1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. برای موفق شدن در بورس باید باهوش بود؟

برای موفق شدن در بورس باید باهوش بود؟

برای موفق شدن در بورس باید باهوش بود؟

من مطمئن هستم که در برهه ای از زندگی شما توسط شخصی به شما گفته شده است "شما بسیار باهوش هستید" ، خواه پدر یا مادر باشد، یا معلم یا همکار! حال این باهوش بودن نشات از چه چیزی می گیرد؟ شما دقیقاً در چه زمینه هایی هوش قدرتمندی دارید؟

بعضی در حوزه روانشناسی، بعضی  در کسب و کار سنتی و بعضی در سرمایه گذاری در بورس هوش و زکاوت بالایی دارند، در واقع می توان گفت، هر کسی برای یک کاری ساخته شده و در آن هوشِ قدرتمندی خواهند داشت، امروز در این مقاله قصد داریم راجع به افراد باهوش در سرمایه گذاری، که یکی از مسائل بسیار مهم در روانشناسی بازار بورس است، صحبت کنیم:

اولین سوالی که ممکن است برای سرمایه گذاران پیش آید این است که برای موفقیت در بورس باید باهوش باشیم؟

طبق مقالاتی که در چند سال گذشته توسط سه نفر از اساتید بین المللی منتشر شده است، ضریب هوشی را با سرمایه گذاری موفق پیوند می دهد!

در واقع سرمایه گذار خوب بودن سخت است! طبق نظر مارک داگلاس، فقط 20٪ از افرادی که در بازار های مالی فعالیت می کنند در این عرصه به موفقیت میرسند.

بنابراین این لیست مشخصات سرمایه گذاران باهوش را بررسی کنید و ببینید که قبل از ورود به بازار چه چیزهایی را باید در خود تقویت کنید:

برای موفق شدن در بورس باید باهوش بود؟

سرمایه گذاران باهوش، صبور هستند

برای موفقیت در سرمایه گذاری باید صبور باشید. به طور کلی ، بازار به آرامی صعود می کند و شما باید مایل باشید نگاه طولانی ای به سرمایه گذاری های خود داشته باشید تا رشد آنها را ببینید. اگر به سرمایه گذاری اعتقاد دارید و تحقیقات خود را در این باره به اندازه کافی انجام داده اید تا بدانید این یک خرید عاقلانه است، پس باید منتظر بمانید تا بازدهی مناسب سرمایه خود را ببینید.

سرمایه گذاران باهوش برنامه ریز هستند

سرمایه گذاران باهوش قبل از اینکه سرمایه گذاری کنند، برنامه ای دارند. آنها می دانند که اهداف نهایی خود چیست و از اینکه چگونه می خواهند به آنجا برسند ایده ای دارند. آنها از مزایا و معایب انواع مختلف سرمایه گذاری ها اطلاع دارند و می دانند که چگونه از بین آنها یکی را انتخاب کنند. آنها تا حدی برنامه های احتمالی نیز دارند. آنها می دانند که در صورت نیاز به پول چگونه به آن دسترسی پیدا کنند.

نکته

اگر در تهیه برنامه خود اعتماد به نفس ندارید، بهتر است که با یک متخصص سرمایه گذاری که به آن اعتماد دارید مشورت کنید، گرچه این هزینه ای دارد، اما به شما این فرصت را می دهد که از شخصی که بیشتر از شما آموزش می بیند نظر بگیرید. اگر از گرفتن نظر مغرضانه احتیاط دارید، قبل از اینکه تصمیم بگیرید با چه کسی کار کنید، با چندین متخصص مصاحبه کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از مشاوره مالی شخصی می توانید به او اعتماد کنید.

سرمایه گذاران باهوش منظم هستند

سرمایه گذاران باهوش می دانند که برنامه آنها بهتر از ایده های آن ها تکان دهنده است! این سرمایه گذاران هر زمان که به پول خود فکر می کنند اهداف بلند مدت خود را در معرض دید قرار می دهند و کاری نمی کنند که آنها را از دستیابی به این اهداف باز دارد.

سرمایه گذاران باهوش منظم هستند

دوست سرمایه گذار پیدا کنید!

