1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. سرمایه گذاری روی NFT

سرمایه گذاری روی NFT

سرمایه گذاری روی NFT
لوگو علیرضا محرابی
سرمایه گذاری روی NFT
سرمایه گذاری

دنیای سرمایه گذاری یک دریای بی کران است و شما می توانید در حوزه های مختلفی سرمایه گذاری کنید؛ یکی از این حوزه ها سرمایه گذاری روی NFT است؛ پیشرفت روز افزون تکنولوژی و فضای مجازی باعث شده است تا افراد زیادی درگیر این فضا شوند و بسیاری از کارهای روزانه خود را در این فضا انجام دهند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است افراد بتوانند به راحتی کارهای روزانه خود را انجام دهند. امروزه گفتگوهای بسیار زیادی در رابطه با پیوند دنیای واقعی و مجازی در آینده بسیار نزدیک در میان کارشناسان و نخبگان این حوزه انجام می شود. آنها بر این باورند که این فضا می تواند کمک بسیار زیادی به زندگی انسان ها کند و این فضا در آینده می تواند باعث تحول در دنیای کنونی شود.

فضای مجازی علاوه بر زیان های خود بر روی زندگی انسان ها، فواید بسیار زیادی دارد برای مثال ارزهای دیجیتال یکی از نوآوری های این فضا است. امکان سرمایه گذاری در پروژه NFT یکی از بهترین و سودآورین ترین نوآوری های این فضا است که به افراد کمک می کند با سرمایه گذاری روی NFT سود بسیار زیادی به دست آورند. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با این سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید.

NFT چیست؟

NFT چیست؟

NFT یا توکن غیرمثلی (Non-fungible token) یک نوع دارایی دیجیتال نایاب است که بسیار خاص و منحصر به فرد است. این دارایی دیجیتال در واقع رسیدی دیجیتالی در فضای غیر واقعی است که مالکیت فرد بر روی کالا را ثابت می کند. این دارایی دیجیتال نشان می دهد که کالا چه زمانی خریداری شده است و هزینه پرداخت شده در قبال کالا چقدر بوده است. مبحث دوم در معرفیNFT مثلی بودن است، با درک این اصطلاح ها می توانید یک سرمایه گذاری بسیار موفق بر روی NFT انجام دهید. مثلی بودن در واقع به این معنا است که کالایی می تواند مثلی باشد که قابلیت تعویض داشته باشد و بتوان کالای دیگر را به جای آن گذاشت. برای مثال پول را می توان مثلی دانست زیرا قابلیت تعویض دارد. یک اسکناس 100 دلاری را می تواند با یک اسکناس 100 دلاری تعویض کرد؛ در کل هر چیزی که بتوان جایگزینی برای آن پیدا کرد می تواند مثلی باشد. 

یک مثال برای درک بهتر سرمایه گذاری روی NFT

مثال دیگری که در این بحث می توان بیان کرد ارزهای دیجیتال است. این رمزارزها قابل تعویض هستند؛ پس می توان آنها را مثلی دانست اما دارایی دیجیتال NFT را نمی توان مثلی شمرد زیرا این دارایی ها به گونه ای طراحی شده اند که قابل تعویض نباشند، پس نمی توان NFT را با چیزی تعویض کرد. دلیل این عدم تعویض این است که هر NFT یک مالکیت دارایی خاص را نمایان می کند پس افراد با سرمایه گذاری روی NFT مطمئن هستند که قابل تعویض نیست؛ البته باید توجه کرد که NFT در واقع سابقه مالکیت دارایی اصلی را نمایان نکرده و سابقه مالکیت خاص را نمایان می کند. 

انواع ان اف تی جهت سرمایه گذاری روی NFT

انواع سرمایه گذاری روی NFT

اگر یک معامله گر در بازارهای مالی هستید امکان دارد تاکنون یک دید جامع در مورد NFT به دست آورده باشید، در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع توکن های غیرمثلی بپردازیم و کاربردهای مختلف آنها را بیان کنیم تا شما با تصمیم درست به سرمایه گذاری روی NFT بپردازید.

هنر کلکسیونی: یکی از متداول ترین نوع NFT است که این آثار هنری به دسته های مختلف تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنان خواهیم پرداخت. تصاویر پروفایل این نمایه ها متشکل از عکس حیواناتی همچون گربه سانان، پنگوئن ها و ... هستند که از این NFT ها در شبکه های مجازی به عنوان تصاویر پروفایل استفاده می کنند.

 هنر مولّد: هنری بسیار خاص است که الگوریتم آن تولید و تهیه می شود، هنر مولد سبک منحصر به فرد آثار سنتی را دارد. 

آثار هنری اورجینال: این آثار هنری NFT رابطه دو سویه با هنر آنالوگ را دارد؛ چون اکثر آثار خاص را به NFT تبدیل می کنند. اثری مانند «هرروز؛ ۵۰۰۰ روز نخست» معروف‌ ترین نمونه‌ این دسته‌ بندی است.

عکس ها به عنوان سرمایه گذاری روی NFT

از گذشته تاکنون حفظ حق کپی ‌رایت عکس برای صاحب عکس بسیار مهم و حیاتی بوده است. NFT با ثبت اثر مالکیت فرد روی عکس نوعی مالکیت خاص را ایجاد می کند، این امر موجب می شود تا دیگران نتوانند از این عکس ها را با نام خود در فضای مجازی ثبت کنند. همچنین سبب می شود تا سود بسیار زیادی نصیب هنرمند شود؛ NFT یک مالکیت خاص دیجیتالی برای عکاس ایجاد می کند.

کلکسیون‌ های ورزشی برای سرمایه گذاری روی NFT

جمع کردن کارت های پوکمون یکی از تفریحات بسیار جذاب برای طرفداران ورزشی است، جالب است بدانید که NFT مدل بسیار پیشرفته تر از کارت های کلیکسیونی است و شاید داشتن این مدل برای شما بسیار جالب باشد؛ یکی از پروژه‌ های محبوب‌ با محوریت آثار ورزشی و کلکسیونی، NBA Topshots است که کلیپ‌ های ویدئویی از لحظات نمادین بازی ‌های NBA را می ‌فروشد.

آیا سرمایه‌گذاری در پروژه NFT دارایی‌های واقعی محسوب می شوند؟

نحوه سرمایه گذاری روی NFT

در دنیا واقعی هنگامی که یک ملک می خرید سند آن، یک نشان برای مالک بودن شما است. این تکه کاغذ ثابت می کند شما این ملک را خریداری کرده اید و صاحب واقعی آن هستید. در پروژه NFT این مراحل از بین رفته است و نیاز نیست حتما یک کاغذ فیزیکی داشته باشید تا مالکیت شما اثبات شود. پیش بینی می شود که در آینده نه چندان دور سند منازل مسکونی و تجاری نیز به توکن NFT تبدیل شوند و NFT جای سند کنونی که یک سند سنتی محسوب می شود را بگیرد و سندهای صادر شده به صورتNFT صادر شود؛ در این حالت مراحل کاغذ بازی ثبت سند از بین می رود.

نکاتی مهم در سرمایه گذاری بر روی NFT

سرمایه گذاری بر روی NFT بسیار متفاوت تر از سایر ارزهای دیجیتال است. در سرمایه گذاری بر روی NFT شما یک سرمایه گذاری بسیار خاص انجام می دهید. در این نوع سرمایه گذاری یک اثر هنری بسیار ارزشمند را در قالب توکن خریداری می کنید؛ سپس در این نوع سرمایه گذاری، باید اطلاعات بسیار زیادی در حوزه های زیبایی شناسی و هنری و موضوعات دیگر کسب کنید و از این نکات در سرمایه گذاری بر روی NFT استفاده کنید.

ابتدایی ترین گزینه در سرمایه گذاری بر روی NFT این است که علاقه خود را در این سرمایه گذاری بسنجید. بهتر است همواره سراغ NFT بروید که واقعا به آن علاقه دارید زیرا در صورت کاهش ارزش آن ممکن است آسیب روحی بسیار زیادی را متحمل شوید. علاقه به NFT موجب می شود که در صورت کاهش ارزش آن همچنان به آن علاقه داشته باشید؛ پس بهتر از قبل از آنکه به سود بالقوه فکر کنید علایق شخصی را در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

امروزه بسیاری از فعالان این عرصه در صدد دستیابی به ثروت بی کران هستند، این افراد تصور می کنند با سرمایه گذاری یک شبه می توانند راه صد ساله را طی کنند اگر شما نیز این تفکر را دارید پیشنهاد می کنم به سرمایه گذاری بر روی NFT فکر نکنید. آمارها نشان می دهند که حدود 82 درصد از افراد فعال این حوزه با این تفکر وارد سرمایه گذاری می شوند؛ شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این نظرسنجی اثبات شد که زنان فعال در این حوزه بیشتر از مردان به جنبه هنری NFT توجه می کنند و سود بالقوه اولویت دوم آنان در انتخاب NFT محسوب می شود.

اقداماتی که باید در سرمایه گذاری روی NFT انجام دهید

اقداماتی که باید در سرمایه گذاری روی NFT انجام دهید

اگر درباره ماهیت ارزش هنری NFT دچار تردید شدید پیشنهاد می کنم ابتدا به کاربرد NFT بپردازید، از خود سوال کنید که این پروژه چه کاربردی می تواند داشته باشد. این روزها از بودجه فیلم‌ های سینمایی تا راه ‌اندازی پلتفرم‌ های آموزشی از NFT استفاده می ‌شود. این فناوری جدید می ‌تواند برای گیمرها نیز بسیار پرکاربرد باشد. پس اولین گام در سرمایه گذاری روی NFT این است که کاربرد NFT را بسنجید، البته NFT می تواند در حوزه های مختلف به کار رود. برای مثال NFT در رویدادهای مختلف، دارایی‌ های بازی‌ های ویدئویی و… به ‌کار برده می شود؛ بنابراین، کارایی NFT ها معیاری مهم در انتخاب و خرید آنها به‌ شمار می ‌رود.

سرمایه‌گذاری در پروژه NFT کمیاب

NFT ها اغلب در قالب مجموعه ارائه می‌شوند. برای مثال، بورد ایپ (Bored Ape Yacht Club) یا مکاورس (MekaVerse) یا گروه‌ های صلح (PEACEFUL GROUPIES) را در نظر بگیرید. این مجموعه ‌های NFT از آثار هنری در قالب NFT تشکیل شده ‌اند که هر کدام ویژگی ‌های متفاوتی دارند؛ اگر می خواهید و قصد دارید ارزش خرید NFT را مشخص کنید ابتدا باید به عنصر کمیاب بودن آن توجه کنید. در عنصر کمیاب بودن NFT باید کمترین شباهت را به اعضای دیگر داشته باشد، شما باید به دنبال این شباهت ها باشید تا کمیاب بودن را تشخیص دهید؛ در این بررسی قانونی بودن NFT را نیز متوجه خواهید شد بسیاری از حساب‌ های کلاهبرداری کپی ‌هایی از NFTهای محبوب را آپلود می‌ کنند؛ اما نمی ‌توانند بخش Properties را کپی کنند.

سنجش اعتبار فروشنده NFT 

گام دوم در سرمایه گذاری بر روی NFT این است که اعتبار فروشنده را بسنجید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید این حساب ها نیز مانند حساب های اینستاگرام و تویییتر تیک آبی دارند و داشتن این تیک یک نشانه برای این است که این حساب ها مطمئن هستند و می شود به آن اعتماد کرد.

کارمزد بازار NFT را در نظر بگیرید

گرفتن کارمزد در معاملات بازارهای مالی یک عمل بسیار متداول است. به ‌عنوان مثال، اوپن سی (Open Sea) ۲.۵ درصد کارمزد تراکنش را از فروشندگان دریافت می‌ کند؛ اما خریداران NFT به پرداخت هزینه تراکنش نیازی ندارند. این موضوع برای اکثر بازارهای NFT نیز صادق است؛ البته باید بدانید که در برخی از برنامه ها از دو طرف کارمز دریافت می کنند. برای مثال رریبل در ازای هر معامله ۲.۵درصد کارمزد را از خریدار نیز دریافت می‌ کند. بنابراین، قبل از خرید مطمئن شوید که از هزینه‌ های موجود در پلتفرم انتخابی خود مطلع هستید.

نقدینگی NFT و حجم بازار

شاید تنها ایرادی که می توان به NFT گرفت این است که نقدینگی مشخصی ندارد. بنابراین به راحتی نمی توان NFT را مانند ارزهای دیجیتال به پول تبدیل کرد و این مسئله برای کسانی که با هدف سود بالقوه وارد این بازارها می شوند و انتظار دارند یک شبه به سود بسیار زیادی دست یابند بسیار مشکل ساز و ناامید کننده است؛ علاوه ‌بر نقدینگی، توجه به حجم بازار صنعت NFT نیز بسیار مهم است.

نتیجه گیری 

FNT در واقع یک توکن غیرمثلی است که یک نوع دارایی خاص محسوب می شود. غیرمثلی بودن NFTموجب می شود که این دارایی یک دارایی منحصر به فرد محسوب شود. در سرمایه گذاری در NFT مستلزم اطلاعات کافی است زیرا این سرمایه گذاری برای افرادی که به دنبال یک سود دهی کلان هستند، مناسب نیست. همچنین از مشخصات NFT می توان به کمیاب بودن آن اشاره کرد، بهتر است در سرمایه گذاری بر روی NFT به علایق شخصی خود توجه کنید؛ با همه اتفاقات مثبت این صنعت اما حضور کلاهبرداران نیز در این حوزه بسیار مشکل ساز است. به همین دلیل پیشنهاد می کنم هنگام سرمایه گذاری بر روی NFT نهایت دقت خود را به کار گیرید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com