1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. قوانین ارز دیجیتال
 4. مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل
قوانین ارز دیجیتال

اگر به طور جدی به ایجاد یک سبد سرمایه گذاری فکر می کنید، قوانین اساسی در مورد متعادل کردن ریسک وجود دارد. اگرچه ارزهای دیجیتال دنیای جدید و پر ریسکی است اما این قوانین همچنان اعمال می ‌شوند، بنابراین اگر به معنا و مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل فکر نکرده ‌اید، اکنون زمان خوبی برای شروع است. سرمایه گذاری و تجارت ایده های همپوشانی هستند که یک مورد اساسی مشترک دارند، ریسک. شما پول خود را در برابر یک نتیجه نامشخص به خطر می اندازید. خرید سهام، دارایی فیزیکی (مانند خانه)، موفقیت یک تجارت یا ترید ارز دیجیتال. (کوتاه مدت یا بلندمدت)

ریسک به این معنی است که ممکن است پولی را که سرمایه گذاری می کنید از دست بدهید، به همین دلیل است که باید فقط پولی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید که به عنوان درآمد اختیاری نیز شناخته می شود.

برای سرمایه گذارانی که به بازار سهام عادت کرده اند، تنوع ارزهای دیجیتال چالش های جدیدی را به همراه دارد. ریسک و نوسانات بازار کریپتو، یافتن سرمایه‌گذاری‌های قوی را دشوارتر می‌کند و هیچ صندوق شاخصی وجود ندارد که به شما اجازه دهد گروه بزرگی از ارزهای دیجیتال را در یک لحظه بخرید.

سبد سرمایه گذاری متعادل به چه معناست؟

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

اگر می ‌خواهید پول خود را در یک تجارت پر ریسک به خطر بیندازید، باید حداقل راهی برای اندازه ‌گیری میزان این ریسک داشته باشید. نوسانات موجود در بازاری که می خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، وسیله آشکاری است که نشان می دهد ارزش دارد که به چه میزان ریسک کنید.

حفظ یک "پرتفوی سرمایه گذاری متعادل" به معنای ساختاردهی سرمایه گذاری های شما در سطح قابل قبولی از ریسک است. این موضوع معمولاً با تقسیم پرتفوی شما در دو دسته با پروفایل های ریسک بسیار متفاوت به دست می آید: حفظ سرمایه (ریسک/بازده کم) و رشد سرمایه (ریسک/بازده متوسط یا بالا).

داشتن سبد ارز دیجیتال متعادل به چه معناست؟

یک سبد ارز دیجیتال متعادل شامل انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال با موارد استفاده و سطوح ریسک متفاوت است. سرمایه‌گذار مقدار مشخصی از وجوه را به هر ارز دیجیتال اختصاص می‌دهد و در صورت لزوم هنگام خرید ارزهای دیجیتال جدید یا فروش دارایی‌ها، تعادل را مجدداً متعادل می‌کند.

بخش مهمی از مفهوم سبد ارز دیجیتال متعادل، حفظ تعادل بین سبد کریپتو و سبد سرمایه گذاری کلی شما است. از آنجایی که ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری با ریسک بالا است، باید تنها بخش کوچکی از کل سرمایه گذاری شما را تشکیل دهد. یک قانون سرانگشتی خوب این است که ارز دیجیتال را حداکثر بین 5 تا 10 درصد از کل سبد سهام خود محدود کنید.

اگر ارزش سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال شما افزایش پیدا کند، ممکن است لازم باشد مقداری از آن را بفروشید تا پرتفوی شما خیلی سنگین نشود. سبد دارای 25 یا 50 درصد ارز دیجیتال، در صورت رکود بازار، شما را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

حفظ سرمایه در مقابل رشد

حفظ سرمایه باید قابل توضیح باشد. هدف در این استراتژی، حفظ سرمایه (پول) شما و سرمایه گذاری در دارایی های کم ریسک/با بازده پایین است. در امور مالی سنتی، این ها محصولات و خدماتی با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه، حساب‌ های پس ‌انداز با بهره بالا یا مستمری‌ ها هستند.

در مقابل، اگر هدف شما رشد است، به دارایی‌ های پر ریسک ‌تری نیاز دارید که پتانسیل افزایش قابل‌ توجهی در قیمت و رشد سریع ‌تر سرمایه شما را داشته باشند که می‌ تواند شامل خرید سهام در شرکت‌ ها (اعم از دولتی و خصوصی)، خرید دارایی‌ ها، کالاها و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باشد.

بنابراین یک سبد متوازن سنتی ممکن است ترکیبی از اوراق قرضه و محصولات پس انداز (حفظ سرمایه) و رشد (سهام، دارایی، ارز دیجیتال و غیره) داشته باشد. تعادل این دو عنصر به شرایط شما بستگی دارد، دوره و درآمد اختیاری شما ورودی قابل توجهی است اما تقسیم 60/40 (حفظ / سرمایه) رایج است.

اهمیت تنوع در سبد سرمایه گذاری متعادل

اهمیت تنوع در سبد سرمایه گذاری

در کنار توازن، حفظ و رشد سرمایه در سبد متعادل باید به تنوع بخشی توجه شود. به عبارت ساده، این موضوع اشاره به همان ضرب المثل معروف دارد که تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.

به عنوان مثال اگر بخش رشد پرتفوی شما فقط شامل سهام شرکت ‌های مستقر در صنعت نفت است و قیمت نفت خام سقوط ‌کند، آنگاه شما 100% در معرض خطر از دست دادن سرمایه خود هستید.

تنوع بخشی راهی برای کاهش از بین رفتن کامل استراتژی رشد تخصیصی شما است و نیاز به بررسی دقیق دارد زیرا هیچ راه آسانی برای تعیین همبستگی هر دو سرمایه گذاری وجود ندارد.

این امر به ویژه هنگامی که به بحث در مورد نحوه قرار گرفتن ارزهای دیجیتال در یک سبد ارز دیجیتال متعادل می ‌پردازیم بسیار مهم است زیرا نظرات متفاوتی در مورد میزان ارتباط عملکرد رمزارز به عنوان یک بخش، با شاخص ‌های مالی جریان اصلی مانند بازارهای سهام عمده پیدا خواهید کرد.

از tradfi تا ارزهای دیجیتال

با حرکت از امور مالی سنتی (tradfi) به ارز دیجیتال، باید این ایده را داشته باشید که با توجه به ماهیت ناپایدار ارز دیجیتال، آن ارز دقیقاً در بخش "رشد" هر سبد سرمایه گذاری قرار می گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، شرایط و تحمل ریسک شما تعیین می‌ کند که چه نسبتی از بخش رشد ارز دیجیتال در پرتفوی شما ممکن است یا بهتر است تشکیل شود اما این جایی نیست که بحث به پایان می رسد؛ زیرا یک پورتفولیوی متعادل می تواند فراکتال باشد (یک منحنی یا شکل هندسی که هر قسمت از آن ویژگی آماری یکسانی با کل دارد.) معنی آن این است که می ‌توانید سبد رشد ارز دیجیتال خود را به مجموعه ‌ای از دارایی‌ هایی که در امتداد یک طیف ریسک قرار دارند، تقسیم کنید.

بنابراین کریپتو در بخش رشد سبد کلی شما قرار می گیرد و در آن به طور متناسبی در حفظ سرمایه و رشد تخصیص خود سرمایه گذاری می کنید.

حفظ سرمایه ممکن است به معنای قرار دادن نسبتی از سرمایه در استیبل کوین ها و انتخاب ارائه دهندگان تثبیت شده Cefi یا Defi برای ایجاد بازده ثابت باشد. البته ریسکی هم از سوی استیبل کوین و پلتفرم بازدهی انتخاب شده وجود خواهد داشت، به همین دلیل است که این امر در نسبت رشد کلی پرتفوی شما، (البته با نوسانات کمتر) قرار دارد.

از سوی دیگر استراتژی رشد شما در ارزهای دیجیتال، خود می تواند شامل سکه هایی با درجات مختلف ریسک باشد. این طیف ممکن است از بیت کوین و اتریوم، تا جدیدترین پروژه سوداگرانه Defi در زنجیره هوشمند بایننس با تخصیص متناسبی از ریسک اجرا شود.

شما همچنان منطق تنوع در سبد ارز دیجیتال متعادل را تا آنجا که می توانید درک کنید اعمال کنید. در واقع شما باید درک کنید که چگونه اکوسیستم کریپتو از بخش های مختلف با چشم اندازهای مستقل برای رشد تشکیل شده است.

این موضوع سخت ‌تر از آن چیزی است که به نظر می ‌رسد. به دلیل اینکه قیمت ‌ها تا حد زیادی تمایل دارند آنچه را که برای بیت‌ کوین، به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، اتفاق می‌افتد (به عنوان تسلط یا دامیننس بیت‌ کوین) ردیابی کنند. اغلب رمزارزها به طور کلی می توانند به شوک های کلان اقتصادی واکنش نشان دهند، همانطور که در آغاز همه گیری کرونا و کووید 19 مشاهده شد.

چند روش برای تنوع بخشیدن به سبد رمزنگاری خود

چند روش برای تنوع بخشیدن به سبد رمزنگاری خود

روش‌های زیادی برای تنوع بخشیدن به سبد رمزنگاری‌ و ایجاد سبد ارز دیجیتال متعادل وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

رهبران بازار را بخرید

یک گزینه ساده در سبد ارز دیجیتال متعادل این است که وجوه خود را بین ارزهای رمزپایه با بیشترین ارزش بازار تخصیص دهید. به عنوان مثال، می توانید به 10 یا 20 ارز دیجیتال بزرگ پایبند باشید. این ارزها نسبت به ارزهای دیجیتال کوچکتر ثبات بیشتری دارند، اگرچه هنوز نوسان دارند.

شما معمولاً با این روش استیبل کوین ها را حذف می کنید. به عنوان مثال، استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر (USDT) و USD Coin (USDC) جزو برترین ارزهای رمزنگاری شده هستند اما در نظر گرفته شده‌اند که قیمت ۱ دلار را نیز حفظ کنند. از آنجایی که این ارزهای دیجیتال برای افزایش ارزش طراحی نشده اند، ممکن است بخواهید از آنها صرف نظر کنید.

روی ارزهای دیجیتال با موارد استفاده متفاوت تمرکز کنید

ارزهای رمزپایه انواع کاربردها را دارند و اینها می توانند راه خوبی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری شما و داشتن سبد ارز دیجیتال متعادل باشند. در اینجا چند نمونه از موارد استفاده از کریپتو آورده شده است:

 • سکه های پرداخت یا Payment coins، پرداخت های سریع و کم هزینه را در هر نقطه از جهان ارائه می دهند.
 • پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) جایگزین های بلاک چینی را برای خدمات مالی سنتی ارائه می کنند.
 • از کوین های بازی برای قدرت بخشیدن به بازی های ویدیویی بلاک چین استفاده می شود.
 • پلتفرم‌های Metaverse دارای دنیای مجازی هستند که کاربران می‌توانند در آن به کاوش و تعامل با یکدیگر بپردازند.
 • سکه های حریم خصوصی یا Privacy coins، معاملات غیر قابل ردیابی را ارائه می دهند.

ارزهای دیجیتال مختلفی وجود دارد که در این دسته بندی ها قرار می گیرند. شما می‌توانید با انتخاب چندین مورد استفاده و سپس سرمایه‌گذاری در یک یا دو ارز دیجیتال متناسب با هر یک، سبد ارز دیجیتال متعادل خود را بسازید.

در شبکه های بلاک چین قرارداد هوشمند سرمایه گذاری کنید

در شبکه های بلاک چین قرارداد هوشمند سرمایه گذاری کنید

برخی از موفق ترین پروژه های رمزنگاری، شبکه های بلاک چین هستند که می توانند قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. قرارداد هوشمند مانند برنامه ای است که روی یک بلاک چین اجرا می شود. انواع روش‌هایی وجود دارد که می‌توان از بلاک چین قراردادهای هوشمند استفاده کرد، از جمله راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و توکن‌های رمزنگاری جدید، بنابراین این یک فضای رقابتی است.

از آنجایی که هر بلاک چین دارای مزایا و معایب خاص خود است، برخی از سرمایه گذاران پول خود را به چندین مورد از آنها تقسیم می کنند. در اینجا ارزهای دیجیتال برای چند مورد از بزرگترین بلاک چین های قرارداد هوشمند آورده شده است:

 • اتریوم (ETH)
 • کاردانو (ADA)
 • سولانا (SOL)
 • BNB 
 • AVAX

سهام ارزهای دیجیتال را بررسی کنید

ارزهای رمزنگاری شده تنها گزینه سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال نیستند. همچنین می توانید در سهام ارزهای دیجیتال که شرکت های مرتبط با فناوری رمزنگاری و بلاک چین هستند، سرمایه گذاری کنید. از آنجایی که این شرکت‌ها نوع متفاوتی از قرار گرفتن در معرض کریپتو را نسبت به سرمایه‌گذاری در خود ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند، برای یک سبد ارزهای دیجیتال متنوع عالی هستند.

روی توکن های کریپتو کوچکتر با پتانسیل رشد بیشتر سرمایه گذاری کنید

بخشی از هیجان سرمایه گذاری در کریپتو در پروژه های کوچکتر است. پروژه‌های کریپتو کوچک‌تر خطر شکست بسیار بیشتری دارند اما اگر شروع به کار کنند می‌توانند بسیار سودآور باشند. در حالی که بخش عمده ای از سبد رمزنگاری شما باید در بین 25 تا 50 ارز دیجیتال برتر باشد، در نظر داشته باشید که آن را با چند توکن کریپتوی کوچکتر که دوست دارید کامل کنید.

در صورت لزوم سبد ارزهای دیجیتال خود را مجدداً متعادل کنید

تعادل مجدد بخش کلیدی مدیریت سبد ارزهای دیجیتال است. با تغییر قیمت‌ها، احتمالاً برای حفظ یک سبد ارز دیجیتال متعادل نیاز به خرید و فروش سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال دارید. برای مثال، اگر ارزش چند سرمایه‌گذاری کوچکتر شما افزایش یابد، ممکن است لازم باشد برخی از آنها را با ارزهای دیجیتال بزرگتر مبادله کنید تا تخصیص دارایی مورد نظر خود را حفظ کنید.

سبد ارز دیجیتال متعادل

با توجه به اینکه گفته شد این دسته ‌بندی‌ها به تنوع مرتبط هستند، اگرچه راه‌ های زیادی برای طبقه ‌بندی دسته‌ های رمزنگاری از دیدگاه تنوع وجود دارد:

بلاک چین های POW

بلاک چین های POS

پلتفرم ها یا برنامه های NFT

پلتفرم ها یا برنامه های DEFI

خدمات اوراکل/داده

میم کوین ها

ذخیره سازی داده ها

ایده شما فقط یکبار زندگی می کنید (YOLO)

مشکل ایده یک پورتفولیوی متعادل این است که خیلی معقول به نظر می رسد. Yolo مخفف شما فقط یکبار زندگی می‌کنید و اساساً به معنای سرمایه ‌گذاری پرخطر است. ریشه ‌های این جنبش پیچیده است و احتمالاً ارتباط زیادی با احساس ناامیدی از فرصت‌ های اقتصادی و بی ‌اعتمادی به تفکر جریان اصلی دارد.

با معرفی ایده یک سبد متوازن، می توان فهمید که YOLO در یک طیف افراطی قرار دارد و یک سبد ارز دیجیتال متعادل یک رویکرد بسیار محافظه کارانه تر است.

ارز دیجیتال یا هیچ؟

اهمیت یک سبد ارز دیجیتال متعادل

ایده یک مجموعه متوازن، مثل علم پرتاب فضاپیما سخت نیست اما اکثر افرادی که در معرض هر گونه خطر از دست دادن سرمایه خود هستند، احتمالاً در حال حاضر سرمایه گذاری خود را بدون ترسیم آگاهانه انجام می دهند. مشکل ایده قرار دادن ارز دیجیتال که سهمی از رشد را در یک سبد متوازن گسترده ‌تر ایجاد ‌کند این است که تعدادی از تضادهای دشوار را ایجاد می‌ کند. به این معنا که بسیاری از مردم در حال سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزینی (نه مکمل) برای تامین مالی سنتی هستند. بسته به اینکه چه کسی را در رسانه ‌های اجتماعی دنبال می ‌کنید، ممکن است این احساس را داشته باشید که رویکرد سرمایه‌ گذاری بسیاری از افراد در جامعه رمزنگاری فراتر از تعهد مالی است و از بسیاری جهات ایدئولوژیک است.

اگر رمزارز را در این شرایط می بینید، ممکن است احساس کنید که رویکرد یک سبد ارز دیجیتال متعادل ممکن است برای شما مناسب نباشد اما این نباید یک تصمیم دودویی و منطق ریاضی باشد. شما می توانید منطق حفظ سرمایه، رشد و تنوع را در نظر بگیرید و هر طور که صلاح می دانید آن را اعمال کنید.

به عنوان مثال، اگر اساساً معتقدید که Defi خدمات مالی سنتی را مختل می کند، ممکن است سرمایه گذاری در چند پلتفرم و برنامه Defi را در نظر بگیرید که از رویکردهای مختلف برای مقیاس بندی استفاده می کنند و در صورت امکان ریسک های درک شده را متنوع می کنند. 

شما می‌توانید سرمایه خود را حفظ کنید و با استیبل کوین ‌ها از رشد برخوردار شوید، جایی که APY هایی بسیار بالاتر از محصولات با درآمد ثابت در امور مالی سنتی هستند.

هر تصمیمی که در مورد ایجاد یک سبد ارز دیجیتال متعادل می گیرید، مطمئن شوید که به جای اطلاعات ناقص موجود در اینترنت، احساسات یا تمایل غیرمنطقی برای کسب سود، بر اساس تحقیقات خودتان عمل می کنید. از اولویت زمانی واقع بینانه استفاده کنید، انتظار رشد فوری نداشته باشید و مهمتر از همه، فقط چیزی را سرمایه گذاری کنید که از دست دادنش سرمایه اصلی شما را به مخاطره نیندازد. به عبارت دیگر و همانطور که گفتیم درآمد اختیاری خود را سرمایه گذاری کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com