1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. ارزش کل قفل شده(TVL) در دیفای چیست؟

ارزش کل قفل شده(TVL) در دیفای چیست؟

ارزش کل قفل شده(TVL) در دیفای چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ارزش کل قفل شده(TVL) در دیفای چیست؟
سرمایه گذاری

بازار ارزهای دیجیتال به یکی از مهم ترین بازارهای مالی تبدیل شده که بسیاری از کاربران را برای کسب سود به این بازار سوق می دهد، شناخت اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال می تواند سیگنال های خوبی برای ورود یا خروج به معامله بدهد، ارزش کل قفل شده نیز یکی از مباحث مهم در حوزه دیفای است؛ به طور کلی این دسته از خبرها در دسته بندی تحلیل های فاندامنتال قرار می گیرد، همچنین برای تقویت تحلیل فاندامنتال، باید از تحلیل on chain نیز اطلاعات مناسبی بدست آورید، لذا برای درک بهتر مقاله TVL تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

دیفای چیست؟

مفهوم دیفای در ارزش کل قفل شده

شاید بسیاری از کاربران دیفای را یک پروژه در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) بدانند. درواقع دیفای مجموعه ای از پروژه ها است که هدفی برای ایجاد شرایط بهتر دارد، این اهداف را در جدول زیر می توانید به طور خلاصه مشاهده کنید:

کاربردهای دیفای در حوزه کریپتوکارنسی cryptocurrency
خدمات و پروژه های مالی (واریز و برداشت و...)
صرافی های غیر متمرکز (کنترل توزیع شده در صرافی)
وام بدون نیاز به ضامن

اصلی ترین فناوری که ارزهای دیجیتال بر اساس آن ساخته شده اند بستر بلاک چین است، بلاک چین با بالا بردن امنیت، از حضور شخص سوم در معامله تریدرها یا معامله گران جلوگیری می کند. در واقع این دیفای است که کاربرد بلاک چین را از یک انتقال دهنده دارایی ساده، به یک سیستم مربوط به مسائل پیچیده مالی تبدیل می کند چرا که این سیستم به هر پایگاهی اجازه می دهد تا تاریخچه تراکنش های تائید و انجام شده را ذخیره و نگهداری کند. با انجام این کار دیگر اطلاعات مربوط به تراکنش ها توسط نیروی انسانی و سازمان های متمرکز کنترل نمی شود.

در واقع مجموع پروژه هایی که دیفای را تشکیل می دهند، می کوشند تا امور مالی و اعتباری را به صورت متن باز انجام دهند، به طوری که همه کاربران اطلاعات مربوط را به صورت شفاف ببینند. با انجام این کار، افراد حاضر در شبکه بر دارایی های دیجیتال خود کنترل کامل دارند و از طریق برنامه های غیرمتمرکز (DAPP) تعامل برقرار می کنند.

برنامه های غیرمتمرکز همان طور که از اسم شان پیداست، به صورت غیرمتمرکز و بر روی شبکه بلاک چین اجرا می شوند و راهی برای تعامل میان کاربران شبکه و دیفای هستند. از جمله پروژه هایی که روی برنامه های غیرمتمرکز فعالیت می کنند، می توان به: Neo, Cardano, Lisk اشاره کرد. مهم ترین ویژگی DAPPها این است که امنیت شبکه را افزایش می دهند.

ارزش کل قفل شده(TVL)

ارزش کل قفل شده یا TVL چیست؟

بعد از عملکرد بهبود بخش نسخه های توکنیزه شده پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و پروتکل ها از قبیل یونی سواپ و سوشی سواپ که عملکرد بهتری نسبت به کل بازار کریپتوکارنسی داشتند، به نظر می رسد که بازار دیفای فروکش کرده باشد.

در اوایل ماه اکتبر دو شاخص اصلی دیفای – شاخص کامپوزیت بازار دیفای در بایننس (BDCI) و شاخص دیفای پالس TokenSet، به ترتیب بیش از ۶۰% و ۵۰% از ارزش خود را از دست دادند. در همان حال، TVL در پروژه‌های دیفای، از آخر سپتامبر به تدریج به رقم ۱۱/۲ میلیارد دلار، یعنی بیشترین مقدار ثبت شده نزدیک‌تر می‌شود.

آشنایی بیشتر با ارزش کل قفل شده

TVL کل دارایی های است که در یک پروتکل دیفای است، اغلب این دارایی ها به عنوان معیاری برای منابع مختلف دیفای عمل می کند، همچنین TVL یک معیار مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفایی ست.

مدیر ارشد اجرایی صرافی FTX یعنی Sam Bankman-Fried که یک صرافی اوراق مشتقه مستقر در هنک کنگ است، در مصاحبه ای که با کوین تلگراف کرده، گفت مقدار TVL از طریق کمک و سوبسید دادن به کاربران با توزیع ایردراپ افزایش می یابد، همانند آنچه یونی سواپ در تابستان امسال انجام داد، وی اینگونه نتیجه گرفت:

TVL یا ارزش کل قفل شده یک معیار کاملا بی معنی است چرا که شما می توانید از ایردراپ ها برای پرداخت موقتی TVL استفاده کنید، درآمد بیشتر در ییلد فارمینگ به دارایی قفل شده بیشتری می انجامد، ولی ییلد فارمینگ ها حمایت نمی کند و ربطی به قیمت ها ندارد.

مدیر ارشد اجرایی Stasis (ارائه دهنده استیبل کوین با پشتیبانی یورو) به کوین تلگراف گفت که دوره‌ ای که از آن به عنوان “جنون تابستانی دیفای” یاد می‌شود، عمدتا به نفع بیت کوین توکنیزه شده تمام شد. او افزود:

به نظر می‌ رسد که این دوره منطقی‌ ترین ریسک پذیری برای سرمایه گذاران بیت کوین بوده باشد. به منظور دسترسی پروتکل‌ های بیت کوین به پروژه‌ های دیفای بدون از دست رفتن دسترسی آن‌ ها به بیت کوین، بیشتر این پروتکل‌ ها در ییلد فارمینگ مورد استفاده قرار می‌ گرفتند. افزایش TVL یا مقدار دارایی مسدود شده، نمی‌ تواند بیانگر ارزش واقعی توکن‌ های دیفای باشد زیرا بسیار جلوتر از مرحله توسعه محصول بود.

ییلد فارمینگ برای تبدیل شدن به مهره اصلی به چه چیزی نیاز دارد؟

با کاهش 2 رقمی ارز توکن های دیفای، ارزش بازار دارایی های این پروژه نیز افت شدیدی کرد، نکته قابل توجه این است که به ترتیب رمز ارزهای سوشی سواپ و ارز یونی سواپ و همینطور Yearn.finance به ترتیب 50.9 درصد، 38.2 درصد و 31.3 درصد از ارزش آن ها کاسته شد. اگرچه این کاهش بزرگ معیارها در کل بازار دیفای احتمالا برای بیشتر سرمایه گذاران خطرناک به نظر می رسد اما از دید بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران مطرح بازار ارزهای دیجیتال این یک اصطلاح بوده است.

کارمزد تراکنش های اتریوم

کارمزد تراکنش های اتریوم

دومین کوین بازار مالی ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم همراه با دیفای، تراکنش های اتریوم نیز به بحث اصلی در جامعه کریپتوکارنسی تبدیل شده است. کارمزد تراکنش ها، متوسط هزینه ارسال اتر از طریق شبکه است، قابل ذکر است که در دوم سپتامبر سال 2020 میلادی به بالاترین میزان خود یعنی 15.2 دلار رسید و در دوازدهم اکتبر به 1.47 دلار کاهش یافت. در سال 2017 میلادی افزایش مشابهی در بلاک چین رمز ارز بیت کوین دیده شد که متوسط کارمزد تراکنش بیش از 50 دلار بود و باعث کاهش حجم معاملات روزانه شد. افزایش در کارمزد دومین کوین بازار ارزهای دیجیتال باعث شد، استخراج کنندگان به مدت دوماه کامل نسبت به اولین کوین بازار ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین درآمد بالاتری داشته باشند.

افزایش کارمزد مانعی برای ارزش کل قفل شده TVL

افزایش کامزد مانعی برای سرمایه گذاران در فضای دیفای شده است چراکه متوسط قیمت معاملات را برای هر معامله افزایش داده است، پس از این اتفاق بانکمن - فرید به تاثیرات منفی این افزایش در معاملات دیفای در اتریوم اشاره کرد:

اگر اتریوم كارمزد كمتر و توان ظرفیت پذیرش بیشتری داشته باشد احتمالا حجم آن به مراتب بیشتر خواهد بود. این همان چیزی است که واقعا من را از راه حل‌های مقیاس‌ پذیری بسیار هیجان زده می‌کند.

کلوموف چگونگی بهره مندی جامعه دیفای از کارمزدهای بالاتر را بیان کرد و همچنین بلاک چین اتریوم را به خاطر کنترل خوب اوضاع در این شرایط ستود:

اتریوم حداقل بلیط در هر تراکنش را افزایش داد که می‌تواند هزینه‌های ‌بالای گس را جبران کند. به همین دلیل سایر بلاک چین‌ها به دنبال ارائه معاملات دیفای بوده‌اند اما اکثر آنها نتوانسته‌اند به اندازه کافی جذابیت ایجاد کنند.

ارزش کل قفل شده به چه پارامترهایی وابسته است؟

ارزش کل قفل شده به چه پارامترهایی وابسته است؟

مهمترین پارامتری که ارزش کل قفل شده به آن وابسته است، هزینه تراکنش های شبکه اتریوم است، دلیل آن این است که دنیای دیفای بر روی بستر اتریوم ساخته شده و نقل و انتقالات توکن های دیفای با کمک اتریوم پرداخت می شود. با این وجود یک نکته حائز اهمیت است، طبیعتا زمانی که هزینه تراکنش های دومین کوین بازار ارزهای دیجیتال بالا می رود، ارزش کل قفل شده نیز کاهش می یابد.

دومین پارامتری که می تواند بر روی ارزش کل قفل شده (TVL) موثر باشد، شرایط بازار و اولین کوین بازار کریپتوکارنسی یعنی بیت کوین است. زمانی که شما توکن های خود را استیکینگ می کنید با بستن قرارداد تا مدتی نمی توانید دسترسی به توکن های خود را داشته باشید لذا در صورتی که شرایط بازار بد باشد، هیچ یک از سرمایه گذاران خواستار ورود به بازار برای ذخیره توکن های خود نخواهند بود، چرا که این دیدگاه را دارد در صورت ذخیره این توکن ها، ارزش سرمایه کاهش می یابد.

نتیجه گیری: TVL یا ارزش کل قفل شده که در بازار دیفای وجود دارد با افزایش کارمز شبکه اتریوم و در شرایط بد بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) کاهش پیدا می کند، ارزش قفل شده برای سرمایه گذاری روی پروژه های خود سرمایه می گیرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com