اگر با نظم و انضباط مبارزه می کنید یا مطمئن نیستید که می توانید به برنامه خود پایبند باشید، یک دوست سرمایه گذار پیدا کنید. آن شخص باید کسی باشد که کنارش احساس امنیت می کنید وضعیت مالی خود را با او در میان می گذارید. سپس ، شما متعهد می شوید که قبل از ایجاد تغییر در سرمایه گذاری یا استراتژی خود، در مورد هر چیزی با آن صحبت کنید.

آن شخص می تواند به شما کمک کند به اندازه کافی فکر کنید و درک کنید که ممکن است ایده ای که دارید، ایده خوبی نباشد، و به شما فرصتی می دهد تا در انتخاب های خوب خود پاسخگو باشید.

سرمایه گذاران هوشمند بلند پرواز هستند

جاه طلبی به شما کمک می کند تا در بسیاری از بخشهای زندگی موفقیت کسب کنید. سرمایه گذاران جاه طلب مایلند به اندازه توانایی خود ریسک کنند، بنابراین وقتی سرمایه هایشان به نتیجه می رسد می توانند حداکثر سود را ببرند. این امر همچنین سرمایه گذاران باهوش را به سمت ماندن در بازی سوق می دهد و درک آنها را از آنچه که موثر است و آن چه که مفید نیست، افزایش می دهد، بنابراین آنها می توانند آنچه را که در نظر داشتند انجام دهند.

اگر با جاه طلبی مبارزه می کنید، شروع به کاری کنید که در شما احساس مثبت ایجاد می کند!

افرادی که نسبت به خود احساس خوبی دارند بیشتر جاه طلب هستند. وقتی از آنچه هستید احساس خوبی دارید، در مورد آنچه می توانید انجام دهید چه در حال حاضر و چه در آینده احساس خوبی خواهید داشت. اگر در مورد آنچه که هستید احساس خوبی نداشته باشید ، بلند پرواز نخواهید بود زیرا احساس خواهید کرد که به هیچ وجه نمی توانید به این اهداف برسید.

سرمایه گذاران باهوش سازگار هستند

یک سرمایه گذار باهوش، باید بتواند خود را با تغییر شرایط بازار، روندهای جدید و روش های مختلف تجارت وفق دهد. آنها باید بتوانند این موارد را با توجه به برنامه بلند مدت خود ارزیابی کنند، تصمیم بگیرند که چه زمانی، چگونه و تا چه اندازه باید موارد جدید را در استراتژی کلی سرمایه گذاری خود بگنجانند.

اما صبر کنید؟ آیا من فقط نگفتم که سرمایه گذاران باید علی رغم صبر، به استراتژی خود متعهد شوند؟

سرمایه گذاران باهوش تفاوت بین روند زودگذر و شیوه جدیدی از تجارت را که در شرف ماندگاری است، می دانند!

سرمایه گذاران باهوش سازگار هستند

سرمایه گذاران هوشمند به شهود خود اعتماد می کنند

شهود می تواند امری آزمایشی باشد، اما سرمایه گذاری هوشمندانه به معنای اعتماد به روشی است که برخی اوقات جدا از درک منطقی باشد!

ایده های و روش های استراتژی مناسب را دست کم نگیرید!

به ایده هایی که دارید ، چیزهایی که به نظر می رسد برجسته هستند یا تصمیمات مالی که به نظر می رسد ایده خوبی باشد، حتی اگر با روش معمول کار شما متفاوت باشند، توجه داشته باشید، سپس نحوه عملکرد آن تصمیمات را پیگیری کنید.

در زیر پنج ویژگی مورد نیاز هر سرمایه گذار خوب آورده شده است:

یادگیری

شما برای داشتن یک سرمایه گذاری هوشمند به مقدار زیادی از دانش موجود در زمینه سرمایه گذاری نیاز ندارید، اما باید درباره یادگیری بیشتر کنجکاو باشید و مشتاق پیشرفت بیشتر خود باشید.

این به این معنی است که قبل از سرمایه گذاری آماده انجام تحقیقات فراوان باشید و اطمینان حاصل کنید که امور مالی شخصی شما قبل از شروع کار خوب است.

تجربه در سرمایه گذاری

در هیچ بیزنس یا شغلی شما نمیتوانید بدون کسب تجربه به موفقیت برسید. آشپزی را در نظر بگیرید که بدون کسب تجربه کافی و فقط با آموزش دیدن بخواهد به یک آشپز ماهر تبدیل شود،قطعاً بدون تجربه هیچ مهارتی را نم یتوان کسب کردو شما با آموزش دیدن نهایت 30 درصد از مسیر را پی نموده اید و برای باقی راه موفقیت به سال ها تجربه و شناخت جوانب شهودی بازار نیازمندید.  

مسیر مناسب، در انتظار سرمایه گذاران باهوش

سرمایه گذاران باهوش نه تنها بر اساس اهداف و رویكردشان، بلکه برای ریسك كاری که كدام سرمایه گذاری برای آنها مناسب تر است تمركز می كنند، هم چنین به طور مرتب بر روی آنها نظارت می كنند تا مطمئن شوند كه در مسیر مناسبی قرار دارند.

مسیر مناسب، در انتظار سرمایه گذاران باهوش

لطفا توجه کنید

اگر از نحوه شروع اطمینان ندارید، اصول سرمایه گذاری ما را مشاهده کنید که به اعتقاد ما مهمترین جنبه های سرمایه گذاری را پوشش می دهد!

تحلیل و بررسی

مهم است که هنگام انتخاب سرمایه گذاری، به هیچ یک از عوامل به صورت جداگانه نگاه نکنید. همیشه تصویر گسترده تری را در نظر داشته باشید و تا آنجا که می توانید در مورد یک شرکت یا صندوق و نحوه مدیریت آن قبل از سرمایه گذاری اطلاعات کسب کنید.

وسوسه را فراموش کنید!

به یاد داشته باشید که گرچه ممکن است سرمایه گذاری در صندوق یا شرکتی که قبلاً عملکرد خوبی داشته است وسوسه انگیز باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که همان شرکت یا صندوق برای بازده مثبت در سالهای آینده ادامه یابد.

ارزیابی تأثیر هزینه ها بر سرمایه گذاری ها

ممکن است برای خرید، نگهداری یا فروش سرمایه گذاری های خود مجبور به پرداخت هزینه باشید. هزینه های متداول شامل هزینه های صندوق سرمایه گذاری مشترک، هزینه های ETF، هزینه های RRSP و هزینه های RRIF است. تأثیر کارمزدها را هنگام انتخاب سرمایه گذاری ارزیابی کنید و توجه داشته باشید که هزینه ها می توانند بین محصولات و شرکت ها متفاوت باشد.

ریسک را درک کنید

ریسک در واقع احتمال از دست دادن بخشی یا کل پولی است که سرمایه گذاری کرده اید. شما برای بدست آوردن بازدهی از پول خود سرمایه گذاری می کنید، اما بازده تنها مهم نیست. در حقیقت ریسک و بازگشت به هم متصل هستند.

<<به طور کلی ، سرمایه گذاری های با ریسک بالاتر بازده بالقوه بالاتری را ارائه می دهند و سرمایه گذاری های کم ریسک بازده کمتری را ارائه می دهند.>>

نتیجه گیری

سرمایه گذاری یک فعالیت بسیار مهم برای یادگیری و تمرین در زندگی ماست و به ما امکان می دهد ثروت خود را رشد دهیم. با سرمایه گذاری پول خود در دارایی هایی مانند سهام ، اوراق قرضه، املاک و مستغلات یا فلزات گرانبها، می توانیم آن را در طول زمان رشد دهیم..

مثل وارن بافت سود کسب کنید!

اگر اصول موثر و هوشمند سرمایه گذاری را اعمال کنید، می توانید سود کسب کنید و آینده مالی خود را تأمین کنید. برای انجام این کار، باید دانش کافی در مورد دارایی هایی که خریداری می کنید داشته باشید. علاوه بر این، شما باید ویژگی های شخصیتی مناسب لازم برای تحقق این امر را داشته باشید. ویژگی های خاصی وجود دارد که شما را در سرمایه گذاری موفق می کند. سرمایه گذاران برتر مانند وارن بافت و جورج سوروس این صفات را دارند. با یادگیری و توسعه مسیر سرمایه گذاری آنها می توانید شانس خود را برای ایجاد ثروت افزایش دهید.

در نتیجه باهوش بودن در سرمایه گذاری موثر است، همانطور که وارن بافت در سرمایه گذاری خویش به شدت باهوش بود و روش های هوشمندانه ای را پیش میگرفت! باهوش بودن یکی از اصولی است که در بازار بورس باید به آن توجه کرد، این موضوع به صورت مفصل در مقالات آموزش روانشناسی بازار بورس توضیح داده شده است. 

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر