1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. DiversiFi ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

DiversiFi ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

DiversiFi ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟
لوگو علیرضا محرابی
DiversiFi ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

DiversiFi ارز دیجیتال شامل یک استراتژی سرمایه گذاری است که اساسا ریسک را بین تعدادی از انواع مختلف سرمایه گذاری پخش می کند. ایده پشت این استراتژی به این واقعیت مربوط می شود که اگر تمام سرمایه گذاری های خود را در اوراق بهادار مشابه مانند سهام و اوراق قرضه با ارز بومی خود نگه دارید، سبد سهام شما عملکرد تنها این دو بازار را منعکس می کند. با این وجود، اگر هر دو بازار شرایط رکود داشته باشند، ارزش پرتفوی شما نیز از آنجایی که هیچ سرمایه گذاری پوششی صورت نگرفته، رکودی خواهد بود.

DiversiFi ارز دیجیتال چیست؟

DiversiFi ارز دیجیتال چیست؟

در صورتی که بخشی از پرتفوی سرمایه گذاری های خود را به ارز دیجیتال اختصاص می دهید، باید DiversiFi ارز دیجیتال را در نظر بگیرید. Diversification نوعی استراتژی مدیریت ریسک است که بخش بزرگی از سرمایه گذاری ها را در یک سبد ترکیب می کند که با استفاده از ابزارهای سرمایه گذاری در تلاش است که ریسک های سرمایه گذاری را تا حد زیادی کم کند. هدفی که این ابزار برای سرمایه گذاری استفاده می کند این است که استفاده از انواع مختلف دارایی ها به طور متوسط بازده بلند مدت بیشتری به همراه خواهد داشت و ریسک هر دارایی را به طور قابل ملاحظه ای کم می کند.

دارایی های پرتفوی را می توان نه تنها در بین طبقات دارایی، حتی با سرمایه گذاری در بازارهای خارجی و بازارهای داخلی طبقات متنوع کرد. هدف اصلی از ایجاد چنین پرتفوی، عملکرد مثبت یک حوزه از پورتفوی بر نقاط منفی آن است. مطالعات و مدل های ریاضی نشان داده اند که حفظ یک پرتفوی کاملا متنوع مقرون به صرفه ترین سطح کاهش ریسک را به همراه دارد. سرمایه گذاری در اوراق بهادار بیشتر مزایای متنوع سازی بیشتری را ایجاد می کند، البته با نرخ بسیار کمتر.

تنوع در تلاش است تا رویدادهای ریسک غیرسیستماتیک در یک سبد را هموار کند، بنابراین عملکرد مثبت برخی از سرمایه‌گذاری‌ها، عملکرد منفی برخی دیگر را خنثی می‌کند. مزایای تنوع تنها در صورتی باقی می ماند که اوراق بهادار موجود در پرتفوی کاملاً همبستگی نداشته باشند، یعنی به تأثیرات بازار به طور متفاوت اغلب به روش های متضاد پاسخ می دهند.

آیا باید از ارزهای دیجیتال برای DiversiFi استفاده کرد؟

به صورت کلی DiversiFi یا تنوع در زندگی یک اصل عاقلانه است، وقتی شرایط سرمایه گذاری باشد. در واقع متنوع سازی سبد دارایی دیجیتال یکی از روش های مدیریت ریسک است. تحقیق در مورد دارایی در سبد، موجب افزایش احتمال موفقیت در این بازار سرمایه خواهد شد. هدف اصلی این استراتژی رسیدن به بازده حداکثری و کاهش ریسک است. اما تمام این شرایط کاملا وابسته به ریسک پذیری این افراد دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تخصیص دارایی و یا متنوع سازی در سرمایه گذاری به معنای خرید ارز دیجیتال نیست. بنابراین بهتر است علاوه بر ارز دیجیتال، سهام، املاک و بازار طلا را نیز در نظر داشته باشید. 

چنانچه هدف شما سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است، مراقب باشید. چرا که قیمت بیت کوین و آلت کوین ها با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارد و نمی توان سبد دارایی های مرتبط را از یکدیگر جدا کرد. به هر حال ایجاد پرتفولیو و حجم هر دارایی در پرتفولیو، کاملا به تمایل و تحمل ریسک شما ارتباط دارد. هیچ فردی به اندازه خود شما نمی تواند میزان ریسک پذیری شما را مشخص کند.

ریسک DiversiFi ارز دیجیتال چیست؟

ریسک  DiversiFi ارز دیجیتال چیست؟

از جمله ریسک هایی که DiversiFi می تواند در بین کشورها به عنوان یک عامل تاثیرگذاری بر بازده پرتفوی باشد، تغییرات کارمزد صرافی ها است. این عامل می تواند در کشورهایی با اقتصاد نسبتا توسعه یافته یا بازارهای نوظهور اثر فوق العاده ای داشته باشد. هم چنین در کشورهایی که بالاترین بازده از سهام یا اوراق قرضه دارند، می توانند تحت تاثیر این ریسک قرار بگیرند. کاربر می تواند در طی دوره های طولانی سرمایه گذاری ریسک را تحمل کند، چرا که شرایط می تواند یکنواخت باشد. رمزارزها شرایطی از بازار را همچون سهام طی می کند. با این حال این شرایط در کوتاه مدت نیز می تواند تفاوت بزرگی در بازار ایجاد کند. 

اما دلیل ایجاد تغییرات کارمزد صرافی ها چیست؟ سوالی است که با پاسخ به آن می توان یکی از دلایل ریسک DiversiFi را تشخیص داد. از آنجایی که ارزش یک رمزارز، در پاسخ به تقاضا در مبادلات و دارایی های معامله شده با آن رمزارز در بازارهای جهانی افزایش و یا کاهش می یابد، تاثیر فوق العاده ای بر روی تغییرات کارمزد صرافی ها دارد. البته عوامل دیگری هچون افزایش تورم، می تواند قدرت خرید پول یک کشور را کاهش دهد، چرا که مصرف کنندگان کالاها و خدمات کمتری را برای هر واحد رمزارز دریافت می کنند. در این میان بانک های مرکزی ممکن است سعی کنند با افزایش نرخ بهره، تورم را کنترل کنند. نرخ های بالاتر می تواند تقاضا را برای یک رمزارز تحت تاثیر قرار دهد، چرا که سرمایه گذاران در بازارهای بین المللی به دنبال ارزهایی با بازده بیشتری بوده و در صورت تغییر در عواملی از جمله این موارد می تواند منجر به نوسانات شود. 

برای آشنایی بیشتر در مورد مدیریت ریسک، مقاله نحوه مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال وب سایت را مطالعه کنید.

تغییرات سیاسی همچنین می تواند باعث تغییرات سریع ارز دیجیتال شود به عنوان مثال می توان به رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در ژوئن 2016 اشاره کرد. سرمایه گذاران نگران این مورد بودند که این انتخاب، اقتصاد بریتانیا را تضعیف کند و ارزش پوند 20 درصد کاهش یابد. اما این سقوط های چشم گیر نادر هستند. به هر حال برای سرمایه گذاران ریسک ارزهای دیجیتال، می تواند تفاوت زیادی در بازدهی پرتفوی ایجاد کند. به عنوان مثال، چنانچه یک سرمایه گذار مبتنی بر دلار، سهام ژاپنی را با قیمت ین نگهداری کند، حرکت در نرخ مبادله بین دلار آمریکا و ین ژاپن بر بازده پرتفوی تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که ارزش سهام ژاپن افزایش یابد، تغییرات رمزارزها می تواند بر ریسک های پرتفوی اثرگذار باشد. 

کلام آخر

با اینکه از لحاظ نظری DiversiFi ارز دیجیتال یا همان تنوع سازی باید روی دارایی های رمزنگاری شده انجام شود، ریسک بسیار بالایی دارد. چرا که بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی به نوسانات قیمتی بیت کوین وابسته است. بنابراین زمانی که تمام گزینه های مربوط به یک کلاس دارایی به شدت به یکدیگر مرتبط هستند، چگونه می توان سبدی از دارایی های غیر مرتبط ایجاد کرد؟ به همین دلیل می توان گفت تنوع سازی در ارزهای دیجیتال تا حدی غیر منطقی است. البته در این میان آلت کوین های خاصی وجود دارند که وابستگی چندانی به بیت کوین ندارد و این احتمال وجود دارد که تحت تاثیر حرکات قیمتی بیت کوین قرار نگیرند. معامله گران باهوش و دقیق می توانند از این شرایط به نفع خودشان استفاده کرده و کسب سود کنند. اما بازهم چنین شرایط همیشه ثابت نبوده و نمی توان از آن برای متنوع سازی بر روی سبد ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com