1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. تحلیل ارز دیجیتال
  4. نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟
تحلیل ارز دیجیتال

یکی از اصطلاحات بازار مالی ارزهای دیجیتال، اصطلاح لیکوئیدیتی (Liquidity) است، به تبدیل آسان دارایی ها به یکدیگر نقدینگی یا لیکوئیدیتی می گویند، زمانی این مفهوم را درک می کنید که برای فروش یک دارایی به مشکل بخورید، فرض کنید شما یک وسیله گران قیمت در دستانتان دارید، اما در یک روستای دور افتاده زندگی می کنید و افراد ساکن داخل روستا توانایی خرید وسیله شما را ندارند، طبیعتا شما به پول نقد نیاز دارید ولی با وجود چنین وضعیتی به مشکل بزرگی برمی خورید، این مفهوم در بازارهای مالی نیز به نوع دیگر تعریف پیدا می کند که در ادامه مقاله به بررسی این اصطلاح می پردازیم.

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

همان طور که در اوایل مقاله توضیح دادیم، ویژگی نقدینگی یکی از مهم ترین فاکتورهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) است، ارزهای دیجیتال مطرح و با نقدینگی بالا مشکلی برای خرید و فروش برای شما به وجود نمی آورند چرا که اگر شما بخواهید 200 واحد از رمز ارز تتر را به ارز دیجیتال بیت کوین تبدیل کنید، این معامله در یک چشم به هم زدن در صرافی های ارزهای دیجیتال با موفقیت به پایان می رسد.

لیکوئید بودن بازار چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی، قدرت بازار در نقد کردن دارایی شماست، هرچه بازار لیکوئیدتر باشد شما به عنوان معامله گر یا تریدر می توانید رمز ارز خود را در سریع ترین زمان ممکن بفروشید و یا آن را خریداری کنید، لذا هرچه بازار لیکوئید باشد تریدر به راحتی خرید و فروش خود را انجام می دهد.

چه زمانی خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بهترین زمان خود است؟
حجم معادلات در 24 ساعت گذشته یکی از فاکتورهای مهم برای تریدر است، بالا بودن حجم معاملات در 24 ساعت گذشته، نکته مثبتی برای صرافی ارز دیجیتال است.
لیست سفارشات نیز یکی از فاکتورهای مهیا بودن زمان خرید و فروش رمزارز شماست، لیست سفارشات باید بین تعداد خریداران و فروشندگان تناسب معقولرا داشته باشد.
باید به تفاوت کمرین و بیشترین قیمت درخواستی برای فروش و خریدار توجه بسیار زیادی کنید، به این معیار، معیار Bid-Ask Spread گفته می شود، این معیار هر چقدر پایین تر باشد، بازار ارزهای دیجیتال لیکوئیدتر است.
  • بازار در صورت لیکوئید بودن، کمترین دامنه تغییرات و بالاترین قدرت نقدشوندگی را دارد.
  • حجم معاملات همیشه در بازار لیکوئید بالاست.
  • همیشه در بازار لیکوئید، خریداران در صف خرید وجود دارند.
  • در بازار لیکوئید تفاوت قیمت خرید و فروش بسیار کم است و تریدر نمی تواند با اختلاف قیمت، بر بازار اثر بگذارد.

به چه دارایی لیکوئید می گویند؟

به چه دارایی لیکوئید می گویند؟

به هر میزان که بتوانید دارایی خود را سریع تر و راحت تر به پول نقد یا یک دارایی تبدیل کنید، لیکوئیدیتی آن زیاد است، یعنی تفاوت خرید و فروش یک ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی پایین بوده و همیشه خریدار برای رمز ارز مورد نظر شما وجود دارد، ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم دارای لیکوئیدی بالایی هستند و به محض کلیک بر روی گزینه خرید یا فروش معامله شما با موفقیت ثبت می شود.

کوین هایی که دارای بیشترین لیکوئیدیتی هستند

استیبل کوین ها دارای بیشترین نقدینگی در بازار مالی ارزهای دیجیتال است، حتی کسانی که به بازار رمز ارزها علاقه ای ندارند هم از استیبل کوین ها استفاده خیلی زیادی دارند، چرا که این نوع از رمز ارزها در بازار کریپتوکارنسی دارای ارزش ثابتی هستند که تنها در صورتی که حجم خرید unstablecoins زیاد باشد، چند هزارم درصد نزول پیدا می کند و در صورت نزول ارزش قیمتی unstablecoins ها چند هزارم درصد افزایش پیدا می کند اما لازم به ذکر است که این تغییر قیمت آنی بوده و پس از مدت کوتاهی دوباره به ارزش ثابت خود برخواهند گشت.

لیکوئیدیتی حسابداری

نقدینگی حسابداری یکی از اصطلاحاتی است که در مبحث ترازنامه های کسب و کارها مورد استفاده می گیرد، لیکوئیدیتی حسابداری اشاره به شرکت هایی دارد که در بدهی های کوتاه مدت و بدهی های جاری خود به وسیله دارایی های جاری، جریان نقدی دارد، لذا این تعریف مشخص می کند که نقدینگی حسابداری با سلامت مالی یک شرکت ارتباط مستقیمی را دارد.

لیکوئیدیتی بازار

نقدینگی بازار به معنای میزان امکان پذیری خرید و فروش دارایی ها در یک بازار به ازای قیمت منصفانه است، این قیمت ها نزدیک ترین قیمت به ارزش ذاتی دارایی تلقی می شوند.

منظور از ارزش ذاتی، نزدیک بودن پایین‌ترین قیمت مورد نظر فروشنده به بالاترین قیمت مدنظر خریدار است.

لیکوئیدیتی با سودآوری برابر نیست

شاید بیشتر تحلیل گران تازه وارد فکر کنند که نقدینگی یک ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال با سوددهی آن ارتباط مستقیم دارد، اما این دو فاکتور با یکدیگر کاملا متفاوت است و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، وجود نقدینگی بالا در یک کوین از رمز ارزها باعث القا کردن حس اعتماد به تریدرها شده و اطمینان خوبی از خرید و فروش کوین مورد نظر به کاربران می دهد.

نقدینگی در شبکه درون زنجیره ای

لیکوئیدیتی در شبکه درون زنجیره ای

وجود مشکل ها در چندین بلاک چین یک مشکل نقدینگی است، برای رفع این مشکل باید دارایی های رمز ارز دیجیتال را در چندین سیستم سوزاند یا به بازار عرضه کرد؛ دلیل این کار پیچیده بودن کوین (Coins) یا توکن (Tokens) هاست، چراکه برای انتقال ارزش بین بلاکچین ها این فعالیت باید صورت بگیرد، هر یک از این موارد به مجموعه ای از دارایی ها نیاز دارند که همیشه باید نقدینگی یا لیکوئیدیتی مورد نیاز را برای انجام هرگونه سفارش در هر زمان فراهم کنند. 

پل متقابل زنجیره ای، مکانیزمی است که به شما به عنوان تریدر یا معامله گر اجازه می دهد تا کوین ( (Coins یا توکن (Tokens) را از بلاک چین اصلی خود به یک توکن یا کوین در بلاک چین دیگر منتقل کنید. استفاده از بیت کوین در شبکه های قابل برنامه ریزی (به عنوان مثال: اعطای وام غیر متمرکز) یکی از نمونه های استفاده، از این طریق است.

پل های متقابل، مزایای زیادی برای کاربران دارند، اعم از: کاهش پیچیدگی فنی با لیست های مبادله یا موارد جدید استفاده در خارج از شبکه های مربوطه مانند استقراض، اعطای وام و سود (از جمله موارد استفاده مالی دیگر) از طریق دارایی های ترکیبی را ارائه می دهند. 

منظور از بازارهای زنجیره ای چیست؟

منظور از ایجاد بازارهای درون زنجیره ای ارائه نقدینگی در زنجیره است، به این معنی که قیمت گذاری توکن یا کوین ارزهای دیجیتال، تطبیق سفارشات و تسویه معاملات همه مستقیماً در خود بلاک چین اتفاق می افتد. هدف معامله گران بزرگ بازار مالی رمز ارزها سود بردن از گسترش تجارت توکن و کوین است؛ در این فرآیند، آنها به اطمینان از حجم معاملات کافی کمک می کنند تا معاملات به طور یکپارچه انجام شود.

معاملات زنجیره ای نسبت به معاملات معمولی دارای سود بیشتری برای معامله گران یا تریدرها هستند، چراکه معامله گران مبلغ بیشتری را برای معامله در نظر می گیرند، لذا رقابت کمتری بین معامله گران در معاملات زنجیره ای وجود دارند، چراکه رقابت بین افرادیست که باعث گسترش معاملات زنجیره ای می شوند.

لیکوئیدیتی دارایی

لیکوئیدیتی دارایی

وجه نقد لیکوییدترین نوع دارایی می باشد، زیرا امکان تبدیل آن به دارایی دیگر در هر شرایطی وجود دارد. در صورتی که دارایی افراد توانایی تبدیل شدن به وجه نقد و یا به یک دارایی دیگر (بدون ایجاد سود یا ضرر زیاد) را داشته باشد در شرف لیکویید شدن قرار دارد. عوامل مختلفی از جمله انتقال مالکیت راحت، سرعت انجام معاملات و ثبات بازار بر روی این موضوع تاثیر می‌گذارند.

ممکن است به اشتباه خیلی از افراد تصور ‌کنند که لیکوییدیتی به معنای سودآور بودن یک دارایی می باشد. در صورتی که لیکوییدیتی هیچ ارتباطی با سودآوری ندارد و این دو مفهوم کاملا جدا از هم هستند. نقدینگی و لیکوئیدیتی یک دارایی سبب می‌شود تا سرمایه گذا‌ران و معامله‌ گران سرمایه گذاری های خود را با حس اطمینان خاطر بیشتری آغاز کنند.

لیکوئیدیتی در بازارهای مالی مختلف

لیکوئیدیتی در بازارهای مالی مختلف یک مفهوم کاربردی است که دارای مضمون ثابتی می باشد اما به صورت های گوناگون تعریف می‌شود. لیکوئیدیتی اشاره به توانایی خرید و فروش یک دارایی بدون ایجاد نوسان قیمت شدید دارد.

لیکوییدیتی در بازار ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از اصلی ‌ترین بازارهای مالی می باشد که در آن نقدینگی و لیکوئیدیتی به شدت مورد بحث و بررسی قرار دارد. در دنیای ارزهای دیجیتال، لیکوئیدیتی اشاره به توانایی یک توکن برای تبدیل شدن به سایر توکن ها یا ارز فیات (به شرط عدم از بین رفتن تعادل) دارد. در صورتی که یک رمز ارز دارای لیکوییدیتی بالایی باشد، سرمایه ‌گذاران و تریدرها می‌توانند با ریسک کمتر و سرعت بالاتری معاملات خود را انجام دهند.

در واقع زمانی که بازار یک رمز ارز دارای ثبات کافی و در عین پرجنب و جوش است، مفهوم لیکوئیدیتی برقرار می باشد. برای مثال اگر فردی دارای ۵ توکن باشد و قیمت این دارایی در حال حاضر رشد چشمگیری داشته است، در صورتی که دارایی لیکوئیدیتی بالایی داشته باشد، برای این دارایی خریداران کافی وجود خواهد داشت و فرد می‌تواند به سود خوبی با فروش دارایی خود برسد. در غیر این صورت فرد باید قیمت درخواستی خود را کاهش دهد. زیرا با آن قیمت بالا، خریداران کافی برای فروش دارایی وجود نخواهد داشت و فرد باید قیمت‌های مناسب‌تری را برای کمک به ایجاد تعادل در بازار پیشنهاد دهد. 

لیکوئیدیتی در بازار بورس

در بازار بورس نیز لیکوئیدیتی تأثیر خیلی زیادی دارد. سهام ‌داراران باید مقدار نقدینگی یک دارایی را هنگام خرید آن بررسی کنند. از طریق شاخصی تحت عنوان ارزش معاملات، لیکوئیدیتی در بازار بورس مشخص می‌شود. هر چه یک سهام دارای مقدار رتبه ارزش معاملات بیشتری باشد، میزان لیکوئیدیتی آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین برای سرمایه گذاری انتخاب مناسبی می باشد.

دلایل اهمیت لیکوییدیتی

دلایل اهمیت لیکوییدیتی

رمز ارزها جز دارایی‌های دیجیتالی می باشند. همانطور که گفته شد برای همه رمز ارزها نمی‌توان نسخه‌ای کلی پیچید. برای مثال استیبل کوین‌ها به ویژه تتر، از نظر لیکوییدیتی با وجه نقد تقریبا هم‌ سطح می باشد. ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم نیز با این که نوسان قیمت بالایی دارند، به سرعت در سراسر دنیا خرید و فروش می‌شوند. رمز ارزهای دیگری نیز وجود دارند که دارای بازاری لیکوئید هستند و بدون دردسر و با سرعت بالایی خرید و فروش آن‌ها صورت می‌گیرد. برخی کریپتوکارنسی‌ها، نقدشوندگی بسیار بهتری در مقایسه با بقیه دارند. هر چه برای تریدرها حجم معاملات و بهره ‌وری بازار، بیشتر باشد، از نظر لیکوئیدیتی به طور طبیعی نیز در وضعیت مناسب ‌تری قرار دارد.

در بازار برخی رمز ارزها، کمتر از چند هزار دلار در هر روز معامله انجام می‌شود، در حالی که در بازار برخی دیگر از رمز ارزها ، حجم معاملات در هر روز چند میلیارد دلار است. برای کوین‌هایی همانند اتریوم و بیت کوین هیچ مشکلی برای لیکوییدیتی وجود ندارد، در حالی که تعداد زیادی از رمز ارزها با مشکل جدی نقدشوندگی روبرو هستند. حتی ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم نیز با وجود پشتیبانی سرویس‌هایی نظیر پی‌پال از آن‌ها، افزایش میزان مقبولیت آن‌ها در مقایسه با چند سال قبل، افزایش تعداد پایانه‌های پذیرنده و همچنین وجود دستگاه‌های ATM کریپتویی در نقاط مختلف دنیا، هنوز هم به عنوان یک نوع دارایی توسط عده زیادی از افراد در سراسر دنیا تلقی نمی‌شوند.

در زمان ترید آلت کوین‌ها اهمیت لیکوییدیتی را بهتر می توان متوجه شد، در صورتی که دارایی‌ متشکل از چند رمز ارز ای‌لیکوئید باشد، این احتمال وجود دارد که به ازای قیمت مورد نظر نتوان از بازار آن خارج شد. در چنین شرایطی، با افزایش اختلاف قیمت خرید و فروش مواجه خواهیم شد. بنابراین به افراد توصیه می شود که برای سرمایه گذاری های خود سراغ ارزهای دیجیتال ناشناخته و عجیب نروند و همچنین به خرید و فروش دارایی‌هایی با لیکوییدیتی بالاترجهت کاهش ریسک بپردازند.

در صورتی که افراد یک سفارشی بزرگ در بازاری ای‌لیکوئید یا دارای میزان نقدشوندگی پایین، قرار دهند، به دلیل تفاوت بین قیمتی که در نهایت معامله انجام خواهد شد و قیمت مورد نظر افراد، قطعا معامله با ضرر به پایان می رسد. با در نظر گرفتن محدودیت قیمت، زمان انجام معامله بیشتر می شود یا هرگز معامله‌ای صورت نمی گیرد.

لیکوییدیتی تحت شرایط مختلف بازار تغییر پیدا می‌کند. برای مثال برای جبران بدهکاری‌های کوتاه مدت و تعهدات مالی در زمان بحران مالی، اغلب تلاش می‌کنند از بازارهایی که قبلا در آنها سرمایه ‌گذاری کرده بودند، خارج شوند. مشخص کردن میزان انعطاف ‌پذیری یک شرکت به منظور پرداخت هزینه‌های غیر منتظره و تامین تعهدات مالی، یکی دیگر از دلایل اهمیت نقدشوندگی می باشد. این موضوع در رابطه با افراد نیز صدق می‌کند. به این صورت که دارایی‌های تحت اختیار یک نفر هر چقدر که از نظر لیکوییدیتی وضعیت بهتری داشته باشند، فرد راحت تر می تواند در صورت بروز مشکلات مالی از آن‌ها خارج شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

9 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com