1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. شخصیت های ارز دیجیتال
  4. چارلز هاسکینسون و کاردانو

چارلز هاسکینسون و کاردانو

چارلز هاسکینسون و کاردانو
لوگو علیرضا محرابی
چارلز هاسکینسون و کاردانو
شخصیت های ارز دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان پلتفرم های جدید مالی، هر رمزارزی با نام خالق آن شناخته و معرفی شده است. مانند بیت کوین با ساتوشی ناکاموتوی مرموز، نام چارلز هاسکینسون نیز با کاردانو پیوند خورده است. کاردانو را نسل سوم ارزهای دیجیتال می دانند. در واقع ارزهای دیجیتال با بیت کوین به عنوان نسل اول بر سر زبان ها افتاد. هم زمان با رشد بیت کوین عده ای به فکر ایجاد رمزارزهای جدید افتادند و این شد که اتریوم با قابلیت قراردادهای هوشمند خلق شد و پس از اتریوم نوبت به نسل سوم ارزهای دیجیتال یعنی کاردانو رسید.

امروزه کاردانو به عنوان یکی از برجسته ترین پلتفرم های بلاک چین شناخته می شود. Colorado یک شبکه ایجاد شده بر بستر بلاک چین است و رمزارز آن «ADA» نام دارد. کاربرد شبکه کاردانو و رمزارز آن انتقال پول دیجیتال، ثبت قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه ‌های غیرمتمرکز است. در این مطلب به بررسی خالق سومین نسل از ارزهای دیجیتال یعنی چارلز هاسکینسون و کاردانو خواهیم پرداخت.

چارلز هاسکینسون کیست؟

چارلز هاسکینسون کیست؟

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) متولد ۵ نوامبر ۱۹۸۷ در شهر کلورادو (Colorado) آمریکا را به عنوان مدیرعامل، کارآفرین، متخصص ارزهای دیجیتال و از همه مهمتر به عنوان خالق کاردانو می شناسند. چارلز هاسکینسون کار خود را با مطالعه نظریه اعداد و ریاضیات در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور و دانشگاه کلرادو آغاز کرد. با این حال، او قبل از اتمام دوره دکترا از تحصیل انصراف داد.

در سال 2013، وی با همکاری با دن لاریمر برای راه اندازی شرکت نوآوری Invictus، تلاشهای خود را معطوف به ارزهای رمزپایه کرد. اگرچه لاریمر پیشگام نظریه ارزهای پایدار در یک بستر غیرمتمرکز بود اما هاسکینسون به تنظیم و پیاده سازی ایده از طریق یک طرح تجاری کمک کرد که سرانجام به آغاز آن منجر شد.

تلاش های این دو باعث ایجاد ارزدیجیتال BitShares شد که به جای تفویض مدیریت و کنترل منحصر به چند نفر، روی مدیریت غیرمتمرکز سهامداران متمرکز بود. این پلتفرمی است که در آن کاربران می توانند ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات مانند دلار را معامله کنند.

در پایان سال 2013 میلادی، چارلز هاسکینسون پروژه آموزش بیت کوین را شروع کرد. او اولین رئیس کمیته آموزش بنیاد بیت کوین بود. علاوه بر این، چارلز هاسکینسون در سپتامبر همان سال سازمان غیرانتفاعی Cryptocurrency Research Group (گروه تحقیقاتی کریپتوکارنسی) را تأسیس کرد.

مشارکت در پروژه آموزش بیت کوین دقیقا جایی بود که در آن با ویتالیک بوترین آشنا شده و این آغاز همکاری اش با بوترین و عاملی برای مشارکتش به عنوان یکی از بنیانگذاران رمزارز اتریوم بود. در واقع وی در میان تیمی از هفت متخصص بود که به ویتالیک بوترین در ایجاد بلاک چین اتریوم در سال 2014 کمک کرد. نقش پیشگامانه وی در پروژه های ارزهای دیجیتال نام و دیدگاه وی را در عرصه ارزهای رمزنگاری بسیار برجسته می کند. 

چارلز هاسکینسون و پروژه بیت شیرز (BITSHARES)

چارلز هاسکینسون و پروژه بیت شیرز (BITSHARES)

بیت شیرز (BITSHARES) با نماد BTS، به عنوان یک پلتفرم رمزنگاری، فعالیت ‌های خود را تحت عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) انجام می دهد. این اصطلاح توسط هاسکینسون ابداع شده است. در سال ۲۰۱۳ چارلز هاسکینسون از طریق کمپانی Invictus Innovations و با همراهی دن لریمر، شبکه بیت شیرز را راه اندازی کرد. بیت شیرز به عنوان یک پلتفرم و صرافی کریپتو سعی دارد دگرگونی هایی در نوع خرید و فروش ایجاد کند.

این پروژه قبلاً به عنوان ProtoShares (PTS) شناخته شده و در حال حاضر یک «صندوق ارز دیجیتال» درجه صنعتی، یک شبکه مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (DPoS) و یک دفتر کل توزیع ‌شده همتا به همتا می باشد. در سال ۲۰۱۴ بیت شیرز، توسط دان لاریمر (“Bytmaster”) یکی از بنیانگذاران Steemit، ایاس (EOS) و Cryptonomex ایجاد شد.

این پروژه مبتنی بر Graphene (گرافن) می باشد، یک پیاده ‌سازی بلاک چین منبع باز ++C، که به عنوان یک مکانیزم اجماع عمل می‌کند. Graphene توسط چندین پروژه دیگر از جمله) PeerPlays.com سایت بازی و (PPY) و همچنین Steemit.com (ردیت غیرمتمرکز، پلتفرم وبلاگ) استفاده می‌شود که استفاده از این ارز دیجیتال در دنیای واقعی را نشان می دهد.

عملکرد بیت شیرز بیشتر به عنوان یک سهام به جای یک “ارز” خالص می باشد، به این دلیل که توکن های BTS برای انواع خدمات مالی غیرمتمرکز از جمله صرافی های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند، ایجاد بازار مشتقات و همچنین بانکداری، به عنوان یک وثیقه استفاده می شوند. به عنوان یک نکته قابل توجه می توان بیان کرد که بلاک چین لایتنینگ بیتشیرز دارای پتانسیل انجام ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه و با میانگین زمان بلوک ۱.۵ ثانیه می باشد. (که این آمار از کل تراکنش های کارت اعتباری در جهان بیشتر است)

یک شرکت مستقل غیرمتمرکز (DAC) مدیریت بیت شیرز را کنترل می کند، چارچوبی که این امکان را به دارندگان بیت شیرز (Bitshares) می دهد که ضمن داشتن مشارکت در تصمیمات حیاتی این اکوسیستم، در مورد جهت آینده BTS نیز در نهایت تصمیم بگیرند. این شرکت مستقل غیرمتمرکز با یک کد منبع باز اصلی که دائما بهینه سازی و توسعه می شود، به طور مستقل عمل می کند.

بیت شیرز (Bitshares) این امکان را به کاربران می دهد که با سطوح ذخیره قابل تنظیم (حداقل ۲۰۰٪، تا سقف ۱۰۰۰ یا حتی ۲۰۰۰٪ دارایی ذخیره شده) دارایی های BTS خود را وام دهند. بیت شیرز به شرط در دسترس بودن منبع قیمتی، با هر کالا، سهم یا جفت ارز ادغام می شود. در این ساختار امکان وجود داشتن bitAssetهایی مانند bitSilver، bitGold، bitOil و دیگر جفت‌های کالایی متمرکز بر کریپتو نیز فراهم است. این یک اقتصاد “هوشمند” فعال و پویا می باشد که با نیازهای بازار مطابقت دارد. می توان وام های وثیقه ای بزرگ (۱۰ تا ۲۰ برابر) را برای کمک به حفظ ثبات قیمت ایجاد کرد که به وام ها این امکان را می دهد که تقریباً به طور نامحدود تمدید شوند.

حضور کوتاه مدت در اتریوم و تولد IOHK

همانطور که گفتیم از طریق برنامه آموزش بیت کوین، وی با ویتالیک بوترین آشنا شد که شبکه اتریوم را توسعه داد. مهارت های چارلز هاسکینسون به پروژه مربوط بود. وی با ویتالیک و سایر متخصصان همکاری کرد تا اتریوم را در سال 2014 به پا کند.

با این حال، همکاری آنها دوام نیاورد. ویتالیک چشم انداز یک شبکه باز و غیرمتمرکز را داشت. در عین حال، هاسکینسون خواهان راه اندازی سیستم سودآوری با سلسله مراتب حکومتی مشخص بود در نتیجه ایدئولوژی های آنها تا حدی با هم درگیر شد.

چارلز هاسکینسون اتریوم را در ژوئن 2014 ترک کرد اما دوباره تلاش هایش را با جرمی وود، همکار سابقش در اتریوم، برای ایجاد شرکت IOHK ترکیب کرد.

چارلز هاسکینسون از سال 2015 مدیرعامل شرکت IOHK (Input-Output Hong Kong) است. این موسسه عمدتا راه حل های رمزنگاری و بلاک چین ارائه می دهد. آنچه که باعث شهرت بیشتر هاسکینسون شده خلق کاردانو است. پروژه رمزارزی که توسط همین شرکت یعنی شرکت IOHK اجرا می شود و یک پلتفرم نسل سوم ارزهای دیجیتال است. 

اگرچه چارلز هاسکینسون دیگر در اتریوم نبود اما با گروه جدا شده از آن، پلتفرم جدید اتریوم کلاسیک را تشکیل داد. او از منابع و برنامه نویسان در اختیار خود در IOHK برای تثبیت شبکه جدید استفاده کرد.

شرکت IOHK در حال حاضر از هیچ تلاشی برای توسعه بلاک چین اختصاصی خود Cardano با مأموریت اساسی رقابت با اتریوم، دریغ نمی کند. هاسکینسون علاقه زیادی به انتقال دانش در مورد موضوعات رمزنگاری شده، کمپین های تمرکززدایی و توسعه راه حل هایی برای جریان اصلی ارزهای رمزپایه دارد.

نقش پیشگام در IOHK

نقش IOHK در کاردانو

مأموریت IOHK ارائه خدمات و راه حل های رمزنگاری و بلاک چین برای شرکت ها، دولت ها و دانشگاه ها بود.

چارلز هاسکینسون طی مصاحبه ای در اوایل سال 2017 اعتراف کرد که IOHK یک مدل تجاری عملی بوده است. او فاش کرد که آنها قراردادهایی برای ایجاد ارزهای دیجیتالی در مبادله ارز فیات مانند دلار آمریکا و ین ژاپن دریافت می کنند.

این شرکت همچنین مالکیت برخی از ارزهای رمزنگاری شده را نیز بر عهده می گیرد. به قول چارلز هاسکینسون، آنها این سازمان را با هدف تبدیل آن به "شرکت مشاوره مهندسی" تاسیس کردند.

با این حال، وی متوجه شد که این شرکت از نظر داخلی دارای کمبود تخصص است. در همان زمان، فناوری بلاک چین به سرعت در حال رشد بود. او بدین ترتیب شروع به تبدیل تاسیسات به مرکز تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتال کرد. به گفته وی، پیشروی در فضای در حال توسعه بلاک چین بدون مشارکت متخصصان بیشتر مانند "ساختن چیزی روی شن های روان" بود.

با گذشت زمان، چارلز هاسکینسون برای ایجاد آزمایشگاه برای تحقیقات مورد نظر خود، به دو دانشگاه مراجعه کرد. یکی از دانشگاه ها در انگلستان بود، در حالی که دانشگاه دیگر در ژاپن بود.

وظیفه آزمایشگاهها، بررسی مفاهیم تکاملی مانند قراردادهای هوشمند، رمزنگاری و بهبود بسترهای رمزنگاری بود. چارلز هاسکینسون مسئولیت نظارت بر روند تحقیق در هر یک از تاسیسات را به برخی از کارکنان IOHK واگذار کرد. مدیرعامل IOHK تمرین تحقیقاتی را در سال 2020 به یکی از دانشگاههای دیگر در ایالات متحده برد. با این حال، او می خواهد برنامه ها را در دانشگاه های بیشتری در سراسر جهان از جمله یونان ادامه دهد.

پروژه های تحقیقاتی ارز دیجیتال هاسکینسون

موسسه فناوری توکیو در 15 فوریه 2017 اولین موسسه عالی شد که با IOHK همکاری کرد و یک آزمایشگاه تحقیقاتی راه اندازی کرد.

مدتی بعد، IOHK از مرکز تحقیقاتی دیگری در دانشگاه ادینبورگ حمایت کرد. این موسسه به دلیل اطلاعات برتر و تحقیقات محاسباتی، مشهور است. مرکز مذکور به عنوان دفتر مرکزی IOHK در شبکه مشارکت موسسات دانشگاهی عمل می کند. به گفته چارلز هاسکینسون، این مرکز به IOHK در ایجاد فناوری های مرتبط با بلاک چین و ایجاد مجموعه ای از متخصصان در بریتانیا کمک می کند. با این حال، ارزش کمک های حمایتی که به این دو آزمایشگاه اولیه اعطا می شود، هنوز فاش نشده است.

در فوریه 2020، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی در دانشگاه وایومینگ (UW) آخرین دانشگاهی بود که با IOHK برای تحقیقات پیشرفته فناوری بلاک چین همکاری کرد. این دانشگاه نیم میلیون دلار ارز دیجیتال ADA از IOHK دریافت کرد.

چارلز هاسکینسون در حالی که در مورد کمک هزینه این پروژه صحبت می کرد، اعتقاد داشت که استفاده های واقعی فناوری بلاک چین نامحدود است. وی در ادامه گفت که این کمک مالی به تحقق و توسعه انقلاب بلاک چین در ایالت وایومینگ کمک می کند. تأسیس آزمایشگاه سوم مطابق با تصمیم IOHK برای مدیریت توسعه بلاک چین از طریق تحقیقات دانشگاهی بود. ایالت وایومینگ با اعطای کمک مالی بیشتر به دانشگاه از ابتکار وی حمایت کرد.

پیوند بین IOHK و بنیاد کاردانو

بنیاد کاردانو سازمانی است که هدف آن توسعه بلاک چین کاردانو و واحد پول اصلی آن ADA به عنوان ارز دیجیتال نسل سوم است. دیدگاه غالب آن، تغییر روش اجماع سنتی بلاک چین با پیشگام شدن یک سیستم اجماع ویژه PoS (اثبات سهام) بود.

چارلز هاسکینسون بنیانگذار کاردانو است و IOHK این بنیاد را در سه ماهه سوم سال 2017 راه اندازی کرد و از آن زمان به بعد از بنیاد کاردانو پشتیبانی می کند. مهندسان نرم افزار این شرکت غول پیکر، با طراحی، راه اندازی و نگهداری از پلتفرم ارزهای دیجیتال، نوآوری را در پلتفرم کاردانو ایجاد می کنند. تحقیقات آکادمیک انجام شده توسط IOHK در زمینه رمزارز و معماری ارزهای دیجیتال در پویایی پلتفرم مفید خواهد بود. علاوه بر این، پایگاه کد بلاک چین را به روز می کند و نقشه راه پروژه کاردانو را تنظیم می کند.

چشم انداز هاسکینسون در مورد کاردانو

از ابتدای تأسیس، مدیرعامل IOHK پیوسته رهبری کار تحقیقاتی، برنامه نویسی و توسعه شبکه کاردانو را بر عهده داشته است. او معتقد است که کاردانو ممکن است ارز دیجیتال آینده باشد.

با پایداری داخلی شبکه کاردانو، تصرف بازارهای در حال توسعه غیر ممکن به نظر نمی رسد. علاوه بر این، چارلز هاسکینسون چشم اندازی از یک پلتفرم رمزارز داشته است که چالش های فعلی رمزنگاری مانند مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را حل می کند. اگرچه کاردانو از اتریوم در قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی شبکه تقلید می کند اما چارلز هاسکینسون می خواست توسعه آن از یک مسیر تجربی و ریاضی مشخص پیروی کند. جای تعجب نیست که او نام پروژه را "کاردانو" گذاشت که برگرفته از ریاضیدان افسانه ای ایتالیایی جرولامو کاردانو در دهه 1500 است.

مراحل توسعه پروژه کاردانو برای دستیابی به چشم انداز آن 

چارلز هاسکینسون و راه اندازی کاردانو

نقشه راه کاردانو را می توان در قالب زیر بیان کرد:

برایون(Bryon)

مرحله برایون در سال 2017 آغاز شد. کاربران پلتفرم می توانند کوین ADA را خریداری یا بفروشند.

کیف های موجود در این زنجیره فقط می توانند رمزارز ADA را ذخیره کنند. توسعه دهندگان IOHK یک کیف پول ویژه Daedelius طراحی کردند، در حالی که EMURGO نیز دارای کیف پول مخصوص خود بود که با نام Yoroi شناخته می شد. برایون مرحله اساسی ایجاد آگاهی از بلاک چین و ایجاد جامعه ای از کاربران بود.

شلی (Shelley)

دوران شلی همه چیز در مورد تمرکززدایی است. امنیت بلاک چین به دلیل رشد جامعه کاردانو و افزایش کاربران گره افزایش می یابد. علاوه بر این، سیستم پاداش ذینفعان ADA در این مرحله اجرا می شود. در حال حاضر توسعه دهندگان در حال آماده سازی این مرحله هستند و به Goguen منتقل می شوند.

گوگوئن (Goguen)

در عصر گوگوئن، برنامه نویسان بستری را برای پذیرش قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) توسعه می دهند.

باشو (Basho)

مرحله چهارم همه چیز درباره مقیاس بندی است، جایی که متخصصان شبکه را برای حجم زیادی از معاملات توسعه می دهند. در این مرحله، انتظار می رود که این پلتفرم با سایر بلاک چین های جانبی همکاری کرده و زنجیره اصلی را خالی کند. به طور خلاصه، موفقیت دوران باشو بلاک چین کاردانو را به یکی از بلاک چین های با عملکرد برتر در اکوسیستم رمزنگاری تبدیل می کند.

ولتر (Voltaire)

مرحله نهایی باعث تامین خودکار سیستم می شود. دارندگان ADA قادر خواهند بود از حق رای استفاده کنند و در نتیجه تکامل آینده بلاک چین را شکل دهند. پیاده سازی سیستم خزانه داری برای تخصیص برخی از بودجه برای فعالیت های توسعه ای در بلاک چین هنوز برای این مرحله آخر تنظیم شده است.

در انتهای این عصر، شبکه کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود و دیگر تحت کنترل IOHK نخواهد بود.

رمزارز آدا (The ADA Currency)

رمزارز آدا-کاردانو

بلاک چین کاردانو میزبان رمزارز ADA است. بلاک چین با فروش کوین آدا در عرضه اولیه خود (ICO) در سال 2017 بیش از 60 میلیون دلار جمع آوری کرد و با سرمایه بازار 32 میلیارد دلار در ابتدای سال 2018، این پنجمین سکه ارزدیجیتال بزرگ بازار بود.

با این حال، این شرکت سهم عادلانه خود را از بالاترین و پایین ترین حد خود تجربه کرده است، در فوریه 2021 رتبه سوم بزرگترین را به خود اختصاص داد.

درست مانند بیت کوین، ارز مجازی ADA می تواند ارزش را ذخیره کند. کاربران از آن برای انتقال و دریافت ارزش استفاده خواهند کرد.

این کوین، ارز اصلی قراردادهای هوشمند کاردانو خواهد بود. علاوه بر این، شرکت مادر برای حمایت از تحقیق و توسعه بلاک چین از کوین آدا استفاده می کند. در نهایت، آدا مشارکت کاربر را در تصمیم گیری های حکمرانی بلاک چین تسهیل می کند.

هاسکینسون سیستم اثبات سهام را پذیرفته است

چارلز هاسکینسون اعتراف می کند که اتریوم 2.0، مجموعه پیشگامان سیستم اجماع اثبات سهام (PoS) را رهبری می کند. کاردانو خود از مکانیسم PoS استفاده می کند.

اگرچه رهبر صنعت بیت کوین، از اثبات کار استفاده می کند اما معتقد است که اثبات سهام بهترین راه است. در واقع دلایل چارلز هاسکینسون برای ستودن سیستم اثبات سهام مقیاس پذیری، رأی گیری امن و حمایت از انواع گسترده ای از برنامه های تشویقی است.

با این حال، او پیش بینی می کند که اثبات سهام (PoS) با مسائل و مشکلاتی در زمینه رعایت مالیات و مقررات همراه است که هرگز در سیستم قدیمی تجربه نشده است.

پروتکل اوروبوروس (Ouroboros) اثبات سهام توسط کاردانو

برخلاف دیگر سیستم عامل های PoS، کاردانو از مکانیسم اجماع Ouroboros برای اضافه کردن بلوک های جدید به شبکه خود استفاده می کند. پروتکل اوروبوروس دارای طراحی خاصی است که امکان انتقال و دریافت روان ADA و ایمن سازی قراردادهای هوشمند روی بلاک چین را فراهم می آورد.

اوروبوروس پاداش هایی را به ذینفعان آدا (ADA ) اختصاص می دهد که وجوه خود را برای فرآیند اجماع به شبکه اختصاص می دهند. آرزوی بنیانگذار کاردانو این بود که یک بلاک چین مطمئن، یک برنامه اجماع مقیاس پذیر و یک سیستم نظرسنجی قابل اعتماد برای سهامداران ایجاد کند.

سیستم ریاضی مورد استفاده توسط Ouroboros تضمین می کند که همه دارندگان توکن که سعی می کنند فرصتی برای تأیید تراکنش های بلاک چین داشته باشند، شانس مناسبی برای انتخاب خواهند داشت. برخلاف سایر سیستم عامل ها، تصادفی بودن انتخاب قابل تأیید است.

قبلا گفته شد که چارلز هاسکینسون چشم انداز یک پلتفرم رمزارز را که از طریق تحقیقات دانشگاهی ساخته شده بود، داشت. Ouroboros به عنوان اولین پروتکلی ظاهر شد که طراحی آن با یافته های تحقیقاتی، حسابرسی مستقل و تأیید شکل گرفت. ترکیبی از فناوری خاص، برنامه های تأیید شده ریاضی و رمزنگاری، امنیت و یکپارچگی آن را بسیار پایدار می کند. معرفی بروزرسانی شلی در پروتکل اوروبوروس باعث شد این پلتفرم از نظر انرژی کارآمد باشد. اجماع و حکمرانی نیز دموکراتیک شد و بنابراین، مصرف برق کم شد.

مشارکت کاردانو با EMURGO

برای تحقق اهداف تکامل بلاک چین کاردانو، این بنیاد، مشارکت مستحکمی را با EMURGO را اجرا کرد. EMURGO یک شرکت فین‌تک بین‌المللی است که راه‌ حل ‌هایی برای بلاک چین ارائه می‌ کند که در توسعه اولیه پروتکل کاردانو نقش داشت.

از آنجایی که بلاک چین نیاز به ارتباط با سایر مشاغل دارد، EMURGO برای ارائه راه حل های سازمانی برای اهداف یکپارچه سازی مفید است. علاوه بر این، این شرکت از طریق سرمایه گذاری های تجاری به بنیاد کاردانو در بازاریابی دیجیتال پلتفرم خود کمک می کند. EMURGO شرکت ها، دولت ها و دانشگاه ها را هدف قرار می دهد تا از آنها بخواهند به شبکه بپیوندند، بنابراین باعث افزایش عملکرد شبکه شده و تعداد تراکنش های پردازش شده را افزایش دهند.

انتظار می رود بلاک چین کاردانو عملکردهایی مانند تأیید اسناد، چک های ضد جعل، ردیابی موجودی و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را انجام دهد.

همکاری کاردانو با دولت اتیوپی

همکاری کاردانو با دولت افریقایی اتیوپی

هاسکینسون معتقد است که کل آفریقا جای رشد دارد. او معتقد است که مشکلات تجارت و ذخیره ثروت گریبان کشورهای در حال توسعه را می گیرد و در صورت رفع آنها، می تواند نقشی کلیدی در پر کردن شکاف در ثروت جهانی ایفا کند.

هاسکینسون در سال 2018 بنیاد کاردانو را برای سفر به برخی از کشورهای آفریقایی به منظور پذیرش بلاک چین و رمزارز رهبری کرد (کشورهایی مانند اتیوپی، رواندا و تونس). چارچوب سازمانی مورد نظر هاسکینسون برای کمک به کشورهای در حال توسعه، راه حل هایی را برای وظایف کلیدی دولت مانند نظرسنجی، ثبت املاک و کنترل زنجیره تامین ارائه می کند.

در سال 2019، یکی از بنیانگذاران کاردانو فاش کرد که کاردانو چندین تفاهم نامه با دولت اتیوپی امضا کرده است. با این حال، اصلی ترین آن ها ساخت یک ارز مجازی برای پایتخت آن بود.

انتظار می ‌رود این سیستم بیش از پنج میلیون اتیوپیایی را از پرداخت‌ های پولی خدمات برق با ارز فیات به پرداخت با ارز دیجیتال منتقل کند. بازی نهایی، ادغام سیستم با کارت شناسایی شهروندان خواهد بود.

چارچوب بلاک چین سازمانی مورد نظر در این پروژه، نام «آتالا» را داشت. ویژگی بارز آن این است که هنگام انجام کارهای دیگر، از رمزارز آدا استفاده می کند. به گفته جان او کانر، مدیر IOHK، این سیستم در آخرین مراحل توسعه است.

همکاری کاردانو با PWC

مدیر عامل IOHK در حالی که جامعه کاردانو را مورد خطاب قرار می‌داد، فاش کرد که کاردانو با PriceWaterhouseCoopers (PWC) برای ارائه یک طرح تجاری جدید همکاری خواهد کرد. استراتژی تجاری سازی شامل ادغام اطلاعات از بنیاد کاردانو، بلاک چین و IOHK است. طرح جدید نشان دهنده خروج از فاز مهندسی به تجاری است و PWC نقش ناظم را ایفا می کند.

نگرش هاسکینسون نسبت به بیت کوین

چارلز هاسکینسون یکی از اولین حامیان اولین ارز دیجیتال، بیت کوین (BTC) بود. او در سال 2013 یک برنامه آگاهی از بیت کوین مجازی را آغاز کرد.

از نظر او، عرضه ثابت بیت کوین، تبدیل شدن به طلای دیجیتال را به یک ذخیره ارزش بسیار عملی تبدیل کرد. با این حال، البته او در مورد ناکارآمدی استخراج اثبات کار (PoW) آن به دلیل مصرف انرژی بالا، شک داشت.

علاوه بر این، هاسکینسون فناوری پشتیبانی آن را در مقایسه با استانداردهای فعلی صنعت ضعیف تر می داند. با وجود این، هنوز آن را "استاندارد طلا" در صنعت می داند و پیش بینی می کند که برای مدتی در خط مقدم باقی بماند.

چشم انداز هاسکینسون برای ارزهای دیجیتال در سال 2021 و پس از آن

چارلز هاسکینسون، جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده در دولت بایدن را شخصیتی محوری در رشد صنعت ارزهای دیجیتال می داند. او اعتراف می کند که منتقد بیت کوین بسته به سیاست هایی که معرفی می کند صنعت را شکل خواهد داد. هاسکینسون معتقد است که اکنون زمانی است که شاهد مهاجرت از اثبات کار به اثبات پلتفرم های غیرمتمرکز مبتنی بر سهام خواهیم بود.

جمع بندی

در این مطلب در مورد چارلز هاسکینسون، خالق کاردانو و روند شکل گیری این رمزارز صحبت کردیم. کاردانو شبکه ای مبتنی بر بلاک چین بوده که در زمینه انتقال پول دیجیتال، ثبت قراردادهای هوشمند و همچنین توسعه برنامه های مالی غیرمتمرکز استفاده می شود. رمزارز کاردانو آدا (ADA) نام دارد. کاردانو را می توان رقیبی سرسخت برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند به حساب آورد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com