ردیف عنوان توضیحات
1 نام شرکتراه آهن حمل ونقل
2 نماد بورسیحرآهن
3 سال تاسیس1370
4 پذیرفته شدن در بورس1377
5 موضوع فعالیتخدماتی
6 گروهحمل ونقل، انبارداري و ارتباطات
7 محصولات و خدمات
 • انجام کلیه فعالیتهای حمل و نقل اعم از ریلی ،هوایی ،دریایی و خدمات وابسته
8 سهامداران (عمده)
 • موسسه صندوق پس اندازكاركنان رسمي راه آهن جمهوري

تاریخچه

تاریخچه فعالیت شرکت راه آهن حمل و نقل (سهامی خاص)و شرکتهای فرعی آن به شرح ذیل میباشد:

شرکت راه آهن حمل ونقل (سهامی خاص) در تاریخ 1371/11/15 به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره 96201 مورخ 1371/12/25 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است مرکز اصلی شرکت در تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان نصرت غربی، پلاک 124 واقع گردیده است.

فعالیت اصلی شرکت

فعالیت حمل و نقل محمولات معدنی

حمل محمولات معدنی یکی از مهمترین فعالیتهای شرکت محسوب می گردد که شامل حمل و نقل ریلی سالانه حدود ۰ میلیون تن محموله سنگ آهن، ذغال سنگ، گندله، و… می باشد .مشتریان عمده شامل شرکت های ذوب آهن اصفهان ، سنگ آهن مرکزی و فولاد خراسان میباشد که با استفاده از تعداد ۶۷۰۰دستگاه واگن لبه بلند ملکی از مبدأ معادن زرند ، پل سفید، زرین و طبس به مقصد ایستگاه زرین شهر اصفهان و از معدن چغارت به بندر عباس حمل میشوند . ضمنا” در زمینه حمل نقل محمولات معدنی در سال ۶۰۱۷با مشارکت این شرکت و مجتمع فولاد خراسان  شرکت مشترکی به نام فولاد ریل توس تأسیس شده  و تعداد ۱۳۳ دستگاه واگن لبه بلند شرکت راه آهن حمل ونقل طی قرارداد اجاره سه ساله در اختیار آن شرکت می باشد  که جهت حمل بار از مبادی گل گهر و ارژنگ به مقصد مجتمع فولاد خراسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

فعالیت حمل و نقل محمولات سوختی

فعالیت حمل و نقل محمولات سوختی با استفاده از تعداد ۰۰۱ دستگاه واگنهای مخـزندار شرکت شامل قرارداد حمل با شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد . که به صورت متقاضی عمده حمل محمولات سوختی با واگن مخزن دار می باشد. حمل و نقل محمولات سوختی بعد از مواد معدنی بزرگترین بخش حمل و نقل ریلی کشور را شامل میشود.

فعالیت حمل و نقل داخلی و ترانزیت کالا

   فعالیت حمل و نقل ریلی ترانزیت کالا از جمله فعالیتهای مهم شرکت میباشد که شامل حمل و نقل انواع کالا از مبادی ورودی و نقاط داخل کشور به مقاصد داخل و خارج کشور بوده است و تحت عناوین کالاهای صادراتی، وارد اتی، ترانزیتی حمل میشود، درآمد و هزینه این عملیات در بخش ترانزیت به صورت ارزی و در بخش داخلی به صورت ریالی میباشد. این فعالیت بطور عمده در حوزه کشورهای آسیای میانه و با استفاده از واگنهای باری آن کشورها و بر اساس همکاری بین المللی و بطور خاص قرارداد همکاری تجاری با شرکت ترانس گروپ سیستمر کشور ازبکستان میباشد.

فعالیت حمل و نقل توشه و خودرو

فعالیت حمل و نقل توشه و خودرو از سال ۶۰۷۰ آغاز شده است. این فعالیتها شامل مدیریت انبار های توشه در سراسر خطوط راه آهن و بهره برداری از واگنهای توشه و حمل خودرو است که طبق قرار داد در اجاره این شرکت میباشد. نرخ اجاره واگنها به صورت واگن روز است که به اضافه هزینه های تعمیر و نگهداری داخل واگنها و هزینه تعمیر و نگهداری جاری  انبار های توشه، بعهده این شرکت میباشد. انبار های توشه در تهران توسط پرسنل شرکت و در تعداد ۰۷ ایستگاه بزرگ تشکیلاتی توسط پیمانکاران طرف قرارداد اداره میشوند .همچنین قابل ذکر است درآمد این فعالیت بصورت نقد بوده و از دیگر مزایای آن برخورداری از حضور در شبکه پیمانکاران در طول خطوط ریلی کشور است. فعالیت حمل توشه و خرده بار اولین فعالیت و اساس تشکیل شرکت راه آهن حمل و نقل است.

فعالیت پایانه نفتی بندرعباس

تخلیه مواد نفتی از واگنهای مخزن دار و بارگیری در کامیون در پایانه نفتی بندر عباس و با استفاده از خطوط لوله و تأسیسات آن که توسط این شرکت سرمایه گذاری و احداث شده است انجام می گیرد. هزینه های عملیاتی به طور عمده شامل هزینه تخلیه و بارگیری، هزینه اجاره پایانه نفتی و هزینه تعمیر و نگهداری تأسیسات میباشد. فعالیت پایانه نفتی به عنوان یکی از خدمات جنبی حمل و نقل ترانزیت محمولات سوختی و در راستای حفظ و توسعه سهم آن میباشد.

عوامل موثر بر صنعت

 • محیط اقتصادی :

اولین عامل اثرگذار بر این صنعت محیط اقتصادی است. از دیرباز یک همبستگی مثبت بین رشد تولید ناخالص داخلی و رشد حمل و نقل )هم بخش مسافربری و هم بخش کالا(وجود داشته است. بنابراین فعالیت های اقتصادی و وضعیت تجاری دو عامل مهم و اثرگذار بر این صنعت هستند. در کل می توان گفت رابطه بین پیشرفت اقتصادی و صنعت حمل و نقل یک رابطه دو سویه است،از طرفی توسعه این صنعت موجب بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد عدالت در جامعه می شود و از طرفی بهبود شرایط اقتصادی)رشد اقتصادی( خود عامل محرکی برای بهبود وضعیت صنعت است. این رابطه به این صورت است که توسعه درست و با کیفیت حمل و نقل موجب کاهش هزینه های لجستیک می شود و منابع ازاد شده در بخش دیگری هزینه خواهند شد که رو ی هم رفته موجب بهبود وضعیت اقتصادی می شود بهبود وضعیت اقتصادی خود منجر به تولید بیشتر شده و برای جابه جایی مواد اولیه و محصولات باز هم نیاز به سیستم حمل و نقل مناسب وجود دارد. بنابراین بهبود شرایط اقتصادی و وضعیت تجارت عامل موثری بر این صنعت است. 

 • قیمت نفت :

یکی از عوامل مهم اثر گذار بر صنعت حمل و نقل قیمت نفت و فرآورده های نفتی است که بر هر بخش صنعت اثر متفاوتی خواهد داشت:

 • حمل و نقل ریلی:

هرچند حدود  ۷۳ %  از هزینه های این حوزه مربوط به سوخت است اما کاهش قیمت نفت در بلند مدت برای این حوزه ضرر آفرین است. کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی چون باعث کاهش هزینه های بخش حمل و نقل جاده ای می شود . رقابت شدیدی بین بخش حمل و نقل ریلی و جاده ای ایجاد می کند. همچنین چون بیشتر حمل و نقل های مواد نفتی از طریق سیستم حمل و نقل ریلی است ،کاهش قیمت نفت منجر به کاهش تولید و کاهش درآمد های این بخش خواهد شد.

ریسک های حاکم بر محیط

شرکت راه آهن حمل و نقل با ریسک های با اهمیتی همراه است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • ریسک نقدینگی

با توجه به شرایط سخت و رکودی صنعت در صورت بالا رفتن دوره وصول مطالبات و عدم دریافت به موقع مطالبات از مشتریان، شرکت میتواند دچار مشکل شده و با ریسک نقدینگی روبرو شود. البته شرکت با تلاش مدیریت، و بواسطه ساز کار های جدید توانسته تا حد بسیار خوبی این دوره وصول مطالبات را کاهش داده و تا حد بسیار خوبی این ریسک را مدیریت نماید.

 • ریسک نرخ سود (بهره

در صورت نیاز شرکت به تامین مالی طرح های توسعه و سرمایه در گردش در آینده، در صورت رشد نرخ بهره، این عامل میتواند شرکت را چالش و ریسک نرخ بهره روبرو نماید.

 • ریسک کیفیت خدمات

بزرگترین رقیب شرکت و صنعت ریلی، حمل و نقل جاده ای می باشد. هر اتفاقی که سبب کاهش قدرت رقابت پذیری حمل و نقل ریلی در مقایسه با حمل و نقل جاده ای شود، می تواند ریسک جانشینی برای شرکت ایجاد نماید. اتفاقاتی مانند افزایش حق دسترسی حمل ونقل ریلی) که هزینه تمام شده و در نتیجه نرخ ارائه خدمات صنعت ریلی را بالا می برد(، کاهش کیفیت ارائه خدمات در صنعت ریلی، کاهش قیمت سوخت یا کاهش هزینه های حمل و نقل جاده ای در مقابل صنعت ریلی و … می‌تواند عوامل منتج به چنین ریسکی باشد. از ارزش های سازمانی شرکت راه آهن حمل نقل شفافیت و جلب حداکثری رضایت ذینفعان ، ارزش افزایی برای مشتریان ، کیفیت و سرعت در ارائه خدمات ، بهره وری و بهبود مستمر ، توانمند سازی و کرامت کارکنان ، صداقت ، تعلق سازمانی و انضباط کاری  میباشد که این شرکت همواره تلاش خود را در جهت حفظ ارزشها و تعالی آنها مینماید.

اهداف مدیریت و راهبردهای مدیریت برای دستیابی به آن اهداف :

هیات مدیره شرکت به منظور مدیریت هر چه بهتر فعالیت در حوزه حمل و نقل و ایجاد ارزش افزوده اهداف و استراتژیهایی برای شرکت به شرح ذیل تدوین و ارائه نموده است:

 • توسعه کسب و کار
 • توسعه ناوگان
 • توسعه ترانزیت و تبدیل شدن به برند در منطقه
 • توسعه بازار و افزایش بهره وری واگنها
 • مدیریت هزینه ها و افزایش رضایت ذی نفعان

 

سهم های

تحلیل شده

در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @@Armteam_admin_107
داخلی 107
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09927779004
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com