1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. نهادهای مالی
  4. تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

در اقتصاد، نظریه و اعتقادات خاصی وجود دارد که هر کدام از این عقاید، طرفداران و حامیان خود را دارند، که می توانند شامل پیامدهایی باشند، برای توضیحات این موضوع، تا انتها همراه ما باشید.

نظریه اقتصاد کینزی

نظریه اقتصادی کینزی از جان مینارد کینز ، اقتصاددان بریتانیایی ناشی می شود و از تحلیل وی در مورد رکود بزرگ در دهه 1930 نشات می گیرد.

اعتقاد طرفداران کینزی

طرفداران کینزی معتقدند که سرمایه داری، سیستم خوبی است ، اما گاهی اوقات به کمک نیاز دارد. وقتی همه چیز خوب است ، مردم کار می کنند ، درآمد کسب می کنند و آن را صرف چیزهایی می کنند که می خواهند. هزینه ها اقتصاد را تحریک می کند و همه چیز روان پیش می رود. اما وقتی اقتصاد نزولی می شود ، حالات تغییر می کند.

تاریخچه مختصری از اقتصاد کینزی

اقتصاددان انگلیسی ، جان مینارد کینز ، در پی رکود بزرگ ، آنچه را که ما از آن به عنوان اقتصاد کینزی یاد می کنیم ، آغاز کرد. کینز به دنبال افزایش حقوق دولت و مالیات کمتر برای تحریک تقاضا و خارج کردن اقتصاد کشور از رکود بزرگ بود.

اگر شرایط سخت شود....

در زمان سخت تر ، مشاغل شروع به بستن و اخراج کارمندان خود می کنند. مردم پولی برای خرج کردن ندارند و سعی می كنند اندكی را كه باقی مانده اند پس انداز كنند. هنگامی که مردم هزینه های خود را ترک می کنند ، اقتصاد حرکت خود را از دست می دهد و دچار تزلزل می شود.

اقتصاد کلاسیک و بازارهای آزاد

تئوری اقتصاد کلاسیک این است که اگر بازارهای آزاد تنها بمانند، خودشان را تنظیم می کنند. بازارها تعادل خود را بدون دخالت مردم یا دولت پیدا خواهند کرد.

رهایی در اقتصاد کلاسیک

در اقتصاد کلاسیک ، هر کس آزاد است که منافع شخصی خود را در بازاری آزاد و قابل رقابت برای همه دنبال کند. وقتی افراد در مشاغل مختلف کار می کنند ، حقوق می گیرند و از این دستمزدها برای خرید محصولات دیگر استفاده می کنند. در اصل ، کارگران تقاضای خود را برای کالاها و خدمات ایجاد می کنند.

تاریخچه مختصر اقتصاد کلاسیک

اقتصاد کلاسیک نظریه ای است که آدام اسمیت در اواخر قرن هجدهم مطرح کرد و بعداً در آثار دیوید ریکاردو و جان استوارت میل توسعه یافت. افکار نظریه کلاسیک ، که تا حدود دهه 1870 در آموزش اقتصادی در بریتانیا مشهور بود ، متمرکز بر تقویت اقتصاد و آزادی اقتصادی ، تأکید بر الگوهای لائیس فایر و رقابت آزاد بود.

تفاوت بین نظریه کینزی و کلاسیک

تفاوت بین نظریه کینزی و نظریه اقتصاد کلاسیک ، سیاست های دولت را تحت تأثیر قرار می دهد. یک طرف معتقد است که دولت باید نقشی فعال در کنترل اقتصاد داشته باشد ، در حالی که مکتب دیگر فکر می کند اقتصاد برای تنظیم خود بهتر است تنها بماند. پیامدهای هر دو نیز برای صاحبان مشاغل کوچک، هنگام تلاش برای تصمیم گیری استراتژیک، برای توسعه شرکت های خود پیامدهایی دارد.

نقش دولت در اقتصاد

اقتصاددانان کلاسیک، هزینه های دولت را دوست ندارند و به خصوص از بدهی های دولت بیزار هستند. آنها بودجه متعادل را ترجیح می دهند زیرا اعتقاد ندارند، اقتصاد از هزینه های بالاتر دولت سود می برد. کینزی ها با استقراض دولت مشکلی ندارند ، زیرا آنها متقاعد شده اند که هزینه های دولت تقاضای کل را در اقتصاد افزایش می دهد.

بیکاری و تورم

علاقه مندان به كینزی مشاركت دولت را ترجیح می دهند و بیشتر از نگرانی در مورد تورم ، نگران شغل افراد هستند. آنها نقش کارگران را استفاده از توانایی های خود برای کمک به منافع جامعه می دانند. کینزی ها نگران هزینه کالاها یا قدرت خرید ارز نیستند

اقتصاددانان کلاسیک نگرانی هایی در مورد بیکاری دارند اما بیشتر نگران تورم قیمت هستند. آنها تورم را بزرگترین تهدید برای رشد شدید بلند مدت اقتصاد می دانند. کلاسیک ها معتقدند که اقتصاد همیشه به دنبال سطحی از اشتغال کامل است. آنها فکر می کنند بیکاری ناشی از دخالت دولت در بازار آزاد یا وجود انحصار در یک صنعت است.

قیمتها و تأثیرات بازار

طرفداران کلاسیک بازاری را می خواهند که بتواند سطح عرضه و تقاضای خود را پیدا کند. آنها معتقدند که قیمت ها باید بر اساس خواسته های مصرف کنندگان نوسان داشته باشند. بازار خود را با هرگونه کمبود و مازاد محصولات تطبیق می دهد. کینزی ها معتقدند قیمت ها باید سخت تر باشد و دولت باید سعی کند ثبات قیمت ها را حفظ کند. آنها مایلند دولت را در مردم و شرکت ها تحت تأثیر قرار دهند تا قیمت ها را در محدوده مشخص نگه دارند.

رشد آینده اقتصاد

تفاوت اساسی بین کینزی ها و کلاسیک ها در نحوه پیش بینی و درمان رشد آینده اقتصاد است. کینزی ها روی مشکلات کوتاه مدت تمرکز می کنند. آنها این موضوعات را نگرانی های فوری می دانند كه دولت باید برای اطمینان از رشد بلند مدت اقتصاد با آنها برخورد كند.

با اجازه دادن به بازار آزاد، برای سازگاری با مشکلات کوتاه مدت ، کلاسیک گرایان بیشتر در گرفتن نتایج بلند مدت متمرکز هستند. آنها معتقدند مشکلات کوتاه مدت فقط دست اندازهای جاده ای است که در نهایت بازار آزاد برای خود حل خواهد کرد.

اینکه اقتصاددانان کینزی یا کلاسیک از نظر درست هستند نمی توان با قطعیت تعیین کرد. صاحبان مشاغل مجبورند از اقدامات سیاستمداران و رهبران مشاغل به عنوان تابلوهای راهنما استفاده کنند تا به آنها در تصمیم گیری های خود درباره رشد شرکت هایشان کمک کنند.

[text_banner]3[/text_banner]

نکات

  • اقتصاد کلاسیک بر این واقعیت تأکید دارد که بازارهای آزاد منجر به نتیجه ای کارآمد می شوند و خود تنظیم می شوند.
  • کینزیان معتقدند که اقتصاد به دلیل بازارهای ناقص، می تواند برای مدت زمان قابل توجهی زیر ظرفیت کامل باشد.
  • کینزی ها برای غلبه بر رکود اقتصادی نقش بیشتری در سیاست های انبساطی مالی (مداخله دولت) دارند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر