1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. تحلیل ارز دیجیتال
  4. نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟
تحلیل ارز دیجیتال

یکی از اصطلاحات بازار مالی ارزهای دیجیتال، اصطلاح لیکوئیدیتی (Liquidity) است، به تبدیل آسان دارایی ها به یکدیگر نقدینگی یا لیکوئیدیتی می گویند، زمانی این مفهوم را درک می کنید که برای فروش یک دارایی به مشکل بخورید، فرض کنید شما یک وسیله گران قیمت در دستانتان دارید، اما در یک روستای دور افتاده زندگی می کنید و افراد ساکن داخل روستا توانایی خرید وسیله شما را ندارند، طبیعتا شما به پول نقد نیاز دارید ولی با وجود چنین وضعیتی به مشکل بزرگی برمی خورید، این مفهوم در بازارهای مالی نیز به نوع دیگر تعریف پیدا می کند که در ادامه مقاله به بررسی این اصطلاح می پردازیم:

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی چیست؟

همان طور که در اوایل مقاله توضیح دادیم، ویژگی نقدینگی یکی از مهم ترین فاکتورهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) است، ارزهای دیجیتال مطرح و با نقدینگی بالا مشکلی برای خرید و فروش برای شما به وجود نمی آورند چرا که اگر شما بخواهید 200 واحد از رمز ارز تتر را به ارز دیجیتال بیت کوین تبدیل کنید، این معامله در یک چشم به هم زدن در صرافی های ارزهای دیجیتال با موفقیت به پایان می رسد.

لیکوئید بودن بازار چیست؟

نقدینگی یا لیکوئیدیتی، قدرت بازار در نقد کردن دارایی شماست، هرچه بازار لیکوئیدتر باشد شما به عنوان معامله گر یا تریدر می توانید رمز ارز خود را در سریع ترین زمان ممکن بفروشید و یا آن را خریداری کنید، لذا هرچه بازار لیکوئید باشد تریدر به راحتی خرید و فروش خود را انجام می دهد.

چه زمانی خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بهترین زمان خود است؟
حجم معادلات در 24 ساعت گذشته یکی از فاکتورهای مهم برای تریدر است، بالا بودن حجم معاملات در 24 ساعت گذشته، نکته مثبتی برای صرافی ارز دیجیتال است.
لیست سفارشات نیز یکی از فاکتورهای مهیا بودن زمان خرید و فروش رمزارز شماست، لیست سفارشات باید بین تعداد خریداران و فروشندگان تناسب معقولی را داشته باشد.
باید به تفاوت کمترین و بیشترین قیمت درخواستی برای فروش و خریدار توجه بسیار زیادی کنید، به این معیار، معیار Bid-Ask Spread گفته می شود، این معیار هر چقدر پایین تر باشد، بازار ارزهای دیجیتال لیکوئیدتر است.
  • بازار در صورت لیکوئید بودن، کمترین دامنه تغییرات و بالاترین قدرت نقدشوندگی را دارد.
  • حجم معاملات همیشه در بازار لیکوئید بالاست.
  • همیشه در بازار لیکوئید، خریداران در صف خرید وجود دارند.
  • در بازار لیکوئید تفاوت قیمت خرید و فروش بسیار کم است و تریدر نمی تواند با اختلاف قیمت، بر بازار اثر بگذارد.

به چه دارایی لیکوئید می گویند؟

به چه دارایی لیکوئید می گویند؟

به هر میزان که بتوانید دارایی خود را سریع تر و راحت تر به پول نقد یا یک دارایی تبدیل کنید، لیکوئیدیتی آن زیاد است، یعنی تفاوت خرید و فروش یک ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی پایین بوده و همیشه خریدار برای رمز ارز مورد نظر شما وجود دارد، ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم دارای لیکوئیدی بالایی هستند و به محض کلیک بر روی گزینه خرید یا فروش معامله شما با موفقیت ثبت می شود.

کوین هایی که دارای بیشترین لیکوئیدیتی هستند

استیبل کوین ها دارای بیشترین نقدینگی در بازار مالی ارزهای دیجیتال است، حتی کسانی که به بازار رمز ارزها علاقه ای ندارند هم از استیبل کوین ها استفاده خیلی زیادی دارند، چرا که این نوع از رمز ارزها در بازار کریپتوکارنسی دارای ارزش ثابتی هستند که تنها در صورتی که حجم خرید unstablecoins زیاد باشد، چند هزارم درصد نزول پیدا می کند و در صورت نزول ارزش قیمتی unstablecoins ها چند هزارم درصد افزایش پیدا می کند اما لازم به ذکر است که این تغییر قیمت آنی بوده و پس از مدت کوتاهی دوباره به ارزش ثابت خود برخواهند گشت.

