1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. پرتفوی چیست؟

پرتفوی چیست؟

پرتفوی چیست؟

مجموعه ای از سرمایه گذاری های مالی مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، پول نقد و معادل نقدی آن، از جمله صندوق های بسته و صندوق های قابل معامله در بورس است.

هسته اصلی یک پرتفوی

به طور کلی می توان گفت سهام، اوراق قرضه و پول نقد، هسته اصلی یک پرتفوی را تشکیل می دهند. یک پرتفوی ممکن است شامل طیف گسترده ای از دارایی ها از جمله املاک و مستغلات، هنر و سرمایه گذاری های خصوصی باشد.

شما ممکن است انتخاب کنید که پرتفوی را خودتان نگه دارید و مدیریت کنید، یا اینکه به یک مدیر پول، مشاور مالی یا یک متخصص امور مالی دیگر اجازه دهید پرتفوی خود را مدیریت کند!

هسته اصلی یک پرتفوی

عناصر اصلی سازنده یک پرتفوی

سهام و اوراق قرضه به عنوان عناصر اصلی سازنده یک نمونه کارها در نظر گرفته می شوند، اگرچه ممکن است یک نمونه کاره با انواع مختلفی از دارایی ها، از جمله املاک و مستغلات، طلا، نقاشی ها و دیگر کالاهای هنری جمع آوری کنید.

فاکتورهای اساسی تنظیم پرتفوی

تحمل فرد در برابر ریسک، اهداف سرمایه گذاری و افق زمانی همه فاکتورهای اساسی هنگام جمع آوری و تنظیم پرتفوی سرمایه گذاری است.

درک بیشتر پرتفوی

یکی از مفاهیم کلیدی در مدیریت اوراق بهادار، متنوع سازی ست! به این معنی است که همه تخمهای خود را در یک سبد قرار ندهید.

متنوع سازی با تخصیص سرمایه گذاری در میان ابزارهای مالی مختلف، صنایع و سایر دسته ها سعی در کاهش ریسک دارد.

هدف از متنوع سازی چیست؟

هدف از متنوع سازی، حداکثر رساندن بازده با سرمایه گذاری در مناطق مختلف است که هر یک واکنش متفاوتی نسبت به یک رویداد نشان می دهند، روش های زیادی برای متنوع سازی وجود دارد. نحوه انجام این کار به خود شما بستگی دارد. اهداف شما برای آینده، تمایل شما برای ریسک و شخصیت شما همه از عوامل تصمیم گیری در مورد نحوه ساخت پرتفوی هستند.

اکثر متخصصان سرمایه گذاری متفق القول هستند که اگرچه تضمین کننده ضرر و زیان نیست، اما تنوع بخشی اساسی برای دستیابی به اهداف طولانی مدت مالی است در حالی که خطر را به حداقل می رساند.

انواع پرتفوی

در زیر به انواع پرتفوی اشاره خواهیم کرد:

پرتفوی ترکیبی

رویکرد پرتفوی ترکیبی در کلاسهای دارایی متنوع است. ایجاد یک پرتفوی ترکیبی مستلزم گرفتن موقعیت در سهام و همچنین اوراق قرضه، کالاها، املاک و مستغلات و حتی هنر است. به طور کلی، یک پرتفوی ترکیبی شامل سهام، اوراق قرضه و سرمایه گذاری های جایگزین است.

پرتفوی سرمایه گذاری

وقتی از یک پرتفوی برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کنید، انتظار دارید سهام، اوراق قرضه یا دارایی مالی دیگری بازدهی کسب کند یا با گذشت ارزش خود را افزایش دهد.

یک پرتفوی سرمایه گذاری ممکن است استراتژیک باشد، جایی که شما دارایی های مالی را با قصد نگه داشتن طولانی مدت روی آن دارایی خریداری می کنید.

انواع پرتفوی

یا تاکتیکی، جایی که شما به امید دستیابی به سودهای کوتاه مدت دارایی را به طور فعال خریداری و می فروشید.

لطفا توجه کنید:

در بازار مالی هوشمند امروز، پرتفوی خوب برای موفقیت هر سرمایه گذار لازم است. به عنوان یک سرمایه گذار منفرد ،شما باید بدانید که چگونه یک تخصیص دارایی را تعیین کنید که با اهداف سرمایه گذاری شخصی و تحمل ریسک مطابقت داشته باشد. به اطراف خود نگاه کنید.

به عبارت دیگر، پرتفوی شما باید نیازهای سرمایه شما را در آینده برآورده کرده و ضمن انجام این کار، به شما آرامش خاطر دهند.

 دانلود فیلم رایگان آموزش بورس

پرتفوی سرمایه گذاری باید شامل چه چیزهایی باشد؟

سهام

سهام رایج ترین مولفه پرتفوی سرمایه گذاری است. آنها به بخشی یا سهم یک شرکت اشاره دارند. این بدان معناست که صاحب سهام، مالک بخشی از شرکت است. اندازه سهام مالکیت بستگی به تعداد سهام وی دارد.

سهام منبع درآمد است زیرا شرکت در حالی که سود می برد، بخشی از سود خود را از طریق سود سهام به سهامداران خود تقسیم می کند. همچنین، همانطور که سهام خریداری می شود، بسته به عملکرد شرکت، آنها می توانند با قیمت بالاتری نیز فروخته شوند.

اوراق قرضه

هنگامی که یک سرمایه گذار اوراق قرضه را خریداری می کند، در حال قرض دادن پول به ناشر اوراق قرضه مانند دولت، شرکت یا آژانس است. یک اوراق قرضه دارای تاریخ سررسید است، به این معنی که تاریخی که مبلغ اصلی برای خرید اوراق قرضه با بهره بازگردانده شده است. در مقایسه با سهام، اوراق قرضه خطر چندانی ندارند، اما پاداش بالقوه کمتری دارند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک نوعی وسیله نقلیه مالی است که از مجموعه پول جمع شده از بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، ابزار بازار پول و سایر دارایی ها تشکیل شده است. صندوق های سرمایه گذاری مشترک توسط مدیران پول حرفه ای اداره می شوند، آنها دارایی های صندوق را تخصیص می دهند و سعی در تولید سود یا درآمد برای سرمایه گذاران صندوق دارند.

  • صندوق های قابل معامله در بورس ETF
  • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، مانند اعتبارات سرمایه گذاری در املاک و مستغلات REITs
  • معادل های نقدی، مانند گواهی سپرده CD
  • مراحل ایجاد پرتفوی سرمایه گذاری

برای ایجاد یک پرتفوی خوب سرمایه گذاری، یک سرمایه گذار یا مدیر مالی باید مراحل زیر را بداند:

هدف پرتفوی را تعیین کنید

سرمایه گذاران باید به این سوال پاسخ دهند که پرتفوی برای چه هدفی در نظر گرفته شده است که چه سرمایه گذاری هایی را انجام دهد.

گردش سرمایه گذاری را به حداقل برسانید

برخی از سرمایه گذاران دوست دارند بطور مداوم در یک بازه زمانی کوتاه سهام را خریداری و سپس بفروشند. آنها باید به یاد داشته باشند که این باعث افزایش هزینه های معامله می شود. همچنین، برخی از سرمایه گذاری ها قبل از اینکه سرانجام بازده شوند، به سادگی زمان بر هستند.

هرگز به یک سرمایه گذاری متکی نباشید

همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید، "همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید." رمز موفقیت در پرتفوی متنوع کردن سرمایه گذاری ها است. وقتی برخی از سرمایه گذاری ها رو به زوال است، ممکن است برخی دیگر در حال افزایش باشند. داشتن طیف وسیعی از سرمایه گذاری ها به کاهش ریسک کلی برای یک سرمایه گذار کمک می کند.

مزایای داشتن یک پرتفوی سرمایه گذاری چیست؟

مزایای داشتن یک پرتفوی سرمایه گذاری می تواند گسترده باشد، و احتمالاً برای نسل های بعدی پایدار باشد. سرمایه گذاری عاقلانه می تواند به یک فرد کمک کند نه تنها از سرمایه اولیه خود محافظت کند بلکه به رشد سرمایه خود در سطوحی منجر شود که در غیر این صورت به دست نمی آورد. با سرمایه گذاری ها امتیازات خاصی به دست می آید که کمترین امتیاز آن لذت بردن از سود شرکت نیست و با سرمایه گذاران به اشتراک می گذارد. در حالی که یک پرتفوی سرمایه گذاری خطراتی را به همراه دارد، اما به یک سرمایه گذار امکان کنترل آینده مالی خود را می دهد.

شما برای سرمایه گذاری خود چه کرده اید؟ آیا سبد سرمایه گذاری مناسب دارید؟ سبدگردان اختصاصی خود را جهت بهترین سرمایه گذاری انتخاب کنید!

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر