1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. استخراج ارز دیجیتال
  4. مفهوم استخر در بازار ارز دیجیتال

مفهوم استخر در بازار ارز دیجیتال

مفهوم استخر در بازار ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
مفهوم استخر در بازار ارز دیجیتال
استخراج ارز دیجیتال

امروزه افراد زیادی برای کسب سودهای زیاد وارد بازارهای مالی می شوند، یکی از بازارهای مالی که برای کاربران این حوزه بسیار مورد اهمیت قرار گرفته، بازار مالی ارزهای دیجیتال است. مراحل مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال قرار دارد که در این مقاله با مفهوم استخر در بازار ارزهای دیجیتال و انواع آن آشنا می شوید.

تعریف استخر ماینینگ یا استخراج 

استخر استخراج یک مکان مجازی است که درآن تعدادی از ماینرها با ادغام کردن قدرت پردازش دستگاه های خود، شانس خود را برای افزایش سودآوری درماینینگ افزایش می دهند. علت این کار این است که رقابت در حل کردن معاملات زیاد است، با اینکار ماینرها می توانند ارزهای دیجیتال بیشتری بدست بیاورند.

روش های درآمد از بازار کریپتوکارنسی

روش های درآمد از بازار کریپتوکارنسی

روش های درآمد از بازار ارزهای دیجیتال
ترید یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال
مشاوره و آموزش ارزهای دیجیتال
استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال
  • ترید یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال

یکی از فعالیت مهم در عرصه ارزهای دیجیتال، ترید یا معامله کردن ارزهای دیجیتال است؛ معامله گر با استفاده از انواع استراتژی های معاملاتی و همچنین با شناخت روانشناسی بازار به خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود می پردازد، شاید بتوان عنوان کرد محبوب ترین استراتژی در ترید ارزهای دیجیتال بازار کریپتوکارنسی هودل کردن است، هودل کردن به معنی نگه داشتن است اما در بازارهای مالی به معنی نگه داشتن یک سهام یا یک ارز دیجیتال برای مدت طولانی است.

  • مشاوره و آموزش ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از راه های درآمد از بازارهای مالی برای افراد متخصص در کنار ترید و معامله کردن، مشاوره دادن به کسانی است که در دنیای ارزهای دیجیتال تجربه کافی را ندارند و در واقع تازه وارد هستند، یکی از راه های شناخت مشاور با کیفیت در حوزه بازار کریپتوکارنسی، موفق بودن و پر سود بودن معاملات شخص مشاور است. حتی مشاوران این بازار می توانند از طریق آموزش این بازار کسب درآمد خوبی داشته باشند.

  • استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال

بدون استرس ترین روش درآمدزایی در بازارمالی ارزهای دیجیتال، استخراج یا ماینینگ کوین های (Coins) مورد نظر است، بیشتر کسانی که از این طریق ارزهای مدنظر خود را استخراج می کنند، از استراتژی هودل کردن استفاده می کنند، و پس از استخراج، برای مدت طولانی این رمز ارزها را نگهداری می گنند.

ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به فرایند تایید تراکنش ها در شبکه می گویند، که با تولید کوین های (Coins) جدید همراه است، برای استخراج این رمز ارزها به CPU و کارت گرافیک قدرتمندی نیاز است. در سال 2007 ساتوشی ناکاموتو رمز ارز بیت کوین را کدنویسی کرد، در زمان عرضه، پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین ارزش زیادی نداشت، حتی سایت های زیادی برای تبلیغات، بیت کوین رایگان به کاربران خود می دادند، رمز ارز بیت کوین در سال 2013 بسیار محبوب شد، زمانی که اوج قیمت خود را در 1000 دلار دید.

استخراج ارز دیجیتال

عملکرد بیشتر کوین های (Coins) بازار مالی ارزهای دیجیتال شبیه به یک شبکه همتا به همتاست و تراکنش های این شبکه ها بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند، یعنی برای انجام یک تراکنش دیگر نیازی به نهادهای متمرکز همچون بانک ها یا موسسات نیازی نیست.

امنیت ارزهای دیجیتال

امنیت ارزهای دیجیتال

تراکنش‌ها در شبکه‌های رمز ارز می‌توانند شامل انتقال کوین (Coin) بین افراد مختلف، ایجاد قراردادهای هوشمند و انواع مختلف دیگری باشند. تراکنش‌ها پس از اعتبارسنجی توسط مشارکت‌کنندگان شبکه که نود (node) خوانده می‌شوند، تراکنش ها برای پردازش و ثبت شدن در بلاکچین باید پردازش شوند. به دلیل اینکه هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند فرایند پردازش تمامی تراکنش‌ها را به تنهایی و با ضریب اطمینان بسیار بالا انجام دهد، استخراج‌کنندگان کامیپوترها و دستگاه‌های محاسباتی مخصوص خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا به انجام این فرایند کمک کنند.

زمانی که فرایند پردازش یک بلاک داده تمام شده و آن بلاک به اصطلاح استخراج می‌شود، ماینر و استخراج کننده ای که موفق به پردازش بلاک شده پاداشی از شبکه تحت عنوان پاداش بلاک (Block Reward) و همچنین کارمزدهای مربوط به تراکنش‌های بلاک را از آن خود می‌کند. نحوه کار کردن ارزهای دیجیتالی که شبکه‌ آن‌ها مبتنی بر استخراج است که به اصطلاح به آن اثبات کار می‌گوییم، ایجاد انگیزه اقتصادی کافی برای ماینرهاست تا بتوانند در فرآیند مورد نظر سهم خود را از تایید تراکنش‌ها دریافت کنند. هدف اصلی تایید تراکنش‌هایی است که باید در دفتر کل توزیع شده‌ای که بلاک چین نام دارد، ثبت شوند.

اهمیت استخراج رمز ارزها

اهمیت استخراج رمز ارزها

 یکی از نکات مهم در ارتباط با استخراج ارزهای دیجیتال این است که تا زمانی که سخت‌افزار محاسباتی قدرتمند و متصل به اینترنت وجود داشته باشد، می‌توان در هر زمان و مکانی استخراج را انجام داد. استخراج رمز ارزها را می‌توان با استخراج طلا مقایسه کرد؛ به این صورت که ارزهای دیجیتال در طراحی قوانین و مقررات شبکه (که پروتکل خوانده می‌شود) وجود دارند، همانند طلاهایی که در معادن وجود دارند اما هنوز قابل دسترسی نیستند یا که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده‌اند.

2 نقل قول بزرگان دنیای سرمایه گذاری در ارتباط با امنیت ارزهای دیجیتال

  • جیسون کینگ

"اگر شما اثباتی می خواهید که رمز ارز بیت کوین واقعی است، آنها را برای من ارسال کنید، من آنها را به پول نقد تبدیل کرده و با آن بی خانمان ها را سیر خواهم کرد."

  • مارک آندرسن

"رمز ارز بیت کوین برای اولین بار به ما شیوه ای پیشنهاد می دهد تا یک کاربر اینترنتی بتواند یک مقدار از دارایی خود را به صورت دیجیتالی به یک کاربر اینترنتی دیگر انتقال دهد، به گونه ای که این انتقال تضمین شده، ایمن و مطمئن است؛ همه می دانند که این انتقال انجام شده است و هیچ کس نمی تواند مشروعیت انتقال را به چالش بکشد.

منظور از استخر چیست؟

منظور از استخر چیست؟

با افزایش تعداد ماینر ها یا استخراج کننده ها، سختی شبکه بیشتر شده، زمانی که سختی شبکه افزایش پیدا می کند، میزان پاداش رمز ارزهای دنیای کریپتوکارنسی کم خواهد شد، یعنی حل معادلات ریاضی برای ماینرها سخت تر می شود، برای حل این مشکل ماینر ها در تعداد بالا با یکدیگر همکاری کرده و معادلات را حل می کنند.

به جامعه ای از ماینرها که برای جمع آوری و استخراج ارزهای دیجیتال گرد هم می آیند، استخر گفته می شود، وجود استخرها می تواند در کاهش هزینه های مربوط به پردازش بسیار موثر باشد، چرا که افزایش قدرت محاسباتی برای یک ماینر تنها، به علت هزینه بالای انرژی و دستگاه های مخصوص، پردازش بسیار پر هزینه ای دارد.

روش های مشارکت در ماینینگ ارز دیجیتال

انواع روش ها برای مشارکت در استخراج رمز ارزها
استخر ماینینگ (Mining Pool)
سولو ماینینگ (Solo Mining)
استخراج ابری (Cloud Mining)
استخراج رمز ارزها در بازار مالی ارزهای دیجیتال فرایندی رقابتی است؛ به‌طور متوسط، هر ماینر در هر ۱۰ دقیقه می‌تواند با انجام دادن اثبات کار برنده پاداش باشد؛ اما کسی نمی‌تواند حدس بزند که چه کسی آن برنده خوش‌شانس خواهد بود. ازاین‌رو، ماینرها گرد هم می‌آیند و با تشکیل استخر استخراج ارز دیجیتال، توان محاسباتی و سرعت هش را چندین برابر می‌کنند و بدین ترتیب، شانس خود را برای استخراج بلوک‌ها و دریافت پاداش بالاتر می‌برند. در صورتی که فرایند استخراج موفقیت‌آمیز باشد و پاداش به گروه ماینرهای عضو استخر تعلق بگیرد، رمزارز اهدا شده بین تمام اعضای استخر ماینینگ و بر اساس مقدار مشارکتشان در فرآیند استخراج، تقسیم خواهد شد.

استخرهای ماینینگ متناسب (Proportional Mining Pools)

این نوع استخرها در بین کسانی که به استخراج علاقه مند هستند، پر طرفدارترین روش تلقی می شود، در این روش، استخرهای رمز ارز بازار مالی کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) تا مدت زمانی که ماینر ها به افزایش توان پردازشی کمک می کنند، سهامی را دریافت می کنند، سپس ماینر ها متناسب با تعداد سهمی که بدست اورده اند، پاداش دریافت خواهند کرد.

استخرهای پرداخت بر سهام (Pay-Per-Share Pools)

این نوع از استخرها با نوع قبلی شباهت زیادی دارند، یعنی به هر ماینر (استخراج کننده) بر اساس مشارکت سهام می دهد، در استخرهای پرداخت بر سهام، ماینر ها می توانند، به جای دریافت پاداش، درخواست سهام بیشتری کنند.

استخرهای ماینینگ همتا به همتا (Peer-to-Peer Pools)

این نوع از استخرها به استخرهای استخراجی اطلاق می شود؛ مهم ترین اولویت استخرهای ماینینگ همتا به همتا جلوگیری از متمرکز شدن ساختار استخر بوده و لازم به ذکر است در این نوع استخرها از تقلب اعضای استخر نیز جلوگیری می شود.

سولو مایننگ (SoloMining) چیست؟

سولو ماینینگ, استخراج ابری

انجام فرآیند ماینینگ ارزهای دیجیتال به تنهایی و بدون کمک هیچ واحد پردازشی جداگانه را سولو ماینینگ می گویند؛ اولین ماینری که بتواند پاسخ صحیح محاسبات پیچیده ریاضی را حل کند به سایر ماینرهای موجود در شبکه بلاکچین فرآیند اعتبارسنجی بلاک جدید را اعلام می کند، زمانی که پاسخ از مرحله اعتبار سنجی عبور می کند، ماینری که پاسخ را پیدا کرده است، پاداش خود را دریافت می کند.

استخراج ابری (Cloud Mining)

استخراج ابری، مکانیزم استخراج رمز ارز دیجیتال از طریق توان محاسباتی ابری اجاره‌ای است و استخراج کننده به خرید سخت‌افزار یا نصب نرم‌افزار به‌صورت مستقیم نیازی ندارد. شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی سرویس استخراج ابری به افراد امکان می‌‌دهند تا با پرداخت مبالغ جزئی و ایجاد حساب کاربری و مشارکت از راه دور در فرایند استخراج رمز ارزهای دیجیتال به کسب درآمد بپردازند و بدین ترتیب ماینینگ در دسترس افراد بیشتری در سطح جامعه قرار بگیرد. از مزایای این روش استخراج می‌توان به کاهش هزینه‌های نگه‌داری از قطعات و کاهش هزینه‌های برق اشاره کرد و از معایب مهم آن می‌توان به احتمال بسیار بالای قرارگیری در معرض کلاهبرداری اشاره نمود.

نتیجه گیری: یکی دیگر از راه های درآمدی از بازار ارزهای دیجیتال استخراج رمز ارزهاست، این روش یکی از کم استرس ترین روش ها برای کسب سودهای خوب از بازار کریپتوکارنسی است، استراتژی بیشتر استخراج کنندگان هودل کردن ارزهای دیجیتال استخراج شده است.

در این باره بیشتر بخوانید

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر