1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3

مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3

مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

دامنه های Web3 تفاوت هایی با آدرس های سیستم نام دامنه استاندارد (DNS) مانند Cointelegraph.com یا thenewslack.io دارد. یک DNS مانند دایرکتوری تلفن می باشد. فقط آدرس های پروتکل اینترنت (IP) و وب سایت های عمومی همراه آن ها را فهرست بندی می کند تا دایرکتوری فعال شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3 بپردازیم.

مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3

مفهوم نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3

مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3 یک مبحث مهم در حوزه نسل سوم اینترنت می باشد که می تواند باعث روشن شدن دیدگاه افراد نسبت به این مفهوم شود. Thenewslack.Crypto حاصل یک رشته هگزا 42 کارکتری می باشد. با این حال می توان به سادگی عبارت کوتاه تری را در مورد سیستم های نام دامنه بلاک چین Web3 به یاد آورد. وب 3 اشاره به نسل بعدی معماری قانونی، فنی و پولی وب مانند بلاک چین، قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال دارد. پروژه های Web3 در دسته بندی های متنوعی مانند امور مالی غیرمتمرکز و خدمات دیجیتال قرار می گیرند. دامنه رمزنگاری غیرمتمرکز عبارت است از آدرسی که قابل خواندن می باشد و به جای ارائه مجموعه ای از کارکترهای قابل خواندن به عنوان آدرس IP، تحت عنوان پایه ای برای کیف پول رمزنگاری کاربران عمل می کند. در ادامه به بررسی نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3 می پردازیم.

نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3، گواهی های اعتبار دیجیتال یا توکن های غیر قابل تعویض (NFT) هستند که در پلتفرم هایی مانند OpenSea یا Solana’s Solsea معامله می شوند. همچنین دامنه های Web3، دارای پسوندهای دامنه Web3 مانند eth، crypto و .dao. دارد. برای مثال bob.eth، به جای خواندن آدرس کیف پول رمزنگاری 42 نویسه ای که به خاطر سپردن آن تقریبا غیر ممکن است، برای فرستنده به طور قابل توجهی از لحاظ به خاطر سپردن و انجام دادن آن آسان می باشد.

Web3 که با نام های وب غیرمتمرکز و وب خواندن- نوشتن- اعتماد نیز شناخته می شود، قصد دارد وب را از کنترل غول های فناوری انحصاری مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت دور کند و کنترل داده ها و محتوای کاربران را به خودشان برگردانند. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد Web3 و تفاوت Web3 DNS با دامنه های سنتی می پردازیم. بلاک چین های سنتی به دلیل محدودیت هایی که دارند، نمی توان به راحتی از آنها استفاده کرد و همچنین میزان پذیرش گسترده آنها کاهش یافته است. 

0x483add48edbd9f83fb5db0289c7ed48c83f56992 نمونه ای آدرس کیف پول استاندارد می باشد.

سازمان های بلاک چین برای ایجاد هویت دیجیتال در آدرس های عمومی، به یک سرویس نام نیاز دارند. همچنین برای مصرف کنندگان تعامل با یک آدرس نام گذاری شده بسیار آسان تر از ترکیبی از ارقام و حروف دلخواه می باشد. برای نمونه یک سرویس نام غیرمتمرکز Web3 مشابه سرویس نام RIF یک فضای نام سلسله مراتبی الهام گرفته از DNS می باشد. ارائه یک قرارداد نام گذاری که قادر است برای ارجاع به منابع مورد استفاده قرار بگیرد، هدف اصلی طراحی RNS می باشد.

ENS چیست و چگونه کار می کند؟

ENS چیست؟

تبدیل کردن شناسه های قابل خواندن ماشین، از جمله آدرس های اتریوم به نام های قابل خواندن توسط انسان، هدف اصلی سرویس نام اتریوم (ENS) می باشد. وب به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر DNS با هر فردی که قادر به خریداری و مدیریت نام دامنه خود است و در صورت لزوم از میزبانی به میزبان دیگر آن را منتقل می کند با کنترل و مالکیت کامل همه داده های اساسی، شروع شد. جامعه به ENS که یک سرویس نام جدید بر روی اتریوم ساخته شده است، علاقه زیادی نشان داده است. سرویس نام اتریوم به عنوان یک سیستم بلاک چین Web3، این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند نام های کاربری به یاد ماندنی و منحصر به فرد خود را ایجاد کنند. ENS قصد دارد راه حل مکملی برای DNS را با استفاده از قراردادهای هوشمند برای کنترل ثبت نام دامنه و حل آن ارائه دهد.

افراد با کمک این سرویس قادرند برای تمام وب سایت های غیرمتمرکز (DWebs) و آدرس های کیف پول، یک نام واحد ارائه دهند. برای نمونه "alex.eth" کاربران را وادار می کنند که در یک محیط توزیع شده، آدرس های کیف پول را بشناسند و خیلی سریع پیدا کنند. سه نوع قرارداد هوشمند در ENS وجود دارد که عبارتند از: ثبت کننده ها، ریجستری و حل کننده ها. در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

3 نوع قرارداد هوشمند در ENS

رجیستری

رجیستری ENS توسط یک قرارداد هوشمند واحد اجرا می شود که همه دامنه ها و زیر دامنه ها را پیگیری می کند. پیوند دادن یک نام به حل کننده ای می باشد که برای پاسخگوی آن، تنها هدف این سیستم می باشد. همچنین می تواند سه داده مهم را ذخیره کند.

1- صاحب دامنه

یک قرارداد هوشمند و یا یک حساب خارجی می تواند مالک دامنه باشد. مالک دامنه می تواند اقدام به بروزرسانی حل کننده و TTL دامنه کند. همچنین می تواند مالکیت دامنه را به آدرس دیگری انتقال دهد و می تواند اقدام به تغییر حق ساب دامنه ها کنند.

2- حل کننده نام های دامنه

حل کننده ها، فرآیند تبدیل نام ها به آدرس را انجام می دهند. در صورتی که هر قرارداد از دستور العمل های خاصی پیروی کند، می تواند تبدیل به حل کننده شود.

3- ENS Namehash

آینده نام های دامنه غیرمتمرکز Web3

ENS، نام ها را تحت عنوان هش ریت ذخیره می کند که تولید آن ها از طریق روش namehash صورت می گیرد. محاسبه نام هش از طریق ترکیب هش قسمت بالاترین سطح نام های دامنه ENS با هش سایر قسمت ها و سپس اجرای هش دیگری صورت می گیرد.

ثبت نام کنندگان

در حقیقت ثبت نام کنندگان، ثبت کننده یک قرارداد هوشمند و دارای یک دامنه هستند که بسته به قوانین، نام های زیر دامنه را به کاربران اعطا می کنند. تیم ENS برای ثبت نام .eth از ثبت نام کننده دائمی و ثبت کننده حراج Vickrey استفاده می کند. تیم ENS، در سال 2017 اقدام به انتشار یک قرارداد هوشمند کرد که در آن حراج Vickrey، برای حراج های بیشتر از 6 کارکتر اجرا می شد. حراج Vickrey یک نوع حراج با پیشنهاد مهر و موم شده ای می باشد که در آن خریداران بدون این که اطلاعی از تعداد مناقصه گران دیگر داشته باشند، پیشنهادات خود را ارائه می دهند و بالاترین پیشنهادی که فقط باید دومین مبلغ بالاتر را بپردازد به عنوان برنده حراج شناخته می شود.

تیم ENS در سال 2019 «ثبت کننده دائمی» را به جای ثبت کننده حراج برای ثبت نام های بیش از 6 کارکتر را معرفی کرد. طراحی ثبت دائمی به گونه ای است که به صورت نامحدود تا زمانی که قرارداد ثبت به دلیل نقض شدید جایگزین شود، اجرا می شود. نحوه صدور صورت حساب برای نام های eth. تغییر کرده و تبدیل به مدل پرداخت اجاره سالانه شده که در آن هر نام در سال 5 دلار دریافت می کند.

همراه با ثبت کننده دائمی، برای این که امکان واگذاری نام را به صاحبان نام بدهد، ایده کنترل کننده ثبت کننده را ایجاد کرد. بنابراین نامی که کنترل کننده ثبت کننده آن را ثبت می کند، قادر به پیکر بندی رکوردهای حل کننده و نام، تحت عنوان بخشی از تراکنش می باشد و این روند را ساده می کند.

حراج دیگری تحت عنوان حراج نام کوتاه در سپتامبر 2019 برای اسامی کوتاه باقی مانده با طول 3 تا 6 آغاز شد. تیم ENS از OpenSea، که یک بازار دارایی رمزنگاری معروفی می باشد تحت عنوان پلتفرم حراج استفاده کرد. پیشنهادات برای عموم در یک حراج انگلیسی آزاد می باشد و مناقصه گران قادر به ارائه پیشنهادات متعددی هستند.

حل کننده ها

حل کننده ها

حل کننده های عمومی که پیاده سازی آن ها توسط تیم ENS صورت گرفته است دارای 8 رکورد از پیش تعیین شده می باشد و ENS می تواند هر رکوردی را نگه دارد. روش حل نام ENS به صورت دو مرحله ای می باشد. کاربری که می خواهد نام را حل کند باید ابتدا در رجیستری دنبال حل کننده مربوطه باشد و پس از آن نتایج تفکیک کننده را کسب کند.

کاربردهای نام دامنه .eth

با استفاده از ENS، اعداد طولانی را می توان تبدیل به کلماتی کرد که به راحتی در ذهن می مانند. در نتیجه تجربه ها مستقیم تر می شوند و حتی احتمال اشتباه نیز کمتر می شود. صاحب یک دامنه این امکان را دارد که اقدام به ایجاد زیر دامنه هایی کند که داده های دیگری را می تواند به آنها اختصاص دهد. 

نام دامنه ENS.eth واقع شده در دو تقاطع بسیار جذاب (سرمایه گذاران نام دامنه سنتی و کارآفرینان زنجیره بلوکی) می باشد. البته با وجود میلیون ها کاربر بلاک چین، فقط چند صد هزار نام دامنه بلاک چین ثبت شده است.

در حال حاضر برای دامنه ها تقاضای بسیاری وجود دارد زیرا کاربران بلاک چین می دانند که انتخاب نام دامنه بلاک چین باعث می شود که استفاده از برنامه ها آسان تر شود. همچنین می توانند دامنه های بلاک چین خود را اجاره و یا یک قرارداد خرید اجاره تنظیم کنند. به این ترتیب دیگران قادرند ارزش نام تجاری در ملک شما را ایجاد کنند.

نحوه ثبت نام دامنه .Eth ENS

نحوه ثبت نام دامنه غیرمتمرکز Web3

با سرویس ENS، می توان ایده های دامنه Web3 را به واقعیت تبدیل کرد. در ادامه نحوه ثبت نام دامنه .Eth ENS را بررسی می کنیم.

کاربران در مرحله اول باید وارد یک مرورگر فعال اتریوم شد و سپس باید با همان کیف پولی که می خواهند مالک آن باشند، وارد مرورگر اتریوم شوند، تا برای خرید دامنه های وب 3 مانند ENS اقدام کنند. همچنین باید در کیف پول خود، مقدار کمی اتریوم برای پوشش دادن هزینه تراکنش ها در سال اول داشته باشند. این می تواند در دسکتاپ، Chrome با نصب افزونه MetaMask یا Brave و با فعال بودن ویژگی کیف پول ارز دیجیتال باشد. تراست ولت، کیف پول کوین بیس و کیف پول متامسک و یا هر مرورگر موبایل اتریوم می تواند استفاده شود.

سپس باید برای دریافت نام .eth به قسمت ENS manage بروند و در مرورگر خود به app.ens.domains بروند و در قسمت "Search names"، نام .eth مورد نظر خود را وارد و سپس گزینه "Search" را کلیک کنند. در صورتی که نام مورد نظر قبلا ثبت نشده باشد، کاربر می تواند نام را دریافت کند.

پس از انتخاب بازه زمانی، باید روش ثبت نام را آغاز کنند. در صورتی که نام ike ayelyn.eth موجود باشد، فرد به صفحه ای هدایت می شود که از او در رابطه با مدت زمانی که قصد ثبت کردن را دارد، پرسیده می شود. سپس باید تعداد سال هایی را که می خواهند برای اولین بار هزینه سالانه بپردازند را با استفاده از دکمه های «-» و «» انتخاب کنند. در زمان ثبت نام در ENS Manager باید حداقل به مدت 1 سال این کار را انجام دهند. کاربران می توانند در ازای پرداخت هزینه، یک سال دیگر نیز ثبت نام کنند. 

در سمت راست پایین تصویر، با کلیک بر گزینه Request To Register، در صورتی که متامسک کیف پول انتخابی فرد باشد، از کاربر می خواهد تا تراکنش را تایید کنند. سپس برای اثبات آن، گزینه Confirm را کلیک کنند. سپس این عبارت Click register to proceed to the third step را مشاهده می کنند و باید بر روی گزینه Register کلیک کنند.

در نهایت یک پنجره جدید متامسک نمایان می شود که از کاربر می خواهد برای نهایی کردن نام خود و پرداخت هزینه ثبت نام، یک تراکنش را انجام دهند. سپس باید از منوی کشویی، گزینه Confirm را انتخاب کنند. پس از آن TX PENDING ظاهر می شود و بعد از تایید تراکنش، نام کاربر ثبت می شود.

آینده نام های دامنه غیرمتمرکز Web3

تسهیل و در دسترس تر شدن تراکنش های رمزنگاری، هدف سرویس نام اتریوم می باشد. ENS یک قدم رو به جلو از نظر دسترسی بیشتر به تعامل بلاک چین می باشد. از آن جایی که میزان محبوبیت و استفاده از آن در حال گسترش است، بنابراین نام های ENS بیشتری ایجاد خواهد شد. میزان شفافیت و کاربر محورتر شدن کسب و کارها به دلیل میزبانی وب 3 افزایش خواهد یافت. بنابراین برای بلاک چین درهای جدیدی را باز می کند و افراد، وب سایت ها و برنامه ها در آینده برای دسترسی کاربران به وب غیرمتمرکز، از دامنه های مبتنی بر بلاک چین استفاده خواهد کرد. به این ترتیب آینده نام های دامنه غیرمتمرکز Web3 را می توان روشن در نظر گرفت.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com