چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟

چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟
لوگو علیرضا محرابی
چگونه اتریوم را استخراج کنیم؟
استخراج ارز دیجیتال

اتریوم؛ ملکه ارزهای دیجیتال

دومین ارز دیجیتال برتر بازار که اتریوم نام دارد، تحت عنوان ملکه ارزهای دیجیتال یاد می شود یکی از ویژگی های جالب این شبکه این است که منبع باز است، یعنی همه افراد می توانند در کار استخراج و تایید تراکنش ها شرکت داشته باشند. شما در انتهای این مطلب به طور کامل با نحوه استخراج اتریوم آشنا خواهید شد.

به‌طور کلی برای استخراج اتریوم باید فرایند زیر را طی کنید:

 1. تهیه سیستم سخت‌افزاری قدرتمند (ریگ استخراج)
 2. ایجاد کیف پول اتریوم به‌منظور دریافت اترهای استخراج‌شده
 3. شروع کار با اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

قبل از آن که با چگونگی استخراج ارز دیجیتال اتریوم آشنا شوید؛ بهتر است در قدم اول با مفهوم استخراج به طور کلی آشنا شوید، استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه می‌گویند که با تولید سکه جدید همراه است و به وسیله کارت گرافیک، آی سیک و یا سی پی یو انجام می شود.

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

تهیه ریگ استخراج

در حقیقت استخراج (ماینینگ) باید دارای سیستم سخت افزاری قدرتمندِ برق باشد.البته که می توان روی کاغذ، کامپیوترهای شخصی هم استخراج ارز دیجیتال را انجام داد، اما تحت هیچ شرایطی توجیه اقتصادی نداشته و به صرفه نیست.

امروزه؛ بخش بیشتری از استخراج اتریوم به وسیله کارت گرافیک انجام می شود؛ که البته خوب است بدانید، استخراج ویژه یا همات ای سیک، نیز برای اتریوم در بازار عرصه شده؛ اما همچنان اصلی ترین سخت افزار استخراج اتر کارت گرافیک است.

در واقع با کارت‌های گرافیک، به جز اتریوم می‌توان ارزهای دیجیتال دیگر را نیز استخراج کرد. البته که برخی از ارزهای دیجیتال بزرگ ازجمله بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را فقط می‌توان با دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک (ASIC) استخراج کرد و ماینینگ ارزهای نام‌برده با کارت گرافیک به‌صرفه نیست. 

تهیه ریگ استخراج

پس با توجه به محبوبیت استخراج اتریوم توسط کارت گرافیک، در این قسمت از آموزش، بیشتر به روش استخراج اتریوم با کارت گرافیک می پردازیم: 

استخراج اتریوم با GPU(کارت گرافیک)

برای این که بتوانید به وسیله کارت گرافیک به استخراج بپردازید، باید یک «ریگ استخراج کارت گرافیک» تهیه کنید. (ریگ (rig) در حقیقت به معنای یک پک از سخت‌افزارها است) ریگ کارت گرافیک درحقیقت با کیس کامپیوترهای خانگی برابری می کند، با این تفاوت که تعداد زیادی کارت گرافیک روی آن نصب شده است.

شاید جالب باشد بدانید که ریگ‌های استخراج را می‌توان به‌صورت آماده خریداری کرد و یا قطعات را جمع‌آوری و مثل کامپیوترهای معمولی اقدام به سرهم کردن آن کرد.

لازم است بدانید سخت افزارها و قطعات ریز و درشت زیادی در مانینیگ مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما یک ریگ استخراج حتما شامل قطعات زیر خواهد بود:

 • پردازشگر و یا ” CPU ”
 • حافظه  یا Ram 
 • حافظه ذخیره ساز و یا SSD 
 • منبع تغذیه و یا Power
 • Motherboard و....

کارت گرافیک قدرتمند

بنیادی ترین ریگ استخراج اتریوم؛ کارت های گرافیکی آن است، نکته ای که حائز اهمیت قرار می گیرد این است که برای استخراج اتریوم نیاز به کارت گرافیک های قدرتمند دارید، که مدل های خاصی از گرافیک های AMD  و Nvidia برای این کار ساخته شده اند.

لطفا به خاطر داشته باشید که همه gpu ها برای استخراج، کارایی و آن بازده لازم را نداشته و بهتر است مدلی از کارت گرافیک ها را انتخاب کنید که ماینرهای زیادی از آن استفاده می کنند؛ یعنی در حقیقت نیازی به آزمون خطا نداشته باشد و به درستی عمل کند.

هم اکنون مطرح ‌ترین کارت‌های گرافیکی که برای استخراج  استفاده می شوند، مدل‌های زیر هستند:

بهترین کارت‌های گرافیک AMD برای ماینینگ

 1. کارت گرافیک AMD Radeon RX ۳۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۱۹
 2. کارت گرافیک AMD Radeon RX ۴۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۶
 3. کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 4. کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 5. کارت گرافیک AMD Radeon RX FURY – قدرت هش: Mh/s ۲۹
 6. کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۵۶ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 7. کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega ۶۴ – قدرت هش: Mh/s ۴۰
 8. کارت گرافیک AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s ۷۸
 9. کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰۰ XT – قدرت هش: ۵۱ Mh/s

بهترین کارت‌های گرافیک Nvidia برای ماینینگ

 1. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۵۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۱۳.۹۰
 2. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۲
 3. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 4. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۷۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۳۰.۵
 5. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۴
 6. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۴۹
 7. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۰
 8. کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۶۶۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۲۵
 9. کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 10. کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 11. کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 12. کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۵۲

دقت کنید که قدرت یا هش ریت (نرخ هش)، در هر کارت گرافیکی متفاوت است، اگر بخواهیم با مثال این موضوع را روشن کنیم، می توانیم به راون کوین اشاره کنیم که روی KawPow استخراج میشود، نرخ هش کارت گرافیک RX580در الگوریتم KawPow حدود 9.40  Mh/sو در الگوریتم  اتریوم Ethash حدود 23Mh/s است.

نکاتی در رابطه با این موضوع

 • روی هر الگوریتم؛ قدرت هر کارت گرافیک ثابت است، فقط در صورتی که تیم توسعه دهنده تغییراتی روی الگوریتم پیاده سازی کند؛ این امکان وجود دارد که نرخ هش تغییر کند.
 • دمای زیاد کارت های گرافیکی باعث می شود تا شما مجبور شوید عملیات استخراج را در یک اتاق خنک با فن های مناسب انجام دهید، به این منظور می بایست هر چند دقیقه یکبار دمای دستگاه خود را چک کرده یا از سیستم های هشدار گرما استفاده کنید.
 • حتما به خاطر داشته باشید که مصرف برق کارت های گرافیک خیلی بالاست، به این ترتیب بخش زیادی از مبلغ ارز های استخراج شده برای هزینه برق هدر می رود. لازم است برای به وجود نیامدن مشکل، قبل از شروع استخراج؛ هزینه برق خود را محاسبه کرده تا از به صرفه بودن ماینینگ اطمینان حاصل کنید.
 • همچنین، به یاد داشته باشید مصرف برق کارت‌های گرافیک بسیار بالا است، پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج‌شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتماً قبلا از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا از به‌صرفه بودن ماینینگ مطمئن شوید.

۲. شاسی ریگ

وسیله ای که برای سوار کردن قطعات ریگ مورد استفاده قرار می گیرد؛ شاسی ریگ می نامیم، در حقیقت می توانید شاسی ریگ را به صورت کاملا آماده تهیه کرده و یا خودتان آن را بسازید.

شاسی باید طوری باشد که قطعات آن، علی الخصوص کارت های گرافیک به خوبی فیکس شده و نامتعادل نباشند. همچنین می توانید از وسایل دیگر به عنوان شاسی استفاده کنید و حتما نیازی به یک شاسی کاملا استاندارد نیست!

۲. شاسی ریگ

۳. منبع تغذیه (پاور) مناسب

اگر شما هم قصد دارید از آسیب دیدن قطعات جلوگیری کنید، حتما این پاراگراف را بخوانید!

جالب است بدانید که برای سیستم های خانگی، یک منبه تغذیه 300 تا 500 واتی کافی ست، اما قطعا برای چند کارت گرافیک احتیاج به پاورهای قدرتمند تری خواهید داشت.

برای مثال، برای 6 گرافیک، باید پاوری را انتخاب کنید که بالای 1200 وات در نسخه PLUSGOLD باشد. و نکته ی خیلی حساس این که؛ اگر قصد جمع آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب دارید، با کارشناس کاربلد و مجرب حتما مشورت کنید.

۳. منبع تغذیه (پاور) مناسب

۴- RAM

اگر فکر میکنید که برای استخراج به رمی با حافظه خیلی بالا نیاز دارید، کاملا در اشتباه هستید، استخراج به رم با حافظه بالا احتیاجی ندارد، برای مثال برای استخراح با 6 کارت گرافیک، یک رم 4GB DDR۳ کفایت می کند!

۴- RAM

اما اگر قصد دارید، با کارت های گرافیک بیشتری عملیات استخراج را انجام دهید، یا به غیر از ماینینگ ، در فعالیت های دیگری نیز سهیم هستید و نیاز به سیستم با رم بالا تر هستید؛ می توانید از یک رم 8 یا 16 گیگابایتی استفاده کنید!

۵. پردازنده مرکزی (CPU) 

درست مثل رم، برای استخراج با کارت گرافیک خیلی نیاز به CPU قدرتمند ندارید؛ برای هر ریگ، که تعداد انگشت شماری کارت گرافیک دارد، یک پردازنده کاملا معمولی با قدرت متوسط که با مادربرد شما سازگار باشد، کافی ست.

۵. پردازنده مرکزی (CPU)

۶. درایو SSD

این نکته را نیز بدانید که برای نصب سیستم عامل و اجرای نزم افزار های استخراج؛ به یک حافظه احتیاج دارید، به این منظور، یک درایو 120 گیگا بایتی SSD بهترین گزینه است. 

۷. کابل‌های مورد نیاز

برای این که بتوانید در یک ریگ اتصالات مختلفی را برقرار کنید، نیاز به کابل های مناسب آن دارید که در بازار فراوان است! می توانید از کابل های  PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک ها و مادربرد استفاده کنید.

۸. مادربرد

و در نهایت امر، به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات به یکدیگر احتیاج دارید، برای این که بتوانید اتصال چند کارت گرافیک به صورت صحیح انجام دهید، باید از مادربردی استفاده کنید که دارای تعداد بالایی اسلات PCI Express باشد. از ویژگی های این مادربرد می توان به این موضوع اشاره کرد که از 19 کارت گرافیک پشتیبانی میکند.

۹. اینترنت ثابت و مودم

برعکس تفکرات اکثر استخراج کننده ها، استخراج به اینترنت خیلی پر سرعتی احتیاج ندارد، اما باید از عدم قطع شدن آن نیز اطمینان حاصل کنید! بهترین نوع اینترنت برای استخراج، اینترنت ثابت ADSL و یا TD-LTE است.

نکته

فرآیند عملیات ماینینگ حجم زیادی از اینترنت را اشغال و مصرف نمیکند، بلکه حداکثر مصرف یک ماینر متوسط، به ماهی 4 گیگ هم نمیرسد!