لیکوئیدیتی حسابداری

نقدینگی حسابداری یکی از اصطلاحاتی است که در مبحث ترازنامه های کسب و کارها مورد استفاده می گیرد، لیکوئیدیتی حسابداری اشاره به شرکت هایی دارد که در بدهی های کوتاه مدت و بدهی های جاری خود به وسیله دارایی های جاری، جریان نقدی دارد، لذا این تعریف مشخص می کند که نقدینگی حسابداری با سلامت مالی یک شرکت ارتباط مستقیمی را دارد.

لیکوئیدیتی بازار

نقدینگی بازار به معنای میزان امکان پذیری خرید و فروش دارایی ها در یک بازار به ازای قیمت منصفانه است، این قیمت ها نزدیک ترین قیمت به ارزش ذاتی دارایی تلقی می شوند.

منظور از ارزش ذاتی، نزدیک بودن پایین‌ترین قیمت مورد نظر فروشنده به بالاترین قیمت مدنظر خریدار است.

لیکوئیدیتی با سودآوری برابر نیست

شاید بیشتر تحلیل گران تازه وارد فکر کنند که نقدینگی یک ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال با سوددهی آن ارتباط مستقیم دارد، اما این دو فاکتور با یکدیگر کاملا متفاوت است و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، وجود نقدینگی بالا در یک کوین از رمز ارزها باعث القا کردن حس اعتماد به تریدرها شده و اطمینان خوبی از خرید و فروش کوین مورد نظر به کاربران می دهد.

نقدینگی در شبکه درون زنجیره ای

لیکوئیدیتی در شبکه درون زنجیره ای

وجود مشکل ها در چندین بلاکچین یک مشکل نقدینگی است، برای رفع این مشکل باید دارایی های رمز ارز دیجیتال را در چندین سیستم سوزاند یا به بازار عرضه کرد؛ دلیل این کار پیچیده بودن کوین (Coins) یا توکن (Tokens) هاست، چراکه برای انتقال ارزش بین بلاکچین ها این فعالیت باید صورت بگیرد، هر یک از این موارد به مجموعه ای از دارایی ها نیاز دارند که همیشه باید نقدینگی یا لیکوئیدیتی مورد نیاز را برای انجام هرگونه سفارش در هر زمان فراهم کنند. 

پل متقابل زنجیره ای، مکانیزمی است که به شما به عنوان تریدر یا معامله گر اجازه می دهد تا کوین ( (Coins یا توکن (Tokens) را از بلاک چین اصلی خود به یک توکن یا کوین در بلاک چین دیگر منتقل کنید. استفاده از بیت کوین در شبکه های قابل برنامه ریزی (به عنوان مثال: اعطای وام غیر متمرکز) یکی از نمونه های استفاده، از این طریق است.

پل های متقابل، مزایای زیادی برای کاربران دارند، اعم از: کاهش پیچیدگی فنی با لیست های مبادله یا موارد جدید استفاده در خارج از شبکه های مربوطه مانند استقراض، اعطای وام و سود (از جمله موارد استفاده مالی دیگر) از طریق دارایی های ترکیبی را ارائه می دهند. 

منظور از بازارهای زنجیره ای چیست؟

منظور از ایجاد بازارهای درون زنجیره ای ارائه نقدینگی در زنجیره است، به این معنی که قیمت گذاری توکن یا کوین ارزهای دیجیتال، تطبیق سفارشات و تسویه معاملات همه مستقیماً در خود بلاک چین اتفاق می افتد. هدف معامله گران بزرگ بازار مالی رمز ارزها سود بردن از گسترش تجارت توکن و کوین است؛ در این فرآیند، آنها به اطمینان از حجم معاملات کافی کمک می کنند تا معاملات به طور یکپارچه انجام شود.

معاملات زنجیره ای نسبت به معاملات معمولی دارای سود بیشتری برای معامله گران یا تریدرها هستند، چراکه معامله گران مبلغ بیشتری را برای معامله در نظر می گیرند، لذا رقابت کمتری بین معامله گران در معاملات زنجیره ای وجود دارند، چراکه رقابت بین افرادیست که باعث گسترش معاملات زنجیره ای می شوند.

نتیجه گیری: نقدینگی یا لیکوئیدیتی یکی از مهم ترین فاکتورهای موجود در بازارهای سرمایه است، بالا بودن نقدینگی یک رمز ارز یا سهام می تواند حس اعتماد را به کاربران بدهد، زمانی که یک رمز ارز دارای نقدینگی بالایی باشد می تواند باعث تسریع در انجام معاملات بازار ارزهای دیجیتال شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com