1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره، مبلغی است که وام دهنده برای استفاده از دارایی طلب می کند که به عنوان درصد اصل آن بیان می شود. نرخ بهره معمولاً به صورت سالانه که به عنوان نرخ سالانه (APR) شناخته می شود، یادداشت می شود. دارایی های قرض گرفته شده می تواند شامل پول نقد، کالاهای مصرفی یا دارایی های کلانی مانند وسیله نقلیه یا ساختمان باشد.

<<یا به عبارت ساده تر نرخ بهره هزینه ای است که شخص برای استفاده از پول شخص دیگری پرداخت می کند>>

برای درک بهتر:

 • نرخ بهره مبلغی است که بالای وجه اصلی توسط وام دهنده برای استفاده از دارایی به وام گیرنده پرداخت می شود.
 • بیشتر وام های رهنی از سودهای ساده استفاده می کنند. با این وجود ، در برخی از وام ها از سود مرکب استفاده می شود که این مبلغ برای اصل سرمایه بلکه برای سود انباشته دوره های گذشته اعمال می شود.
 • وامی که از نظر وام دهنده کم خطر تلقی شود ، نرخ بهره کمتری خواهد داشت. وامی که ریسک بالایی در نظر گرفته شود ، نرخ بهره بالاتری خواهد داشت.
 • وام های مصرفی معمولاً از APR استفاده می کنند که از سود مرکب استفاده نمی کند.
 • APY نرخ بهره ای است که از طریق حساب پس انداز یا گواهی سپرده (CD) در بانک یا اتحادیه اعتباری کسب می شود. حساب های پس انداز و سی دی ها از سودهای مرکب استفاده می کنند.

هنگام درخواست اعتبار یا گرفتن وام ، این پنج کلید را در مورد بهره بدانید:

 • میزان سود پرداختی به شرایط وام بستگی دارد که بین وام دهنده و وام گیرنده انجام شده است.
 • بهره نشان دهنده قیمتی است که برای گرفتن وام پرداخت می کنید هنوز هم باید اصل پایه وام را پرداخت کنید.
 • سود وام ها معمولاً با نرخ های بهره بانکی کنونی مرتبط است.
 • نرخ سود شما در کارت اعتباری، وام خودرو یا شکل دیگری از علاقه نیز می تواند تا حد زیادی به امتیاز اعتبار شما بستگی داشته باشد.
 • در موارد خاص، مانند کارت های اعتباری، اگر دیر پرداخت کنید، یا نرخ را پرداخت نکنید، نرخ بهره شما ممکن است افزایش یابد.

در اینجا انواع مختلف بهره و نحوه تأثیر هر یک بر مصرف کنندگان متقاضی اعتبار یا وام آورده را توضیح می دهیم:

انواع نرخ بهره

الف) بهره ثابت

نرخ بهره ثابت دقیقاً به همان اندازه است که به نظر می رسد، یک سود مشخص و ثابت که به یک وام یا یک خط اعتباری مرتبط است و باید به همراه اصل آن بازپرداخت شود. نرخ ثابت رایج ترین شکل بهره برای مصرف کنندگان است ، زیرا محاسبه آنها آسان ، قابل فهم و پایدار است.

<< وام گیرنده و وام دهنده دقیقاً می دانند که چه تعهدات نرخ بهره به یک حساب وام یا اعتبار متصل است>>

ب‌)بهره متغیر

نرخ بهره نیز می تواند نوسان داشته باشد و این دقیقاً همان اتفاقی است که می تواند در نرخ بهره متغیر رخ دهد.

<<سود متغیر معمولاً به حرکت مداوم نرخ بهره پایه (مانند اصطلاحاً "نرخ بهره اصلی" که وام دهندگان برای تعیین نرخ بهره خود استفاده می کنند) گره خورده است. وام گیرندگان می توانند در صورت تنظیم وام با استفاده از نرخ های متغیر و اولویت، سود ببرند.>>

به عبارت دیگر، اگر نرخ های بهره پایه افزایش یابد، وام گیرنده وام با نرخ متغیر ممکن است مجبور شود که سود بیشتری بپردازد، زیرا نرخ بهره وام هنگامی که به نرخ بهره اصلی متصل شود، افزایش می یابد.

