فروش استقراضی

فروش استقراضی

یکی از اصولی که در سرمایه گذاری در بورس باید مدنظر قرار داد، فروش استقراضی است. مبنای استقراض، مبلغی است که وام دهنده مایل است به یک شرکت وام دهد، براساس ارزش وثیقه ای که شرکت متعهد می شود. پایه وام به طور معمول با روشی معروف به "حاشیه" تعیین می شود که در آن وام دهنده عامل تخفیف را تعیین می کند، سپس در ارزش وثیقه مورد نظر ضرب می شود. رقم عددی حاصل نشان دهنده میزان پولی است که وام دهنده به شرکت وام خواهد داد. 

درک مبانی وام

دارایی های مختلفی ممکن است به عنوان وثیقه از جمله حساب های دریافتنی، موجودی کالا و تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد. اگر شرکتی برای وام گرفتن به یک وام دهنده نزدیک شود ، وام دهنده نقاط قوت و ضعف شرکت وام گیرنده را ارزیابی خواهد کرد. بر اساس ریسک درک شده شرکت وام دهنده با وام گرفتن پول به این شرکت مرتبط است، سپس یک فاکتور تخفیف تعیین می شود، مثلا 85٪. بر اساس این سناریو، اگر وام گیرنده مبلغ 100000 دلار وثیقه ارائه دهد، حداكثر مبلغ نقدی كه وام دهنده به شركت می دهد 85٪ 100،000 $ است كه برابر با 85،000 $ است.مبنای استقراض، مبلغ پولی است که وام دهنده می خواهد بر اساس ارزش وثیقه ای که شرکت ارائه می دهد، به او وام دهد.

درک مبانی وام

فروش استقراضی چیست؟

حال که با مبانی استقراض آشنا شدید بد نیست بدانید که روند بازار سهام به‌گونه‌ای طی می شود که معمولا یک سرمایه‌گذار، سهام یا دارایی مالی دیگری را می خرد و با گذشت زمان وقتی که قیمت آن افزایش یافت، آن را می‌فروشد و از این طریق سود به‌دست می‌آورد.  اما راه دیگری هم وجود دارد که می شود هنگام اُفت شاخص‌های بازار از آن استفاده کرد، این که بیائیم و از سقوط ارزش یک سهام به سود دست پیدا کنیم. که برای رسیدن به سوددهی باید از یک ابزاری که به این منظور به‌کار می‌رود استفاده کنیم، که به آن فروش استقراضی (Short selling) می گویند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم فروش استقراضی، می توانید از مقالات موجود در  بخش آموزش کامل سرمایه گذاری در بورس وب سایت ما استفاده کنید. 

برای شروع یک معامله پر مخاطره آماده اید؟

معرفی معامله ی پر خطر این قسمت از آموزش های استاد علیرضا محرابی تعلق می گیرد به فروش استقراضی!
حال چرا به آن معامله پر خطر می گویند؟ چون این معامله دقیقا خلاف جهت بازار عمل می کند و به یک زماندهی دقیق و حرفه ای احتیاج دارد.

سوال بعدی که پیش می آید این که به چه صورت می توانیم از این ابزار استفاده کنیم؟

برای استفاده از این ابزار در وهله اول باید با تقریب بالایی، سقوط ارزش سهام در آینده را حدس بزنید! در واقع باید پیش بینی کنید!

از افت قیمت سهام مطمئنید؟

تقریبا؟ نه! باید مطمئن باشید که قیمت سهامی که قصد فروش استقراضی آن را دارید در آینده با افت دست و پنجه نرم می کند و در دام ضرر می افتد! اما خب از آن جایی که قیمت سهام معمولا کمال گراست و رو به بالا گرایش دارد و در طول زمان افزایش پیدا می کند، برای فروش استقراضی می بایست زمان بندی دقیق بازار را در دست داشته باشید و قطعا همین موضوع کمی دشوار است!

از افت قیمت سهام مطمئنید؟

چراغ علم استقراضی روشن است! می توانید مسیر را در آن بهتر ببینید! 

برای روشن شدن موضوع تصور کنید که عملکرد یک شرکت را بررسی کرده اید و نهایتا به این نتیجه رسیده اید که فروش محصولات یا خدمات این شرکت با مشکلاتی مواجه است.

داستان جایی جالب می شود که شما قصد داشته باشید برای مثال چند سهم از این شرکت را به صورت استقراضی بفروشید، در این پروسه، کارگزار شما شروع به قرض گرفتن آن چند سهم از صاحب آن می کند یا اگر خود کارگزار سهمی داشته باشد به شما قرض می دهد! و کارمزد را که دریافت کرد سهام را به شما قرض می دهد!

تکلیف سهام استقراضی چه می شود؟ به سهامدار اصلی باز می گردد؟

پاسخ این سوال را آقای کارگزاری می دهد که مسئول این دسته از سوال ها است، کارگزار این اطمینان را به صاحب اصلی سهام می دهد که در آینده نه چندان دور سهام او را پس خواهد داد.

حال کاری که شما می کنید چیست؟

شما بلافاصله بعد از قرض گرفتن سهام باید آن را به قیمت فعلی بازار به فروش برسانید.
اگر تحلیل شما درست عمل کند و در آینده با سقوط سهام رو به رو شوید، می توانید دوباره آن سهام را وقتی که قیمت آن کاهش یافت بخرید و سهام قرضی را به کارگزار خود تحویل دهید! اما برای انتخاب بهترین سرمایه گذاری در بورس می توانید از دیگر مقالات موجود در وب سایت استفاده کنید تا اطلاعات کامل تری در این زمینه داشته باشید. 

شما تا به حال فروش استقراضی کرده اید؟

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر