1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. قوانین ارز دیجیتال
  4. مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل
قوانین ارز دیجیتال

اگر به طور جدی به ایجاد یک سبد سرمایه گذاری فکر می کنید، قوانین اساسی در مورد متعادل کردن ریسک وجود دارد. اگرچه ارزهای دیجیتال دنیای جدید و پرریسکی است اما این قوانین همچنان اعمال می ‌شوند، بنابراین اگر به معنا و مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل فکر نکرده ‌اید، اکنون زمان خوبی برای شروع است. سرمایه گذاری و تجارت ایده های همپوشانی هستند که یک مورد اساسی مشترک دارند، ریسک. شما پول خود را در برابر یک نتیجه نامشخص به خطر می اندازید. خرید سهام، دارایی فیزیکی (مانند خانه)، موفقیت یک تجارت یا ترید ارز دیجیتال. (کوتاه مدت یا بلند مدت)

ریسک به این معنی است که ممکن است پولی را که سرمایه گذاری می کنید از دست بدهید، به همین دلیل است که باید فقط پولی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید، که به عنوان درآمد اختیاری نیز شناخته می شود.

سبد سرمایه گذاری متعادل به چه معناست؟

مفهوم یک سبد ارز دیجیتال متعادل

اگر می ‌خواهید پول خود را در یک تجارت پر ریسک به خطر بیندازید، باید حداقل راهی برای اندازه ‌گیری میزان این ریسک داشته باشید. نوسانات موجود در بازاری که می خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، وسیله آشکاری است که نشان می دهد ارزش دارد که به چه میزان ریسک کنید.

حفظ یک "پرتفوی سرمایه گذاری متعادل" به معنای ساختاردهی سرمایه گذاری های شما در سطح قابل قبولی از ریسک است. این موضوع معمولاً با تقسیم پرتفوی شما در دو دسته با پروفایل های ریسک بسیار متفاوت به دست می آید: حفظ سرمایه (ریسک/بازده کم) و رشد سرمایه (ریسک/بازده متوسط یا بالا).

حفظ سرمایه در مقابل رشد

حفظ سرمایه باید قابل توضیح باشد. هدف در این استراتژی، حفظ سرمایه (پول) شما و سرمایه گذاری در دارایی های کم ریسک/با بازده پایین است. در امور مالی سنتی، این ها محصولات و خدماتی با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه، حساب‌ های پس ‌انداز با بهره بالا یا مستمری‌ ها هستند.

در مقابل، اگر هدف شما رشد است، به دارایی‌ های پرریسک ‌تری نیاز دارید که پتانسیل افزایش قابل‌ توجهی در قیمت و رشد سریع ‌تر سرمایه شما را داشته باشند که می‌ تواند شامل خرید سهام در شرکت‌ ها (اعم از دولتی و خصوصی)، خرید دارایی‌ ها، کالاها و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باشد.

بنابراین یک سبد متوازن سنتی ممکن است ترکیبی از اوراق قرضه و محصولات پس انداز (حفظ سرمایه) و رشد (سهام، دارایی، ارز دیجیتال و غیره) داشته باشد. تعادل این دو عنصر به شرایط شما بستگی دارد، دوره و درآمد اختیاری شما ورودی قابل توجهی است اما تقسیم 60/40 (حفظ / سرمایه) رایج است.

اهمیت تنوع در سبد سرمایه گذاری متعادل

اهمیت تنوع در سبد سرمایه گذاری

در کنار توازن، حفظ و رشد سرمایه در سبد متعادل باید به تنوع بخشی توجه شود. به عبارت ساده، این موضوع اشاره به همان ضرب المثل معروف دارد که تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.

به عنوان مثال اگر بخش رشد پرتفوی شما فقط شامل سهام شرکت ‌های مستقر در صنعت نفت است و قیمت نفت خام سقوط ‌کند، آنگاه شما 100% در معرض خطر از دست دادن سرمایه خود هستید.

تنوع بخشی راهی برای کاهش از بین رفتن کامل استراتژی رشد تخصیصی شما است و نیاز به بررسی دقیق دارد. زیرا هیچ راه آسانی برای تعیین همبستگی هر دو سرمایه گذاری وجود ندارد.

این امر به ویژه هنگامی که به بحث در مورد نحوه قرار گرفتن ارزهای دیجیتال در یک سبد ارز دیجیتال متعادل می ‌پردازیم بسیار مهم است، زیرا نظرات متفاوتی در مورد میزان ارتباط عملکرد رمزارز به عنوان یک بخش، با شاخص ‌های مالی جریان اصلی مانند بازارهای سهام عمده پیدا خواهید کرد.

از tradfi تا ارزهای دیجیتال

با حرکت از امور مالی سنتی به ارز دیجیتال، باید این ایده را داشته باشید که با توجه به ماهیت ناپایدار ارز دیجیتال، آن ارز دقیقاً در بخش "رشد" هر سبد سرمایه گذاری قرار می گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، شرایط و تحمل ریسک شما تعیین می‌ کند که چه نسبتی از بخش رشد ارز دیجیتال در پرتفوی شما ممکن است یا بهتر است تشکیل شود.

اما این جایی نیست که بحث به پایان می رسد، زیرا یک پورتفولیوی متعادل می تواند فراکتال باشد (یک منحنی یا شکل هندسی که هر قسمت از آن ویژگی آماری یکسانی با کل دارد.) معنی آن این است که می ‌توانید سبد رشد ارز دیجیتال خود را به مجموعه ‌ای از دارایی‌ هایی که در امتداد یک طیف ریسک قرار دارند، تقسیم کنید.

بنابراین کریپتو در بخش رشد سبد کلی شما قرار می گیرد و در آن به طور متناسبی در حفظ سرمایه و رشد تخصیص خود سرمایه گذاری می کنید.

حفظ سرمایه ممکن است به معنای قرار دادن نسبتی از سرمایه در استیبل کوین ها و انتخاب ارائه دهندگان تثبیت شده Cefi یا Defi برای ایجاد بازده ثابت باشد. البته ریسکی هم از سوی استیبل کوین و پلتفرم بازدهی انتخاب شده وجود خواهد داشت، به همین دلیل است که این امر در نسبت رشد کلی پرتفوی شما، (البته با نوسانات کمتر) قرار دارد.

از سوی دیگر استراتژی رشد شما در ارزهای دیجیتال، خود می تواند شامل سکه هایی با درجات مختلف ریسک باشد. این طیف ممکن است از بیت کوین و اتریوم، تا جدیدترین پروژه سوداگرانه Defi در زنجیره هوشمند بایننس با تخصیص متناسبی از ریسک اجرا شود.

شما همچنان منطق تنوع در سبد ارز دیجیتال متعادل را تا آنجا که می توانید درک کنید اعمال کنید. درواقع شما باید درک کنید که چگونه اکوسیستم کریپتو از بخش های مختلف با چشم اندازهای مستقل برای رشد تشکیل شده است.

این موضوع سخت ‌تر از آن چیزی است که به نظر می ‌رسد. به دلیل اینکه قیمت ‌ها تا حد زیادی تمایل دارند آنچه را که برای بیت‌ کوین، به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، اتفاق می‌افتد (به عنوان تسلط یا دامیننس بیت‌ کوین) ردیابی کنند. اغلب رمزارزها به طور کلی می توانند به شوک های کلان اقتصادی واکنش نشان دهند، همانطور که در آغاز همه گیری کرونا و کووید 19 مشاهده شد.

سبد ارز دیجیتال متعادل

با توجه به اینکه گفته شد این دسته ‌بندی‌ها به تنوع مرتبط هستند، اگرچه راه‌ های زیادی برای طبقه ‌بندی دسته‌ های رمزنگاری از دیدگاه تنوع وجود دارد:

بلاک چین های POW

بلاک چین های POS

پلتفرم ها یا برنامه های NFT

پلتفرم ها یا برنامه های DEFI

خدمات اوراکل/داده

میم کوین ها

ذخیره سازی داده ها

ایده شما فقط یکبار زندگی می کنید (YOLO)

مشکل ایده یک پورتفولیوی متعادل این است که خیلی معقول به نظر می رسد. Yolo مخفف شما فقط یک بار زندگی می‌کنید و اساساً به معنای سرمایه ‌گذاری پرخطر است. ریشه ‌های این جنبش پیچیده است و احتمالاً ارتباط زیادی با احساس ناامیدی از فرصت‌ های اقتصادی و بی ‌اعتمادی به تفکر جریان اصلی دارد.

با معرفی ایده یک سبد متوازن، می توان فهمید که YOLO در یک طیف افراطی قرار دارد و یک سبد ارز دیجیتال متعادل یک رویکرد بسیار محافظه کارانه تر است.

ارز دیجیتال یا هیچ؟

اهمیت یک سبد ارز دیجیتال متعادل

ایده یک مجموعه متوازن، مثل علم پرتاب فضاپیما سخت نیست. اما اکثر افرادی که در معرض هر گونه خطر از دست دادن سرمایه خود هستند، احتمالاً در حال حاضر سرمایه گذاری خود را بدون ترسیم آگاهانه انجام می دهند. مشکل ایده قرار دادن ارز دیجیتال که سهمی از رشد را در یک سبد متوازن گسترده ‌تر ایجاد ‌کند این است که تعدادی از تضادهای دشوار را ایجاد می‌ کند. به این معنا که بسیاری از مردم در حال سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزینی (نه مکمل) برای تامین مالی سنتی هستند. بسته به اینکه چه کسی را در رسانه ‌های اجتماعی دنبال می ‌کنید، ممکن است این احساس را داشته باشید که رویکرد سرمایه‌ گذاری بسیاری از افراد در جامعه رمزنگاری فراتر از تعهد مالی است و از بسیاری جهات ایدئولوژیک است.

اگر رمزارز را در این شرایط می بینید، ممکن است احساس کنید که رویکرد یک سبد ارز دیجیتال متعادل ممکن است برای شما مناسب نباشد، اما این نباید یک تصمیم دودویی و منطق ریاضی باشد. شما می توانید منطق حفظ سرمایه، رشد و تنوع را در نظر بگیرید و هر طور که صلاح می دانید آن را اعمال کنید.

به عنوان مثال، اگر اساساً معتقدید که Defi خدمات مالی سنتی را مختل می کند، ممکن است سرمایه گذاری در چند پلتفرم و برنامه Defi را در نظر بگیرید که از رویکردهای مختلف برای مقیاس بندی استفاده می کنند و در صورت امکان ریسک های درک شده را متنوع می کنند. 

شما می‌توانید سرمایه خود را حفظ کنید و با استیبل کوین ‌ها از رشد برخوردار شوید، جایی که APYهایی بسیار بالاتر از محصولات با درآمد ثابت در امور مالی سنتی هستند.

هر تصمیمی که در مورد ایجاد یک سبد ارز دیجیتال متعادل می گیرید، مطمئن شوید که به جای اطلاعات ناقص موجود در اینترنت، احساسات یا تمایل غیرمنطقی برای کسب سود، بر اساس تحقیقات خودتان عمل می کنید. از اولویت زمانی واقع بینانه استفاده کنید، انتظار رشد فوری نداشته باشید و مهمتر از همه، فقط چیزی را سرمایه گذاری کنید که از دست دادنش سرمایه اصلی شما را به مخاطره نیاندازد. به عبارت دیگر و همانطور که گفتیم درآمد اختیاری خود را سرمایه گذاری کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com