1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. استخراج
  4. ای سیک(ASIC) چیست؟

ای سیک(ASIC) چیست؟

ای سیک(ASIC) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ای سیک(ASIC) چیست؟
استخراج

ای سیک ها به مدارهای مجتمعی گفته می شود که برای انجام عملیات خاصی طراحی شده است. این مدارها در مقایسه با مدارهای معمولی، سرعت محاسبات را افزایش داده و برق کمتری مصرف می کنند اما هزینه تولید آن ها نیز بیشتر است. به هر حال اگر می خواهید با دستگاه ای سیک(ASIC) به دنیای ارز دیجیتال وارد شوید، باید با یک سری اصطلاحاتی که درباره این دستگاه وجود دارد، آشنا شوید.

مدار مجتمع چیست؟

مدار مجتمع چیست؟

مدار مجتمع و یا ریز تراشه ها، مجموعه ای از مدارهای الکترونیکی هستند که در ابعاد کمتر از یک سانتی متر ساخته می شوند. جنس این مدارات اغلب از مواد نیمه رسانا همچون سیلیسیوم است. در صورتی که در هر تراشه از هزاران ترانزیستور استفاده شود، به آن مدارات مجتمع خیلی فشرده اطلاق می شود. 

هر یک از این تراشه ها وظایف خاصی را در یک مدار انجام می دهند و چندین ورودی داشته که با پردازش هر یک از این ورودی ها، مقادیر خروجی تولید شده و در بخش خروجی قرار می گیرد. هر یک از این ریزتراشه ها یا با سیگنال آنالوگ و یا با سیگنال های دیجیتال کار می کنند. واحد پردازنده مرکزی یا همان CPU از مهم ترین مداراتی ساخته شده اند که شکل آن به صورت مجتمع بوده و میلیاردها ترانزیستور در سطح کوچکی از نیمه هادی جای داده است.

تابع هش چیست؟

تابع هش به تابعی گفته می شود که یک ورودی با اندازه محدود را مشخص کرده و عملیاتی را بر روی آن انجام می دهد و در نهایت یک خروجی با طول ثابت ایجاد می کند. در اصل هر ورودی، خروجی منحصر به فرد خود را داشته که به آن هش گفته می شود. برای نمایش هش از یک عدد در مبنای 16 یا همان هگزادسیمال استفاده می شود. 

نکته ای که باید در مورد تابع هش بدانید این است که یک تابع برگشت ناپذیر بوده و این بدان معناست که با داشتن خروجی نمی توان ورودی را مشخص کرد. 

ماینینگ چیست؟

ماینینگ به مجموعه فرآیندهایی گفته می شود که در طی آن تراکنش ها تایید شده و به بلاک چین اضافه می شود. نتیجه فرآیند ماینینگ، استخراج کوین های جدید است. هر فردی می تواند با داشتن اینترنت و یک دستگاه مناسب، در فرآیند ماینینگ شرکت کند اما از آنجایی که سیستم ماینرها، غیرمتمرکز بوده و این قابلیت را دارد که در سراسر جهان کنترل شود. به همین خاطر برای حفظ شبکه های ماینر، نیاز به انگیزه است و انگیزه آن هم پاداش ماینرها است.

از آنجایی که سیستم ماینرها، جزو سیستم های جدید محسوب می شود، ای سیک های بیت کوین نیز از سال 2013 در بازار عرضه شد. در ابتدا از ای سیک ها برای استخراج بیت کوین استفاده می شد اما به مرور زمان از آن برای استخراج لایت کوین و دش کوین نیز استفاده شد. ای سیک ها(ASIC) در بلاک چین باعث حفظ امنیت سیستم می شود اما این حفظ امنیت با مصرف برق بالایی انجام می شود.

نحوه فعالیت ای سیک ها(ASIC) به چه صورت است؟

نحوه فعالیت ای سیک ها

اساس کار هر ASIC بر اساس فرآیند حدس یک عدد از طریق محاسبات پیچیده است. سخت افزار ماینینگ برای اینکه یک تابع هش را حل نماید، محاسبات بسیاری را انجام می دهد تا تابع هش را حل نماید. 

در بلاک چین هایی همچون بیت کوین، اولین نفری که موفق به حدس عدد تابع هش شود، پاداش بلاک را دریافت خواهد کرد. در حال حاضر افراد بسیاری وجود دارند که در تلاش هستند از طریق سیستم های قدرتمند کامپیوتری، ارز دیجیتال استخراج نمایند اما از آنجایی که هزینه منابع سخت افزاری بالاست، ماینینگ ها در گروه هایی که به آن استخر ماینینگ نیز گفته می شود با یکدیگر کار خود را شروع کرده و در صورت دریافت پاداش، آن را بین خود تقسیم می کنند. 

در صورتی که سرعت سخت افزار یک ماینر بیشتر باشد، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. البته مبنای سرعت دستگاه های ماینینگ با پارامترهای مختلفی همچون نرخ هش اندازه گیری می شود. هر چقدر میزان نرخ هش بیشتر باشد، درآمد حاصل از آن نیز بیشتر خواهد بود. 

یکی از دلایلی که ماینرها به ای سیک علاقه مند هستند، این است که ای سیک ها شانس بیشتری در استخراج ارزهای دیجیتال به همراه دارند. 

نحوه کار ماینینگ با ASIC بدین صورت است که برای رسیدن به هدف مشخص، از تمامی منابع استفاده می کند تا به آن هدف برسد. بنابراین هیچ منبعی در ماینینگ ها از بین نمی رود.

کاربرد ASIC در ارز دیجیتال چیست؟

هدف اصلی از ماینرهای ای سیک(ASIC) استخراج ارزهای دیجیتال بوده و در حال حاضر بیشترین کاربردی که ای سیک ها در حال حاضر دارند، استخراج بیت کوین و لایت کوین است. البته این تک منظوره بودن دستگاه های ماینر ASIC موجب می شود که سرمایه گذاری محدود بوده و مربوط به آینده شود. در صورتی می توانید از ای سیک استفاده کنید که توانایی تامین هزینه های بالای دستگاه ای سیک را داشته باشید و در نهایت اگر به برق ارزان نیز دسترسی دارید، ASIC می تواند بهترین گزینه انتخابی برای شما باشد. در صورتی که می خواهید از ریسک های جانبی و تک کوینی بودن ای سیک ها در امان باشید بهترین گزینه برای شما، GPU است.

دلایل محبوبیت ای سیک(ASIC) چیست؟

دلایل محبوبیت ای سیک ها

  • به صرفه بودن انرژی

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که می خواهند چند کار را به صورت همزمان انجام دهند، مشکل انرژی و روند سرعت است. به عنوان مثال، زمانی که چند برنامه را بر روی گوشی باز می کنیم، با کندی سرعت گوشی روبرو می شویم. زمانی که بر روی بیت کوین تنظیم می کنید، تنها بر روی استخراج آن تمرکز خواهید داشت. بنابراین تمام توان مصرفی آن صرف استخراج بیت کوین خواهد شد. از این بابت اینگونه از دستگاه ها کارایی بهتری نسبت به دیگر رقبای خود دارند.

  • مقرون به صرفه بودن از نظر قیمت

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که افراد در زمان خرید دستگاه های ASIC دارند، قیمت آن دستگاه است. البته نکته ای که باید در مورد قیمت پرداختی آن در نظر بگیریم، میزان کارایی است که نسبت به قیمت پرداختی باید در نظر گرفت. در ای سیک هایی که برای ارز دیجیتال، تهیه می کنید قیمت نیز حائز اهمیت است و هر چقدر قیمت ای سیک ها بلاتر باشد، بدان معناست که از این دستگاه ها می توان در شرایط مشابه درآمد بیشتری کسب کرد.

حتی برای برآورد این مساله، می توان از ماشین حساب ماینر استفاده کرد. از طریق اطلاعاتی که در ماشین حساب وارد می کنید، می توانید از میزان سود و یا زیانی که یک ماینر می تواند برای کاربر داشته باشد، اطلاع یافت. با اتمام این توضیحاتی که در مورد مزایای این دستگاه ها گفته شد، هرگز نمی توان گفت که این دستگاه ها بی نقص بوده و هیچ مشکلی در زمان کار با این دستگاه ها پیش می آید. 

نتیجه گیری

ای سیک دستگاه هایی هستند که برای استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد اما با افزایش تعداد استخراج کننده های رایانه های چند منظوره و دارای کارت گرافیکی به اندازه استخراج کردن قدرت نداشتند. به همین علت دستگاه های ماینر ASIC با هدف استخراج ارز دیجیتال تولید شدند اما به نسبت مزایا و معایبی دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم. امیدواریم مطالبی که در این مقاله قرار داده شد برای شما مفید بوده باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com