1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مفهوم آربیتراژ در ارز دیجیتال و روش کسب سود آربیتراژی

مفهوم آربیتراژ در ارز دیجیتال و روش کسب سود آربیتراژی

مفهوم آربیتراژ در ارز دیجیتال و روش کسب سود آربیتراژی
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم آربیتراژ در ارز دیجیتال و روش کسب سود آربیتراژی
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

وقتی ارز دیجیتالی را با یک قیمت از جایی تهیه کنید و با قیمت بهتر در جای دیگر بفروشید، سود آربیتراژی حاصل خواهد شد. مفهوم آربیتراژ در ارز دیجیتال، همان مفهوم آربیتراژ در بازارهای مختلف می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با مفهوم آربیتراژ و پلتفرم های آن در ارزهای دیجیتال، آشنا شوید.


روش های مختلفی برای کسب سود از معامله وجود دارد. در بازار های مالی نیز افراد با ترید، هولد و... سودهای خوبی به جیب می زنند اما روش دیگری نیز برای کسب سود در زمان کم وجود دارد. شما می توانید از تفاوت قیمت یک دارایی در جاهای مختلف سود بگیرید. این نوع کسب سود با اینکه حاشیه سود کم تری دارد، در زمان کمی اتفاق می افتد. به این نوع سودها، سودهای آربیتراژی می گویند.

مفهوم آربیتراژ

وقتی یک دارایی در چند بازار عرضه می شود، ممکن است قیمت این دارایی در بازارهای مختلف متفاوت باشد در نتیجه شما می توانید از تفاوت قیمت این دارایی سود کسب کنید.

برای درک بهتر این موضوع به مثال توجه کنید: فرض کنید شما خودرویی را از شهر یک به قیمت 100 میلیون خریده اید، سپس به شهر دو رفته اید و همان خودرو را به قیمت 105 میلیون فروخته اید. در این صورت شما سود آربیتراژی کسب کرده اید. در واقع شما از اختلاف قیمت این خودرو در دو بازار مختلف سود گرفته اید.

نمونه های زیادی از سود آربیتراژی هر روز در اطراف ما رخ می دهد. برای مثال فروشنده های کالاهای مختلف، محصول را از جایی با قیمت عمده تهیه می کنند و در فروشگاه خود با قیمت بالاتر می فروشند و سود کسب می کنند.


مفهوم آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

مفهوم آربیتراژ در ارز های دیجیتال

می دانیم که تا کنون 8200 ارز دیجیتال در دنیا معرفی شده است و چیزی حدود 210 صرافی در دنیا فعالیت می کنند. هر صرافی تعداد مشخصی ارز دیجیتال را در لیست خود برای معامله در اختیار کاربران قرار می دهد. از طرفی هر کدام از صرافی ها قیمت مشخصی برای خرید و فروش هر ارز دیجیتال تعیین می کنند.

ارز دیجیتال A را در نظر بگیرید که در 10 صرافی لیست شده است، با توجه به سیاست ها و کارمزد هر صرافی، قیمت ارز دیجیتال A در چندین صرافی می تواند اختلاف داشته باشد. اگر شما از صرافی یک، ارز دیجیتال A را به قیمت کم تر بخرید و در صرافی دو با قیمت بیشتر بفروشید، شما سود آربیتراژی دریافت کرده اید.


انوع سود آربیتراژی

با توجه به تعداد بالای ارزهای دیجیتال و صرافی ها و همچنین نوسان زیاد این ارزهای دیجیتال امکان سود آربیتراژی به طور خیلی زیادی در ارزهای دیجیتال وجود دارد. سودهای آربیتراژی به سه دسته تقسیم می شوند:

آربیتراژ ساده (Simple arbitrage)

زمانی که یک ارز دیجیتال در چند صرافی برای خرید و فروش قرار گیرد، امکان سود از اختلاف قیمت این ارز دیجیتال در صرافی ها وجود دارد. به این نوع سود، سود آربیتراژی ساده می گوییم.

آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage)

انجام آربیتراژ مثلثی سخت تر می باشد و فرصت های کمی برای انجام وجود دارد. این نوع آربیتراژ به این صورت انجام می شود که شخص سه ارز را انتخاب می کند و در نظر میگیرد، برای مثال: دوج کوین/دلار/یورو. این شخص ابتدا جفت ارز، دوج کوین/دلار را با یک قیمت مشخصی معامله می کند. سپس آن را به جفت ارز، دوج کوین/ یورو تبدیل می کند و در نهایت آن را به ارز اصلی دلار/یورو تبدیل میکند. این شخص با پرداخت مقدار کمی کارمزد، می تواند به سود خالص اندکی دست پیدا کند. (البته بسته به میزان سرمایه درگیر شده، سود حاصل می تواند متفاوت باشد.)

آربیتراژ پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)

قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف به سمت همگرایی می رود، در نتیجه آربیتراژ نیز به سمت همگرایی خواهد رفت. برای مثال اگر صرافی یک، ارزهای دیجیتالی را به قیمت پایین تری بفروشد و صرافی دو، همان ارز دیجیتال را با قیمت بالاتر بخرد. در این صورت افرادی که می خواهند سود آربیتراژی به دست آورند، از صرافی یک، ارز دیجیتال را می گیرند و در صرافی دو می فروشند. در این شرایط به دلیل همگرایی، بازار به سمت برابری قیمت سوق داده می شود.


چگونه از آربیتراژ سود کسب کنیم؟

صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange)

صرافی غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز (DEX - Decentrilized exchange) وقتی حرف از صرافی میزنیم ذهن ما سمت صرافی های متمرکزی مانند بایننس می رود اما با توجه به اینکه ذات ارزهای دیجیتال غیر متمرکز است، این دو جز باهم در تضاد هستند.

یک صرافی غیر متمرکز قراردادهوشمندی بر روی یک بلاک چین می باشد که امکان معامله و انتقال ارزهای دیجیتال و توکن ها را بدون نیاز به واسطه، فراهم می کند. از ویژگی های DEX ها می توان به: امنیت، حریم خصوصی و فراگیر بودن اشاره کرد. 

DEX ها امکان کسب سود آربیتراژی را برای شما فراهم می کنند.

بهترین پلتفرم برای سود آربیتراژی = وان اینچ 1INCH 

ارز دیجیتال وان اینچ

اگر می خواهید بیشتر صرافی های غیر متمرکز را در یک پلتفرم در اختیار داشته باشید، وان اینچ این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد. در حالت عادی شما اگر بخواهید از بین صرافی های غیر متمرکز، مناسب ترین آن را انتخاب کنید می بایست زمان زیادی صرف کنید، اما با وجود این پلتفرم در سریع ترین زمان ممکن می توانید بهترین DEX را انتخاب نمایید.

یکی دیگر از ویژگی های وان اینچ این است که افراد می توانند با آن تعامل برقرار کنند. یعنی کاربران به صورت دائمی می توانند به تغییراتی که در شبکه یک صرافی غیرمتمرکز خودمختار رخ می دهد، رای دهند.

از آنجایی که در این پلتفرم کاربران با یکدیگر ارتباط ندارند و هیچ واسطه ای بین معاملات نیست، امنیت شبکه وان اینچ بالا می باشد. تنها راه ارتباطی بین کاربران، از طریق بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند است. 

از دسامبر سال 2020 صرافی های غیر متمرکزی از جمله Kyber/Oasis/Uniswap به این پلتفرم پیوسته اند و در آینده نیز DEX های بیشتری به این پلتفرم اضافه خواهند شد.


ارز دیجیتال دودو (DODO)

ارز دیجیتال دودو

از دیگر پلتفرم هایی که قابلیت آربیتراژ دارند می توان بهDODO اشاره کرد. که ارز دیجیتال دودو نیز برای این پلتفرم می باشد. این ارز دیجیتال قابلیت نقدینگی را در شبکه بلاک چین ارائه می دهد و از الگوریتم Proactive Market Maker یا به اصطلاح (PMM) استفاده می کند. از ویژگی های پلتفرم دودو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان رای کاربران به طرح های توسعه دهندگان (وقتی طرح جدیدی از طرف توسعه دهندگان ارائه می شود، همه کاربران می توانند در آن شرکت کنند و رای بدهند.)
  • دریافت پاداش به صورت استاکینگ (این قابلیت در اختیار افراد قرار گرفته است تا کابران بتوانند با قفل کردن ارز دیجیتال دودو خود در بخش استاکینگ، پاداش دریافت کنند.)
  • تخفیف در کارمزد (افرادی که ارز دیجیتال دودو را در این پلتفرم مورد استفاده قرار دهند، از تخفیف های ویژه ای برای کارمزد بهره مند می شوند.)
  • امکان تبادل توکن (کاربران با به دست آوردن ارز دیجیتال DODO پاداش دریافت میکنند. همچنین می توانند این توکن را با ارز دیجیتال دودو معاوضه کنند، با انجام این کار کاربران هم ارز دیجیتال DODO را دریافت کرده اند و هم از جوایز و سود سهام شرکت این پلتفرم بهرمند می شوند.)

با توجه به چنین ویژگی هایی می توان گفت برای اجرای سود آربیتراژی، یکی از پلتفرم های مناسب، پلتفرم ارز دیجیتال دودو می باشد و شما می توانید با تهیه ارز دیجیتال در این صرافی با قیمت کم تر و فروش آن در صرافی دیگری با قیمت بیشتر، سود آربیتراژی کسب کنید.

ارز دیجیتال دودو به عنوان هفتمین پروژه موفق پلتفرم لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) می باشد و در چین جایگاه محکمی پیدا کرده است.


ریسک های آربیتراژ!

ریسک های آربیتراژ

شاید فکر کنید که در این روش شما می توانید به راحتی سود کنید، اما آربیتراژ نیز مانند تمامی روش های کسب سود، دارای ریسک هایی می باشد.

  1. در ابتدا باید در نظر داشته باشید که این امکان وجود ندارد که چندین معامله را به طور همزمان انجام دهید، از طرفی با وجود نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال، این خطر وجود دارد که ارز دیجیتالی که شما آن در یک صرافی خریداری کرده اید، در صرافی دیگری نتوانید با قیمت بهتر بفروشید.
  2. در صرافی های مختلف، حجم خریدار و فروشنده برای هر ارز دیجیتالی، متفاوت می باشد. در نتیجه ممکن است شما حجم زیادی از یک ارز دیجیتالی را از صرافی یک خریداری کنید، اما آن حجم از خریدار در صرافی دوم وجود نداشته باشد تا شما بتوانید آن حجم را نقد کنید و سود به دست آورید.
  3. توجه داشته باشید که برای ارز دیجیتال مورد نظر باید حجم نقدشوندگی بالا باشد تا معامله گر بتواند بدون تحت تاثیر قرار گرفتن قیمت ارز دیجیتال آن را معامله کند. در غیر این صورت این آربیتراژ می تواند منجر به ضرر شدید شود!

جمع بندی: وقتی شما از تفاوت قیمت یک دارایی در چند بازار سود کسب می کنید، در واقع شما سود آربیتراژی به دست آورده اید. انواع آربیتراژ عبارت انداز: ساده/مثلثی/پوشش نرخ بهره. صرافی های غیر متمرکز یا DEX ها به شما اجازه کسب سود آربیتراژی می دهند. به منظور دسترسی گروهی به DEX ها می توانید از پلتفرم ارز دیجیتال وان اینچ استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر