1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. آلت چین چیست؟

آلت چین چیست؟

آلت چین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
آلت چین چیست؟
بلاکچین

بلاک چین یک دفتر کل عمومی امن رمزنگاری شده است که به طور مداوم به روز می شود. به هر بلاک چینی که بیت کوین یا اتریوم نباشد، «آلت چین» یا «بلاک چین جایگزین» گفته می شود. این دو بلاک چین در حال حاضر معروف ترین و محبوب ترین بلاک چین ها در فضای کریپتو هستند. در سال 2009 بلاک چین اصلی بیت کوین و در سال 2015 اتریوم راه اندازی شد. در این مقاله قصد داریم به معرفی آلت چین و بررسی تفاوت آن با آلت کوین بپردازیم.

آلت چین چیست؟

آلت چین چیست

از همان روزهای اولیه ظهور کریپتو، آلت چین ها ایجاد شده اند. در سال 2011 بلاک چین لایت کوین به عنوان رقیبی برای بیت کوین راه اندازی شد. در سال 2013 نیز دوج کوین و ریپل به دنبال آن ایجاد شدند. کاربران برای یافتن جایگزین هایی پویاتر، چابک تر و سازگار با محیط زیست برای اتریوم، شروع به جستجو بلاک چین های جایگزین کردند. در جاهایی که شکاف‌ها ظاهر می‌شوند، بازار اغلب سریع پاسخ می‌دهد: متعاقباً شرکت‌هایی مانند دوج کوین، پولکادات، BNB Smart Chain، Ripple، Cardano و Solana نیز ظهور کردند. احتمالاً یکی از دلایل توسعه اتریوم 2.0، در سال 2013، فضای رقابتی شدید است. این شبکه در سپتامبر 2022، از یک شبکه اثبات کار تبدیل به یک شبکه اثبات سهام شد که علاوه بر کاهش چشمگیری اثرات زیست محیطی زنجیره، زمان معاملات را سرعت بخشید.

انواع مختلف آلت چین

پروتکل های لایه 1

از جمله پروتکل های بلاک چینی لایه 1، بلاک چین بیت کوین و اتریوم هستند. این بلاک چین های خودکفا قادر به تایید و اجرای تراکنش ها بدون پشتیبانی از هیچ شبکه رمزنگاری دیگری می باشند. بلاک چین های لایه 1 با تشویق اعتبارسنج های شبکه (استیک کننده ها در اتریوم و ماینرها در بیت کوین) با وعده ارائه توکن های جدید و کارمزد تراکنش ها، کار می کنند.

بسیاری از محبوب ترین آلت چین ها از جمله کاردانو و سولانا، جز پروتکل های بلاک چین لایه 1 هستند. کاردانو و سولانا به عنوان بلاک چین های اصلی، خودکفا و خود توسعه یافته هستند. بعضی از آلت چین های لایه 1 به عنوان انشعابات یک بلاک چین اصلی از قبل وجود دارند. برای مثال، اتریوم کلاسیک، فورکی از هک اصلی و پیش از DAO، یعنی بلاک چین اتریوم است و بلاک چین بیت کوین کش، فورکی از بلاک چین اصلی بیت کوین است. اگر چه آنها دارای یک اصل و نسب مشترک هستند اما در طول زمان ممکن است یک زنجیر فورک شده و زنجیره اصلی مسیر متفاوتی را در پیش بگیرند. برای مثال، به تازگی بلاک چین اصلی اتریوم به مکانیزم اجماع اثبات سهام تغییر کرده است، در حالی که بلاک چین کلاسیک اتریوم همچنان در حال اثبات کار است.

پروتکل های لایه صفر

پروتکل بلاک چین لایه صفر این امکان را به بلاک چین های لایه 1 جداگانه می دهد تا با یکدیگر به عنوان بخشی از یک شبکه رمزنگاری گسترده تر تعامل داشته باشند. این پروتکل امکان ساخت چندین بلاک چین با قابلیت تعامل به طور همزمان را فراهم می کند. در حال حاضر پولکادات شناخته شده ترین نمونه پروتکل لایه صفر است.

پروتکل های لایه 2 و زنجیره های جانبی

آشنایی با آلت چین

همانطور که می توان بر روی پروتکل های لایه صفر، بلاک چین های لایه 1 را ساخت، راه حل های بلاک چین لایه 2 نیز می توانند به صورت موازی یا بالای پروتکل های بلاک چین لایه 1 ساخته شوند. این پروتکل ها با اهداف مختلفی ساخته شده اند. به طوری که هدف بعضی از آنها این است که مقیاس پذیری بلاک چین لایه 1 اساسی افزایش یابد و این امکان را فراهم می کنند که تراکنش ها خارج از زنجیره صورت بگیرند.

از راه ‌حل‌های مقیاس‌ بندی لایه ۲ می توان به پالیگان و آربیتروم اشاره کرد که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند. این نوع راه‌ حل‌های لایه 2، متکی به الگوریتم امنیت و اجماع پروتکل لایه 1 زیربنایی خود می باشند. ساید چین یا زنجیره جانبی، یک جایگزین برای راه حل های لایه 2 می باشد. سایدچین یک بلاک چین کاملا مجزا است که در حین اتصال بلاک چین اصلی، دارای امنیت و الگوریتم اجماع خاص خود می باشند.

آنها با قفل کردن وجوه در زنجیره اصلی به منظور واریز آنها به زنجیره جانبی عمل می کنند. این وجوه پس از آن می توانند آزادانه توسط کاربران زنجیره جانبی معامله شوند. در حالی که این می تواند باعث کاهش ازدحام در بلاک چین اصلی شود، به گفته منتقدان استفاده از زنجیره های جانبی می تواند نسبت به زنجیره های اصلی، امنیت کمتری داشته باشد.

تفاوت آلت ‌چین و آلت‌ کوین

توکن‌های بومی آلت ‌چین‌ها، تحت عنوان آلت ‌کوین‌ ها یا کوین های جایگزین شناخته شده اند. به هر رمزارزی که بیت کوین یا اتریوم نباشد، آلت کوین گفته می شود. برای مثال، BNB، XRP، ADA، DOGE، DOT و SOL همگی آلت کوین هستند. البته برخی از طرفداران بیت کوین نیز با تحقیر اتریوم را یک آلت کوین می نامند. آلت چین به یک شبکه بلاک چین اشاره دارد، نه به ارز دیجیتالی که آن را قدرت می دهد.

همه آلت کوین ها دارای altchain مخصوص به خود نمی باشند. بیشتر آلت کوین ها توکن هایی هستند که بر روی یک شبکه ارزهای دیجیتال از قبل موجود اجرا می شوند. برای مثال، shiba inu به عنوان یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال در حال گردش، در ابتدا به عنوان یک میم کوین به شهرت رسید. SHIB یک توکن ERC-20 مبتنی بر شبکه اتریوم می باشد. کاربران هنگام معامله SHIB، هزینه گس را به بلاک چین اتریوم می پردازند تا تراکنش هایشان پردازش شود.

آلت ‌کوین‌ها بر روی آلت چین‌ها نیز می‌توانند وجود داشته باشند. همان طور که کاربران می توانند در شبکه اتریوم، ارزهای رمزنگاری شده و NFT خود را معامله کنند، بسیاری از altchain ها قادر به ارائه این قابلیت می باشند. برای نمونه، سولانا و کاردانو، این امکان را به کاربران می‌دهند تا NFT ها و توکن‌های رمزنگاری خود را برای اجرا در این بلاک چین‌ها بسازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه استفاده از آلت چین ها

نحوه استفاده از آلت چین ها

راه اندازی یک کیف پول

استفاده از اکثر آلت چین‌ها مشابه نحوه استفاده از بلاک چین اتریوم و بیت‌ کوین است. کاربران برای تعامل با altchain، ابتدا باید اقدام به راه اندازی کیف پولی کنند که با استفاده از آلت چین، امکان ذخیره، انتقال و دریافت توکن ها را فراهم کند. کیف پول های کوین بیس و اکسودوس می توانند با بلاک چین های مختلفی، از جمله بسیاری از برجسته ترین altchain ها، تعامل داشته باشند.

استفاده از آلت چین برای خرید ارزهای دیجیتال

کاربران دو گزینه برای خرید ارزهای دیجیتال مبتنی بر آلت چین (آلت کوین) دارند. 1) آنها می توانند از طریق یک صرافی متمرکز مانند بایننس، یک حساب کاربری ایجاد کنند. سپس کاربران می توانند از طریق واریز ارز فیات، از آن برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنند. این روش احتمالا از نظر هزینه ها، کم هزینه ترین گزینه برای اکثر کاربران می باشد. کاربران در بیشتر موارد باید برای استفاده از ارائه ‌دهنده خدمات پرداخت فیات به کریپتو، برخی از اطلاعات شخصی خود را ارائه کنند. کارمزدهای این روش معمولاً بالاتر از روش خرید ارز دیجیتال از طریق سپرده های فیات در یک صرافی متمرکز می باشد.

تعامل با اکوسیستم بلاک چین

کاربران پس از خرید رمزارزها اقدام به ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال کنند. همچنین می توانند با DApp های مختلف تعامل داشته باشند. ممکن است این برنامه ها شامل پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز باشد که این امکان را به کاربران می‌دهد تا در ازای ارزهای دیجیتال خود، سود کسب کنند. همچنین ممکن است این برنامه‌های کاربردی شامل بازی‌های مبتنی بر بلاک چین باشند و کاربران بتوانند از طریق انجام بازی، درآمد رمزارزی کسب کنند.

استفاده از مرورگرهای بلاک چین برای تأیید تراکنش ها

همه آلت چین های اصلی دقیقا مانند بیت کوین و اتریوم، این امکان را به کاربران می دهند تا تراکنش های انجام شده در بلاک چین خود را ردیابی کنند. مثلا کاردانو دارای Cardano Explorer و سولانا نیز Solana Explorer می باشد. هر کسی می تواند با استفاده از این مرورگر، بر روی تراکنش های انجام شده در altchain ها نظارت داشته باشد.

انجام اقداماتی برای ایمن سازی دارایی های کریپتو

انجام اقداماتی برای ایمن سازی دارایی های کریپتو

آلت چین های کمتر شناخته شده ممکن است پروتکل های امنیتی را به اندازه برخی از زنجیره های شناخته شده تر توسعه نداده باشند. کاربران باید همیشه URL وب سایت را در هنگام تعامل با DApps، برای سه بار بررسی کنند. وب‌سایت‌های مخرب اغلب به‌ عنوان DAppهای محبوب با URLهای بسیار مشابه ظاهر می‌شوند و سعی می‌کنند اطلاعات کیف پول کریپتو را به دام بیندازند. همچنین ارزش سرمایه گذاری روی کیف پول سرد را دارد. این کیف پول ها کلیدهای کیف پول خصوصی شما را از اینترنت و کامپیوتر شما جدا نگه می دارند. این امر عملاً امکان سرقت این اطلاعات و متعاقباً هرگونه رمزارز را برای هکرهای رمزنگاری غیرممکن می کند.

آیا احتمال افزایش اهمیت آلت چین ها وجود دارد؟

همانطور که پذیرش کریپتو رشد می کند، به احتمال زیاد شاهد altchain های پویا و کاربرپسند خواهیم بود. ممکن است در آینده بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز محبوب نیز در شبکه های جایگزین اجرا شوند. به عنوان مثال بلاک چین Flow را در نظر بگیرید. این برنامه قبلاً میزبان برنامه تجاری NBA TopShot NFT و همچنین برنامه های مشابه NFL و UFC است. هر سه تاکنون موفقیت های بزرگی داشته اند. اگر کاربران بخواهند با این برنامه‌ها تعامل داشته باشند، باید راه خود را در مورد Altchain که برنامه روی آن اجرا می‌شود، بشناسند.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی آلت چین ها و ویژگی های مهم آنها اشاره کردیم، البته بازار ارزهای دیجیتال به هیچ وجه محدود نیست. در حال حاضر از طریق اکوسیستم کریپتو، هزاران شبکه جایگزین در حال اجرا هستند. در حالی که altchain های جدید همچنان به چالش کشیدن بلاک چین‌های موجود ادامه می‌دهند، مجموعه شبکه‌های قابل اعتماد در نهایت قوی‌تر می‌شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com