پ) نرخ سالانه (APR)

درصد سالانه میزان کل سود شماست که سالانه به کل هزینه وام بیان می شود. شرکت های کارت اعتباری معمولاً هنگامی که مصرف کنندگان موافقت می کنند موجودی را در حساب کارت اعتباری خود حمل کنند، از APR برای تعیین نرخ بهره استفاده می کنند.

نرخ اصلی

نرخ اصلی سودی است که بانک ها معمولاً برای وام به مشتریان مورد علاقه می دهند، زیرا نسبتاً پایین تر از نرخ بهره معمول است که به مشتریان ارائه می شود. نرخ اصلی با نرخ وجوه فدرال ایالات متحده گره خورده است، به عنوان مثال، نرخ بانك ها هنگام وام گرفتن و وام های نقدی به یكدیگر به آن رجوع می كنند.

نرخ تخفیف

نرخ تخفیف معمولاً از عموم مردم گرفته می شود، این نرخ بهره ای است که فدرال رزرو ایالات متحده برای وام دادن به موسسات مالی برای دوره های کوتاه مدت (حتی به اندازه یک روز یا یک شب) استفاده می کند.

بهره ساده

سود ساده نرخی است که بانکها معمولاً برای محاسبه نرخ بهره ای که از وام گیرندگان می گیرند استفاده می کنند (سود مرکب شکل رایج دیگر محاسبه نرخ بهره است که توسط وام دهندگان استفاده می شود.)

بهره مرکب

با بهره مرکب، سود وام به صورت سالانه محاسبه می شود. وام دهندگان آن مبلغ سود را به مانده وام وارد می کنند و از آن مبلغ در محاسبه پرداخت سود سال آینده، استفاده می کنند.

 • در اینجا نحوه محاسبه سود مرکب آورده شده است:
 • دفعات اصلی میزان بهره برابر است با سود سال اول وام
 • اصل اصلی به علاوه سود بدست آمده برابر است با سود سال دوم وام
 • اصل اصلی به علاوه سود به دست آمده چند برابر سود برابر با سود سال سه 

تفاوت بین سود ساده و مرکب

<<تفاوت اصلی بین سود ساده و سود مرکب ، زمان است>>

فرض کنید شما 10 هزار دلار با سود 4 درصد در حساب بازار پول بانک سرمایه گذاری کردید. پس از سال اول، 400 دلار بر اساس مدل محاسبه سود ساده کسب خواهید کرد. در پایان سال دوم 400 دلار سرمایه گذاری نیز خواهید داشت و همینطور تا آخر.

<<با بهره مرکب، 400 دلار دریافتی پس از سال اول را نیز بدست خواهید آورد، همان چیزی که در مدل بهره ساده دریافت می کنید. اما پس از آن ، نرخ سود به دست آمده به صورت سال به سال افزایش می یابد>>

نکته

<<نرخ بهره همچنین بر قیمت اوراق قرضه و بازده گواهی سپرده (سی دی)، اوراق خزانه و اسناد خزانه تأثیر می گذارد. بین قیمت اوراق قرضه و نرخ بهره رابطه معکوس وجود دارد: با افزایش نرخ بهره، قیمت اوراق قرضه کاهش می یابد (و بالعکس). هرچه سررسید اوراق قرضه بیشتر باشد، متناسب با تغییرات نرخ بهره، نوسان بیشتری نیز می یابد.>>

ریسک نرخ بهره چیست؟

ریسک نرخ احتمالی برای ضررهای سرمایه گذاری است که ناشی از تغییر در نرخ بهره است. به عنوان مثال اگر نرخ بهره افزایش یابد، ارزش یک اوراق قرضه یا سایر سرمایه گذاری های با درآمد ثابت کاهش می یابد. تغییر در قیمت اوراق بهادار با تغییر نرخ بهره به عنوان مدت زمان آن شناخته می شود.

برای این که ریسک نرخ احتمالی را مدیریت کنید، می توانید دوره تخصصی و پیشرفته آموزش بورس را مشاهده کنید، روزهای بورسی تان را با این آموزش سرسبز کنید.

ریسک نرخ بهره

چطور نرخ بهره را کاهش دهیم؟

<<ریسک نرخ بهره را می توان با نگه داشتن اوراق قرضه با دوره های مختلف کاهش داد و همچنین سرمایه گذاران می توانند با جبران سرمایه گذاری های با درآمد ثابت با مبادله نرخ سود، اختیارات یا سایر مشتقات نرخ بهره، ریسک نرخ بهره را کاهش دهند>>

 • ریسک نرخ بهره احتمالی است که با تغییر در نرخ بهره کلی ارزش اوراق قرضه یا سرمایه گذاری با نرخ ثابت دیگر کاهش می یابد:
 • با افزایش نرخ بهره، قیمت اوراق قرضه کاهش می یابد و بالعکس. این بدان معنی است که قیمت بازار اوراق قرضه موجود برای جبران نرخهای جذاب تر انتشار اوراق جدید کاهش می یابد.
 • ریسک نرخ بهره با مدت زمان اوراق بهادار با درآمد ثابت اندازه گیری می شود، با اینکه اوراق قرضه بلندمدت نسبت به تغییرات نرخ حساسیت بیشتری دارند.
 • ریسک نرخ بهره را می توان از طریق تنوع بخشیدن به سررسید اوراق قرضه کاهش داد یا با استفاده از مشتقات نرخ بهره پوشش داد.

درک خطر نرخ بهره

تغییرات نرخ بهره می تواند بسیاری از سرمایه گذاری ها را تحت تأثیر قرار دهد، اما به طور مستقیم بر ارزش اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت تأثیر می گذارد. بنابراین دارندگان اوراق قرضه، نرخ بهره را با دقت رصد می کنند و براساس چگونگی تغییر نرخ بهره در طول زمان تصمیم گیری می کنند.

مبانی سرمایه گذاری در بورس، احتیاجِ مبرم هر سرمایه گذاری!

نرخ بهره واقعی چیست؟

نرخ بهره واقعی نرخ بهره ای است که برای حذف اثرات تورم تنظیم شده است تا هزینه واقعی وجوه به وام گیرنده و بازده واقعی به وام دهنده یا سرمایه گذار را منعکس کند. نرخ بهره واقعی منعکس کننده نرخ اولویت کالاهای فعلی نسبت به کالاهای آینده است. نرخ بهره واقعی یک سرمایه گذاری به عنوان تفاوت بین نرخ سود اسمی و نرخ تورم محاسبه می شود:

نرخ بهره واقعی = نرخ بهره اسمی - تورم (پیش بینی شده یا واقعی)

نکات

 • نرخ بهره واقعی نرخ بهره مشاهده شده بازار را برای تأثیرات تورم تنظیم می کند.
 • نرخ بهره واقعی منعکس کننده قدرت قدرت خرید سود پرداخت شده در یک سرمایه گذاری یا وام است و نشان دهنده نرخ اولویت زمانی وام گیرنده و وام دهنده است.
 • از آنجا که نرخ تورم ثابت نیست ، نرخ بهره واقعی احتمالی باید به برآورد تورم مورد انتظار در آینده در سررسید وام یا سرمایه گذاری متکی باشد.

درک نرخ بهره واقعی

در حالی که نرخ سود اسمی نرخ بهره ای است که در واقع در یک وام یا سرمایه گذاری پرداخت می شود، نرخ بهره واقعی بازتاب تغییر قدرت خرید ناشی از سرمایه گذاری یا وام گیرنده است. نرخ سود اسمی معمولاً همان نرخ تبلیغاتی موسسه پشتیبان وام یا سرمایه گذاری است. تنظیم نرخ سود اسمی برای جبران اثرات تورم به شناسایی تغییر قدرت خرید سطح مشخصی از سرمایه در طول زمان کمک می کند.

به عبارت دیگر

طبق نظریه اولویت زمانی بهره، نرخ بهره واقعی نشان دهنده درجه ترجیح یک فرد نسبت به کالاهای آینده توسط یک فرد است. وام گیرنده ای که مشتاق لذت بردن از استفاده فعلی وجوه است، ترجیح زمان بیشتری برای کالاهای فعلی نسبت به کالاهای آینده نشان می دهد و مایل است نرخ سود بیشتری را برای وجوه وام پرداخت کند. به همین ترتیب وام دهنده ای که به شدت ترجیح می دهد مصرف خود را به آینده موکول کند، اولویت زمانی کمتری نشان می دهد و مایل است وام هایی را با نرخ کمتری وام دهد. تنظیم تورم می تواند به ترجیح زمان در بین فعالان بازار کمک کند.

<<امیدواریم مطالب بالا، برایتان مفید واقع شده باشد، برای اطلاعات در روزهای آینده همراه ما باشید.>>

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر