1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کیف پول
  4. کیف پول متامسک چیست؟

کیف پول متامسک چیست؟

کیف پول متامسک چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
کیف پول متامسک چیست؟
کیف پول

کیف پول متامسک که در سال 2016 توسط Consensys طراحی شده است، یک کیف پول دیجیتالی ذخیره ی توکن های شبکه اتریوم است که علاوه بر آن سعی می کند دسترسی به برنامه های غیرمتمرکز (dApps)، از جمله صرافی های غیرمتمرکز (DEXs)، سیستم عامل های بازی و فرصت های سرمایه گذاری در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ساده کند.

برای اطلاع از نحوه احراز هویت در صرافی های مختلف بین المللی بر روی لینک کلیک کنید.

مرور کلی

کیف پول متامسک یک پل ارتباطی کاربر پسند بین مرورگر وب شما و بلاک چین اتریوم، (که شبکه میزبان بسیاری از dApp ها است) فراهم می کند. کاربران می توانند اتر یا هر توکن ERC-20 دیگری را که با استفاده از شبکه اتریوم ساخته شده است ذخیره کرده و سپس از آن ارز دیجیتال با dApp انتخابی خود استفاده کنند. 

پس از انتشار، کیف پول به عنوان افزونه مرورگر در دسترس بوده که قابل نصب روی مرورگرهای کروم، فایرفاکس و Brave می باشد. هم چنین اگر تمایل ندارید از Metamask از طریق مرورگر وب استفاده کنید، این شرکت نسخه برنامه تلفن هوشمند خود را برای Android و iPhone نیز منتشر کرده است. چیزی که متامسک را از سایر کیف پول های دیجیتال متمایز می کند، قابلیت رمزگذاری آن است. گذرواژه ها و کلیدهای خصوصی به طور ایمن ذخیره می شوند و کاربر فقط باید عبارت بازیابی (Seed Phrase) مستقل خود را مدیریت کند. 

کیف پول متامسک اگرچه برای شبکه اتریوم ساخته شده است، دسترسی به شبکه هایی مانند بایننس اسمارت چین و دیگر شبکه ها را نیز فراهم می کند اما این شبکه ها را خود کاربر باید در کیف پول با انجام چند مرحله اضافه کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. Metamask برای سوئیچ بین شبکه های مختلف شبکه اصلی و راحتی برای اتصال چندین کیف پول بسیار انعطاف پذیر است.

 متامسک به کاربران امکان می دهد بدون نیاز به اجرای یک گره اتریوم، مستقیما به dApp های اتریوم متصل شوند. این موضوع شامل بارگیری بلاک چین اتریوم می شود. قبل از متامسک، برای برقراری ارتباط با یک اپلیکیشن غیرمتمرکز، باید کلیدهای خصوصی کیف پول رمزنگاری شده خود را ارائه می دادید که اقدامی پرخطر محسوب می شود. dApp ها در حال حاضر برای دسترسی به وجوه از طریق Metamask درخواست مجوز می کنند؛ به این معنی که نیازی به ارسال کلیدهای خصوصی شما به dApp نیست و این روند را بسیار ایمن تر می کند.

اینترنت غیرمتمرکز Web3 بر پایه ارزهای دیجیتال و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dapps) ساخته شده است اما برای استفاده از آنها به یک رابط کاربری نیاز دارید. در حالت ایده آل، یک رابط کاربری زیبا، بصری و آسان برای استفاده.

MetaMask یکی از کیف پول‌های رمزنگاری پیشرو است و به یکپارچه‌سازی مرورگر و طراحی خوب برای خدمت به عنوان یکی از دروازه‌های اصلی به دنیای Web3، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و NFT ها متکی است.

چگونه متامسک را برای استفاده در رایانه نصب کنیم؟

برای استفاده از کیف پول متامسک باید از یک مرورگر وب مبتنی بر Chromium مانند Chrome، Firefox یا Brave استفاده کنید. 

1. به وب سایت متامسک (https://metamask.io/download.html) بروید و مرورگر مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای مرورگر انتخابی خود روی "نصب" کلیک کنید که شما را به صفحه بارگیری مربوطه می برد. مراحلی که در اینجا طی می کنیم بر اساس مرورگر Google Chrome است اما برای مرورگرهای دیگر نیز قابل اجرا خواهد بود.

نصب کیف پول متامسک

2. سپس گزینه ی "افزودن به کروم" را انتخاب نموده و سپس روی "Add Extension" کلیک نمایید.

نحوه نصب کیف پول متامسک

3. برای ایجاد حساب و کیف پول، روی "Get Started" کلیک کنید. سپس روی "create wallet" کلیک کنید. از شما خواسته می شود که برای کیف پول دیجیتال خود رمز عبور ایجاد کرده و با شرایط و ضوابط موافقت کنید.

آموزش نصب کیف پول متامسک

4. در مرحله بعد لیستی از 12 کلمه به شما نشان داده می شود. این عبارت بازیابی شما است و در صورت فراموش کردن رمز عبور می توانید از آن برای بازیابی کیف پول دیجیتال خود استفاده کنید. این عبارت بسیار مهم است و نباید با شخص دیگری به اشتراک گذاشته شود. هرکسی که این عبارت را داشته باشد، به دارایی های شما در کیف پول دسترسی خواهد داشت. 12 کلمه را به صورت فیزیکی در جایی مانند کاغذ بنویسید یا آنها را در جایی آفلاین ذخیره کنید.

آموزش گام به گام نصب کیف پول متامسک

5. عبارت بازیابی خود را در صفحه بعد با انتخاب کلمات به ترتیب صحیح تأیید کنید. پس از اتمام تأیید کیف پول دیجیتال Metamask شما آماده استفاده است.

نحوه اضافه کردن ارزهای دیجیتال به کیف پول متامسک

هنگامی که کیف پول متامسک را در مرورگر وب خود نصب کردید، اکنون می توانید ارزهای دیجیتال را از صرافی یا کیف پول دیجیتال سخت افزاری خود به آن واریز کنید.

1. افزونه ی متامسک را در سمت راست بالای مرورگر خود باز کنید.

2. آدرس عمومی شما در مرکز بالای صفحه برنامه متامسک شما قرار دارد. نشانگر را روی "Account 1" و "Copy to clipboard" قرار دهید. 

ارسال رمزارز به متامسک

3. آدرس عمومی خود را در بستری که از آن برای ارسال ارزهای دیجیتال استفاده می کنید، جایگذاری کنید و مراحل دیگر ارسال در آن بستر را انجام دهید.

توکن های اتریوم یا ERC-20 شما پس از پردازش وارد کیف پول دیجیتال Metamask شما می شوند.

نحوه ارسال ارز دیجیتال از کیف پول متامسک

1. افزونه متامسک را در مرورگر وب خود باز نماید. 

2. ارز دیجیتالی را که می خواهید از کیف پول متامسک خود ارسال کنید، انتخاب کنید. روی "ارسال" کلیک کرده و آدرس عمومی کیف پولی را که می خواهید ارز دیجیتال خود را به آن ارسال کنید وارد نمایید. آدرس عمومی پیدا و تأیید می شود.

3. مبلغی را که می خواهید ارسال کنید و هزینه تراکنش را وارد کنید. هرچه هزینه تراکنش بیشتر باشد، تراکنش سریعتر انجام می شود. سپس روی "Next" کلیک کنید. 

4. صحت جزئیات را بررسی کنید و روی "Confirm" کلیک کنید.

ارسال ارزهای دیجیتال با متامسک

کارمزدهای متامسک

برای هر تراکنشی که با استفاده از Metamask انجام می شود، هزینه گس پیش فرض اعمال می شود که بستگی به شلوغی فعلی شبکه اتریوم دارد. هرچه فعالیت در شبکه بیشتر باشد، هزینه پیش فرض گس بیشتر است. هزینه گس در برنامه متامسک قبل از تأیید پرداخت ذکر شده است. پارامترهایی در دسترس هستند که کاربر می تواند هزینه گس را افزایش دهد و همچنین محدودیت گس را برای جلوگیری از هزینه های بیش از حد تراکنش تعیین کند. هزینه گس بالاتر در بلاک چین اتریوم به زمان معامله سریعتر مربوط می شود و بالعکس. 

کیف پول متامسک اخیرا عملکرد مبادله خود را منتشر کرده است که به کاربران امکان می دهد اتر را با طیف وسیعی از توکن های ERC-20 مبادله کنند. متامسک این کار را با جستجوی چندین صرافی غیرمتمرکز (DEX) برای یافتن بهترین نرخ و کارمزد انجام می دهد. برای این سرویس، کارمزد معامله ای که متامسک دریافت می کند، بین 0.3 تا 0.875 درصدمی باشد.

آیا متامسک ایمن است؟

امنیت کیف پول متامسک

کیف پول متامسک یک کیف پول دیجیتالی بسیار امن است که به دلیل فناوری رمزگذاری آن ،مورد ستایش قرار گرفته است و تاکنون هیچ گونه هک دیجیتالی نداشته است و برای استفاده از بلاک چین اتریوم، یکی از امن ترین گزینه ها می باشد. با این حال، مانند هر چیزی که به اینترنت متصل است، همیشه خطرات ناشی از هک شدن و ... وجود دارد. بنابراین، مهم است که هنگام استفاده مراقب باشید و متامسک را برای تعامل با dApp ها استفاده کنید و برای ذخیره طولانی مدت ارزهای دیجیتال، هیچ چیزی مانند یک کیف پول دیجیتالی سخت افزاری یا کیف پول سرد نیست.

مزایا و معایب کیف پول متامسک

مزایا و معایب کیف پول متامسک

مزایا

رابط کاربر پسند: برای چنین محصول پیچیده ای که با بلاک چین اتریوم در تعامل است، رابط کاربری ساده و قابل درک است. یعنی به جای مدیریت کلیدهای خصوصی، کاربران فقط باید لیستی از کلمات را به خاطر بسپارند و تراکنش ها از طرف آنها امضا می شود.

پشتیبان گیری از حساب: عبارت بازیابی ارائه شده توسط متامسک به کاربران امکان می دهد اطلاعات حساب از دست رفته را به صورت خودکار بازیابی کنند.

خرید ارزهای دیجیتال: Metamask به کاربران این فرصت را می دهد تا توکن های ERC-20 را مستقیما از طریق برنامه خریداری کنند.

کنترل کلیدهای خصوصی: کلیدهای خصوصی و عمومی به صورت محلی در مرورگر وب شما ذخیره می شوند و روی سرورهای متامسک ذخیره نمی شوند که این امر به کاربران قدرت کنترل بیشتری می دهد.

قابلیت اتصال: به دلیل استفاده گسترده از آن، کیف پول متامسک می تواند با اکثر dApp ها ارتباط برقرار کند.

صرفه جویی در فضا: کاربران مجبور نیستند بلاک چین اتریوم را دانلود کنند زیرا MetaMask درخواست ها را به گره های خارج از رایانه کاربر ارسال می کند.

معایب 

خطرات آنلاین: داشتن کیف پول دیجیتالی متصل به اینترنت به این معنی است که خطر هک شدن حساب دائما وجود دارد حتی اگر در کیف پول مورد استفاده چنین سابقه ای وجود نداشته باشد.

جمع آوری داده ها توسط مرورگر: اگرچه Metamask هیچ اطلاعاتی از شما جمع آوری نمی کند اما چون برنامه توسط مرورگر وب شما میزبانی می شود، مرورگر وب ممکن است این کار را انجام دهد. با اینکه مرورگر نمی تواند به کلیدها یا کدهای خصوصی دسترسی پیدا کند اما ممکن است اطلاعات مربوط به میزان تعامل شما با افزونه مرورگر را جمع آوری کند.

عدم پشتیبانی از بلاک چین های دیگر به طور پیش فرض: متامسک به طور پیش فرض از توکن های شبکه اتریوم پشتیبانی می کند و برای استفاده از متامسک در سایر شبکه ها، باید این شبکه ها توسط خود کاربر به لیست شبکه های کیف پول اضافه شوند.

افزودن شبکه های دیگر به کیف پول متامسک

همانطور که پیش تر گفته شد، کیف پول متامسک به طور پیش فرض برای ذخیره ی توکن های شبکه ی اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد اما این کیف پول قابلیت تعامل با سایر شبکه های پر کاربرد را نیز دارد اما این شبکه ها باید به طور دستی و توسط کاربر به کیف پول اضافه شوند. در این بخش به نحوه اضافه نمودن بعضی از این شبکه ها به کیف پول اشاره می کنیم.

اضافه نمودن شبکه بایننس اسمارت چین:

برای افزودن شبکه بایننس اسمارت چین به کیف پول متامسک، ابتدا پس از وارد شدن به کیف پول، در بالای صفحه روی Ethereum mainnet کلیک کنید. سپس آخرین گزینه یعنی Custom RPC را انتخاب نمایید. در این قسمت تنظیماتی از شما خواسته می شود که آنها را باید مطابق زیر پر کنید:

Network Name: Smart Chain

New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/

Chain ID: 56

Currency Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

در انتها گزینه ذخیره را انتخاب کنید تا شبکه اسمارت چین نیز به لیست شبکه های متامسک افزوده شود. استفاده از قابلیت های متامسک در سایر شبکه ها (مانند ارسال و دریافت رمزارز) مانند شبکه ی اتریوم است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که بعد از باز کردن متامسک شبکه مورد نظر خود را از بالای صفحه و بین شبکه های موجود انتخاب نمایید.

اضافه نمودن شبکه پالیگان:

برای اضافه نمودن سایر شبکه ها به کیف پول متامسک نیز باید به روشی مشابه عمل کنید و تنها در بخش تنظیمات، موارد دیگری را به صورت زیر وارد نمایید: 

Network Name: Matic Mainnet

New RPC URL: https://rpc-mainnet.matic.network

Chain ID: 137

Currency Symbol: Matic

Block Explorer URL: https://polygonscan.com

اضافه نمودن شبکه آوالانچ:

Network Name: Avalanche Network

New RPC URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc

Chain ID: 43114

Currency Symbol: AVAX

Block Explorer URL: https://cchain.explorer.avax.network/

اضافه نمودن شبکه فانتوم:

Network Name: Fantom Opera

New RPC URL: https://rpcapi.fantom.network

Chain ID: 250

Currency Symbol: FTM

Block Explorer URL: https://ftmscan.com/

نکات پایانی درباره ی کیف پول متامسک:

* استفاده از کیف پول متامسک در قالب اپلیکیشن تلفن همراه بسیار مشابه با نسخه ی افزونه ی وب آن بوده و در صورت یادگیری نحوه کار با افزونه، کار با اپلیکیشن نیز برای شما مشکلی نخواهد داشت. 

* در مورد ذخیره ارزهای دیجیتال در کیف پول های سرد، متامسک با هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor سازگار است.

* بازگرداندن کیف پول دیجیتال متامسک مستلزم استفاده از عبارت 12 کلمه ای است که هنگام تنظیم حساب خود در اختیار شما قرار می گیرد. همچنین می توانید با استفاده از این عبارت، از کیف پول متامسک به عنوان مثال هم در مرورگر رایانه خود و هم در تلفن همراه خود استفاده نمایید.

* برای یادگیری نحوه اتصال متامسک به صرافی های غیرمتمرکز می توانید مقالات آموزش کار با صرافی های کوییک سواپ و سوشی سواپ را مطالعه نمایید. استفاده از متامسک در سایر صرافی ها نیز به طریقی مشابه است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

13 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
4 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com