واچ لیست سهام چیست؟

واچ لیست سهام چیست؟

واچ لیست، لیستی از اوراق بهادار است که برای معاملات بالقوه یا فرصت های سرمایه گذاری نظارت می شود و سرمایه گذاران برای تجزیه و تحلیل حرکات قیمت و فرصت های معاملات نقدی، این لیست را ردیابی می کنند. برای درک بهتر واچ لیست، می توانید دیگر مقالات وب سایت را در بخش آموزش مقدماتی سرمایه گذاری در بورس مطالعه کنید. 

درک واچ لیست

یک سرمایه گذار یا معامله گر ممکن است یک لیست نظارتی متشکل از ده ها یا حتی صدها ابزار تجاری ایجاد کند تا با آگاهی بیشتر و تصمیم گیری مناسب تر در مورد سرمایه گذاری تصمیم گیری کند. یک واچ لیست می تواند به یک سرمایه گذار کمک کند تا شرکت ها را ردیابی کند و از اخبار مالی یا سایر اخباری که می تواند بر این ابزارها تأثیر بگذارد آگاه باشند. به طور معمول، سرمایه گذار قبل از ثبت سفارشات تجاری، منتظر است معیارهای خاصی مانند معامله در یک مقدار مشخص، خارج از محدوده 52 هفته ای یا حرکت بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه خود را برآورده کند.

درک واچ لیست

چه موقع از واچ لیست استفاده کنید

به عنوان مثال یک سرمایه گذار ممکن است علاقه مند به خرید سهام در یک بخش خاص باشد. اما اگر به طور کلی ارزش آن بخش بیش از حد باشد، ممکن است سهام کمی با قیمت جذاب ارائه شود. یک سرمایه گذار می تواند لیستی از سهام موجود در آن بخش را ایجاد کند که اقدامات مختلف ارزیابی را دنبال می کند، از جمله نسبت هایی مانند عقب انداختن قیمت به درآمد، قیمت به فروش و غیره. هنگامی که شرکتی در این لیست، معیار ارزیابی مشخصی مانند نسبت PE کمتر از 15 را دریافت می کند، سپس می داند که این سهام، کاندیدای احتمالی سرمایه گذاری است. بسیاری از وب سایت های سرمایه گذاری محور به بازدیدکنندگان امکان ایجاد واچ لیست آنلاین را می دهند.

اگر به پیگیری هرگونه اوراق بهادار علاقه دارید، می توانید واچ لیست خود را در اکثر سیستم های کارگزاری ایجاد کنید.

یک واچ لیست کاملاً منظم نیازمند چه چیزی ست؟

  • نیازمند درک درستی از فضای بازار مدرن ما 
  • نیازمند چگونگی تأثیر سطوح مختلف سرمایه بر توسعه قیمت
  • نیازمند نحوه واکنش بخشهای مختلف به کاتالیزورها در طول زمان

راه اندازی واچ لیست

الزامات واچ لیست، با مدت زمانی که شرکت کننده برای تجارت و پیگیری بازارهای مالی مجبور است همسو می شود. یک تایمر که هر هفته چند موقعیت بازی می کند می تواند کارها را ساده کند و لیستی از 50 تا 100 مسئله را که باید به صورت روزانه ردیابی کنید حذف کنید.

بسیاری از معامله گران فعال آنچه را "واچ لیست" می نامند که به سادگی قیمت سهام روزانه گروهی از سهام را با گذشت زمان ثبت می کند.

واچ لیست شما لزوماً لیستی از سهام موجود نیست که قبلاً خریداری کرده اید. بلکه هدف آن ایجاد "احساس" خوب برای سهامی است که قصد خرید آنها را دارید. یک معامله گر فعال که مثلاً در هر زمان به طور متوسط ده موقعیت دارد، معمولاً چندین سهام را نیز تماشا می کند تا وقتی یک موقعیت فروخته می شود، بلافاصله موقعیت دیگری را از لیست تماشا خریداری کرد. با این کار از موقعیتی جلوگیری می شود که سرمایه گذار در هر زمان پول نقد زیادی در حساب معاملاتی خود داشته باشد.

استفاده از واچ لیست برای چندین هدف مختلف مناسب است. به عنوان مثال، فرض کنید در مورد شرکتی تحقیق کرده اید که فکر می کنید آن شرکت سالم و دارای پتانسیل خوبی است. با این حال، قیمت سهام در حال حاضر بیش از حد ارزش گذاری شده است و شما می خواهید منتظر زمان مناسب تری برای خرید باشید. واچ لیست، قیمت سهام را ردیابی می کند و نمودارهایی را تولید می کند تا روند کلی را به شما نشان دهد بنابراین می توانید بهترین زمان برای خرید سهام را پیش بینی کنید.

راه اندازی واچ لیست

ابتدا با تحقیق در مورد اصول اساسی و مشاهده تجزیه و تحلیل فنی، یک واچ لیست ایجاد کنید. هنگامی که شرکتی را پیدا کردید که فکر می کنید توانایی بالقوه ای برای رسیدن به اهداف شخصی شما دارند، آن را در واچ لیست خود قرار دهید و نوسانات قیمت را به مرور یادداشت کنید. هدف این است که درک کنیم وقتی یک سهام در پایین ترین سطح قرار دارد و وقتی به نقطه پایین رسید، زمان خرید است. همچنین، از آنجا که قبلاً تحقیق خود را انجام داده اید و روندهای تاریخی را متذکر شده اید، احتمالاً ایده خوبی در مورد بالا رفتن سهام و زمان مناسب برای فروش خواهید داشت.

به طور کلی، سعی کنید به اندازه موقعیت هایی که در واچ لیست دارید سهام داشته باشید. پیگیری موقعیت های زیاد همیشه آسان نیست، اما داشتن ده موقعیت فعال و تماشای ده موقعیت دیگر معمولاً با کمک چند ابزار ساده نرم افزاری و برنامه های کاربردی قابل انجام است. به هر حال با رعایت چنین روندی می توان بهترین سرمایه گذاری در بورس را انجام داد. 

دلایل استفاده از واچ لیست

دلایل زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران از واچ لیست استفاده می کنند. در اینجا چند مورد رایج آورده شده است که به شما کمک می کند واچ لیست برای شما مناسب باشند.

  • شما سهمی در ذهن دارید که مایلید آن را به سبد سهام خود اضافه کنید، اما امیدوارید قبل از تحویل گرفتن قیمت آن کاهش یابد.
  • شما با استفاده از ETF سود کسب کرده اید، اما اکنون به قیمت هدف فروش که تعیین کرده اید نزدیک است.
  • شما در حال مشاهده الگوی معاملات سهام هستید تا ببینید آیا ممکن است گزینه ای را روی آن بخرید.
  • شما می خواهید احساس آمادگی کنید تا بتوانید در زمان مناسب به سرعت تصمیمات کاملاً آگاهانه بگیرید.

شما واچ لیست خود را تهیه کرده اید؟ برای تهیه این واچ لیست ها می توانید از مقالاتی که در بخش سرمایه گذاری در بورس وب سایت قرار دارد، استفاده کنید. 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram