1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. نهادهای مالی
  4. تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک
لوگو علیرضا محرابی
تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک
نهادهای مالی

در علم اقتصاد، نظریه ها و اعتقادات خاصی وجود دارد که هر کدام از این عقاید، طرفداران و حامیان خود را دارند. پیروی از هر یک از این نظریه ها، پیامد ها و مزایا و معایب خود را دارد. دو نظریه از نظریه های مشهور در اقتصاد، نظریه کینزی و نظریه کلاسیک می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا تفاوت این دو نظریه یعنی اقتصاد کینزی و کلاسیک را بیان کنیم.

نظریه اقتصاد کینزی

نظریه اقتصادی کینزی از جان مینارد کینز، اقتصاددان بریتانیایی بر جای مانده است. این نظریه از تحلیل وی در مورد رکود بزرگ در دهه 1930 نشات می گیرد.

اعتقاد طرفداران کینزی

طرفداران کینزی معتقدند که سرمایه داری، سیستم خوبی است، اما گاهی اوقات به کمک نیاز دارد. وقتی همه چیز خوب است، مردم کار می کنند، درآمد کسب می کنند و آن را صرف چیزهایی می کنند که می خواهند. هزینه ها اقتصاد را تحریک می کند و همه چیز روان پیش می رود. اما وقتی اقتصاد نزولی می شود، این حالات تغییر می کند.

تاریخچه مختصری از اقتصاد کینزی

جان مینارد کینز

اقتصاددان انگلیسی، جان مینارد کینز، در پی رکود بزرگ، آنچه را که ما از آن به عنوان اقتصاد کینزی یاد می کنیم، آغاز کرد. کینز به دنبال افزایش حقوق دولت و مالیات کمتر برای تحریک تقاضا و خارج کردن اقتصاد کشور از رکود بزرگ بود.

در زمان های سخت تر، مشاغل شروع به بستن و اخراج کارمندان خود می کنند. مردم پولی برای خرج کردن ندارند و سعی می كنند اندكی را كه باقی مانده است، پس انداز كنند. هنگامی که مردم هزینه های خود را ترک می کنند، اقتصاد حرکت خود را از دست می دهد و دچار تزلزل می شود.

اقتصاد کلاسیک و بازارهای آزاد

تئوری اقتصاد کلاسیک این است که اگر بازارهای آزاد تنها بمانند، خودشان را تنظیم می کنند. بر طبق این نظریه، بازارها تعادل خود را بدون دخالت مردم یا دولت پیدا خواهند کرد.

رهایی در اقتصاد کلاسیک

در اقتصاد کلاسیک ، هر کس آزاد است که منافع شخصی خود را در بازاری آزاد و قابل رقابت برای همه، دنبال کند. وقتی افراد در مشاغل مختلف کار می کنند، حقوق می گیرند و از این دستمزدها برای خرید محصولات دیگر استفاده می کنند. در اصل، کارگران تقاضای خود را برای کالاها و خدمات ایجاد می کنند.

تاریخچه مختصری از اقتصاد کلاسیک

اقتصاد کلاسیک نظریه ای است که آدام اسمیت در اواخر قرن هجدهم مطرح کرد و بعداً در آثار دیوید ریکاردو و جان استوارت میل توسعه یافت. افکار نظریه کلاسیک، که تا حدود دهه 1870 در آموزش اقتصادی در بریتانیا مشهور بود، متمرکز بر تقویت اقتصاد و آزادی اقتصادی، تأکید بر الگوهای لائیس فایر و رقابت آزاد بود.

تفاوت بین اقتصاد کینزی و کلاسیک

تفاوت بین نظریه اقتصاد کینزی و کلاسیک، سیاست های دولت را تحت تأثیر قرار می دهد. یک طرف معتقد است که دولت باید نقشی فعال در کنترل اقتصاد داشته باشد؛ در حالی که مکتب دیگر فکر می کند اقتصاد برای تنظیم خود بهتر است تنها بماند. پیامدهای هر دو نیز برای صاحبان مشاغل کوچک، هنگام تلاش برای تصمیم گیری استراتژیک، برای توسعه شرکت های خود پیامدهایی دارد.

نقش دولت در اقتصاد

اقتصاددانان کلاسیک، هزینه های دولت را دوست ندارند و به خصوص از بدهی های دولت بیزار هستند. آنها بودجه متعادل را ترجیح می دهند زیرا اعتقاد ندارند که اقتصاد از هزینه های بالاتر دولت سود می برد. از سوی دیگر کینزی ها با استقراض دولت مشکلی ندارند، زیرا آنها متقاعد شده اند که هزینه های دولت تقاضای کل را در اقتصاد افزایش می دهد.

بیکاری و تورم

بیکاری و تورم

علاقه مندان به كینزی، مشاركت دولت را ترجیح می دهند و بیشتر از نگرانی در مورد تورم، نگران شغل افراد هستند. آنها نقش کارگران را استفاده از توانایی های خود برای کمک به منافع جامعه می دانند. کینزی ها نگران هزینه کالاها یا قدرت خرید ارز نیستند.

اقتصاددانان کلاسیک نگرانی هایی در مورد بیکاری دارند اما بیشتر نگران تورم قیمت هستند. آنها تورم را بزرگترین تهدید برای رشد شدید بلند مدت اقتصاد می دانند. کلاسیک ها معتقدند که اقتصاد همیشه به دنبال سطحی از اشتغال کامل است. آنها فکر می کنند بیکاری ناشی از دخالت دولت در بازار آزاد یا وجود انحصار در یک صنعت است.

قیمت ها و تأثیرات بازار

طرفداران اقتصاد کلاسیک بازاری را می خواهند که بتواند سطح عرضه و تقاضای خود را پیدا کند. آنها معتقدند که قیمت ها باید بر اساس خواسته های مصرف کنندگان نوسان داشته باشند. بازار خود را با هرگونه کمبود و مازاد محصولات تطبیق می دهد. کینزی ها معتقدند قیمت ها باید سخت تر باشد و دولت باید سعی کند ثبات قیمت ها را حفظ کند. آنها مایلند تا مردم و شرکت ها تحت تأثیر دولت باشند تا دولت بتواند قیمت ها را در محدوده مشخص نگه دارد.

رشد آینده اقتصاد

تفاوت اساسی بین اقتصاد کینزی و کلاسیک در نحوه پیش بینی و درمان رشد آینده اقتصاد است. کینزی ها روی مشکلات کوتاه مدت تمرکز می کنند. آنها این موضوعات را نگرانی های فوری می دانند كه دولت باید برای اطمینان از رشد بلند مدت اقتصاد با آنها برخورد كند.

از سوی دیگر، با برقراری بازار آزاد برای سازگاری با مشکلات کوتاه مدت، کلاسیک گرایان بیشتر در گرفتن نتایج بلند مدت متمرکز هستند. آنها معتقدند مشکلات کوتاه مدت فقط دست اندازهای جاده ای است که در نهایت بازار آزاد برای خود حل خواهد کرد.

جمع بندی

در این مقاله در مورد دو نظریه معروف در اقتصاد یعنی اقتصاد کینزی و کلاسیک صحبت کردیم و تفاوت ها و نقطه نظرات گوناگون طرفداران آنها را بازگو کردیم.

اینکه بین اقتصاد کینزی و کلاسیک، کدامیک کارآمد تر است، نمی توان با قطعیت تعیین کرد. در اکثر کشورها، صاحبان مشاغل مجبورند از اقدامات سیاستمداران و رهبران مشاغل به عنوان تابلوهای راهنما استفاده کنند تا به آنها در تصمیم گیری های خود درباره رشد شرکت هایشان کمک کنند.

به طور خلاصه: 

  • اقتصاد کلاسیک بر این واقعیت تأکید دارد که بازارهای آزاد منجر به نتیجه ای کارآمد می شوند و خود تنظیم می شوند.
  • طرفداران کینزی معتقدند که اقتصاد به دلیل بازارهای ناقص، می تواند برای مدت زمان قابل توجهی زیر ظرفیت کامل باشد. آنها برای غلبه بر رکود اقتصادی، نقش بیشتری در سیاست های انبساطی مالی و مداخله دولت قائل هستند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com