1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. مقایسه ارزهای دیجیتال
  4. مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم

مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم

مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم
مقایسه ارزهای دیجیتال

پس از افزایش کارمزدهای اتریوم، رقیبان اتریوم از جمله سولانا و ترا ضمن پردازش سریع تر تراکنش ها، کارمزد کمتری را نیز دریافت می کردند و همچنین توانستند از بازار رمز ارزها، سهم ارز دیجیتال اتریوم را دریافت کنند. شبکه هارمونی نیز رقیب جدیدتری در این زمینه برای شبکه اتریوم محسوب می شود که در این مقاله می خواهیم ضمن معرفی شبکه هارمونی، به مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم بپردازیم.

مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم

مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم با یکدیگر

شبکه هارمونی (Harmony) یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که مشوق های نقدینگی را ارائه می دهد و مطابق EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم طراحی شده است. هارمونی تاکنون توانسته برای جذب کاربران و توسعه دهندگان پالیگان و ارز دیجیتال آوالانچ به صورت موثر و کارآمد عمل کند. یکی از بهترین عملکردها در میان قراردادهای هوشمند توسط توکن ONE از شبکه هارمونی صورت گرفته است. هارمونی می تواند از EVM پشتیبانی کند و ارتباط آن با سایر زنجیره ها به شکلی یکپارچه صورت می گیرد. در این شبکه مشوق هایی نیز وجود دارند. 

فناوری شبکه هارمونی

شبکه هارمونی توسط شخصی به نام استیفن سی (Stephen Tse) در سال 2018 راه اندازی شد و به عنوان یک بلاک چین قرارداد هوشمند مبتنی بر POS و منطبق با ماشین مجازی اتریوم در سال 2019 عرضه شد. هارمونی به کمک FBFT که پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس می باشد و به همراه شاردینگ رندوم و همچنین امضاهای حجم ثابت BLS، می تواند سرعت تراکنش ها در سولانا و آوالانچ را افزایش دهد و آن را در عرض 2 ثانیه انجام دهد. در حالی که این زمان برای پولکادات 1 دقیقه است و برای کازماس 6 ثانیه می باشد. هزینه انتقال نیز حدود 0.000021 توکن ONE می باشد.

در واقع می توان گفت اولین راهکار لایه اول مبتنی بر شاردینگ، شبکه هارمونی می باشد که بر بستر شبکه اصلی قرار دارد. هارمونی همچنین توانسته سه راهی میان انتخاب امنیت، غیرمتمرکز سازی و غیر مقیاس پذیری را از طریق مقیاس پذیری با شاردها رفع کند. بلاک چین مبتنی بر شارد نیازمند تعداد زیادی ولیدیتور یا همان تایید کننده ها می باشد. هارمونی از طریق مکانیزم گواه اثبات سهام موثر (EPoS) به افزایش انگیزه و تشویق جهت واگذاری سهام بین تعداد زیادی از ولیدیتور ها می پردازد.

فناوری شبکه هارمونی

حق ارائه و تایید بلاک ها در بسیاری از بلاک چین ها به صورت تصادفی و رندوم تعیین می شود. در حالی که مقدار سهام گذاری یا واگذاری به ولیدیتورهای منتخب، عامل مهم و موثری می باشد. مکانیزم گواه اثبات سهام موثر هارمونی براساس میزان توکن های سهام گذاری شده برای هر دوره می باشد، در حالی که میزان پاداش بلاک، مطابق با میزان میانگین سپرده گذاری انجام شده توسط همه ولیدیتورها می باشد. در نتیجه مانع از تمرکز بیش از حد توکن ها توسط یک گره یا گروهی از نودها شده، همچنین باعث افزایش غیرمتمرکز سازی می شود و از حمله تک شارد جلوگیری می کند. 

تایید موازی تراکنش ها توسط شاردینگ صورت می گیرد، بنابراین باعث افزایش سرعت تایید تراکنش ها می شود. شاردینگ تصادفی هارمونی در 3 بخش شبکه، وضعیت و تراکنش وجود دارد. شاردینگ نیازمند روشی برای اختصاص نودها به شاردهای مختلف می باشد. شبکه هارمونی با 122 ولیدیتور مستقل و ارزش 4.7 میلیون توکن وان (ONE) معادل 1000 اسلات سهام گذاری در حال فعالیت می باشد. شبکه هارمونی همچنین می تواند در 4 شارد، 800 گره را اجرا کند. 

هارمونی به 2 روش می تواند رفتار نامطلوب تاییدکنندگان را جریمه کند. این شبکه جریمه اسلشینگ (Slashing) را برای تاییدکنندگانی اعمال می کند که اقدام به تایید و امضای بلاک های مشکوک و متناقض کرده اند. این جریمه بر روی توکن سهام گذاری شده اعمال می شود. همچنین دسترسی این تاییدکنندگان به شبکه به صورت دائمی قطع می شود. تایید کنندگان غیر فعال نیز تاییدکنندگانی هستند که بیش از یک سوم دوره در دسترس نبوده اند و بنابراین در انتخابات بعدی حذف می شوند و در نتیجه ازدحام شبکه کاهش می یابد.

توکن ONE چیست؟

نحوه مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم

توکن بومی بلاک چین ارز دیجیتال هارمونی، توکن ONE نام دارد که کنترل میزان قابل توجهی از فعالیت های اجرا شده روی پلتفرم را بر عهده دارد. از این توکن برای انجام تراکنش های درون شبکه، ایمن سازی شبکه و پاداش کاربران استفاده می شود.

کاربرد توکن ONEدر شبکه هارمونی

- از این توکن برای پرداخت کارمزد ذخیره سازی، کارمزد تراکنش ها و گس استفاده می شود.

- جهت نظارت درون زنجیره ای کاربرد دارد.

- برای اجرای گره حداقل ده هزار توکن یا استیکینگ (حداقل 100 توکن) در اجماع گواه اثبات سهام موثر هارمونی استفاده می شود. در واقع در هنگام دریافت پاداش بلاک و کارمزد تراکنش ها کاربرد دارد.

تمام توکن های ONE کسب شده از طریق کارمزد تراکنش ها، در شبکه هارمونی سوزانده می شوند به همین دلیل هارمونی، متمایز از سایر راهکارهای لایه اول می باشد. استفاده زیاد از شبکه در نهایت باید منجر به تورم صفر توکنی شود. مکانیزم سوزاندن و صدور توکن ها با کاهش تورم ( همانند EIP-1559 اتریوم) باعث افزایش ارزش توکن ONE می شود.

اکوسیستم هارمونی

این اکوسیستم چندین اولویت اصلی دارد که عبارتند از:

  • پشتیبانی از کیف پول

هارمونی می تواند از کیف پول های نرم افزاری، تحت وب، سخت افزاری و نسخه موبایلی کیف پول هارمونی پشتیبانی کند.

  • ایجاد پول از اتریوم و BSC
  • ابزار تحلیل بلاک چین
  • دیفای مقدماتی با تسلط سوشی سواپ و وایپر
  • سرویس Infra

در کل می توان گفت هارمونی اکوسیستم کاملی را مانند سایر راهکارهای لایه اول دارد.

کیف پول 1Wallet و ارز فیات

شبکه هارمونی و اتریوم

کیف پول 1Wallet کیف پول موبایلی هارمونی می باشد. این کیف پول به دنبال این است که باعث سهولت در تعامل با این زنجیره شود. کیف پول 1Wallet از احراز هویت گوگل (Google Authenticator) به جای استفاده از عبارت های بازیابی استفاده می کند و از طریق بازیابی حساب گوگل می توان به بک آپ دسترسی داشت. این کیف پول عملکرد بهتری نسبت به کیف پول های لوپرینگ و آرجنت دارد. کیف پول 1Wallet نیازی به سخت افزار امنیتی یا اتصال به ایمیل کاربران ندارد. همچنین این کیف پول مبتنی بر قراردادهای هوشمند می باشد. کاربران با استفاده از برنامه NowPayments می توانند با توکن ONE در دنیای واقعی نیز تراکنش انجام دهند. 

مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم

در شبکه اتریوم، هزینه گس بسیار زیاد می باشد که برای توسعه فناوری های خاص محدودیت های زیادی را ایجاد می کند. شبکه اتریوم قادر به پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز نمی باشد، زیرا دارای قابلیت مقیاس پذیری محدود می باشد. بنابراین هارمونی سعی دارد این چالش اتریوم را با عملکرد منحصر به فرد خود رفع کند. این پلتفرم برای کاهش محدودیت های اتریوم، یک پروتکل مقیاس پذیر مطلوب نسل جدید معرفی کرده است که مبتنی بر شاردینگ می باشد. بنابراین برای میزبانی در بلاک چین اتریوم یک پلتفرم کارآمد و امن فراهم می کند و می تواند از برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی کند. در واقع می توان در رابطه با مقایسه شبکه هارمونی و اتریوم گفت که شبکه هارمونی از لحاظ میزان هزینه، نسبت به اتریوم مقرون به صرفه تر می باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com