اسمبل و نصب سیستم‌عامل

بعد از آن که سخت افزارهای مورد نیاز را تهیه کردید؛ باید قطعات را روی شاسی و مادربرد سوار کنید، اگر تا به حال سخت افزارهای کامپیوتری را به هم وصل کردید و اجزای تشکیل دهنده کیس را دیده باشید، این کار برای شما تقریبا ساده است! اما اگر تجربه در این زمینه ندارید، میتوانید از یک کارشناس سخت افزار کمک بخواهید.

نکته قابل توجه و جالب این است که می توانید برای این کار از سیستم عامل های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم عامل های مخصوص ماینینگ برای اجرای نرم افزارهای استخراج استفاده کنید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم‌عامل، حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اترهای استخراج‌شده را دریافت کنید:

ساخت کیف پول اتریوم

فرآیند ساخت کیف پول های ارز دیجیتال اتریوم و همچنین دریافت آدرس آن بسیار راحت و بی دغدغه است! برای ارز دیجیتال اتریوم کیف پولهای متعددی  همچون کیف پول سخت افزاری . نرم ازفراری و.... موجود است که می توانید بسته به نوع نیاز یکی از آنها را استفاده کرده و از آنها بهره لازم را ببرید!

خبر خوب این که کیف پولهای نرم افزاری اتریوم به صورت رایگان عرضه می شوند و به راحتی می توانید روی تلفن های هوشمند چه اندروید و جه iOS نصب کنید!

در جدول زیر نام تعدادی از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید:

ساخت کیف پول اتریوم

پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

بعد از این که تجهیزات و کیف پول اتریوم را آماده کردید، در این قسمت به شروع کار استخراج می رسید!

برای این که اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری را استخراج کنید باید به یک استخر استخراج روی آورید. به عبارت دیگر؛ استخرِ استخراج یک محلی مجازی ست که استخراج کننده ها، قدرت سخت افزارهای خود را به هم پیوند داده و همه دست به دست هم برای استخراج تلاش می کنند!

در این روش، ماینرها بر اساس میزان توان پردازشی که ارائه می دهند سود می برند!

همانطور که می دانید؛ فضای ماینینگ بسیار گسترده است و در حال حاضر بدون این که به استخر استخراج بپیوندید تقریبا شانسی برای کسب سود از استخراج نخواهید داشت!

برای ارز دیجیتال اتریوم استخرهای استخراج متعددی موجود است که می توانید از آنها استفاده کنید، در واقع هر استخرِ استخراج به نسبت توانی که در پردازش  دارد، میزان کارمزد را تعیین میکند.

بهترین استخرهای استخراج اتریوم کدامند؟

 1. استخر استخراج اترماین
 2. استخر استخراج تواف پول
 3. استخر استخراج اسپارک پول

در این مقاله قصد داریم روش استخراج را با قدیمی ترین و معتبر ترین روش های استخراج (اترماین) توضیح دهیم:

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است

 1. دانلود نرم افزار استخراج PhoenixMiner
 2. ویرایش فایل کانفیگ نرم‌افزار
 3. اجرای نرم‌افزار و شروع استخراج

برای اتصال به استخر استخراج نیاز به یک نرم‌افزار دارید. با یکی از نرم‌افزارهای زیر می‌توانید به استخر استخراج اترماین متصل شوید:

 1. Claymore Miner
 2. Ethminer 
 3. PhoenixMiner 

در این آموزش ما نرم‌افزار فونیکس ماینر (PhoenixMiner) را معرفی می‌کنیم:

این نرم افزار در واقع یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم است که با کارت گرافیک کار می کند! و از هر دو کارت گرافیک AMD و Nvidia پشتیبانی می کند.

لطفا توجه داشته باشید که قبل از اجرای نرم افزار، در صفحه دانلود دستورالعمل های لازم را مطالعه نمایید.

 

پس از این که نرم افزار را دریافت کردید، آن را از حالت زیپ (فشرده) خارج کرده و در فولدر نرم افزار روی فایل start_miner.BAT راست کلیک کرده و edit را بزنید. نهایتا در قسمت آخر این فایل را ویرایش و تنظیمات مورد نظر خود را وارد کنید.

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است

لطفا توجه داشته باشید؛ در جلوی عبارت pool باید سرور استخر استخراج را قرار دهید؛ اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می دهید باید از سرور آسیایی استخر اترماین استفاده کنید که تحت عنوان زیر است:

asia۱.ethermine.org:۴۴۴۴

همچنین باید در جلوی عبارت pool2  نیز سرور دیگری را مشخض کنید تا اگر زمانی سرور اول خراب شد، عملیات استخراج روی سرور دوم شروع و انجام شود. بهتر است برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید.

eu۱.ethermine.org:۴۴۴۴

 

در قسمت بعدی، رو به روی عبارت wal می بایست آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار داده تا پاداش استخراج به آن تعلق گرفته و منتقل شود. و بقیه موارد را بدون ویرایش رها کنید تا با همان فرمت پیش فرض bat ذخیره شوند.

حالا در این قسمت، با اجرای فایل bat  که چندی پیش دخیره کردید؛ عملیات استخراج را آغاز کنید. 

کوچ اتریوم به اثبات سهام؛ پایان ماینینگ؟

طبق برنامه هایی که از پیش تعیین و بررسی شده، اتریوم قرار است درآینده به ماینینگ برای همیشه پایان داده و به جای آن تراکنش ها از یک روش جایگزین بهتری به اسم اثبات سهام تایید شوند!

در حقیقت اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبار سنجی تراکنش ها و همچنین ایجاد بلاکها برای بلاکچین است.همواره در این الگوریتم، افرادی که قصد مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک دارند، باید مقداری اتر بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند.

به این صورت می توان در کار تایید تراکنش ها مشارکت کرده و واحد های جدید ارز دیجیتال اتریوم را دریافت کنند.

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم؟

تقربیا تا حدود دو سال پیش برای این که اتریوم استخراج به صرفه ای را تجربه کند فقط از کارت های گرافیک استفاده میشد. در واقع با استفاده از کارت های گرافیک، امکان استخراج از طرف افراد، فراهم میشود.چون از کارت گرافیک برای بازی و اجرای نرم افزارهای گرافیکی نیز استفاده می شود.

این موضوع موجب غیر متمرکز شدن شبکه اتریوم خواهد شد. اما می توان گفت که کارت های گرافیک به اندازه ای سیک ها قوی نیستند.

شاید جالب باشد بدانید که ASIC  به معنی کدار مجتمع با کاربردی خاص ایست که دارای تراشه سیک برای دنبال کردن هدفی خاص طراحی شده است، بنابراین، یک ای سیک قادر است برای هر دستگاهی مورد استفاده قرار گیرد، اما کاربرد اصلی آن، در دستگاه های استخراج به کار می رود.

سوالات رایج استخراج اتریوم

1.اتریوم ۲.۰ با اتریوم ۱.۰ چه تفاوتی دارد؟

دو ویژگی در این نسخه اتریوم وجود دارند که در اتریوم ۱.۰ وجود ندارند: اثبات زنجیرهای سهام و زنجیره‌های تکه تکه

2.تاریخ عرضه نسخه بعدی اتریوم کی است؟

فاز ۰ عرضه نسخه دوم اتریوم در سال ۲۰۲۰ است. فاز ۱ احتمالا در سال ۲۰۲۱ عرضه شود. فاز ۲ و فازهای بعدی هم احتمالا در ۲۰۲۱ و سال‌های بعد از آن عرضه شوند.

3.چگونه برای سپرده‌گذاری اتریوم پاداش دریافت می‌کنیم؟

به عنوان تاییدکننده زنجیره‌های نسخه دوم اتریوم، پاداش دریافت می‌کنید. پاداش‌ها به صورت توکن اتر به شما تحویل داده می‌شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram