سیو سود (save profit) چیست؟

سیو سود (save profit) چیست؟

فرض کنید شما یک سرمایه گذاری کرده اید و 100 درصد در سود هستید، ایا میتوان گفت که شما 100 سود کرده اید؟ جواب این سوال خیر است. اگر شما 100 درصد سود کرده بودید، با ریزش قیمت از سود شما کم نمی شد. پس تا زمانی که معامله شما باز باشد، شما در سود هستید ولی سود نکرده اید. تفاوت این دو را متوجه شدید؟

بستن معامله ای که در سود است را سیو سود میگوییم. با توجه به استراتژی شما سیو سود میتواند متفاوت باشد. نکته ای که باید توجه کنید این است که در شرایط مناسب حتما سیو سود کنید و سود خود را در خطر نیندازید.

سیو سود (save profit) چیست؟

سیو سود پله ای

سیو سود می تواند به دو صورت انجام شود:

سیو سود کامل

اگر تماما معامله در سود را ببندید، سیو سود کامل کرده اید. این استراتژی برای افراد کم ریسک می باشد. 

سیو سود پله ای

سیو سود پله به چند نمونه تقسیم می شود. سیو سود پله ای برای معامله گرانی مناسب است که ریسک بیشتری را متحمل می شوند و معمولا سود بیشتری نیز می کنند. سیو سود پله زمانی مناسب است که قیمت به یک مقاومت رسیده و احتمال برگشت قیمت وجود دارد. با فروش پله ای همزمان سود خود را سیو می کنید و در صورت عبور از مقاومت سود های بیشتری می کنید.

انواع سیو سود پله ای

  • سود خود را سیو کنید و اصل سرمایه را نگه دارید. این استراتژی برای افرادی مناسب تر است که ریسک پذیری معمولی دارند.
  • اصل سرمایه را سیو کنید و سود را نگه دارید. به مقداری که ابتدای سرمایه گذاری وارد کردید، می فروشید و الباقی را که سود شماست نگه می دارید. برای افرادی با ریسک پذیری کمتر است.
  • بنا به استراتژی خودتان درصد مشخصی از دارایی را سیو میکنید. این استراتژی برای معامله گرانی است که استراتژی معامله گری مشخصی دارند و طی معامله های متعدد ان را امتحان کرده اند.

فرمول محاسبه سیو سود (نقطه ای سیو سود)

بدست اوردن نقطه ای که بتوان سیو سود کرد نیاز به دانش کافی دارد. با استفاده از تابلو سهم یا تحلیل تکنیکال میتوان نقاط مناسب را بدست اورد.

یکی از قلق هایی که زیاد استفاده می شود ریزش صف خرید است. زمانی که یک سهم صف خرید است و عرضه ان زیاد می شود، صف شروع به کم شدن میکند و بهترین زمان برای سیو سود است.

سیو سود در طلا

همانطور که در سرمایه گذاری در طلا گفتیم، قیمت طلا نوسان دارد و مستقیم به بالا یا پایین، در میان مدت حرکت نمی کند. سرمایه گذاران میتوانند در سقف های قیمتی مقداری از سود خود را سیو کنند و انتهای اصلاح مقدار بیشتری با همان پول بخرند. 

سیو سود در فارکس

سیو سود در فارکس و بازار های اهرمی بسیار مهم است. معامله های اهرمی ( leverage) به همان میزان که سود اور هستند می توانند زیان ده نیز باشند. سیو سود در بازار ها اهرمی معمولا با استراتژی 50-50 انجام می شود. یعنی زمانی که قیمت به هدف تعیین شده رسید نصف حجم سرمایه گذاری را بفروش برسانیم.

سیو سود در فارکس

سیو سود در بورس

در بورس ایران از تابلوی سهم و چارت تکنیکالی می توان نقاط مناسبی برای سیو سود پیدا کرد.البته ناگفته نماند که برخی اخبار نیز میتواند شمارا وادار به سیو سود کند.

مقالات مرتبط و پیشنهادی

پیش بینی و تعدیل سود چه مفهومی دارد؟

سود سرمایه گذاری در بورس چه قدر است؟

چگونه در بازار منفی بورس سود کنیم؟

فروش ویژه دوره ارز دیجیتال 4,100,000 3,100,000 تومان
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram