اثبات سهام چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اثبات سهام چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

اگر کاربران شبکه بخواهند بر سر موضوعی توافق کنند و یا تراکنشی را تایید کنند، می توانند این کار را از طریق اثبات سهام(Proof Of Stake) یا POS انجام دهند. در واقع اثبات سهام یک الگوریتم اجماع در شبکه بلاک چین می باشد.

الگوریتم اجماع نیز همان روشی است که کاربران در یک شبکه غیرمتمرکز، در رابطه با بلاکی از بلاک چین یا تراکنشی از شبکه به توافق می رسند(به اصطلاح به توافق اجماع و دسته جمعی می رسند.)


اثبات سهام

پروتکل اثبات سهام

می دانیم که شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است، یعنی توسط هیچ سازمان خاصی کنترل نمی شود. حال در این دنیای غیرمتمرکز، چگونه همه کاربران بدون نقض قوانین کار می کنند؟ چگونه هیچ کس نمی تواند در این شبکه ها اختلال ایجاد کند؟ تمام موارد مربوط به امنیت شبکه ها و اعتماد کاربران از طریق الگوریتم اجماع شکل می گیرد.

ارزهای دیجیتال به دو دسته تقسیم می شوند، یک دسته الگوریتم اجماع را بر اساس اثبات کار(POW) انجام می دهند، دسته دیگر نیز بر اساس اثبات سهام(POS). هر کدام از این پروتکل ها دارایی قوانین مشخصی هستند. برای درک بهتر مثالی می زنیم:

ارز دیجیتال اتریوم را در نظر بگیرید که از شبکه ERC20 استفاده می کند، این ارز دیجیتال فعلا بر اساس پروتکل اثبات کار است. قوانین این پروتکل بیان می کند که اگر اعتبارسنجی بخواهد در این شبکه به تولید بلاک و تایید تراکنش ها بپردازد، حتما باید مبلغی را به عنوان هزینه برق و پردازش، پرداخت کند تا با این کار صحت کار خود را به شبکه و کابران موجود در شبکه اثبات کند.(گفتنی است که ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر از پروتکل اثبات کار استفاده می کند اما در آینده نزدیک قصد دارد سیاست خود را تغییر دهد و از پروتکل اثبات سهام استفاده کند. حتی همین تغییر اساسی نیز بر اساس نظر اکثریت کاربران می تواند انجام شود.)

اعتبار سنج ها همان دستگاهایی هستند که شبکه ارزهای دیجیتال را اداره می کنند. دسته ای از اعتبار سنج ها به نام ماینرها معروف شده اند.

نکته مهم این است که در برخی موارد مشاهده می شود که ارزهای دیجیتالی که از اثبات کار استفاده می کنند، قیمت بسیار پایینی دارد و همین موضوع باعث می شود که فعالیت در شبکه آن، برای ماینرها جذابیت نداشته باشد زیرا هزینه برق و پردازش نسبت به پاداش، بسیار زیاد است.

همین موضوع باعث می شود که شبکه هایی، از اثبات سهام استفاده کنند. اثبات سهام نیز مجموعه ای از پروتکل ها و قوانینی است که برای اعتبار سنج ها تعریف می شود و به عنوان جایگزین پروتکل اثبات کار نیز نام برده می شود. در واقع اعتبار سنج هایی که بخواهند از پروتکل اثبات سهم استفاده کنند، می بایست ارز دیجیتال خود آن شبکه را تهیه کنند و در اختیار شبکه قراردهند یا به اصطلاح ارز دیجیتال آن شبکه را استیک(STAKE) کنند. 

استیک کردن در واقع نوعی سرمایه گذاری می باشد و می توان با استیک کردن ارز دیجیتال در شبکه به تایید تراکنش و کسب کارمزد در شبکه، پرداخت.


مقایسه اثبات کار با اثبات سهام

مقایسه اثبات کار با اثبات سهام

اثبات کار:

 • برای حل یک بلاک بین ماینرها، رقابت وجود دارد. در نهایت اولین ماینری که بلاک را حل کند، پاداش خواهد گرفت.
 • در این پروتکل اعتبار سنج ها در واقع سخت افزار خود را به همراه پرداخت هزینه های جانبی مثل هزینه برق، در اختیار شبکه قرار می دهند.
 • برای اینکه بتوانند در رقابت با رقیب های خود موفق باشند باید دائما به بهتر کردن تجهیزات خود بپردازند.
 • پاداش حل بلاک به این ماینرها تعلق می گیرد.
 • اگر کسی بخواهد به این پروتکل آسیب برساند، باید 51 درصد از تمام توان محاسباتی شبکه مدنظر را در اختیار داشته باشد که این کار عملا غیرممکن است.
 • برای شروع به سرمایه اولیه برای خرید تجهیزات سخت افزاری نیاز است.
 • در این پروتکل انرژی مصرفی به شدت بالاست.

اثبات سهام:

 • برای انتخاب از شیوه انتخاب جبری استفاده می شود. در واقع بین نودها رقابت برای انتخاب شدن است.
 • در این پروتکل اعتبار سنج ها با خرید ارز دیجیتال مخصوص شبکه و در اختیار گذاشتن آن، به تایید تراکنش می پردازند.
 • به توان محاسباتی زیادی احتیاج ندارند.
 • کارمزد انجام تراکنش ها به این نودها تعلق می گیرد.
 • اگر کسی بخواهد به این پروتکل آسیب برساند، باید 51 درصد از تمام موجودی ارز دیجیتال، شبکه مد نظر را در اختیار داشته باشد که با توجه به شرایط عرضه و تقاضا در بازار برای ارزهای دیجیتال، این کار عملا غیرممکن می باشد.
 • برای شروع به سرمایه اولیه برای خرید ارز دیجیتال شبکه مد نظر، احتیاج است.
 • در این پروتکل انرژی مصرفی متعادل و استاندار می باشد.

مزایا و معایب پروتکل اثبات سهام

مزایا و معایب پروتکل اثبات سهام

 1. سرعت: اگر بخواهیم از لحاظ سرعت شبکه های مبتنی بر پروتکل اثبات سهم را بررسی کنیم، باید گفت: برای تایید تراکنش در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین تقریبا 6 تاییده نیاز است، از طرفی کشف هر بلاک نیز تقریبا 10 دقیقه طول می کشد، در نتیجه برای تایید نهایی یک تراکنش زمان زیادی صرف می شود! اما شبکه های مبتنی بر اثبات سهام این چنین نیست و تایید نهایی تراکنش تقریبا 2 تا 3 ثانیه طول می کشد.
 2. امنیت: امنیت شبکه را در واقع خود اعتبار سنج ها تامین می کنند. چرا که اگر اعتبار سنجی خطا کند و بلاک جعلی ایجاد کند، به سرعت دارایی که به عنوان ضمانت در شبکه گذاشته است، به طور کامل از او گرفته می شود! یا به اصطلاح اسلش(slash) می شود. لذا خود اعتبار سنج ها مجبور هستن که کار خود را درست و بدون خطا انجام دهند. همین امر موجب شده است که امنیت شبکه های مبتنی بر اثبات سهم، تامین شود.
 3. حفظ سرمایه: توجه داشته باشید که اگر سهام ارز دیجیتال سقوط کند، سهام گذاری، افت قیمت دارایی های استیک شده از طرف ماینرها را، تا حدی جبران می کند. به این ترتیب سرمایه استیک شده در پروتکل اثبات سهم تقریبا حفظ شده می باشد.

 

 1.  بُردبلند (long-range attack): برخی معتقدند، الگوریتم مورد استفاده در پروتکل اثبات سهم، دارای باگ هایی از جمله بردبلند هستند. در این روش حمله، هکرها شاخه ای بر روی بلاک چین ایجاد می کنند که به عنوان بلاک آغازین است. این حمله سبب می شود که هکرها بتواند کنترل سرتاسر زنجیر را به دست گیرند.
 2. خطر از بین رفتن: قبل تر گفتیم که اگر قیمت ارز دیجیتال شبکه مدنظر کاهش پیدا کند، کمی از آن قابل جبران است، اما اگر قیمت یک ارز دیجیتال سقوط شدیدی کند، دارایی استیک شده از طرف اعتبار سنج ها افت شدیدی خواهد کرد و به این ترتیب، به آن ها ضرر می رساند.

بهترین ارز های دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام

ارزهای مبتنی بر اثبات سهام

 1. تزوس(Tezos)
 2. نئو(NEO)
 3. ترون(Tron)
 4. کازماس(Cosmos)
 5. آنتولوژی(Ontology)
 6. کومودو(Komodo)
 7. نبلیو(Neblio)
 8. پاندی ایکس(Pundi-X)
 9. کوانتم(QTUM)

جمع بندی: اثبات سهام، یک الگوریتم اجماع می باشد. در واقع اگر در رابطه با تایید تراکنشی یا تشکیل بلاکی، کابران موجود در شبکه، توافق کنند، الگوریتم اجماع شکل گرفته است.

در پروتکل اثبات سهام اعتبار سنج ها یا ماینرها، مقداری از ارز دیجیتال مخصوص شبکه مد نظر را تهیه می کنند و در شبکه استیک می کنند. بعد از این فرایند، اعتبار سنج ها به تایید تراکنش و کسب کارمزد می پردازند.

در مقایسه اثبات سهام و اثبات کار باید گفت، مزیت های اثبات سهام بیشتر است و از نظر منطقی برای یک ارز دیجیتال فعالیت بر اساس پروتکل اثبات سهام، بهتر است. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال بزرگی همچون اتریوم قصد دارند تا تغییر پروتکل بدهند و از پروتکل اثبات سهام استفاده کنند.

البته با توجه اینکه اثبات سهام مزیت هایی همچون سرعت و امنیت دارد. معایبی همچون حمله برد بلند و خطر سقوط قیمت ارز دیجیتال مخصوص شبکه، را نیز دارد.

از جمله ارز های دیجیتال معروفی که از پروتکل اثبات سهام استفاده می کنند، می توان به: نئو و ترون اشاره کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com