میان بدبینی گسترده و احساسات منفی سرمایه گذاران 20٪ یا بیشتر از اوج های اخیر سقوط می کند. بازارهای خرسی غالباً با کاهش در یک بازار یا شاخص همراه هستند ، اما در صورت تجربه 20٪ کاهش یا بیشتر در یک دوره پایداردو ماه یا بیشتر ، اوراق بهادار یا کالاهای منفرد نیز می توانند در بازار خرسی قرار بگیرند. بازارهای خرسی همچنین ممکن است با رکودهای اقتصادی عمومی همراه باشند.

قیمت سهام به طور کلی انتظارات آینده از جریان های نقدی و سود شرکت ها را نشان می دهد. با کاهش چشم انداز رشد ، و کاهش انتظارات ، قیمت سهام می تواند کاهش یابد. رفتار گله ای ، ترس و عجله برای محافظت از ضررهای بیشتر می تواند منجر به دوره های طولانی مدت رکود قیمت دارایی شود.

شناخت بازار خرسی

یک تعریف از بازار خرسی به این صورت است که بازارها زمانی در قلمرو خرسی قرار دارند که سهام به طور متوسط حداقل 20٪ از قیمت بالایی خود سقوط کنند. اما 20٪ یک عدد دلخواه است ، همانطور که کاهش 10٪ یک معیار دلخواه برای اصلاح است. تعریف دیگر از بازار خرس زمانی است که سرمایه گذاران بیشتر ازریسک طلبی ، ریسک پذیر باشند. این نوع بازار خرسی می تواند ماه ها یا سالها دوام داشته باشد .

دلایل به وجود آمدن بازار خرسی اغلب متفاوت است، اما به طور کلی، اقتصاد ضعیف یا کند، بازار خرس را با خود به همراه خواهد آورد. نشانه های ضعف یا کندی اقتصاد به طور معمول اشتغال کم، درآمد قابل استفاده پایین، بهره وری ضعیف و افت سود کسب و کار است. بعلاوه ، هرگونه مداخله دولت در اقتصاد می تواند بازار خرسی را نیز تحریک کند.

به عنوان مثال ، تغییرات در نرخ مالیات می تواند منجر به بازار خرسی شود. به همین ترتیب ، کاهش اعتماد به نفس سرمایه گذاران نیز ممکن است نشانه آغاز یک بازار خرس باشد. وقتی سرمایه گذاران اعتقاد دارند که اتفاقی در شرف وقوع است ، اقدام به فروش سهام برای جلوگیری از ضرر و زیان خواهند کرد.

شناخت بازار خرسی

مراحل بازار خرسی

  • در مرحله اول با قیمت های بالا و احساسات بالای سرمایه گذاران مشخص می شود. در اواخر این مرحله، سرمایه گذاران شروع به ترک بازارها و شناسایی سود خود می کنند.
  • در مرحله دوم، قیمت سهام به شدت شروع به کاهش می کند، فعالیت های تجاری و سود شرکت ها شروع به کاهش می کند و شاخص های اقتصادی که ممکن است یک بار مثبت بوده باشند، شروع به زیر متوسط می کنند. برخی از سرمایه گذاران با شروع احساسات شروع به وحشت می کنند.
  • در مرحله سوم دلالان شروع به ورود به بازار می کنند و در نتیجه برخی از قیمت ها و حجم معاملات را افزایش می دهند.
  • در مرحله چهارم و آخرین روند نزولی قیمت سهام همچنان ادامه دارد، اما به آرامی.  قیمت های پایین و خبرهای خوب باعث جذب دوباره سرمایه گذاران می شود، بازارهای خرسی منجر به بازارهای گاوی می شود.

بازار خرسی نباید با بازار اصلاحی ، که یک روند کوتاه مدت است و طول آن کمتر از دو ماه است اشتباه گرفته شود. در حالی که اصلاحات فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاران با ارزش برای یافتن یک نقطه ورود به بازارهای سهام فراهم می کند، بازارهای خرسی به ندرت نقاط ورود مناسبی را ارائه می دهند. این  به این دلیل است که تعیین کف بازار خرسی تقریباً غیرممکن است. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram